Λάθος κόψιμο καράουλου

Καλησπερα σε ολους.Ειμαι νεο μελος στο φορουμ αλλα η εχω απο παλια κολλησει το μικροβιο για την κατασκευη μπουζουκιου. Αφου λοιπον εχω ετοιμασει το σκαφος και εχω κολλησει το μανικι ηρθε και η σειρα του καραολου. Κολαω λοιπον και το καραολο αλλα αυτο που ξεπερισευει για να κοπει το κοβω παντα λαθος. Το αποτελεσμα αυτης της ενεργειας μου ειναι να μην εχω καταφερει εδω και καιρο να προχωρησω το οργανο. Το πως μπορει να κοπει αυτο το κομματι απο το καραολο ειναι το μονο που δεν μου εχει δειξει καποιος. Αν μπορειτε σας παρακαλω να μου εξηγησει καποιος με τι τεχνικη το κοβουμε θα σας ημουν υποχρεος. Ποιο κατατοπιστικα για να σας δωσω να καταλαβετε αφου κοψω το καραολο αυτο που περισευει μετα το κολλημα η ταστιερα μου σ αυτο το σημειο δεν εφαπτεται και παρνει ανηφορικη κλιση μενοντας κενο απο κατω σ αυτο το σημειο. παρακατω θα βαλω καποιες φωτο για να δειτε. Οποιος μπορει να βοηθησει με οποιονδηποτε τροπο κειμενο φωτο της διαδικασιας σας παρακαλω. Εχω χαλασει πολλα καραολα και ειναι κριμα να πηγαινουν στα σκουπιδια:106:ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ:016:

αγαπητε φιλε λαικος γεια σου.θα ηθελα να σε βοηθησω στο προβλημα σου αλλα εχω καποιους ενδιασμους.με παραξενεψε το εξης λοιπον.Το φορουμ εχει αρκετους οργανοποιους μελη.μου κανει εντυπωση που κανεις απο αυτους δεν εγραψε ηδη κατι!!!εκτος βεβαια εαν κανω λαθος και σου εχουν απαντησει με προσωπικο μυνημα.που θελω να καταληξω.οτι ενω ασχολουνται με αλλα θεματα δεν βρηκε κανεις τον χρονο να ασχοληθει με αυτο που ρωτας.γιατι αραγε?προσωπικα λογω φορτου εργασιας το ειδα τωρα και γι αυτο γραφω.επειδη ομως οπου ανακατεβεται το ονομα μου γινεται και λιγο μπαχαλο στειλε μου προσωπικο μηνυμα και θα σε βοηθησω.

χωρις να ειμαι επαγγελματιας οργανοποιος μην παρεξηγιθω παλι θα σου δειξω με 2 φωτογραφιες πως το φτιαχνω εγω αν και υπαρχουν σχεδια μεσα στο φορουμ για αυτο που ζητας στην μια σου σχεδιασα πως ειναι το ξυλο το τετραγωνο κομματι το σχεδιαζεις το κοβεις και το κανεις ενα φαλτσο γυρω στις 13 μοιρες (καπου εκει οπως σου βγει ) και στο μανικι δεν φαινετε καθαρα γιατι εχω περασει βελατουρα το μανικι οπου αν δεις προσεκτικα με λιγο zoom θα καταλαβεις , το σωστο ειναι να σχεδιασεις, φαλτσοκοψεις πρωτα το καραουλο και μετα να το βαλεις αναποδα στο μανικι διπλα διπλα και να σημαδεψεις .
http://img23.imageshack.us/img23/1428/karaoulo.jpg
http://img168.imageshack.us/img168/7247/1000882.jpg

Το καράουλο θα το κόβεις πιο πάνω απ την ευθεία του μανικιού και μετά θα το φέρνεις με την πλάνη τουλάχιστον έτσι κάνω εγώ όντας αυτοδίδακτος.
Φίλε niavent πιστεύω πως στην κατασταση γενικότερα μπορούσες να βάλεις πολύ ευκολά τέλος ο ίδιος.Απ΄ότι έχω ακούσει εϊσαι πέρα από καλός μάστορας και καλός επαγγελματίας .

