Νίκος Τατασόπουλος

Παναγιώτη την άλλη Τρίτη στο Χαμάμ ποιούς θα ακούσουμε αν έρθουμε? Ο Τατάς θα είναι?

Τατασσόπουλος, με Δουμουλιάκα, Σοφρά, Γρυσμπολάκη, Αντιγόνη και την άλλη Τρίτη 27.5.2008!
Ο Τατασσόπουλος έχει ξεφύγει, δεν κρατιέται με τίποτα (σε σημείο υπερβολής κάπου κάπου). Είναι φαινόμενο πάντως, μοναδικό. Πέρα από την ασύλληπτη τεχνική του, έχει και ένα λαϊκό υπόβαθρο… Είναι γιός του Γιάννη Τατασσόπουλου, έχει βαπτιστεί σε άλλα…κόλπα και σχέδια. Διατηρεί, σε ορισμένες στιγμές, στον ήχο του, κάτι παλιακό από τον ήχο του μπουζουκιού του 50-60!!! Αξίζει… Έχει την στόφα, την αύρα του μπουζουξή!!! Αυτό, δεν το αντιλαμβάνονται όσοι μένουν στους δακτυλισμούς, πρέπει να το νιώσεις…

  • Ο Θανάσης Σοφράς είναι απολαυστικός… Ποιότητα, καλλιέργεια, αισθητική, ωριμότητα, για υψηλά στάδια μουσικής ολοκλήρωσης!!! Μακάρι κάθε ορχήστρα να είχε την χαρά να έχει αυτήν την ήρεμη δύναμη στο ρόστερ της!!!

παιδιά κιθαρίστα :246: δεν έχει το πρόγραμμα ?

Η Αντιγόνη παίζει κιθάρα και τραγουδάει. Από παραδρομή δική μου δεν το ανέφερα και σωστά το παρατηρεί ο Μπάμπης…

παιδια κανενα τηλεφωνο και διευθυνση υπαρχει? για αποψινη επισκεψη…

Το τηλ. του 'χαμαμ" είναι 210-3421212 το οποίο βρισκεται στα Πετράλωνα ,οδός Δημοφώντος 97 .

Και ήταν μόλις 20. Κυκλοφορεί ανάμεσά μας. Προσοχή.

Εμφανίζεται κάθε Τρίτη και Τετάρτη με τον Θύμιο Στουραίτη στον Πίκο.

ό,τι θέλει κάνει ο άν8ρωπος…τι να λέμε τώρα.Το μπουζουκάκι αυτό νομίζω είναι του πατέρα του…ξέρει κανείς λεπτομέρειες?

Νίκος

Το βίντεο αυτό θα το προτιμούσα δημοσιευμένο στο «διαστημικά παιξίματα». Έτσι για σύγκριση, για να τεκμηριώσουμε το τι αριστουργήματα μπορούν να βγούν όταν η εξαιρετική δεξιοτεχνία συνδυάζεται με την ψυχή. Στο νύχι του μικρού του δάχτυλου να του έμοιαζα… Εδώ, ζηλεύω πραγματικά.

Το μπουζουκάκι είναι ένα όργανο του Ζοζέφ, που φτιάχτηκε το 1959 και αγοράστηκε πριν λίγο καιρό από την Αμερική. Ηταν εδώ και πολλά χρόνια σε “ακινησία” και έκανε ένα ψιλοσέρβις στον Τσιώλη. Δε λέω την τιμή αγοράς γιατί θ’ αρχίσετε όλοι να βλαστημάτε!

Έφτιαχνε τρύπα (περίπου) νυχτερίδα ο Ζοζέφ, εκείνη την εποχή; Ενδιαφέρον!

(η δική μου βλαστήμια πηγαίνει στον εαυτό μου τον ίδιο, που έσπασα σε χίλια κομμάτια ένα όργανό του επίσης δεκαετίας 50, πριν αρκετά χρόνια (κατά λάθος βέβαια), όπου το ψιλοσέρβις το είχε κάνει ο ίδιος ο Ζοζέφ)

Άρη αν κρίνω από τα σχόλια του Τατά [u][b]αυτό[/b][/u] πρέπει να είναι το μπουζούκι του Ζοζέφ που έχει και όχι αυτό που παίζει στο βιντεάκι στο Χ α μ ά μ!!! Πες την τιμή ρε:112:

Το άνοιγμα (η τρύπα) είναι περίπου το ίδιο με το άλλο, αλλά το μισραπλίκι δεν θυμίζει Ζοζέφ. Πολύ μεγάλο και χωρίς τα χαρακτηριστικά λουλούδια κλπ.

Τι να σου πω ίσως να έχεις δίκιο. Αλλά το λέει ο ίδιος ο Τατασόπουλος από κάτω στα σχόλια που τον ρωτάει κάποιος.

Οπότε μπορούμε να συμφωνήσουμε (όχι ότι διαφωνούμε, αλλά) ότι δεδομένου του ίδιου ανοίγματος, μπορεί και τα δύο να είναι Ζοζέφ. Μόνο η συναίνεση του Άρη χρειάζεται.

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους τους συμφορουμίτες και τις συμφομουρίτισσες.
Τρομερός ο Τατασσό:110::109::112:

Να κάνω μια ερώτηση, μήπως ξέρετε που παίζει ο Πάππος?

Στο Ρεμπέτ Ασκέρ στον Πειραιά…τσεκαρέ το όμως…2104178920

Το μπουζουκι που ειναι στο βιντεο στο σπιτι δεν ειναι του Νικολα αλλα ενος φιλου .Αντιθετα αυτο που παιζει στο χαμαμ ειναι το ζοζεφ του Νικου που μολις προσφατα αποκτησε.Το συγκεκριμενο οργανο εχει πανω απο 7 σφραγιδες γνησιοτητας και εχει την χαρακτηριστιη τρυπα που εβαζε ζοζεφ μετα το 58.Το λεω αυτο γιατι μετα απο μια εποχη αλλαξαν πολλα πραγματα στον τροπο κατασκευης και απο το Ζοζεφ.Το συγκεκριμενο οργανο ειναι απλα απιστευτο για αυτο λεω και ξαναλεω οτι οι παλιοι μαστορες πηραν πολλα πραγματα μαζι τους.
Παντως αν καποιος αξιζε να εχει ενα τετοιο οργανο θα ηταν σιγουρα ο Τατά.

Μου άρεσε το υποκοριστικό!!!:):):slight_smile: