H παραδοσιακή μουσική καπελώθηκε από την εκκλησία

Για όσα λέει ο Λάλεζας-’‘καράβι καραβάκι’’ κτό ή για το άρθρο που παρέθεσε ο Adoun σιγή … ΙΧθύος;; [ή επίκειται επίθεση;;]
«[…] οι περισσότεροι απόφοιτοι των σχολών Βυζαντινής μουσικής δεν είχαν προσεγγίσει δημοτικά τραγούδια με ανάλογη προσοχή. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα στο μάθημα της ελληνικής παραδοσιακής μουσικής να επιτελείται μία κοινή αντιμετώπιση της δημοτικής και ψαλτικής τέχνης, που θέτει τον προβληματισμό αν οι καθηγητές βυζαντινής μουσικής είναι σε θέση να διδάξουν επαρκώς τις διαφορές τους.»
«[…]οι δάσκαλοι αυτοί κάνουν μία συνεχή αναφορά στην εκκλησιαστική μουσική, χρησιμοποιώντας αποκλειστικά τη θεωρία και τη σημειογραφία της, κάτι που δηλώνει ίσως ότι η δημοτική διατρέχει τον κίνδυνο να απορροφηθεί από τη θεωρία και πράξη της εκκλησιαστικής μουσικής.»

Ε… καλά. τώρα … μανούλες στα καπελώματα…. Παλιά μας τέχνη κόσκινο : βάζουμε στην επιτροπή τον Α ή Β (για άλλοθι), ενώ κατ’ ουσίαν εμείς κάνουμε όλα τα κομμάντα …

Ναι, μόνο …ενδυματολογικώς μπορούν να κρίνουν Καρναβάδες κλπ., … διότι ούτε από έξω δεν θα τους άφηναν να περάσουν από τα παρεκκλησιαστικά (οθω-μανιακά) σχολεία τους …

Άγγελε, για τα αποσπάσματα του άρθρου υπάρχει και η πιο καλοπροαίρετη ανάγνωση:

Για να διδάξεις παραδοσιακή μουσική, όπως και οτιδήποτε άλλο, χρειάζεται μια θεωρία κι ένα σύστημα διδασκάλίας. Ελλείψει άλλης καταλληλότερης, οι ψαλτάδες -που διαθέτουν ολοκληρωμένη θεωρία και διδακτική για μια συγγενή μουσική- κάνουν ό,τι καλύτερο μπορούν. Το ίδιο, από την πλευρά τους, και οι …Οθωμανοί. Κατά περίπτωση δεν αποκλείεται -το ελπίζω τουλάχιστον- να υπάρχουν τέτοιοι δασκάλοι οι οποίοι ναι μεν δεν πετυχαίνουν επακριβώς το ύφος, τουλάχιστον όμως το γνωρίζουν αυτό.

Ο μάχιμος τραγουδιστής (κλαριντζής / βιολιτζής / οτιδήποτε) του πανηγυριού μπορεί να είναι σκάλες καλύτερος στο πάλκο, όχι όμως κατ’ ανάγκην και στην έδρα.

Κατά τα άλλα, εννοείται ότι κι εγώ διαφωνώ με τη χρήση άλλων θεωριών και συστημάτων διδασκαλίας (ας είναι και συγγενή) για μιαν άλλη μουσική. Άμα μεγαλώσω θα γράψω τη θεωρία της παραδοσιακής μουσικής για να διδάσκεται μέχρι τα πέρατα της γης. Μέχρι τότε βολευόμαστε με το βρισκούμενο, που είναι πολύ καλύτερο και περισσότερο απ’ ό,τι βρισκόταν παλιότερα.

Για το καράβι καραβάκι δεν ξέρω αν κατάλαβε κανείς τι εννοείς, εγώ πάντως όχι.

Θεωρώ κι εγώ ότι όντως έχει καπελωθεί.

