Ο καλλιτέχνης ως ον πολιτικό

Νομίζω ότι υπάρχουν δύο διαστάσεις.
-Η πρώτη έχει να κάνει με τον ίδιο το χαρακτήρα της τέχνης, της σχέσης της με την κοινωνία, αλλά και την κυρίαρχη ιδεολογία, σε όλες τις εκφάνσεις της.
Το ρεμπέτικο (ή αστικό λαικό?) είναι ή ήταν βαθύτατα κοινωνικό τραγούδι, το οποίο σε μεγάλο βαθμό αντιστοιχούσε στον τρόπο παραγωγής της κοινωνικής ζωής, τουλάχιστον στην περίοδο που που η παραγωγή του γινόταν από και για τα λαικά στρώματα.
Άρα ο εξοβελισμός της “πολιτικής” από τη συζήτηση αποτελεί ευνουχισμό του περιεχομένου του ρεμπέτικου τραγουδιού.
-Η δεύτερη διάσταση έχει να κάνει με τη δημόσια συζήτηση και το δημόσιο χώρο, σήμερα. Η γνώμη μου είναι ότι στην εποχή που η γειτονειά , το καφενείο , το εργοστάσιο έχουν χαθεί, τουλάχιστον ως χώροι συνεύρεσεις διαφορετικών ανθρώπων, τα διαδικτυακά καφενεία παίζουν και αυτό τον πολύ σημαντικό ρόλο.
Ένας αναρχικός, ένας κομμουνιστής, ένας δεξιός,ένας απολιτίκ, ένας χριστιανός κτλ, δε θα βρεθούν ποτέ να συζητούν μαζί για την κοινωνία και την πολιτική, παρά μόνο σε αντίστοιχα φόρουμ. Η πολιτική συζήτηση στο ιντιμίντια με αφήνει παγερά αδιάφορο, εκτός και το μόνο που χρειάζομαι είναι να ενισχύσω τις σαθρές βεβαιότητές μου. Αντίστροφα έχω απολαύσει απίστευτα τη συζήτηση και εννίοτε αντιπαράθεση σε αυτό το φόρουμ , στη ρεμπετοσελίδα, στα ψαροντουφεκάδικα φόρουμ…
Αλλά και ας υποθέσουμε ότι έγινε μπάχαλο!
Έχασε κανένας τίποτα?

Φίλε dimak, εάν γίνει μπάχαλο, ναι έχασε, διότι δεν θέλουμε ούτε προσβλητικούς χαρακτηρισμούς, ούτε προσωπικές αντιπαραθέσεις, ούτε κομματικές γραμμές, ούτε ούτε…

Και φθάσαμε λοιπόν στο θλιβερό συμπέρασμα.Που φαινόταν από την αρχή, ότι εκεί πήγαινε η κουβέντα.Ο ΖΑΜΠΕΤΑΣ ήταν εαυτούλης,ο ΜΑΡΚΟΣ ήταν τρακαδόρος(γιατί έτσι λέει η γειτονιά στα άσπρα χώματα),ο ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ πήγε μεν στην Μακρόνησο,αλλά μετά τραγούδησε και αυτός μαζί με τους άλλους, οπότε τον παίρνει κι αυτόν η μπάλλα,και πάει λέγοντας.ΡΕ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ!!! Μιλάτε για ανθρώπους που έχουν αφήσει τεράστιο προσωπικό στίγμα,που χωρίς αυτούς η μουσική θα ήταν διαφορέτική από ότι είναι σήμερα.Ο κάθε άνθρωπος είναι γεμάτος από κακίες,πάθη,κι ελλατώματα,λίγες είναι οι αρετές του.Δεν πιστεύω ότι δεν ακούτε ΖΑΜΠΕΤΑ,ή ΜΑΡΚΟ. λόγω των προσωπικών ιδιαιτεροτήτων τους.Το αντίθετο θα ήταν ακραία φανατικό.Συγχωρήστε μου τους υψηλούς τόνους,σέβομαι απεριόριστα όλους τους φίλους συμφορουμίτες,αλλά δεν νομίζω ότι ένα τέτοιο ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΘΕΜΑ θα αφήσει σαφή πληροφόρηση,σε όσους θελήσουν να το διαβάσουν.Πάντα με όλο τον σεβασμό.

Μα αγαπητέ αντμίν, αν είναι να συζητάμε για αυτά που μας ενδιαφέρουν χωρίς ταυτόχρονα να θίγουμε αυτά που υποτίθεται ότι δεν μας ενδιαφέρουν, τότε αναγκαστικά κι από αυτά που μας ενδιαφέρουν θα απαγορεύσουμε στον εαυτό μας τα μισά γιατί τα άλλα μισά μας οδηγούν και σε πράγματα που υποτίθεται ότι δεν μας ενδιαφέρουν.
Επίσης, δεν είναι τα θέματα που μας βασανίζουν. Βάσανος είναι η ίδια η συζήτηση. Ας μην συζητάμε λοιπόν, για να μην την υποστούμε… Αλλά και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος δεν γίνεται.

Γι’ αυτό και δεν προχωράω. Επίτηδες. Και αφού δεν προχωράω, μένω στο αρχικό συμπέρασμα: εαυτούληδες, Νίκο -δες την αρχική, κλειδωμένη δημοσίευση: Αυτό είναι το συμπέρασμα μιας συζήτησης που δεν έγινε κι όχι το συμπέρασμα μιας συζήτησης που έγινε. Ας γινόταν, οπότε ενδεχομένως καταλήγαμε και σε διαφορετικά συμπεράσματα. Κι ενδεχομένως να μην “πλήρωνε” και κανείς το “δίκηο του που το διατύπωσε με μη ορθό τρόπο”.

Κι αν γινόταν, μπάμπη, ενδεχομένως σε αυτήν να παρεισφρύανε και “κομματικές γραμμές”. Να παραδεχτούμε λοιπόν, ότι η “γραμμή” που επιτάσσει συζητήσεις με πολιτικές προεκτάσεις να μην γίνονται, δεν έχει χαρακτηριστικά “κομματικότητας”, και ποιάς;

(ΥΓ Με άλλα λόγια, Νίκο, η πραγματική θέση του σχολίου σου για τους εαυτούληδες -άσχετα από τη δική μου γνώμη επί της ουσίας του θέματος- δεν είναι εδώ, αλλά στη θέση του πόστ που ανακοινώνει το κλείδωμα της αρχικής - αρχικής δημοσίευσης).

Δεν θα είχα προσωπικά καμία αντίρρηση να διαβάσω ένα εκατομμύριο τόνους από άρθρα και απόψεις για το ρεμπέτικο και την πολιτική (κι έχω διαβάσει, ας πούμε, 10 πράγματα στη ζωή μου). Έχω πρόβλημα με τις συζητήσεις που ξεχειλίζουν από φανατισμό, δεν οδηγούν πουθενά, δεν προσφέρουν τίποτα σε επίπεδο πληροφορίας και γνώσης, σε κανένα συμπέρασμα, παρά σε προσωπικές, μερικές φορές γηπεδικού επιπέδου, αντεγκλήσεις. Έτσι έχουν καταλήξει οι περισσότερες αν όχι όλες αυτού του είδους οι συζητήσεις στο φόρουμ. Είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβουμε αυτό;

Φίλε Άγη, υπονοείς κάτι;

Δεν υπονοώ. Εννοώ ότι: κάθε “οριστική” θέση μπορεί να αναχθεί σε “κομματική γραμμή”. Ότι τέτοια “οριστική θέση” είναι και αυτή που εν πολλοίς λέει: “θέματα με πολιτικές προεκτάσεις δεν συζητιούνται” ή έστω “συζητιούνται μόνο εφόσον αφαιρούνται οι προεκτάσεις τους”, πράγμα που το θεωρώ ταυτόσημο. Και ότι σε μια τέτοια “οριστική θέση” θα μπορούσε όποιος τον ενδιαφέρει, να σκεφτεί ποια είναι η “κομματική” αναγωγή που θα της ταίριαζε.

Κατά τα άλλα ένας τέτοιος “κανονισμός” μπορεί να φαίνεται βολικός. Στην πραγματικότητα όμως δεν είναι.
Εν τέλει αρκεί η υποχρέωση σεβασμού του καθένα προς τον άλλο, και προς το αντικείμενο της συζήτησης, όσο ο καθένας μπορεί, ακόμα κι αν οι απόψεις είναι αντιδιαμετρικά αντίθετες. Είναι νομίζω πιο “βολικό” αυτό. Μπορεί να μην υπάρχουν “θετικιστικά” κριτήρια, και να βρισκόμαστε έτσι στην πράξη συνεχώς στην αναζήτηση κριτηρίων για την τήρηση μιας τέτοιας αρχής, αλλά τουλάχιστόν έτσι δεν βγαίνουν ως “εκτός θέματος” τα “μισά” από τα θέματα που αφορά η θεματική του φόρουμ και που θα μπορούσαν να μας απασχολούν.

Οριστικές θέσεις σε μία συζήτηση δεν πρέπει να υπάρχουν. Αν υπάρχουν τότε δεν χρειάζεται να γίνεται η συζήτηση. Μπορούμε να μάθουμε όλοι από κάτι, αρκεί όπως είπες να σεβόμαστε ο ένας τον άλλο. Αν αυτό γίνεται και στη συζήτηση δεν υπάρχουν θερμοκέφαλες αντιδράσεις τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να τη διακόψουμε. Άλλωστε γι’ αυτό φτιάξαμε αυτό το φόρουμ. Δεν έχουμε καμία όρεξη να τραβάμε τα αυτιά των ανθρώπων ή να διώξουμε κάποιον. Όμως η εμπειρία μας λέει άλλα όπως είπε και ο Μπάμπης…
Νομίζω ότι αλληλο-κατανοήσαμε τους προβληματισμούς που έχουμε και θαρρώ ότι την επόμενη φορά όλοι μας θα είμαστε πιο νηφάλιοι.
Ας συνεχίσουν λοιπόν οι συζητήσεις. Άλλωστε είναι και ο λόγος που είμαστε εδώ…

Νομίζω ότι η ενέργεια του σεβαστού κηρίου Πολίτη να κλειδώσει το θέμα ήταν βεβιασμένη και άστοχη και παρόλη την κατανοητή σύμπνοια των υπόλοιπων διαχειριστών του φόρουμ θέλω και εγώ να εκφράσω και να αιτιολογήσω την δυσαρέσκειά μου προκειμένου όλοι εσείς που έχετε αφιερώσει τόσο χρόνο σε συζητήσεις και δημοσιεύσεις να πάρετε και ένα feedback στο πως έστω ένας περιστασιακός επισκέπτης του φόρουμ προσέλαβε το όλο θέμα .
Το ότι υπάρχουν κανόνες στη λειτουργία ενός φόρουμ είναι απολύτως κατανοητό και απαραίτητο . Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι οι κανόνες αυτοί δεν είναι υποκείμενοι κριτικής και αξιολόγησης ειδικά την στιγμή που δοκιμάζονται στην πράξη από ένα συμβάν σαν και αυτό .
Ποια είναι άραγε η πολιτική του φόρουμ ως προς την αξιολόγηση των κανόνων του και την αναθεώρησή τους ? Αφορά αποκλειστικά και μόνο τους διαχειριστές και σε ποιο βαθμό . Ακόμη και έτσι να είναι από τα γραφόμενα που μέχρι τώρα έχω διαβάσει πολλοί φίλοι του φόρουμ αμφισβητούν ανοιχτά την ορθότητα του κανόνα περι αποπολιτικοποίησης των συζητήσεων και είμαι ένας από αυτούς.
Η κοσμιότητα του διαλόγου και ο σεβασμός δεν αφορούν το περιεχόμενο της κουβέντας και θα μπορούσαν να διαφυλαχθούν χωρίς να αποκλείεται η όποια θεματική .
Κύριοι διαχειριστές όσο και να συμφωνείτε ή όχι με τα λεγόμενα μου οφείλετε να παραδεχτείτε πως υπάρχει θέμα αμφισβήτησης του κανόνα περί αποπολιτικοποίησης των συζητήσεων και αυτή η κουβέντα πρέπει να γίνει ως τέτοια και να έχει ακριβώς τα δυο αυτά σκέλη . Που ακριβώς ωφελεί η αποπολιτικοποίηση και πως μπορούν να αναθεωρούνται οι κανόνες του φόρουμ όταν φαίνεται ότι δεν εκφράζουν τα μέλη του.
Στο συγκεκριμένο όμως «κλείδωμα» όμως υπάρχει και μια άλλη διάσταση στην ενέργεια του κου Νίκου . Πέρα από το κανονισμό υπάρχει και η ερμηνεία του και πιστεύω ακράδαντα πως και στα πλαίσια του υπάρχοντος κανονισμού το θέμα έπρεπε να είχε μείνει ανοιχτό και να κουβεντιαστεί . Προσωπικά διαφωνώ με το συμπέρασμα «Ο καθένας ας κάνει τις σκέψεις του. Για τους συγκεκριμένους οι δικές μου καιρό τώρα είναι οι ίδιες. Εαυτούληδες. Μικροί…και παραμένω επιεικής» , με την ίδια δύναμη που ισχυρίζομαι ότι το βεβιασμένο κλείδωμα δεν επέτρεψε να βγει και κανένα άλλο συμπέρασμα .
Εκτιμώ τον κο Νίκο και μου είναι πολύ συμπαθείς , έχω μάθει πολλά από τα γραφόμενα του όπως και από τα γραφόμενα όλων σας και πραγματικά σας ευχαριστώ για το χρόνο που έχετε αφιερώσει για να μπορούμε όλοι εμεις οι λιγότερο πληροφορημένοι να μαθαίνουμε και να μπαίνουμε ποιο βαθιά στον κόσμο της αγαπημένης μας μουσικής . Παρόλη μου όμως την συμπάθεια νομίζω πως ο κος Νίκος αυτή τη φορά έκανε λάθος κλειδώνοντας βεβιασμένα το θέμα και με τον τρόπο που το αιτιολόγησε κάνοντας κατάχρηση της δικαιοδοσίας του ερμηνεύοντας μέσα από ένα αυστηρά υποκειμενικό σκεπτικό τον κανονισμό του φόρουμ για ευπρεπείς και κόσμιες συζητήσεις .
Σε καμιά περίπτωση δεν αναφέρομαι στον αποκλεισμό του υβριστή Σαράντου που τον θεωρώ απολύτως δικαιολογημένο παρόλο που αν κάποιες από τις απόψεις του ήταν διατυπωμένες με σεβασμό στους συνομιλητές του θα μπορούσα και να συμφωνήσω .
Σας ζητώ λοιπόν το θέμα: «Η τέχνη στην Χούντα της επταετίαςνα ξεκλειδώσει και να ακούσετε τις αντίθετες γνώμες . Ό καλύτερος τρόπος να γίνει η κουβέντα είναι να γίνεται η ιδία το αντικείμενό της . Με λίγα λόγια το τι συζητάμε εδώ μέσα και με ποιον τρόπο οφείλουν να έχουν βαρύνουσα γνώμη όλοι

