John Jorgenson και μπουζούκι

O John Jorgenson είναι ένας διεθνούς φήμης και καταξιωμένος κιθαρίστας.

Στο video παρακάτω παρουσιάζει και ένα μπουζούκι που χρησιμοποιεί.

Θέλω να ρωτήσω εαν κανείς ξέρει τι μπουζούκι είναι αυτό που έχει; Είναι Ελληνικής κατασκευής ή πιθανόν να του το έφτιαξε η Gitane που του φτιάχνει και τις Gypsy κιθάρες του;

Που θες να ξέρουμε; και εν πάσει περιπτώσει, τι θα αλλάξει στην εικόνα του καταξιωμένου και διεθνούς φήμης αυτού μουσικού, αν απαντήσουμε το ερώτημα αυτό;

(πέρα από την καθαρή περιέργεια, φυσικά)

Υπέθεσα πως ίσως μιας και το site φιλοξενεί πολλούς μουσικούς και φιλόμουσους, κάποιος να μοιράζεται την ίδια περιέργεια. Δεν ήθελα να σε εξάψω, μόνο να δω πως και από που, ένας ξένος καλός μουσικός επέλεξε το όργανο του. Η ερώτηση δεν έγινε για να αλλάξω κάτι στην εικόνα του Jorgenson…επίσης αν σε ενόχλησε η ερώτηση ή δεν γνωρίζεις την απάντηση μπορείς απλά και να μην γράψεις.

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου

Παναγιώτη κι εγώ κάθε φορά έχω την περιέργεια όταν βλέπω έναν ξένο μουσικό.

Ενημερωτικά, και για να πάει και το θέμα γενικά σε μουσικούς που παίζουν greek bouzouki, sτο site του Rory Gallagher φαίνεται ότι στη συλλογή του είχε ένα φθηνό μάλλον μαζικής κατασκευής τετράχορδο.
Επίσης, ο Steven Tyler (Aerosmith) εμφανίζεται σε κατάστημα του οργανοποιού Πολυδώρου να δοκιμάζει τετράχορδο.
ΥΓ. Το 2008 λίγο πριν τη συναυλία του σκεφτόμουν πόσο θα ήθελα να ήμουν πλούσιος και να έκανα δώρο ένα μπουζούκι στον Mark Knoppfler…

Και φαντάσου μετά να άρχιζε να παίζει με δάχτυλα!!! Και 'γω όπως καταλαβαίνεις βρίσκω ενδιαφέρον όταν παίκτες εκτός Ελλάδας παίζουν μπουζούκι. Πώς θα το προσεγγίσουν παικτικά; Πώς θα το επιλέξουν και πόσο ενδιαφέρον θα τους φανεί;

Πληροφοριακα η πενα που χρησημοποιει στο πρωτο βιντεο,η Wegen ειναι απο τις καλυτερες πενες κατα την γνωμη μου, και εγω Wegen χρησιμοποιω βεβαια οχι το συγκεκριμενο μοντελο το οποιο ειναι για jazz κιθαρα .