Αυτό φαίνεται με πολλούς τρόπους Π.χ. όλες σχεδόν, οι Μητροπόλεις έχουν σχολές παραδοσιακών οργάνων. Ρίξτε μια ματιά στα όργανα που διδάσκουν!! και ρεπερτόριο σούπες (τύπου Αηδονίδη-θα αναφερθώ παρακάτω)!!
Δείτε ποιοι είναι οι δάσκαλοι-φίρμες. Άνθρωποι που ανδρώθηκαν μουσικά μέσα σε τάξη, αφού έμαθαν πρώτα βυζαντινή!! Άνθρωποι που δεν έπαιξαν ποτέ σε ελεύθερο πανηγύρι!! Τα συγκροτήματα τύπου “Δυνάμεις του Αιγαίου” μόνο παράδοση δεν κάναν. Σήμερα όμως τα μέλη του θεωρούνται επαΐοντες της παράδοσης!!!

Θυμήθηκα ένα μέλος που είχε περάσει μια νύχτα από το φόρουμ μόνο και μόνο να μας πει ότι ο Ζώτος δεν έχει πτυχίο λαούτου και εν τούτοις, διδάσκει στο ΤΕΙ Άρτας!! Ενώ αυτή που έχει, δεν διδάσκει. Το αστείο της υπόθεσης; Ήταν μαθήτρια του Ζώτου στο ΤΕΙ!!! Αυτή λοιπόν, που δεν ξέρει που παν τα τέσσερα από Δημοτική Μουσική, αλλά ξέρει βυζαντινή, “μεθαύριο” θα “φάει” την θέση του Ζώτου!!

Δυο λόγια για τα ονόματα που ανέφερε ο φίλος Ν.Πετρίδης.

Λάκης Χαλκιάς: Είναι δυνατόν να μιλάμε για δημοτικούς τραγουδιστές και να αναφέρεις τον Λάκη Χαλκιά ως τέτοιον; Από πού κι ως πού;

Χρόνης Αηδονίδης: Θεωρείς ότι είναι τραγουδιστής που και ψάλει ή ψάλτης που και τραγουδά;

Ν. Γράψας: Μπράβο του για τον αγώνα περί 3χόρδου αλλά ως εκεί. Όχι και εκπρόσωπος της Δημοτικής Μουσικής!!!
(Σε ομιλία του κάποτε στην Πρέβεζα είχαμε διαφωνήσει για το τι είναι παράδοση. Θεωρούσε την σύγχρονη στεριανή ορχήστρα-με αρμόνιο και ντραμς-παραδοσιακή!! Παράδοση την απόλυτη ηχητική καφρίλα!!!)

Τάκης Καρναβάς: Το έχω ξαναπεί. Θα το πω άλλη μία. Δεν μπορείτε να έχετε άποψη για αυτό το φωνητικό φαινόμενο κύριοι, ακούγοντας μόνο Youtube!! Είχα την τύχη να τον ακούσω στα τόσα πανηγύρια της περιοχής μου. Μακάρι να είχατε κι εσείς την τύχη. Θα είχατε άλλη γνώμη τώρα.

«…για μένα το δημοτικό τραγούδι αποτελείται από δύο σχολές, την σχολή Καρναβά και την σχολή Γεροδήμου».
[i]ΑΛΕΚΟΣ ΚΙΤΣΑΚΗΣ

[/i]Ρε παιδιά, τόσα και τόσα χρόνια το Δημοτικό Τραγούδι κυλούσε χωρίς τις θεωρίες και έφτασε στην τελειότητα που παραλάβαμε. Μην μας πιάνει τρεμούλα τώρα!
Περνάει το μήνυμα σιγά-σιγά, ότι χωρίς Βυζαντινή δεν μαθαίνεις σωστά Δημοτική Μουσική!! Μεγάλη μπαρούφα!!!

Συμφωνώ απόλυτα μεγάλη μπαρούφα!!!

