Kιθάρα guitan

Παιδια καλησπερα και γω θαθελα την γνωμη των κιθαριστων . Εχω ενα γιο που κανει 5 χρονια κλασικη. Παραλληλα τωρα τελευταια ακουει τσιγκανικη jazz και παιζει λιγα κομματια του Djago.
Μου εκδηλωσε την επιθυμια να παρει μια κιθαρα guitan. Θαθελα πληροφοριες ποσο κοστιζει μια
αξιοπιστη να μην ειναι της πλακας. Αν υπαρχουν κατασκευαστες εδω. Αν εισαγονται απο εξω τι προελευσης ναναι. Διαθετω ενα χιλιαρικο περνω κατι καλο! Οτι αλλες πληροφοριες σχετικες που θα βοηθησουν δεκτες
Σας ευχαριστω εκ των προτερων

1 «Μου αρέσει»

Απ ότι ξέρω ο Λούκα Μιλάνι φτιάχνει. http://www.milaniguitars.com/

Eπειδη αγορασα και εγω gypsy jazz guitar σου λεω πως με ταλεφτα που διαθετεις για αυτη την μουσικη δεν αρκουν-μονο gitane της saga αγορασεις που δεν πλησιαζουν τον ηχο του GJANGO REINHARDT. Πρεπει να δωσεις τα διπλα οπως εγω που αγορασα μια χειροποιητη απο εναν Ολλανδο και ειμαι ευχαριστημενος.
Ενα ταξιδι κυριως σε Γαλλια ,ολλανδια σε συγκεκριμενους gypsy jazz οργανοποιους θα σε βοηθησει πιο πολυ να βρεις αυτο που ζητας.Εδω στην Ελλαδα δεν υπαρχει κατι αξιολογο στα 1000 ευρω.
www.hordofonon.gr O Kατασκευαστης εδω φτιαχνει gypsy jazz guitars αλλα κοστιζουν 2600 ευρωπουλα-ποιος εισαι ρε μαγκα ο Μaccaferri or Selmer .Eδω ειναι Ελλαδα .Δεν ειπα οτι δεν αξιζει η προσπαθεια και ο ηχος αλλα ελεοοοοοοοοοοοοοοοοος.Στα ιδια χρηματα βρισκεις στο εξωτερικο πιο αυθεντικο ηχο για το ειδος.Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα…

Καταρχην σευχαριστω πολυ. Επειδη υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να παω Ολλανδια μπορεις να μου δωσεις διευθυνσεις για τοπου μπορω να βρω κατι αναλογο. Το mail μου ειναι
tsiogia@vivodinet.gr

μπες στο ιντερνετ και ψαξε -ολα ετοιμα τα περιμενουμε-αμα δεν βρεξεις …δεν τρως ψαρι.καλο ψαξιμο

Νασαι καλα θα ψαξω

Να προσθέσω πως στην Αγγλία υπάρχει και ο Έλληνας κατακευαστής Killy (Κυριάκος) Nonis, με αρκετά καλή φήμη στο είδος. Ψάξε τον στο διαδίκτυο !

Όσο γιά τιμές…υπάρχουν (χωρίς να είμαι ειδικός στο είδος! ) και οι Del Arte κατασκευασμένες όμως στην Κίνα, σε φτηνή τιμή, καθόλου αξιόπιστες και με πολλά προβλήματα. Με απλά λόγια, πεταμένα λεφτά. Μην ψάχνουμε πάντα το πιό φτηνό, για να ξαναθυμόμαστε εκ των υστέρων τη λαϊκή παροιμία:
«Το φτηνό κρέας το τρων οι σκύλοι».

Άν δε βιάζεσαι επίσης, υπάρχει και κάποιος «δικός μας» (από το φόρουμ εννοώ, αλλά είναι ακόμα μυστικό!) που έχει στα σκαριά τέτοια κατασκευή, και μπορώ να πω πως δεν πρόκειται γιά καθόλου τυχαία προσπάθεια!

Τέλος Δημήτρη, (και πάλι χωρίς να γνωρίζω τη δουλειά και το αποτέλεσμα) γιατί τέτοια απαξίωση στους Έλληνες κατασκευαστές; Τι σημαίνει ότι «εδώ είναι Ελλάδα;» Ξέρεις τι δουλειά απαιτεί μιά τέτοια κατασκευή; Επειδή την έχω δεί από σχετικά βιβλία, δεν είναι καθόλου αστεία υπόθεση και απαιτεί την ανάλογη εξειδίκευση. Αν το αποτέλεσμα είναι αντίστοιχα καλό, γιατί θα πρέπει να μην έχει και την ανάλογη τιμή;

