MΩΥΣΗΣ ΑΣΕΡ

Παιδιά ξέρετε αυτόν τον οργανοποιό; Από εκεί είχα πάρει πριν χρόνια το μπουζούκι μου.
Είχα πάει με τον καθηγητή μου και δεν θυμάμαι από που το πήρα. Κάπου κοντά στην Χαριλάου Τρικούπη νομίζω.

Ξέρουμε μήπως περισσότερες πληροφορίες για αυτόν; Θέλω να πάω να δει λίγο το μπουζούκι μου γιατί έχει πάρει λίγο και χρειάζεται επιδιόρθωση.

Γενικά τι έχετε ακούσει για αυτόν σαν κατασκευαστή;

Γιώργο τον Μωυσή Ασέρ εννοείς? Δεν νομίζω να είναι οργανοποιός. Έχει ένα μαγαζί κάπου κοντά στην Χαριλάου Τρικούπη (σε μια κάθετη), και εκεί έχει και κάποια έτοιμα μπουζούκια από οργανοποιούς που συνεργάζεται. Όλα αυτά τα λέω με κάθε επιφύλαξη.

Επίσης έχει και μία εταιρεία δίσκων (Καθρέφτης).

Όντως δεν είναι οργανοποιός. Το μαγαζί δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα, βρισκόταν Μαυρομιχάλη στο ύψος της τσιμισκή. Πουλούσε έτοιμα όργανα,σε καλές τιμές,και φαινόταν ειλικρινής επαγγελματίας. Τελευταία είχε ρίξει το βάρος στην εταιρεία παραγωγής δίσκων που είχε, τον καθρέφτη.

Το μαγαζί του Μωυσή Ασέρ έχει μεταφερθεί στην οδό Αραχώβης ανάμεσα Ασκληπιού και Ιπποκράτους.

Ναι αυτός είναι. Δεν ξέρω αν είναι δικά του τα μπουζούκια ή αν συνεργάζεται με άλλους κατασκευαστές. Αλλά αυτό που μου είπες για τον Καθρέφτης το σιγουρέυει!

Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες.