Mαντολίνο

Το είδα σε παλαιοπωλείο που κλείνει και το τσίμπησα 40ε. Μελλοντική επισκευή ή “ανακατασκευή”.



Βλέπετε κάποιο στοιχείο που να λέει πόσο παλιό είναι;

μάλλον αρκετά παλιό, έχει προλάβει ήδη και έχει φάει μια επισκευή αν κρίνω από την επικολλημένη ταμπέλα. όλα τα λεφτά είναι η θήκη!

Είναι ένα Giuseppe Puglisi…οπότε αν βρεις στοιχεία για τον κατασκευαστή στο Google, θα μάθεις πόσο παλιό είναι…θα έλεγα 1910-20…

Βρήκα στοιχεία για τον κατασκευαστή αλλά δεν βρήκα την ετικέτα που να μοιάζει με τη δική μου.Θες να μου δώσεις στοιχεία;
Δυστυχώς έχει καταστραφεί και το ΄όνομα απο την ετικέτα.

Σε όργανα του Puglisi είδα οτι υπάρχει και σφραγίδα…όχι σε όλα βέβαια.

Θέλει δουλίτσα το μαντολινάκι.Πέρα απο το στραβό μανίκι δείχνει να έχει υποστεί κάποια μικρή μετατόπιση ο τάκος.

Ωστόσο και η νεότερη ετικέτα είναι μάλλον κάποιος παλιός οργανοποιός απο τη Γερμανία.Με ένα googlάρισμα βρήκα το όνομά του να αναφέρεται με παλιές ημερομηνίες.

Η ετικέτα που έχω και μοιάζει πολύ με τη δική σου είναι η εξής…

Το όνομα είναι γραμμένο σε άλλη θέση ανάμεσα στις δύο ετικέτες αλλά είναι οι ίδιες κατά τα άλλα…

καλημέρα…
επειδή τυχαίνει να έχω κι εγώ ένα (Puglisi) είπα να το ψάξω…
στο δικό μου η ετικέτα είναι άλλου τύπου, με (τυπωμένη) την ημερομηνία κάτω - κάτω (1916)

DSC07284.jpg

αρχικά υπέθεσα ότι αφού δεν εμφανίζονται οι “υιοί” (& figli) στις δικές σας ετικέτες, τα όργανα θα είναι πιο παλιά - από το 1916 τουλάχιστον…
ψάχνοντας κι άλλο είδα ότι η φίρμα (όπως είναι στο δικό μου, με τους “υιούς”) τύπωνε κάθε χρόνο ετικέτες με ημερομηνία:

1907-1908

1913
http://mandoliny.republika.pl/galleries/puglisi1913/04puglisi1913.jpg
1915

1917

1925

αλλά το πιο καλό το βρήκα στο τέλος, όπου σ’ αυτό το άρθρο (στο κομμάτι που είναι γραμμένο στα Ιταλικά)
http://www.fetishguitars.com/sicily-southern-italy/

εμφανίζεται η ακριβής χρονολογία αλλαγής :

“Dopo il 1906 la denominazione sociale diventa G. Puglisi Reale e Figli”

Μετά το 1906 το όνομα της εταιρείας γίνεται G. Puglisi Reale e Figli

επομένως η κατασκευή των δικών σας οργάνων τοποθετείται πριν ή μέσα στο 1906 ή λίγο μετά, μέχρι να τυπωθούν οι νέες ετικέτες - αν και από την πρακτική της εκτύπωσης κάθε χρόνο υποθέτω ότι τα αντανακλαστικά τους ήταν άμεσα και με το που άλλαξε η φίρμα άλλαξαν και οι ετικέτες.

Αυτό ίσως ενισχύεται από το γεγονός ότι οι φωτογραφίες ετικετών που βρήκα με ημερομηνία είναι όλες μετά το 1906 - η πρώτη χρονολογείται το 1907.

Προ 1906 μάλλον δεν υπήρχε εκτύπωση ημερομηνίας (αφού δεν έχουν οι ετικέτες σας), αλλά δεδομένου ότι σύμφωνα με το ίδιο άρθρο η φίρμα Puglisi ξεκίνησε το 1880, διαμορφώνεται ένα - νομίζω αρκετά τεκμηριωμένο αν οι πληροφορίες στο άρθρο είναι σωστές - αρχικό χρονικό πλαίσιο (1880-1906) για τα μαντολίνα σας.