Photoshop: Για φιγούρες στο μπουζούκι

Γεια σας παιδια…
ξερει καποιος να με βοηθηση
με το φωτοσοπ?
θελω να κανω καινουργιες φιγουρες για μπουζουκια…
Ευχαριστω!!!

Επειδή παρατηρώ ότι ψάχνεσαι για φιγούρες το πρόγραμμα που ψάχνεις δεν είναι το photoshop αλλά το Corel draw ή οποιοδήποτε άλλο σχεδιαστικό πρόγραμμα. Όπως καταλαβαίνεις αυτά δεν μαθαίνονται από φόρουμ γιατί είναι πολύ δύσκολα και απαιτητικά προγράμματα, αν θες να ασχοληθείς μπορείς να ψαχτεις μόνος σου με κάποιο manual που θα βρεις στο ιντερνετ ή πας σε μια σχολή που κάνουν εκμάθηση σε τέτοια προγράμματα…αλλά είναι πολύ ακριβά. Καλή τύχη και καλή υπομονή

Τί απέγινε αλήθεια το χαρτί και το μολύβι ρε παιδιά; Φιγούρα για μπουζούκι θα φτιάξετε, όχι τοπογραφικό.:78:

καλημερα
Τα προγραμματα αυτα είναι δυσκολα και πολυπλοκα.
Θα σου προτεινα αν θες να ασχοληθεις σοβαρα να γραφτεις σε καποια εξειδικευμενα φορουμ .
Εγω ασχολουμαι περισσοτερο με βιντεο και με εχουν βοηθησει παρα πολυ.
Ορισμενα ελληνικα είναι τα παρακατω…

http://www.freestuff.gr/forums/ (οχι μονο photoshop)
http://www.photoshop.gr/forum/
http://www.dpgr.gr/
www.videomag.gr (σε αυτο ειμαι γραμμενος και βοηθανε παρα πολυ. Περισσοτερο για video)

τωρα, αν ξερεις αγγλικά υπαρχουν απειρα, με παρα πολλους χρήστες και θα βρεις τα παντα

Επισης , η καλυτερη λυση είναι τα video tutorial . Υπαρχουν πολλες εταιριες που βγαζουν. Μια απο τις καλυτερες που μου ερχεται ευκολα στο μυαλο είναι η lynda
www.lynda.com

αντε και ελπίζω να μου σχεδιασεις το επομενο μπουζουκακι μου… :088:

Και εγω συμφωνω παντως ότι το photoshop ισως να μην είναι το πιο καταλληλο προγραμμα. Το corel μαλλον είναι πιο σχετικο για τη δουλεια που το θελεις… Δε ξερω αν κανει το illustrator. Δεν το εχω δουλεψει καθολου.

Το illustrator κάνει νομίζω γιατί κι’ αυτό όπως το Corel δουλεύουν με vectors σε αντίθεση με το photoshop που δουλεύει κυρίως με pixels. Η δυνατότητα να κάνεις δικά σου σχέδια στο photoshop είναι εξαιρετικά περιορισμένη.

Εγώ αν ήμουνα στη θέση σου θα έκανα το εξής:

  1. Θα σχεδίαζα σε χαρτί. Αν το ταλέντο μου δεν επαρκεί ή χρειάζομαι μία μικρή βοήθεια, κάνω ένα βασικό σχέδιο, και απευθύνομαι σε ένα φίλο/φίλη γραφίστα που μπορεί να με διευκολύνει.

  2. Στη συνέχεια σκανάρω το χαρτί (καλύτερα λοιπόν να σχεδιάσεις σε Α4).

  3. Στον υπολογιστή, έχοντας σαν φόντο το σχέδιο που έκανα, τελειοποιώ τις καμπύλες μέσω Illustrator ή Corel. Για τα χρώματα όταν τελειώσει, αν είμαι απαιτητικός, δουλεύω στο Photoshop. (για να μάθεις να χρησιμοποιείς με επάρκεια αυτά τα προγράμματα, όπως ειπώθηκε παραπάνω πρέπει να περάσεις κάποιους μήνες…)

  4. Στη συνέχεια παίρνω το ψηφιακό αρχείο και το εκτυπώνω σε έναν επαγγελματία στο μέγεθος που θέλω. Το ιδανικό είναι να το τυπώσεις στις φυσικές του διαστάσεις. Αυτό θα το ρυθμίσεις με τα προηγούμενα προγράμματα.

Αυτά τα βήματα είναι η πεπατημένη. Τα βήματα αυτά θα τα βρεις πανω κάτω σε όλους τους κατασκευαστικούς τομείς που χρησιμοποιούν Η/Υ.
Π.χ. αυτοκινητοβιομηχανία: Σχέδιο στο χέρι, τελειοποίηση καμπύλων στον Η/Υ, 3D κατασκευή στον Η/Υ, σχέδια, παραγωγή.

Αυτό δεν ισχύει πια Διόνυσε! Οι σχεδιαστές που σχεδίαζαν στο χέρι είναι πιά όλοι στη σύνταξη. Οι σημερινοί είναι όλοι του ψηφιακού. Άλλωστε έτσι όπως έχουν σφίξει σήμερα οι χρόνοι ανάπτυξης νέων μοντέλων δεν υπάρχει και η πολυτέλεια του σχεδιασμού στο χέρι.

Μάνο, δεν μιλάω για την κατασκευή επιμέρους τμημάτων όπου γίνονται από την αρχή σε προγράμματα τύπου Pro-Engineer ή Catia. Εκεί είναι όπως ακριβώς τα λές.

Αναφέρομαι στο αρχικό στάδιο της σχεδίασης, εκεί όπου εργάζονται σχεδιαστές όπως ο Pininfarina. Σε μια έκθεση για computer graphics που είχα πάει το 2004 είχα παρακολουθήσει ένα software για τον συγκεκριμένο τομέα όπου έδινε τη δυνατότητα να σχεδιάζεις καμπύλες στα αρχικά σχέδια των σχεδιαστών αυτοκινήτων. Και μου είχε κάνει πολύ εντύπωση.

Κάτι που το βρίσκω και λογικό άλλωστε, γιατί δεν μπορείς να υποχρεώσεις έναν μεγάλο σχεδιαστή ή έναν καλλιτέχνη να μάθει αυτά τα προγράμματα (για μένα οι σχεδιαστές αυτοκινήτων είναι καλλιτέχνες). Χρειάζεσαι όμως τα εργαλεία για να μεταφέρεις τις ιδέες του στον Η/Υ.

Συμφωνώ μαζί σου ότι γενικά σήμερα οι νέοι γραφίστες σχεδιάζουν το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς τους κατευθείαν στον Η/Υ.

Υπαρχουν ακομα καποιοι που το κανουν με το κλασικο τροπο.λιγο φαντασια και πολυ ωρα και αρκετο χαρτι χρειαζεται:)

Είναι κρίμα να χαλάμε το χαρτί τώρα που έχουμε τόσο εξειδικευμένα προγράμματα σχεδίασης στον Η/Υ…