Στις (ολιγόλογες, ομολογώ) δημοσιεύσεις μου λίγο παραπάνω, σκιαγράφησα πολύ σύντομα το πνεύμα μέσα στο οποίο διδάχτηκα την “Ελληνική μουσική”, όπως την προσδιόριζε ο Καράς, στη σχολή του Συλλόγου προς Διάδοσιν. Να δηλώσω, πριν οτιδήποτε άλλο, ότι πήγα στη σχολή για να μάθω τραγούδια, όχι για να γίνω ψάλτης και από παραδοσιακή, ακόμα λιγότερο από εκκλησιαστική μουσική, είχα βαθειά μεσάνυχτα. Η αναφορά στην εκκλησιαστική μουσική ήταν, βέβαια, εντονότατη, αφού μέσω του παρασημαντικού συστήματος διδάσκονταν και η εκκλησιαστική και η λαϊκή μουσική. Όπως όμως ήδη διευκρίνισα, κανένα κίνδυνο δεν είδα να διαμορφώνεται για το μέλλον της δημοτικής μουσικής, σε ό,τι αφορά την “απορρόφησή της” από την εκκλησιαστική. Όλοι οι δάσκαλοί μας, όλοι μαθητές του Καρά, τόνιζαν συνεχώς τις διαφορές στο ύφος μεταξύ των δύο κλάδων της Ελληνικής μουσικής, του εκκλησιαστικού και του λαϊκού και μας διόρθωναν, όταν κάποιοι από μας, συνήθως ψάλτες, τραγουδούσαν τα τραγούδια με ψαλτικό ύφος. Ακόμα και στη διαμόρφωση ύφους στην εκκλησιαστική μουσική, η αντιδιαστολή από κάποιο ύφος ένρινης εκφοράς της φωνής ήταν συνεχής, όταν υπήρχε ανάγκη. Η “κλασική” ατάκα του Καρά όταν κάποιος “παπάδιζε” ήταν – Έεε! Φωνή κανονική δεν έχεις; γιατί τραγουδάς (τραγουδάς, όχι ψάλλεις) με τη μύτη και κλαψουρίζεις;

Σε ό,τι αφορά τη διδασκαλία της ψαλτικής σε παλαιότερες εποχές, από τη μικρή πείρα μου στη σχολή και από “εξωσχολικά” διαβάσματα σχετικής βιβλιογραφίας σχημάτησα την εντύπωση ότι, παραδοσιακά, η “διδασκαλία” της εκκλησιαστικής μουσικής (της ψαλτικής, σαφέστερα) γινόταν, πριν να ξεκινήσει η σχολή του Καρά και καθ’ όλους τους προηγούμενους αιώνες, χωρίς κανένα απολύτως διδακτικό σύστημα, θεωρητικό ή μη. Για “να βγεις ψάλτης” χρειαζόσουν απλά και μόνο κάμποσα χρόνια εμπειρείας στο στασίδι και τίποτα άλλο (ξεκίναγαν όμως, μικρά παιδιά). Και, ναι, φαίνονται σήμερα αρκετά σημεία καπελώματος της παραδοσιακής μουσικής από μητροπόλεις κλπ. Δεν μπορεί όμως κανένας να ισχυριστεί ότι οι παπάδες “επέβαλαν” δια της βίας ή σχεδόν, αυτή την κατάσταση. Απλούστατα, είδαν πεδίο ελεύθερο και μπήκαν. Στο χέρι εκείνων που διαχειρίζονται τα των μουσικών σχολείων είναι, αν θέλουν, να οργανωθούν έτσι ώστε να “πάρουν αυτοί το πάνω χέρι”. Για να μη μιλήσουμε για το κράτος βέβαια, είτε με αριστερά στην εξουσία είτε με οτιδήποτε άλλο, που κοιμάται τον ύπνον – όχι του δικαίου αλλά, του “παράτα μας στη βολή μας” και του “πέρα βρέχει!”.