Με αφορμή το πρόσφατα κλειδωμένο τόπικ του “nikos forlan” με θέμα την καλλιτεχνική δραστηριοποίηση ανθρώπων στην πρώτη επέτειο της χούντας, μου δημιουργούνται τα εξής εύλογα ερωτήματα:
Θα πρέπει να αποφεύγουμε οτιδήποτε μουσικό γεγονός συνδέεται με κοινωνικοπολιτικές καταστάσεις; Θα πρέπει να προσπαθούμε να το αποσυνδέουμε και να εμφανίζουμε μόνο τη μουσική του πλευρά;
Όταν επίσης μουσικοί από μας θα παίξουν σε πολιτικές εκδηλώσεις εμείς θα μιλάμε για σωστά ή λάθος ακόρντα;

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 19:11 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 18:48 —

ωχ! δεν είδα καν πως έχει ξεκινήσει παρόμοια συζήτηση σε άλλο τόπικ!
Ζητώ συγνώμη:230:

Μήνυμα από συντονιστή: Το μήνυμα του Άλκη μεταφέρθηκε εδώ μιας και είναι παρόμοια η συζήτηση.

πιστευω οτι καθε ανθρωπος και καθε συμπεριφορα κρινεται σωστα μονο στον χρονο και στον τοπο της…αλλιως ειναι σαν να κρινουμε την Αρχαια Ελλαδα μετα απο 2000 χρονια Χριστιανισμου…ολοι οι ανθρωποι και περισσοτερο οι…’‘καλλιτεχνες’’ εχουν μικρες και μεγαλες στιγμες…καλες και κακες επιλογες…απο βλακεια…απο φοβο…απο αναγκη…ο Μαρκος που εγραψε το ‘‘Οσοι γινουν πρωθυπουργοι’’, εγραψε και το ‘‘Καλως μας ηρθες βασιλια’’…ο Ρουκουνας που εγραψε για το εαμ και για την’‘Μπομπα’’ της Χιροσιμα ,τραγουδισε και το ‘‘Ξυπνα μεγαλε Κωνσταντη’’ οπως και το ‘‘Ολγα -Σοφια-Κωνσταντη’’ οταν φεραν απο την Ιταλια τα λειψανα των βασιλιαδων μετα το νοθο δημοψηφισμα του '35…ο Οικονομιδης που εγραψε το ‘‘Ντουτσε-Ντουτσε’’ γελειοποιοντας τον Ιταλικο φασισμο,εγραψε και τον ''υμνο της 21ης Απριλιου…ποιος ηταν λοιπον ‘‘μεγαλος’’ και ποιος ‘‘μικρος’’…;;;Ανθρωποι ηταν…ανθρωπινα επραξαν…ουτε αγιοποιησεις…ουτε αφορισμοι λοιπον…

