Nylon Acoustic

Κι όπως επισημαίνει και ο τίτλος,γνωρίζετε αν γίνεται να βάλω nylon χορδές στην ακουστική μου;Κυκλοφορούν στο εμπόριο τέτοιου είδους χορδές,που να μην δένονται όμως,όπως της κλασσικής,αλλά να συγκρατούνται,όπως στην ακουστική;
Ευχαριστώ

Η απάντηση στην απορία μου λέγεται… http://www.zozef.gr/site.php?&PHPSESSID=a92c9afbd04b6350dc4e2be28a566b0f&file=product-view.xml&cat0id=&cat1id=26&cat2id=78&id=1748

Και η Λα Μπελλα βγάζει τέτοιες, νομιζω λέγονται Folk Singer για κλασσική αλλά χωρίς το απλό δέσιμο, δηλαδή με μπαλάκι. Το ηχητικό αποτέλεσμα δεν ξέρω, αν η κιθάρα σου ειναι φτιαγμένει για μεταλικές χορδές.

Συμεών

Καλημέρα

Στα ανύσηχα χρόνια της νιότης μου επιχείρισα να το κάνω σε μια ακουστική που είχα διότι με ανατριχιάζει μόνο στην κιθάρα η επαφή των δακτύλων με την συρμάτινη χορδή σε αντίθεση με το μπουζούκι που παιζω(ιδιοτροπία είναι?δεν ξέρω) και κατέληξα τελικά να πάρω μια κλασσική και βολευτώ διότι συνέχεια ξεκουρδίζοταν και στο τέλος αντί να παίζω κούρδιζα,
αδελφέ υπάρχουν τέτοιες χορδές στο εμπόριο αλλά θα σου συνιστούσα να πάρεις μια κλασσική αλλά να κοιτάξεις αν σε βολεύει πρώτα διότι το μπράτσο της είναι πιο φαρδύ και πιάνετ ο καρπός σου.:088:

Υπάρχουν πολλές μάρκες χορδών κλασικής κιθάρας που στη μια τους άκρη έχουν μπαλάκια (Ball End), αλλά δεν φτιάχνονται για να μπαίνουν σε ακουστικές κιθάρες.

Το ηχητικό αποτέλεσμα μίας ακουστικής κιθάρας με χορδές κλασικής, είναι απαίσιο.
Πολύ πιθανόν να φαλτσάρει το όργανο, να τρίζει, η ακόμη και να σπάνε οι χορδές επάνω στα κλειδιά.
Το καπάκι μίας ακ. κιθάρας είναι αρματωμένο με περισσότερα και χοντρότερα καμάρια όχι μόνο για τον ήχο, αλλά να αντέχει και τις τάσεις των ατσάλινων χορδών.
Οι ναιλον, και οι μεταξωτές χορδές έχουν ανάγκη από πιο ευαίσθητο καπάκι, για να μπορούν να το κάνουν να πάλλεται.

Κλασικές κιθάρες υπάρχουν στην αγορά από 50 ευρώ, μην μπαίνεις στο κόπο να πειραματίζεσαι…

Τοποθέτησα nylon ball end χορδές στην ακουστική μου και η αλήθεια είναι πως,ειδικά για τις cantini,ο ήχος δεν είναι καλός…
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,να 'στε καλά