O Καλύτερος μπουζουξής

Πες τα ρε Άλκη, μπας και το καταλάβουν οι φρεσκότεροι στο κουρμπέτι! “-Ο δικός μου μεγάλος αδερφός είναι πολύ καλύτερος απ’ το δικό σου”. “-Ο δικός σου όμως, ταξιμάρες σαν τον δικό μου μεγάλο αδερφό, παίζει;”.

… και προφανως δεν συγκρίνω το μέγα Τσιτσανη με Τατασοπουλο (βαζω στον ίδιο κουβα Καραντινη , Τατασοπουλο , Παλαιολογους κτλ όχι Τσιτσανη Ζαμπετα Παπαιωάννου) ούτε φεραρι με γκρειντερ, ουτε βουρτσα με …(κανουν αλλη δουλεια το καθενα) . Αν διαβασει κανει τον τιτλο του θεματος θα καταλαβει τι λεω , μιλαμε για πενια ταχυτητα χρωμα καθαροτητα ψυχη φαντασια κτλ. Απλα λεμε μια αποψη , δεν λυνουμε το Κυπριακο ουτε τετραγωνιζουμε τον κυκλο ουτε ουτε ουτε … Βεβαιως καθενας εχει την αποψη του . Δεκτες και οι εμμονες δεκτες και οι εξυπναδες και οι δυσκοιλιότητες … (επισης μιλαω ως κιθαρίτσας που ταπεινα σκαλιζει το μπουζουκι.):088:

Η αληθεια ειναι οτι και ο Τατασοπουλος εχει απιστευτα δυνατη καθαρη και γρηγορη πενα(μαλλον η γρηγοροτερη) και τον λατρευω και αυτον και το πεξιμο του…με λιγα λογια αυτο που προειπα,ολοι εχουν και απο κατι να μας δωσουν.Παντως τωρα που το σκεφτομαι θα συνφωνησω με τον Κ.Αλκιβιαδη,οντως η συζητηση ειναι λαθος απο την βαση της. Παρεπιπτοντως Κ.Αλκιβιαδη λογω του ονοματος σας μηπως εχεται ακουσει για τον Νικο Μαυρο?Ηταν αυτος που ανακαλυψε τον Διονυσιου και του εδωσε και το πρωτο του τραγουδι…Παραγκες και παλατια το 1958 και γενικα ηταν σολιστας της εποχης και μπουζουκι ηχογραφησεων αλλα ειχε ενα ατυχημα αυτοκινητιστικο το 59 με αποτελεσμα να παθει ζημια στα χερια και να τελιωσει προωρα την καριερα του.

Παιδια,καταρχας να πω πως ειμαι νεο μελος του Forum.βλεπω πως οι αποψεις σας ειναι αξιολογες.Με την πειρα μου ως μπουζουξης θα μπορουσα να καταληξω σε 2 λιστες καλυτερων.Στην μια οι καλυτεροι δεξιοτεχνες και στην αλλη αυτοι που παιζουν με συναισθημα.

Χάρη με την δική μου πείρα ώς μπουζουξής καταλήγω στη λίστα αυτών που μ’αρέσουν…’‘Δεξιοτεχνών’’ και μη…
Επίσης από την πείρα μου (που είναι λίγη) η λέξη δεξιοτέχνης μπορεί και να είναι πολύ υποκειμενική…

O καλυτερος μπουζουξης ειμαι ΕΓΩ!

ευχαριστω.

Ναι, αλλά μετά είμαι εγώ, έτσι;:246:

Οκ,Δημητρη,δε διαφωνω! :088:

Bourbou, ΔημήτρηΝ εκτός από εσάς βεβαίως - βεβαίως, διακρίνετε κανέναν άλλο που να μπορούμε να τον αναγάγουμε σε καλό μπουζουξή;

Και πέρα από την πλάκα, τελικά τι είναι εκείνο που θα μπορούσε να χαρακτηρίσει κάποιον ως καλό μπουζουξή; Η δεξιοτεχνία; Η μετάδοση της εμπειρίας του; Το πόσο σεμνός είναι; Η δυνατότητα να εξελίσσει τη μουσική που παίζει; Μίγμα των παραπάνω; Και άλλα διαφορετικά από τα παραπάνω; θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να συζητήσουμε ξανά σε αυτό το θέμα, χωρίς να προσωποποιούμε έντονα, αν και τα παραδείγματα δίνουν μία αίσθηση της πραγματικότητας.

Συμφωνώ και επαυξάνω, αλλά ο τίτλος που είχε επιλεγεί, όταν ξεκίνησε αυτό το θέμα, είναι ατυχέστατος και δεν προτρέπει προς τέτοιου είδους συζητήσεις. Τέτοια προσέγγιση είναι ό τι πιό χαζό και υποκειμενικό μπορεί να υπάρξει: Ο Τάδε είναι ο καλύτερος, τέρμα! Όχι ρε, ο Δείνα. Τελεία και παύλα. Και να ΄μαστε ευχαριστημένοι αν δεν βγούν και μαχαίρια. Για πρώτο βήμα λοιπόν, προτείνω αντικατάσταση του τίτλου του θέματος. Ας πούμε “Ποιά είναι τα γνωρίσματα ενός καλού οργανοπαίκτη στη “ρεμπέτικη” μουσική;” ή κάτι άλλο, καλύτερο, ας ακούσουμε προτάσεις. Και βέβαια, ας ακούσουμε και τοποθετήσεις επί της ουσίας.

Φυσικά και ν’ ανοίξουμε ένα καινούριο θέμα, βάζοντας ένα link ότι οι συζητήσεις επί του θέματος συνεχίζουν εκεί και ας κλείσει το θέμα αυτό που δημιουργεί σύγχιση - αφού είναι και παλιό…

Το θέμα συνεχίζεται εδώ.