Κε Πολίτη,
Το πράγμα παρατράβηξε κατ’εμέ. Ξέρω πως ο χώρος είναι ελεύθερος να γράψει με ευπρέπεια ο καθένας την άποψή του.
Όμως υπάρχει ειδοποιός διαφορά μεταξύ γράφω την άποψή μου μέχρι πετάω αυτό που νομίζω αυθαίρετα, και ότι κάτσει.
Δεν έχω πρόβλημα και μάλιστα κανένα, για κριτική σε αυτά που γράφω. Όταν όμως-επαναλαμβάνω για πολοστή φορά- αναφέρωνται στα μουσικά σχολεία, εκεί μπορώ να πω οργίζομαι με αυτούς που πετάνε ότι βρουν και το βαφτίζουν άποψη,μόνο και μόνο για να φανούν επαϊοντες. ΕΛΕΟΣ!
Γι’ αυτό ζήτησα να αναφερθούν επώνυμα, όχι για να μάθω το όνοματεπώνυμό τους, αλλά για να δούμε ποιά η σχέση τους με τα σχολεία αυτά. Από που συμπεραίνουν κάποιοι πως τα σχολεία αυτά έχουν καπελωθεί από την εκκλησία και έχουν μετατραπει σε ‘‘οθωμα-νιακά’’? Και δεν αντιδρά κανείς σας?
Προκαλώ τον nikosn, που τα τελευταία 6-7 χρόνια είχε άμμεση σχέση με το μουσικό Πειραιά, να μας πει αν αναγνώρισε κάποιον ‘‘οθωμανιακό’’ εκεί μέσα ?
Καθηγητές όπως
Πάππος τρίχορδο μπουζούκι (τεϊ Αρτας)
Γκούμας τρίχορδο μπουζούκι
Βαρβέρης (ούτι)
Σκάνδαλος(κανονάκι)
Παπαπετρόπουλος (ταμπουράς)
Σταματόπουλος (κρουστά)
Μέρμηγκας (ούτι,λάφτα, λαούτο)
Κατσιγιάννης (σαντούρι)
ΤΑ τρία τέταρτα της ΕΣΤΟΥΝΤΙΑΝΤΙΝΑΣ
Ανδρουλάκης (κρητική λύρα,τραγούδι)
Ξυλούρης (κρητική λύρα)
Καλαϊτζακης (λαούτο)
Πιλάλης (λάφτα)
Γενναίος (λαούτο)
και πόσο πλήθος ακόμη, από οργανοπαίκτες λαϊκούς, που έχουν διδάξει για χρόνια στα μουσικά, και έχουν συμετάσχει συγχρόνως στην μιση δισκογραφία του τόπου, είναι αυτοί που καπελώνονται από κάποιον (ους), η τέλος πάντων ήταν κομάτι των ‘‘οθωμανιακών’’?
Προκαλώ τον συμφορουμίστα, να μου δείξει έναν ‘‘οθωμανιακό’’. ΕΝΑΝ.
Κύριε Πολίτη ευχαριστώ για την φιλοξενία, δεν απαντώ ξανά σε κανέναν. Αρκετά ως εδώ. Ευχαριστώ.