Κύριε Στάμκο, σε παρακαλώ πολύ οι μπηχτές και τα υποννούμενα για άλλους κατασκευαστές να σταματήσουν εδώ. Αυτοί οι “κατασκευαστές” στους οποίους αναφέρεσαι, εκτός από φίλοι και μέλη της παρέας μας, είναι ενεργά μέλη του φόρουμ και έχουν βοηθήσει πολύ κόσμο κατ’ επανάληψη, χωρίς κανένα προσωπικό όφελος (αποδεδειγμένα) και εις βάρος του προσωπικού τους χρόνου. Επιπλέον, έχουν γράψει ολοκληρωμένα άρθρα στην ΚΛΙΚΑ www.klika.gr με αρχή - μέση και τέλος, με αναγνωσιμότητα μερικές εκατοντάδες χιλιάδες hits παγκοσμίως.

Το συγκεκριμένο post από το οποίο αρπάχτηκες με νύχια και με δόντια, αναρτήθηκε πριν ενάμιση εικοστατράωρο. Ούτε ο ίδιος ο LAIKOS έδειξε τόση πρεμούρα όσο εσύ για να πάρει απάντηση. Περιμένει - και καλά κάνει - να δει ποιος και πότε θα ασχοληθεί με το ερώτημά του. Εάν είχες δείξει έστω και ελάχιστο ενδιαφέρον για το forum μας, θα είχες παρατηρήσει ότι αυτά τα postings απαντιώνται συνήθως τα Σαββατοκύριακα. Τότε δηλαδή που οι “κατασκευαστές” στους οποίους αναφέρεσαι, αντί να πάνε για πορτοκαλάδα με τα παιδιά τους, τρώνε τη μέρα τους μπροστά στο pc για να γράφουν απαντήσεις και να ανεβάζουν φωτογραφίες.

Α, ναι:
Επιπλέον, παρατηρώ ότι ΟΥΤΕ εσύ έδωσες κάποια απάντηση, ενώ το παλικάρι ο oxtaxordos και ο Γιάννης Τ το έκαναν και μάλιστα με φωτογραφίες. Αντιθέτως, εσύ καταφεύγεις στην προσφιλή σου μέθοδο των προσωπικών μηνυμάτων με τα οποία μας έχεις κατακλύσει όλους εδώ, όπου όλο το θέμα είναι να έρθουμε να σε συναντήσουμε, να σε γνωρίσουμε και να δούμε τα όργανά σου.

Αυτά για την ώρα και εδώ είμαστε για τα υπόλοιπα.

Καταρχην σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον που δειξατε και για τις φωτογραφιες φιλε οχταχορδε ειναι πολυ κατατοπιστικες και σ ευχαριστω. Εκεινο που θελω να πω ειναι οτι δεν χρειαζεται να μπαινουν υπονοουμενα στην μεση για το ποιος θα δωσει απαντησεις η οχι οποιος μπορει και θελει πανω απ ολα εχοντας την διαθεσει να ασχοληθει με το ερωτημα μου και να ποσταρει την βοηθεια αυτη με οποιο μεσο μπορει ειναι ολα καλοδεχουμενα. Δεν μ αρεσει να βλεπω τετοιες καταστασεις. Ολοι ανθρωποι ειμαστε κι ο ενας χρειαζεται λιγο πολυ την βοηθεια του αλλου μιας και δεν θελω να γινει το ποστ μου αιτια για πασα φυσεως εριδες. Γι αυτο λοιπον ειρηνη υμην και ολες οι απαντησεις καλοδεχουμενες. Για ακομη μια φορα σας ευχαριστω:)

trip… εεεεεε soulis40 ήθελα να πω, δεν καρφώθηκες καθόοοοοοοολου, όχι… :019:

Ουφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ

Αυτο το πραγμα πρεπει να σταματησει.

Ο χωρος αυτος ειναι μια παρέα που υπαρχει εδω και χρονια.

Αν ειναι ολα τα θεματα να γινουν μπαχαλο ας κλειδωσει η ενοτητα της οργανοποιοιας κανα 10ημερο για να ηρεμεησουν ολοι.

Μοντς δεν ειναι κακο, ας προφυλαξουμε το χωρο μας μονοι μας.

Κουραστηκαμε και ας μην το λεμε.

Το μήνυμα του LAIKOS ας πούμε ότι απαντήθηκε. Αν όχι, φίλε, κάνε άλλον ένα κόπο μετά από λίγες μέρες που θα έχουν βαρεθεί και θα έχουν φύγει οι παρεμβολές.

Ως τότε ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