Για τον ΚΙLLY NONIS γνωριζω και εγω οτι ειναι πολυ καλος χωρις να εχω παιξει καποια απο τις κιθαρες του.Ο ιδιος καθε χρονο στο SAMOIS FESTIVAL παρουσιαζει τις κιθαρες του .
Οσο για τους Ελληνες κατασκευαστες gypsy jazz guitars MALISTA ειμαι απαξιωτικος διοτι οι συναδελφοι τους απο το εξωτερικο οπως ο Maurice Dupont , ο Favino ,η Shelley Park,o Stephan Hall ,o Gerrit van Bergeijk,o Thjis van der Harst ,o Ari -Jukka Luomaranta και αλλοι κανουν φοβερη δουλεια σε αυτο το πεδιο κατασκευης οπου ο ηχος που πετυχαινουν πλησιαζει πολυ την selmer η την maccaferri σε d-hole.Δεν ακουσα ακομα κατι αντιστοιχο απο Ελληνα.

Δεν πειθομαι περι του αντιθετου εκτος εαν βρεθει Ελληνας κατασκευαστης που να ζει στην Ελλαδα -οχι οπως ο Νονις που καθε χρονο πηγαινει Παρισι και βλεπει αλλους συναδελφους του σε gypsy jazz guitars και ενημερωνετε πανω στο πεδιο αυτο.

Την κατασκευη της εν λογω κιθαρας την εχω και εγω προσπαθησει απο σχεδιο απο εξωτερικο και ειναι οντως δυσκολη εαν προσπαθησεις να κανεις το καπακι οπως στις αυθεντικες selmer oπως και το καπακι του Σταθοπουλου .Επειδη ακουω πολυ αυτο το ειδος μουσικης εχω πολυ υψηλα τις απαιτησεις μου οσο αφορα τον συγκεκριμενο ηχο.
Εαν ακουσεις καποια ελληνικης κατασκευης gypsy jazz κιθαρα που να αξιζει τον κοπο πες και σε μας να παμε να την ακουσουμε.
Το να αναπαραγεις καποιο οργανο και μονο απο σχεδιο δεν αρκει και συ σαν κατασκευαστης πρεπει να το ξερεις.Απαιτει πολυ ψαξιμο οπως με αυτο που εχεις ασχοληθει με το μπουζουκι του Σταθοπουλου αλλα και αλλων παλιων οργανοποιων.

Παντως για την ωρα συμβουλευω τυχον αγοραστες gypsy jazz κιθαρας να ψαξουν στο εξωτερικο αλλα φυσικα να εχουν και τα ματια και τα αυτια τους ανοιχτα για εγχωρια καλη κατασκευη .
Τωρα εαν καποιος Ελληνας κατασκευαστης βρεθει και πει οτι εφτιαξε πολυ καλη gypsy jazz
μαγκια του και μακαρι να γινει αυτο ,πολυ θα το ηθελα.

Eνας φιλος μου απο Ολλανδια πουλαει την oval hole gypsy jazz κιθαρα του .Λεγεται Rino van Hooijdonk-εχω αγορασει απο εκεινον και ειναι αξιοπιστος σε αυτα που λεει και κανει.Εγω αγορασα δικης του κατασκευης και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τον ηχο .Την κιθαρα μπορειτε να την δειτε στο youtube που την παιζει .Βαλε στο search :lulu swing 2008
To email του ειναι : rinovanhooijdonk@hotmail.com

Νομιζω την πουλαει για 1500 ευρω.Οποιος ενδιαφερεται ας επικοινωνησει μαζι του -αξιζει τον κοπο καθοτι η εγχωρια αγορα δεν προσφερει τετοια ποιοτητα ηχου εγγυημενα.Απλα θα πω πως την συγκεκριμενη κιθαρα την εχει δοκιμασει ο Stochelo Rosenberg και ειναι πολυ ευχαριστημενος.Δεν κανω πλακα -για οσους ξερουν το τριο ROSENBERG θα καταλαβουν τι εννοω.
Το email μου για περισσοτερα ειναι panathinaia2004@yahoo.gr

δείτε και αυτή τη σελίδα…φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα…
http://www.gypsyguitar.de/cms/

νικος

Για δείτε τον Ολλανδό πιτσιρικά (τότε 10 χρονών) τσιγγάνο Jimmy Rosenberg (καμιά σχέση με τον Stochelo Rosenberg που είναι επίσης μεγάλος μουσικός).

Τι παίζει ο αθεόφοβος σε τόσο μικρή ηλικία … για να μαθαίνουμε όλοι τι πάει να πει ταλέντο και να έχουμε μέτρο σύγκρισης. Το κακό είναι ότι στη συνέχεια το έριξε στα ναρκωτικά (σήμερα πρέπει είναι γύρω στα 30). Στο βίντεο φαίνεται και σε μεγαλύτερη ηλικία.