Κύριε Πετρίδη, αφού πρώτα σας ευχαριστήσω θερμά, πρέπει να σημειώσω ότι δεν μου ανήκει ούτε το φόρουμ, σαν χώρος έκφρασης και συνομιλιών, ούτε καν το θέμα τούτο στο οποίο δημοσιεύουμε. Ένα απλό μέλος είμαι, βασικά, και από κοινού με λίγους φίλους και συνφορουμίτες μοιράζομαι τις ευθύνες της επίβλεψης στη λειτουργία του χώρου μας. Σας ευχαριστώ και πάλι. Καταλαβαίνετε όμως, ελπίζω, ότι δεν γίνεται να αναλαμβάνουμε ρόλους αστυνομικών της υπηρεσίας άμεσης δράσης. Λυπάμαι πραγματικά για την κατάσταση στην οποία φαντάζομαι ότι βρεθήκατε και ελπίζω και εύχομαι, πραγματικά, σε κάποια στιγμή περισσότερης ηρεμίας να αναθεωρήσετε τη στάση σας. Είσαστε πάντα ευπρόσδεκτος και χρειαζόμαστε τη θετική συμβολή όσων περισσότερων μπορούμε και ειδικά ανθρώπων σαν εσάς, με γνώση και εμπειρεία στις θεματικές που διαχειριζόμαστε.

Το ότι γίνεται σοβαρή δουλειά στα μουσικά σχολεία ισχύει.Τουλάχιστον κατ ΄εμέ.Το ότι διδάσκουν σοβαροί άνθρωποι, και καλοί δάσκαλοι,ναι ισχύει.(Διδάσκουν και κάποιο γελοίοι,αλλά ευτυχώς πολύ λιγότεροι.)Το “οθωμανιακό” δεν το καταλαβαίνω,το θεωρώ λάθος αντίληψη και ρατσιστικό,και δεν απαντώ.Για το αν η εκκλησία έχει σχέση με το μουσικό του Πειραιά,(γιατί μόνο στο μουσικό του Πειραιά έχω εμπειρία),δεν θα απαντήσω, το κρατάω για τον εαυτό μου.

Υ.γ. Το θέμα είναι το καπέλωμα της παραδοσιακής μουσικής από την εκκλησία.Δηλαδή,ότι η εκκλησία κινεί τα νήματα στην παράδοση.Το θέμα ξέφυγε και σε άλλα πράγματα.Δεν ήθελα να καταθέσω άποψη.Το έκανα για να μην στεναχωρήσω τον παιδικό μου φίλο ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΨΑΛΤΗ με ιδιαίτερες δυνατότητες Νίκο Πετρίδη.

Μια χαρά τα … ‘‘έψαλλε’’ ο Δημήτρης Ν.

Με δυό λόγια : αυτοί έχουν τα χαρτιά, τις επιτροπές, τα κατηχητικά, το παπαδαριό, τις σφραγίδες, τα μέσα, την εξουσία …

Το δημοτικό τραγούδι δεν τους χρειάζεται …

https://www.youtube.com/watch?v=Cl50RSADdSQ γεια σου ματουλα ζαμανη αλανι https://www.youtube.com/watch?v=RvNKaDwcgRU αυτοι το καπελωνουν πιο πολυ ομως γιατι το μολυνουν με το εντεχνοαριστεροχιπικοταξερωολασωφοςγεροντας υφος τους(για ταδικα μου γουστα παντα)https://www.youtube.com/watch?v=iIz0sRElxWk. οσο και αν ο λογος που το τραγουδουνε ειναι για να νιωσουν λαικα και περιθοριακα ατομα της πιατσας που δεν ειναι θα ηθελαν πολυ αλλα δεν ειναι ειναι κουλτουριαρηδες εντεχνοι.ηταν να μην πεσει στα χερια των αριστεροεντεχνων(ενταξει και οι εταιριες λιγο) του βαλλαν ταφοπλακα τοξεθαψαν και ασελγουν στο πτωμα του τωρα φτανει δεν εισται ουτε λαικα ατομα ουτε ψαγμενοι της πιατσας επειδη πινεται ντουμανι.και ΔΕΝ ειμαι δεξιος.και υπαρχουν και εξαιρεσεις καιδεν ειναι ολοι οι αριστεροι ετσι

Λοιπόν,
απάντώ μόνον στον nikosn, τον παιδικό φίλο μου. Νίκο,
κατ’αρχήν σε ΠΡΟΚΑΛΕΣΑ, να απαντήσεις και όχι για να μην με στεναχωρέσεις. Έτσι για να εξηγιώμαστε. Και σε προκάλεσα για τους λόγους που ξέρεις, και εξ αιτίας αυτών των συγκεκριμένων λόγων, βίωσες όσο σου επιτρεπόταν από κοντά το μουσικό του Πειραιά.
Να μην ανοίξουμε άλλα κεφάλαια. Και θέλω να σε παρακαλέσω την έκφραση ‘’ το έκανα για να μην στεναχωρήσω τον παιδικό φίλο μου ΝΙΚΟ ΠΕΤΡΙΔΗ’’, ΔΕΝ αρμόζουν σέ μένα,θεωρώ ούτε και σε σένα. Διότι δεν έχω ούτε ανάγκη από την υποστήριξη κανενός. Γνωρίζεις την βιωτή μου, από μικρό παιδί, όπως και γω την δική σου. Να θεωρήσω πως ήταν μια ατυχής έκφραση και μόνον. Αυτά.

Νομίζω ότι γίνεται πολλή κουβέντα για κάτι αυτονόητο: τη μουσική δεν την αντιλαμβανόμαστε μόνο με τα αυτιά μας.
Έτσι, ένας αγνά θρησκευόμενος άνθρωπος, θα βρει μέσα στην παραδοσιακή-δημοτική μουσική στοιχεία που θα του επιβεβαιώσουν την πίστη του.
Ένας άνθρωπος με καταγωγή από κάποιο μέρος της επαρχίας, θα βρει στο δημοτικό-κλαρίνο στοιχεία που του θυμίζουν το χωριό του και θα επιβεβαιώσει τη νοσταλγία του.
Ένας αριστερός άνθρωπος, θα βρει μέσα στο ρεμπέτικο και λαϊκό κάποια τραγούδια που θα του επιβεβαιώσουν την ιδεολογία του.
Ένας χασικλής, αντίστοιχα.
Κτλ κτλ κτλ.
Το ζήτημα είναι κατά πόσον όταν διδάσκεται η μουσική, πρέπει να ενισχύουμε τέτοια εξωμουσικά ερεθίσματα, ή να περνάμε σε μια “στείρα”, “χειρουργική” προσέγγιση των πραγμάτων.
Εγώ είμαι υπέρ της στεγνής μουσικής προφορικής μετάδοσης της μουσικής, με προϋπόθεση την υποχρεωτική παράλληλη ιστορική αναφορά στις παλαιότερες κοινωνικοπολιτικές, εθνικές, αισθητικές ερμηνείες και οικειοποιήσεις.
Αυτό λείπει, και ναι, είναι καπέλωμα -απ’ όπου κι αν προέρχεται-, το να μεταφέρεις στη μουσική, στοιχεία που δεν της ανήκουν.

Τέλος, να πω ότι (απλά για στατιστικούς λόγους εκφέρω τη γνώμη μου) θεωρώ ότι ναι, εν μέρει, η παραδοσιακή μουσική καπελώθηκε από την εκκλησία, επειδή δεν υπήρχαν παλαιότερα προοδευτικοί φορείς απαγκιστρωμένοι από τις αναχρονιστικές κοινωνικές ελληνικές δομές, και όσοι (θεωρητικά) υπήρχαν (π.χ. Ωδεία), είχαν για τα καλά γυρίσει την πλάτη στην παράδοση.

Όχι, δεν τα 'χουν αυτοί. Οι Εβραιομασώνοι τα 'χουν όλα. Α, και οι εξωγήινοι.

Άγγελε, αν δε θες να πεις κάτι συγκεκριμένο, πέρα από το «αυτοί» (ποιοι;), «τα χαρτιά» (ποια χαρτιά;), «τις επιτροπές» (ποιες επιτροπές;), τότε ξεπέφτουμε σε αοριστολογικές θεωρίες συνωμοσίας.

1 «Μου αρέσει»

Νίκο Πολίτη,
ήσουν τυχερός, διότι η περίπτωση του μέγιστου Σίμωνος Καρά ουδεμία σχέση-σύγκριση έχει με την κρατούσα ψαλτο-παπαδική εξουσία-νοοτροπία των χαρτιούχων επιτροπαρίων και τα εκείθεν βυζαντινο-οθωμανιακά-φασόν καπελώματα των ΜουσΣχολ …
Άλλωστε πλείστοι όσοι εκ των παραπάνω κρατούντων μισού(σα)ν θανάσιμα τον Σίμωνα … Τυχαίο;

Υ.Γ. Ψάλτης, λοιπόν, ο θιγείς … Ψάλτης και όχι ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ τραγουδιστής. Τον αφήνουμε, λοιπόν, στους … Ύμνους, τους Αίνους και τα Τροπάριά του.

Τυχερός ειδικά, δεν ήμουν, Γιάννη. Το ήξερα, γιαυτό και επέλεξα τη σχολή αυτή, τότε.

Μπράβο, Νίκο Πολιτη.
Άγγελος Α

φανταζεστε να μην υπηρχε και η εκκλησια να κραταει λιγο αμυνα? οσο για τα καπελωματα… εχουμε χορτασει…

Τι θα γινόταν αλήθεια, Μιχάλη, αν η εκκλησία δεν κρατούσε την «άμυνα» που εσύ βλέπεις; Θα πάθαινε μήπως η δημοτική μουσική αυτά που έπαθε το ρεμπέτικο απ’ το σκυλάδικο, και θα γινόταν σκυλοδημοτικό; Μα το ρεμπέτικο δεν έπαθε απολύτως τίποτα, ζώντας παράλληλα με το σκυλάδικο αλλά ξεχωριστά, βεβαίως. Το δε σκυλοδημοτικό προϋπήρχε της σημερινής έντονης βέβαια διείσδυσης της εκκλησίας στην λαϊκή παράδοση, που βέβαια δεν είναι «άμυνα» αλλά λυσσαλέα προσπάθεια να ξαναπάρει το πάνω χέρι καί σε θέματα πολιτισμού, όπως ακριβώς γινόταν τα τελευταία περίπου 1800 μ. Χ. χρόνια, οπότε βαθμιαία (αλλά δυστυχώς πάρα μα πάρα πολύ διστακτικά κατά τη δική μου γνώμη) φορείς εκτός εκκλησίας άρχισαν να εμπλέκονται σε πράγματα που, πριν, ήταν αποκλειστικά δικά της χωράφια. Όσο γι αυτό

, τί ακριβώς εννοείς; Δεν μας πειράζει, κατά το γνωμικό «ο βρεγμένος, τη βροχή δεν τη φοβάται»; Όχι, δεν είναι καθόλου έτσι: αν δεν σου αρέσει να βρέχεσαι αλλά βράχηκες, δεν θα κάνεις τη βλακεία να βγείς ξανά στη βροχή χωρίς ν’ αλλάξεις στεγνά ρούχα: θα βραχείς ακόμα περισσότερο.

2 «Μου αρέσει»

εκπεμπουμε σε διαφορετικο μηκος κυματος… σε γενικες γραμμες παντως η αληθεια βρισκεται καπου στη μεση. εσυ παραδειγμα τι εννοεις οταν λες σκυλαδικο, ρεμπετικο, σκυλοδημοτικο, δημοτικο, λαικη παραδοση? το τελευταιο ειρωνικο ειναι, λογο προσωπικης επαγγελματικης πειρας μεσα στους κολπους της ‘‘παραδοσης’’. εχουμε γεμισει φυλακες της παραδοσης. το σημαντικο ειναι οτι απο την κακια την ξερα καλο ειναι και το χαλαζι. δεν μας φταιει παντως καμια εκκλησια…