"Original Gramophone Recordings": Κανάλι στο YouTube με αρχειακό υλικό

Η εταιρεία Οrpheum Phonograph σε συνεργασία με την OGR (Original Gramophone Recordings) ψηφιοποιεί και δημοσιεύει σημαντικό μέρος από το αρχείο των συλλεκτών - ερευνητών Σταύρου Κουρούση και Κωνσταντίνου Κοπανιτσάνου. Σκοπός είναι η ανάδειξη των καθαρότερων ηχητικά ηχογραφήσεων που έχουν διασωθεί γύρω από την ελληνική αλλά και σχετική δισκογραφία γραμμοφώνου. Σημαντικό είναι να επισημάνουμε πως τα ηχητικά ντοκουμέντα προέρχονται απευθείας από τους δίσκους των 78 στροφών, μέσω εξειδικευμένων μηχανημάτων και με την μικρότερη δυνατή επεξεργασία.

Όσοι πιστοί προσέλθετε μιας και θα ανεβαίνουν καθημερινά νέα ηχητικά ντοκουμέντα:

https://www.youtube.com/channel/UC8imn7pCYJYxTfGqz_5wDcA

Ξεκινάμε σήμερα με το κομμάτι «Τουτ’ οι μπάτσοι που ’ρθαν τώρα» μιας και είναι των ημερών.

13 «Μου αρέσει»

Μόλις αναρτήθηκε η συνέντευξη του Μάρκου Βαμβακάρη από το 1969.

00:12​ Το πρώτο συγκρότημα της λαϊκής μουσικής
04:05​ Οι πρώτοι δίσκοι και η σχέση με τον Παγιουμτζή
09:30​ Ο Γιώργος Μπάτης
10:56​ Ο Ανέστης (Ανέστος) -Δελιάς
14:30​ Περιοδείες με τον Μπάτη
15:58​ Εξομολογήσεις
23:26​ Βαμβακάρης με Παγιουμτζή
25:10​ Η ψαραγορά του Πειραιά και ο Νικόλας ο ψαράς
28:40​ Επιρροές απο μουσικούς της εποχής
31:45​ Οι κομπανίες στη Σύρα (Σύρο)
34:55​ Τα μεροκάματα της εποχής
36:50​ Πληροφορίες για την οικογένεια
42:20​ Το 1ο μαγαζί που έπαιξε το (1934-35)
44:40​ Τα πρώτα τραγούδια επιτυχίες
46:42​ Σφαγεία Πειραιώς
47:20​ Οι καβγάδες
47:58​ Οι χασικλήδες
50:30​ Τα άσπρα χώματα

13 «Μου αρέσει»

Σημερινό, φρέσκο, φρέσκο!

ΜΕΣ ΤΗΝ ΠΟΛΛΗ ΣΚΟΤΟΥΡΑ ΜΟΥ-ΣΤΡΑΤΟΣ ΠΑΓΙΟΥΜΤΖΗΣ

δίσκος His Masters Voice AO 2540 αρ. μήτρας OGA 851

1938

Βασίλης Τσιτσάνης: Συνθέτης-στιχουργός

Βασίλης Τσιτσάνης:μπουζούκι
Κώστας Καρίπης:κίθαρα

και μπαγλαμάς

7 «Μου αρέσει»

Εν τω μεταξύ είναι τόσο καθαρές οι ηχογραφήσεις που για πρώτη φορά άκουσα το ποτηράκι στο χαρέμι στο χαμάμ!

2 «Μου αρέσει»

ειναι δυο μπουζουκια…

Ξέρουμε γιατί έχουν σταματήσει να ανεβαίνουν βίντεο εδώ και 2 μήνες ?

Με την ευκαιρία που ξανανέβηκε πάνω αυτό το θέμα, κατά τύχην επέλεξα και άκουσα το «Πέντε μάγκες». Πράγματι, πολύ καλή ποιότητα εγγραφής. Ένα όμως λαθάκι εντόπισα στους στίχους: στον δεύτερο στίχο η σωστή γραφή έπρεπε να είναι
ένας είπε απ’ την παρέα: -Πά’ να πιούμε ναργιλέ

αντί για «πα να πιούμε έν’ αργιλέ».

2 «Μου αρέσει»

Ξαναμπήκα σήμερα στο κανάλι και παραμένει χωρίς δραστηριότητα εδώ και 7 μήνες.
Αν ξέρει κάποιος τι μπορεί να έχει συμβεί ας μας διαφωτίσει.

Είναι κάτι που έχει δουλειά από πίσω και δεν είναι εύκολο να αφιερώνει κάποιος συνέχεια χρόνο. Υποθέτω και ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα τροφοδοτηθεί με νέο υλικό.

2 «Μου αρέσει»

Μακάρι Νικόλα γιατί πιστεύω είναι πολύ σημαντικό αυτό που κάνουν !

2 «Μου αρέσει»

Ανέβηκε σήμερα βίντεο, όπου δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο βίντεο θέλει δικό του νήμα ξεχωριστό.
Όπως και να έχει το ανεβάζω εδώ.

3 «Μου αρέσει»

ειχε ξαναανεβει αυτο εδω και καιρο… απο το 16’ ? δεν θυμαμαι ομως, απ’ τον ιδιο η απο αλλον…?

Δεν νομίζω.Εγω το ανέβασα περυσι απο το κανάλι μου μαζί με την συνέντευξη, αλλά φτιάχτηκε καλύτερο βίντεο οπότε κατέβηκαν.

3 «Μου αρέσει»

το εχω παρει απο το γιου τιουμπ το 16’. αυτην την ημερομηνια λεει η τροποποιηση του αρχειου… :thinking: εκτος κι αν εισαι σιγουρος οτι εισαι ο μοναδικος κατοχος αυτου του υλικου, οποτε καποιο λαθος θα εγινε με τον υπολογιστη μου.

Είμαι σίγουρος γιατί το πέρασα από κασέτα που πήρα από συλλέκτη που το είχε στην κατοχή του χρόνια.
Στο τέλος της συνέντευξης είχε τα ταξίμια αυτά και μέχρι τότε δεν υπήρχαν ούτε αυτά ούτε η συνέντευξη αναρτημένα κάπου. Υπήρχαν μόνα κάτι ζωντανά ανέκδοτα τραγούδια από την Σοφία Μιχάλίτσημ ένα απόσπασμα από το Συριανό ντουζένι με το χήρα μαυροφορεμένη και ένα ακόμη ζωντανό στην αρχή του ντοκιμαντέρ του Ζέρβα. Αυτά ήταν όλα.

6 «Μου αρέσει»

τοτε καποιο λαθος θα εγινε με τα παραθυρα. ειχε ανεβει σε ενα βιντεο και ενα μικρο κομματι απο 'κει που επαιζε τα ντουζενια αλλα δεν μπορω να το βρω τωρα… :unamused: αμα θελεις ανεβασε και την υπολοιπη κασσετα που εχεις με τον χρηστο τσιτσανη… :slightly_smiling_face:

Προσεχώς σίγουρα και αυτό μαζί με άλλα ενδιαφέροντα.

5 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα μετά από 364 ημέρες. Δεν επιτρέπονται πια καινούριες απαντήσεις.