//youtu.be/zzkQt4QAhHk

Για όποιον ενδιαφέρεται στο youtube υπάρχουν πολλά σχετικά βίντεο, όπως:
http://www.youtube.com/watch?v=6OH6Kzl78mY

http://www.youtube.com/watch?v=B8nTXc3k1wU

http://www.youtube.com/watch?v=tvd7m996kcs

Ευχαριστώ όλους σας για όλες τις πληροφορίες που μου δώσατε
Νασται όλοι καλά

//youtu.be/6OH6Kzl78mY

Χο χο! Απίστευτος!
Και όχι με τα δάχτυλα.
Με τη πένα!

Μπράβο Παναγιώτη και λοιποί που τον ξετρυπώσατε…

oποιος θελει να του δωσω πληροφοριες για τισ κιθαρες gypsy jazz, τους κιθαριστες και γενικα αυτο το ειδος που ανθει τα τελευταια χρονια στην Ευρωπη αλλα και Αμερικη μπορει να επικοινωνησει μαζι μου στο panathinaia2004@yahoo.gr. ειμαι fan της μουσικης αυτης και ιδιαιτερα μου αρεσει το παιξιμο του django reinhardt.Tι χιωτης και ζαμπετας και λοιποι -ο django ειναι ολα τα λεφτα…Για τους λοιπους συνεχιστες του εργου του και ιδιαιτερα για τον jimmy rosenberg θα ελεγα οτι η ταχυτητα στο παιξιμο αφαιρει ολη την ομορφια και αισθητικη της συγκεκριμενης μουσικης.Μηπως ο Μαρκος ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ επαιζε σαν τον Χιωτη? Θα σας αρεσε να παιζατε γρηγορα κιθαρα η μπουζουκι με τον ιδιο τροπο που εκφραζονται οι ΡΑΠΠΕΡΣ,ΧΙΠΧΟΠΕΡς και λοιποι οταν δεν προλαβαινεις να καταλαβεις τι ακριβως λενε .Εμενα οχι.

Δημητρη σου στελνω email αλλα ο διαχειρηστης μου λεει οτι η αποστολη απετυχε.:106:

Ναι, βάλε τον Τζάνγκο να σου κάνει ένα ταξιμάκι σαμπάχ να δούμε αν είναι όλα τα λεφτά ή όχι…:257:
συγκρίνεις ανόμοια πράγματα, ελπίζω να το κάνεις χάριν… υπερβολής, συνειδητά.
Αν θες την γνώμη μου, αν και μάλλον θα τον ξέρεις, άκου Birelli Lagrene :088:

MΠΑΜΠΗ ,οταν εννοω οτι ο Django ειναι κλασσης ανωτερος ολων στην κιθαρα μιλαω σοβαρα.Ο ΧΙΩΤΗΣ που επαιζε κιθαρα εαν ζουσε θα συμφωνουσε με αυτο .Τετοιες μουσικες ιδιοφυιιες γεννιουνται μια φορα στα 100 χρονια.Τωρα εαν η δυναμη των Ελληνων ειναι στα ταξιμια ανατολιτικης η βυζαντινης προελευσης ειναι φυσικα αλλη σχολη -παντως να φερεις οτι αυτοσχεδιασμοι γινονταν και απο τον django και τους συνεχιστες του και μαλιστα υπεροχοι και με εξαιρετικη ομορφια,οχι ομως σε σαμπαχ η αλλο τροπο/δρομο.
Ειμαι Ελληνας και αγαπω την μουσικη του τοπου μου ,ομως και αλλες μουσικες του εξωτερικου με αγγιζουν το ιδιο πολυ.Αυτα…

Αυτές οι συγκρίσεις είναι ατυχείς.
Πέρα από αυτά και μιας και το 'φερε η κουβέντα, ο Χιώτης ήταν θαυμαστής του Django Reinhardt. Φανατικός θα έλεγα, αν κρίνω και από την επιρροή που του άσκησε ακόμη και στο ντύσιμο, το χτένισμα, το μουστάκι!!!

Και ποιός δεν είναι θαυμαστής του Django. Αρκεί να τον ακούσεις έστω και μια φορά. Και να σκεφτεί κανείς ότι έπαιζει με καμένα τα δάχτυλά του στο αριστερό του χέρι.

Ακόμα και ο Φώτης (γειά σου gagf) που δεν ακούει τίποτε άλλο παρά μόνο ρεμπέτικα, στο κινητό του σαν ring tone έχει την εισαγωγή από το Minor Suite.:slight_smile: