Η σημερινή κατάντια

Καλό αυτό,
“Το άσμα μου το ζήτησε ένας καλός φίλος”
πες το στα ντόμπρα Αρη, χωρίς ντροπή, την τραγουδάρα την θέλω εγώ…

και εσύ Παραδοξολόγε να μην χάσης…

άντε καλά, αφού φτάσαμε σε παραγγελίες , το “μείνε μαζί μου έγκυος γιατί είμαι φερέγγυος!” θα το είθελα να το ακούσω και εγώ… ( ο στίχος του είναι το κάτι άλλο !)

φιλικά
aegeos

Χε χε χε… Οχι ρε, δεν πουλάω παραμύθι… Ο Μιχάλης ο Φούρναρης το θέλει το άσμα για να κάνει πλάκα στους πελάτες του. Κάποιοι απ’ το Forum ξέρουν τι τρελοκομείο είναι…

Ρε παιδιά, κοίτα φίλε μου τί έγινε μ’ ένα email που μου στείλε η γυναίκα μου για πλάκα.

Δυστυχώς, δεν έχω κανένα από τα εν λόγω άσματα, αλλά κερνάω ένα μπουκάλι κηροζίνη στην Εθνική για να τ’ ακούσουμε live!!

Άρη, το άσμα της γνωστότατης (;;;:wink: Άντζελας Ρέμπη σκέφτομαι να του βάλουμε εμείς μουσική - θα μας βοηθήσει ο Αδμίνορας να βρούμε ένα σωστό μακάμ (Χιτζάζ μου πάει) και θα το παίζουμε όταν θέλουμε να διώξουμε τίποτα ενοχλητικούς όπως το περασμένο Σάββατο στο Ζωγράφο. Λές να το παίζουμε και να γεμίζουν οι ταβέρνες;;; ΧΑ!!

Γιώργο θα σε στεναχωρήσω…

Κωνσταντίνε όταν έρθω Γερμανία μπορώ να σου φέρω ένα Johnie Walker Special Athinon-Lamias Reserve και όταν το τελειώσεις θα ακούς από μόνος σου το: “την είχα άχτι, την είχα άχτι, τώρα την έχω μόνο σε στάχτη” τουλάχιστον μέχρι να σου φύγει ο πονοκέφαλος (για 3-4 μέρες δηλαδή)

Κωνσταντίνε, κάτι ακόμα,

Μάλλον τα περνάς δύσκολα στην άτιμη την ξενιτιά. Αν τελικά συναντηθούμε είναι ένα μαγαζί στο Krefeld λέγεται Gloemes που φτιάχνει δική του μπύρα (Σκοτώνει!!) και το καλύτερο σβαινσάξε του κόσμου. Πάμε. Είναι και ο Άκης ένα γκαρσόνι Ελληνάρας και θα μας βάλει ν’ ακούσουμε ότι θέλουμε.

Ισαάκ, και οι μπόμπες συνήθεια είναι.
Το 1983 έβαζα ποτά σε μιά καλοκαιρινή Ντίσκο.
Ένα μπουκάλι καλό, πέντε πετρέλαιο (έτσι το λέγαμε). Με εντολή του αφεντικού και εκτός απ΄τους γνωστούς όλοι οι άλλοι πετρέλαιο.
Ένας απ΄αυτούς, έγινε καθημερινός πελάτης στη πορεία και μετά από καιρό ένα βράδυ αποφάσισα να του βάλω καθαρό ποτό. Τη συνέχεια τη φαντάζεσαι. Φωνές, κακό, φασαρία, «εγώ έρχομαι κάθε βράδυ και τώρα μου βάζεις μπόμπα!» Άντε τώρα να του εξηγήσω και τι να του εξηγήσω.

Όσο γιά τη ξενιτειά που αναφέρεις… είναι κάποιοι άνθρωποι που και στο παράδεισο «δύσκολα» θα περνούσαν.

Γειά σου Κωνσταντίνε,

Αρχίζω να καταλαβαίνω γιατί “γράφεις” ως Παραδοξολόγος.

Μια και το ‘φερε η κουβέντα:
Ο Αντρέας (το μανιατάκι) είναι μια ειδική περίπτωση. Του βάζεις ένα Χάνκεϋ Μπάνιστερ, ένα 30άρι Μπαλαντάινς, ένα βαρελίσιο made in Ano Liossia και του φαίνονται και τα τρία ίδια!
Ασε που μετά από δυο μπουκάλια μπόμπα, το άλλο πρωί είναι απόλυτα υγιής…
Γι’ αυτόν το καλό ποτό είναι κάτι “που μυρίζει οινόπνευμα, δεν είναι γλυκό και …πίνεται”.

Ααα, ωστε εβαζες μπομπες Παραδοξ. τελος παντων
το αδικημα εχει παραγραφει μετα απο 20 χρονια …

Παντως κι εμεις εδω εχουμε ντοπια παραγωγη “σκατς”

Επισης υπαρχει και με φιρμα παρακαλω η κρητικη βοτκα -κρατηθειτε- <font color=“ff0000”> “KRESKAJA”</font> !!!

Δυστυχώς ή ευτυχώς έβαζα μόνο τέτοιου είδους μπόμπες.
Στη δεκαετία του 80 η νυχτερινή ζωή χαρακτηριζόταν έντονα από πότες που σαν σκοπό στη ζωή τους είχαν τα καθαρά ποτά. Όποιος είχε άποψη και φυσικά καταλάβαινε πάντα τι πίνει, ήταν μεγάλος Νταλαβεριτζής ή Νταραβεριτζής,…
Γιά να καταλάβεις όμως αν ένα ποτό είναι καθαρό πρέπει να πίνεις μόνο αυτό το ποτό και γιά μεγάλο διάστημα. Οποιαδήποτε μίξη με κόκα σόδα ή … κάνει την αναγνώριση της μπόμπας αδύνατη.
Έτσι κι εγώ το καλοκαίρι του 83 που κατέβαζα ένα μπουκαλάκι Gordon κάθε βράδυ ήταν εύκολο να καταλάβω αν είναι ή όχι καθαρό το ποτό μου.
Το ίδιο το 84, 85 με Dewars to 86, 87 …
Τώρα μου είναι δύσκολο γιατί τα έχω κόψει σχεδόν όλα…

Αϊ νόου οφ κωρς περι δεκ.'80 αλλοι οι παλιοι οι ποτες ειναι και ιπποτες !!
Εγω ειμαι στη φαση Jack D. (δεν κανω διαφημιση ουτε δυσφημιση) μετα απο
μια μακροχρονη φαση Αbsol.

Αν ομως το χεις κοψει πως θα παμε στα γαβ-γαδικα
της Εθνικης να ακουσουμε κανενα Μπαμπη Παπαδοπουλο, κανενα Κωστοπουλο καμμια Μαρμαρινου (φωναρα) και να δουμε καμμια Μπεζεντακου …

Εντάξει, δεν κάνω πρωταθλητισμό πλέον αλλά αθλούμαι αραιά και που γιά να μη χάνω την επαφή!

Μπράβο λεβέντες μου.
Πάντα ετοιμοπόλεμοι.
Αλλά όχι και Jack D. ρε Γιώργο. Υποτίθεται μεγαλώσαμε. Θέλει λίγα και καθαρά πράγματα τώρα.
Ητοι: διάφορα καλά malt και Chipuro ©

<font size="-1">Οποιος τολμήσει να κυκλοφορήσει αλκοολούχο με την παραπάνω ονομασία, απ’ τ’ αυτί και στην ΑΕΠΙ.</font>

Τι να πούμε και μεις που μας επιβάλλουν -λόγω αντιβίωσης… LoutRAKI !!! (αυτό ζήτησα προχθές σε ένα τσιπουράδικο!!!)

Τρεις μέρες μείνανε, γαμώ την ατυχία μου και τα ιγμόρειά μου!
-Ούτε φαντάρος να 'μουνα και να μέτραγα μέρες…

Κωστα εννοειται οτι δεν ειμαι ξυδακιας αλλα αν προκυψει φαση για ποτο μονο αυτο πινω. Μπορεις να το καταλαβεις αμεσως -λογω γευσης- αν ειναι
μπομπα.
Τωρα για τα malt με βρισκεις συμφωνο αλλα εδω τουλαχιστον δεν βρισκεις π.χ. το Teach. που γουσταρω οποτε πρεπει να κρατας απ’το σπιτι …

Απο κει και περα κρασακι του Θεου και σπανιως εμφιαλωμενο, ρακι που λεει και η Ιωαννα και οσο για το τσιπουρο εξαρταται αν ειναι απο τα πολυ καυτερα μπα αστο καλυτερα αυτο ειναι για εντριβες …

Τριγυριζοντας στο νετ ανακαλυψα το παρακατω σκουπιδι :

– ΕΦΗ ΝΤΟΥΚΟΥΝΑ - ΜΕ ΑΠΑΛΟΤΡΙΩΣΕΣ –

ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΜΕ ΑΠΟΓΕΙΩΣΕΣ
ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΜΕ ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΕΣ
ΜΕ ΑΠΑΛΟΤΡΙΩΣΕΣ

ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΕΝΟΙΩΣΕΣ
ΤΟ ΘΥΣΙΙΙΙΙΙΑΣΕΕΕΕΕΕΕΣ

ΜΕ ΕΧΤΙΣΕΣ, ΜΕ ΣΟΒΑΤΙΣΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΓΚΡΕΜΙΖΕΙΣ
ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΜΠΑΖΑ ΜΟΥ ΑΛΛΟΥ ΛΑΚΟΥΒΕΣ ΘΑ ΓΕΜΙΖΕΙΣ (ΔΙΣ)

OLA TA LEFTA!!!

Δεν πιστευω οτι εχει ηχογραφηθει αυτο το πραγμα …
Παρ’ολα αυτα αν το εχετε ακουσει ενημερωστε το
τοπικ
Ω του βαθους !!!

Το βαρέλι δεν έχει πάτο…

Τελικά ρε παιδιά εμείς έχουμε πρόβλημα και είμαστε εκτός εποχής!
Όλοι οι υπόλοιποι που πηγαίνουν στα σκατά στου Ψυρρή ή Μεταξουργειο ή Πειραιά ή οπουδήποτε αλλού περνάνε μιά χαρά. Τα κριτήρια του κόσμου είναι για τα μπάζα. Δεν το ψάχνει κανείς.
Απ’ όπου και να το εξετάσεις η κατάσταση είναι απαράδεκτη.

  1. Φαγητό: Το 50% είναι χάλια. Το 30% είναι απαράδεκτο και το υπόλοιπο περιλαμβάνει τέλειο, μέτριο, αποδεκτό.
  2. Εξυπηρέτηση: Πώς είπατε; Όσο πιο μικρό και φθηνό τόσο πιο καλό. Εκτός βέβαια αν μιλάμε για το Ιθάκη ή τον Λάμπρο στην Βουλιαγμένη που μπορούμε να πηγαίνουμε μόνο με πελάτες και να κόβουμε τιμολόγια. (άσε που τα πρώτα ψάρια είναι Μαρόκου οι απαράδεκτοι)
  3. Μουσική: Σε ότι έχω πάει μέχρι σήμερα, ήταν επιεικώς απαράδεκτο. Δύο εξαιρέσεις: το “Πήρε και βραδυάζει” στη Δάφνη πέρυσι όπου παίζανε δύο φίλοι και η “Σκάλα” στο Βόλο.

Νομίζω ότι η Αθήνα με την ποιοτική υποβάθμιση που έχει υποστεί έχει πέσει σ’ έναν πολιτισμικό μαρασμό που όμοιο της είναι αδύνατον να έχει ξανανιώσει. Οι ελάχιστες ευχάριστες αναλαμπές έρχονται τις περισσότερες φορές από την επαρχεία.

Έχω μιά θεότρελλη ιδέα που μου καρφώθηκε στο μυαλό αλλά φοβάμαι ότι θα με κράξει η παρέα.
Αν υπήρχε μιά ταβέρνα που να έπαιζε μονάχα παλιά όμορφα ρεμπέτικα τραγούδια, που να υπήρχαν μόνο χαμογελαστά πρόσωπα, που να χόρευε ζειμπέκικο μόνος ένας κάθε φορά, το κρασάκι να ήταν αξιοπρεπες και να μην υπήρχε το άγχος του κέρδους-αλλά η απόλαυση του προσφέρειν! ΘΑ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕ;;;

Και πού ΄σαι ακόμα να δεις τί μουσικάρες ακούγονταν ένα βράδι που πήγαμε στο “Πήρε και βραδιάζει” η φορουμο-παρέα της Σαλονίκης (Γιώργος Τσαουσάκης μπουζούκι, Γιάννης Παπαϊωάννου μπουζούκι, ΚΚ(ΤΜ) μπαγλαμά, Μπαγιόκος κιθάρα και Βασίλης Τσούμαρης/Σάκης Πάπιστας τραγούδι.

Τρεις ώρες καθόμασταν κι υπογράφαμε αυτόγραφα στην έξοδο, μέχρι που θύμωσε ο ατζέντης μας κι έβαλε τις φωνές στον κόσμο και φύγαμε.

Γιαυτό φωνάζω εγώ να μαζευόμαστε πιο συχνά! Να κάνουμε το κέφι μας και τις…παραγγελιές μας.
Και το βασικό, θα κάνουμε και “εκπαιδευτικές εκδρομές”, θα αλλάζουμε τις περιοχές σαν τα πουκάμισα! Κι όπου κάτσει καλύτερα!
-Τι τις θέλετε τις “φίρμες” και την ταλαιπώρα; Σαν παίζει η φορουμοκόμπανι, τύφλα νάχει ο …Σεγκόβια!
Για να ξεκουνηθούμε λιγουλάκι…

Μόλις έλαβα σε mp3 εκπληκτικό ζεϊμπέκικο άσμα, αγνώστου συνθέτη και τραγουδιστή, με τίτλο " Η πεθερά".

Δείγμα από τους …στίχοι:
[i]

Σκοτώστε την και παρτε την από κοντά μου
δεν είναι η γυναίκα μου αυτή, είναι η πεθερά μου

Ότι κι αν πω στο σπίτι μου εγώ περνάει στο ντούκου
απέκτησα και πρόβλημα και δεν μου κάνει “κούκου”

Ούτε μέσα στο σπίτι μας, να κλάσουμε μπορούμε
και φτιάχνει όλο γίγαντες, έτσι για να πρηστούμε[/i]

…και πολλά άλλα σπαραξικάρδια…

Μέχρι να το ανεβάσω κάπου, οι απανταχού ρέκτες και συλλέκτες μπορούν να το λάβουν με ένα απλό mail. Δηλώσατε ενδιαφέρον!

Υ.Γ.
(και μετά θέλετε να παντρευτώ κιόλας, χα!)