Συμφωνώ και γω με τον colectogram. Στη ζωή τους προσέφεραν στη μουσική και στο πολιτισμό μας, τόσα που δε θα προσφέρουμε ποτέ εμείς. Καλό θα ήταν να τους αφήσουμε στην ησυχία τους, εκεί που είναι και δεν μπορούν να υπερασπιστούν ή να απολογηθούν για τις επιλογές τους. Στη θέση τους δε ξέρουμε τι θα κάναμε κι εμείς, γι’ αυτό καλό είναι να μη τους κρίνουμε, σε αυτό το μουσικό site ή ακόμη και σε κάποιο πολιτικό site.

Νομίζω ότι είναι απαίσιο να διατυπώνονται ανάμεσα σε κάποιους χαρακτηρισμοί για κάποιον τρίτο, και αυτός ο τρίτος να μην έχει το δικαίωμα να απαντήσει.
Το να σε αποκαλούν λχ υβριστή, είναι κατά κάποιο τρόπο “ύβρις” (Φώτη, σε καμιά περίπτωση δεν αναφέρομαι στις προθέσεις σου, αλλά στην αντικειμενική διάσταση του θέματος), και πόσο μάλλον αν δεν μπορείς να τοποθετηθείς πάνω σ’ έναν τέτοιο χαρακτηρισμό…
Πέραν τούτου η υπερβολή κι ο εγωισμός δεν είναι καλοί σύμβουλοι: Ο Σαράντος μπορεί να εκφράστηκε υπερβολικά, αλλά ψάχνω προσεκτικά και δεν βρίσκω υβριστικό περιεχόμενο στο κατά τα άλλα εκρηκτικό ή ακόμα κι εριστικό, ας το πω έτσι, σχόλιό του.
Συμπερασματικά, πέρα από τη διατυπωμένη άποψή μου, αδυνατώ να παρακολουθήσω την αλληλουχία των αντιδράσεων, τον ανταγωνισμό στην υπερβολή , ή να το πω έτσι: τον υπερβάλλοντα ζήλο στην τήρηση κάποιων όρων λειτουργίας.
Κατά τα άλλα δεν μου πέφτει λόγος. Κι εγώ αν λειτουργούσα ένα φόρουμ ή αν ήμουν συντονιστής, θα έκανα ό,τι ήθελα, αλλά αυτή η ιδιότητά μου δεν θα με δικαίωνε από μόνη της.

Αγη το κένρικό μου θέμα δεν είναι ο Σαράντος . Ζητάω από τους διαχειριστές να ξεκλειδώσουν το θέμα αναγνωρίζοντας το βεβιασμένο κλείδωμα του από τον κο Νίκο ως λάθος . Ο φίλος είχε διάθεση μπάχαλου σε κάθε λέξει που έγραφε . Αυτή ακριβώς την διάθεση οναμάζω υβριστική σε μια δημόσια ανοιχτή συζήτηση . Από όλο το κείμενο μου όμως αυτό είναι κατα τη γνώμη μου , το κομμάτι με τη λιγότερη σημασία . Το ζουμί την συζήτησης είναι σε όλο το υπόλοιπο . Αν απλά θεωρείς άδικο την προσωπική αναφορά σε κάποιον που δεν μπορεί να απαντήσει , θα συμφωνήσω μαζί σου και θα πω απλά ότι το χρεισημοποίησα ως παράδειγμα απλά για να πω ότι ο τρόπος έκφρασης είναι το ζητούμενο προκειμένου να αφήσουμε το περιεχόμενο ελευθερο

Νομίζω ότι σ’ αυτό το φόρουμ δεν έλειψαν ποτέ οι συζητήσεις με πολιτικό και κοινωνικό περιεχόμενο. Το συμβάν περισσότερο το αποδίδω στη κακιά στιγμή παρά στον γενικό τρόπο λειτουργίας της συντονιστικής ομάδας. Τα “φάουλ” τα θεωρώ ανθρώπινα και δεν θα μπω στη διαδικασία να κρίνω ανθρώπους που έχουν προσφέρει διαθέτοντας αφιλοκερδώς τον προσωπικό τους χρόνο.
Περισσότερο με στεναχωρεί ο αποκλεισμός του φίλου μου Σαράντου --σαν αποτέλεσμα αυτής της κακιάς στιγμής-- και θέλω να πιστεύω ότι αν έρθει σε επικοινωνία με τον admin θα λυθεί η παρεξήγηση. Αρκεί και μόνο να σκεφτόμαστε τη κλασική ερώτηση: έχουμε τίποτα να χωρίσουμε εδώ μέσα;

Από την ως τώρα συζήτηση νομίζουμε ότι, μέσω των τοποθετήσεων αρκετών μελών της διαχειριστικής ομάδας, έγιναν κατανοητοί οι λόγοι για τους οποίους κλείσαμε το θέμα που άνοιξε ο nikos forlan για τη συμπεριφορά πολλών καλλιτεχνών επί δικτατορίας του 67.

Επειδή όμως ένα φόρουμ πρωτίστως δεν βασίζεται στη διαχειριστική του ομάδα αλλά στα μέλη του και τη διάθεση που αυτά έχουν για συζήτηση, αποφασίσαμε ομόφωνα να ανοίξουμε και πάλι το θέμα. Ελπίζουμε ότι τα μέλη θα σεβαστούν το πνεύμα και τη φιλοσοφία του φόρουμ και ότι θα εστιάσουμε στην μουσική και την τέχνη μέσω πολιτικής και όχι στην πολιτική μέσω της μουσικής ή της τέχνης.

1 «Μου αρέσει»

Η αντίληψη περί «καθαρής τέχνης» έχει επιστημολογικό χαραχτήρα και επομένως δεν μπορεί να είναι καθαρή από αξίες! Άρα ορθές και οι αιτιάσεις κλεισίματος και οι αιτιάσεις ανοίγματος του θέματος. Καταλαβαίνω απόλυτα το Νίκο, όπως καταλαβαίνω και τους άλλους που θέλουν να μιλήσουν. Η διαχειριστική όμάδα έδειξε ότι το καταλαβαίνει και αυτή. Είναι από εκείνες τις περιπτώσεις που μια πρόταση (μουσική και η σχέση με πολιτική) δεν μπορεί να αναλυθεί οδηγώντας σε ένα ναι ή ένα όχι, μιας και διατρέχει τελικά όλο το επιστητό. Άρα τί κάνουμε τελικά; Αναλύουμε όλο το επιστητό μας; Η ερώτηση αυτή επομένως ζεί σαν “διατύπωση” έξω από αυτό, και ο καθένας πρέπει να αποφασίσει μόνος του για την αλήθεια.

Θα μπορούσα όμως να το συνδυάσω, μιας και γίνεται συζήτηση με μια πλέον προβοκατόρικη ερώτηση. Τί κανουν οι σημερινοί καλλιτέχνες στην χειρότερη (από αυτή της εφταετίας) χούντα που ζούμε; Πιστεύω ότι ούτε απάντηση θα δώσουμε, και θα τσακωθούμε στο τέλος. Γι’ αυτό συντάσσομαι (παρ’ ότι καταννοώ την αντίθετη άποψη όπως είπα), με την άποψη να μην συζητιέται μια στάση στην καθημερινότητα του όποιου καλλιτέχνη ως άμεση πολιτική πράξη. Μπορεί κανείς να δεί εκ των υστέρων την επίδρασή της στα πράγματα, αλλά καλό θα είναι να μην αποδίδουμε σ’ αυτή πρόθεση ιδεολογικής στάσης.

ΥΓ. Γι’ αυτό θα παρακολουθήσω μεν την άλλη συζήτηση, θα μάθω και πιθανόν θα διαφωνήσω μέσα μου με όλους, αλλά δεν θα συμμετάσχω.

Ακριβώς, παρά καθαρά στάση ζωής!!

Επιτέλους κάποιος εκεί έξω αντιλαμβάνεται! Γειά σου Γρηγόρη!! :slight_smile:

Γεια παις μας για να μαθουμαι τη μας γιναιται