Η προσευχή του μάγκα - Ποιοί είναι οι δημιουργοί;

Εδώ και καιρό ψάχνω να βρώ του δημιουργούς ενός τραγουδιού με τίτλο “Η προσευχή του μάγκα” (Θέε μου μεγαλοδύναμε, που είσαι ψηλά κει πάνω…).Αν κάποιος τους γνωρίζει θα ήθελα να με ενημερώσει. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Το τραγούδι είναι “αγνώστου δημιουργού” ή “αδέσποτο”

Θεέ μου μεγαλοδύναμε
που ʼσαι ψηλά κει πάνω
Ρίξε λιγάκι τουμπεκί, Θεούλη μου
στον ναργιλέ επάνω.

Εκεί ψηλά στης εκκλησιές
στις στρογγυλές καμάρες
Αρχίσαμε τις ντουμανιές, Θεούλη μου
σαν να ʼτανε λαμπάδες.

Να, κι ο Αϊ Σπυρίδωνας
με τʼ άσπρα του τα γένια
Τράβηξε μία ντουμανιά, Θεούλη μου
και ξέρασε απʼ τα γέλια.

Όταν φουντώσει ο αργιλές
κι αρχίσει το ντουμάνι
φώναξε τους αρχάγγελους, Θεούλη μου
να πουν το νάνι-νάνι.

Κι όμως μετά από 15 χρόνια θα δωθεί απάντηση και σε αυτό.
Σύμφωνα με τελευταίες πληροφορίες το κομμάτι (στίχοι / μουσική) το έχει γράψει ο Ξενοφών Σταματέλος, με βοήθεια στην έμπνευση (σύνθεση) από τον Ιορδάνη Τσομίδη, ο οποίος από ζεϊμπέκικο που ήταν του έδωσε μουσικά τη μορφή που ξέρουμε σήμερα.

2 «Μου αρέσει»

πότε βγήκε αυτό το στοιχείο; αν και μου είναι παντελώς αδιάφορο, το κομμάτι το θεωρώ εντελώς δήθεν και κοινότυπο, το αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι.

Λογικό … είναι ένα κομμάτι που γράφτηκε στο πάλκο και μεταφέρθηκε από στόμα σε στόμα μέσα από τους θαμώνες των μαγαζιών και τους μουσικούς. Αρχικά (λίγο αργότερα και παράλληλα με τον Τσομίδη) το έλεγε ο Αντώνης Αινίτης, ο Κοντογιάννης και μετέπειτα ακολούθησαν κι άλλοι. Είναι κομμάτι σχετικά νέο έτσι; Γράφτηκε μέσα στη δεκαετία του '80.

1 «Μου αρέσει»

ναι, αλλά από πού μάθαμε ποιος το έφτιαξε;

1 «Μου αρέσει»

Σε άλλο νήμα γράφει ο @loukasfilm:

O @mpelenteri σε ένα άλλο νήμα, γράφει ότι είναι του Αινίτη (χωρίς τεκμηρίωση):

Στο ίδιο νήμα, ο @nikos_fronimopoulos παραθέτει την εξής μαρτυρία για το τραγούδι αυτό:

Την άποψη ότι είναι του Αινίτη, υποστηρίζει και ο @zagoroxwri εδώ (πάλι χωρίς τεκμηρίωση):

Επίσης το θέμα του τραγουδιού αυτού, το έχουμε συζητήσει και παλιότερα σε ένα μεγάλο θέμα (2005-2009) που δυστυχώς δεν είχα τον χρόνο να το διαβάσω. Μπορείτε να το δείτε όμως εδώ:

Απ’ όσο γνωρίζουμε έχουν κατατεθεί τα απαραίτητα δικαιολογητικά στο ΕΗΔΕ από πέρυσι.
Τώρα από εκεί και πέρα δε το έψαξα και συστηματικά γιατί δεν είναι κάτι που με αφορούσε άμεσα. Ψάχνοντας όμως πιστεύω θα βρούμε περισσότερες λεπτομέρειες για την υπόθεση.

1 «Μου αρέσει»

Σοβαρά μιλάς τώρα;

Το κομμάτι μπορεί να είναι μάπα, οκέι. Αλλά το βλέπεις συχνά στην εποχή μας να γράφει κάποιος ένα τραγούδι, να μην το δισκογραφεί, να διαδίδεται στόμα με στόμα, και στο τέλος να το ξέρουν οι πάντες και να μην ξέρουμε ποιανού είναι;

Αυτό είναι διαδικασία που «κανονικά» «έπρεπε» να έχει χαθεί εδώ και γενιές. Συνεχίζει να εφαρμόζεται μόνο για ανέκδοτα, παιάνες γηπέδου-πορείας, και …αστικούς μύθους. Να το δεις να γίνεται με τραγούδι είναι σαν να βλέπεις δεινόσαυρο (κι ας είναι και κακομούτσουνος).

1 «Μου αρέσει»

δεν διαφωνώ ότι παρουσιάζει κοινωνιολογικό ενδιαφέρον η διάδοση του συγκεκριμένου, αλλά αυτό δεν το βελτιώνει στιχουργικά και μουσικά.

Ε τι να κάνουμε, δεν μπορείς να τα ‘χεις όλα σ’ αυτή τη ζωή…

1 «Μου αρέσει»

Δώστε «αναζήτηση» με τις λέξεις «μου μεγαλοδύναμε» και θα πάρετε αποτελέσματα για 33, ναι 33 διαφορετικές θεματικές ενότητες. Το θέμα με το σαχλοτράγουδο αυτό έχει εξαντληθεί, μην πέσουμε στην παγίδα να ξαναλέμε τα ίδια και τα ίδια!

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Θεέ μου μεγαλοδύναμε - Στοιχεία/Στίχοι

Στίχοι & Τραγούδια

Μαϊ '03 - Αλανια καλημερα, Ειμαι μπουζουκης τριχορδος, το ρεμπετικο με συγκινει, κατι μου κανει… Ψαχνω στοιχεια-στιχους απο το τραγουδι “Θεε μου μεγαλοδυναμε,…

Συγγνώμη, μια πληροφορία για το “Θεέ μου μεγαλοδύναμε”

Στίχοι & Τραγούδια

Ιουν '08 - Καλησπερα σας! Θελω να αναφερθω στο πολυσυζητημενο τραγουδι “Θεε μου μεγαλοδυναμε”, χωρις να σας κουρασω, διοτι εχει γινει ηδη μεγαλη κουβεντα. Απλα ει…

Θεέ μου μεγαλοδύναμε πού’σαι ψηλά κει πάνω

Προσωπικότητες

Αυγ '05 - καλημερα σε ολους.πριν πολλα χρονια σε ενα ταβερνακι ακουγα ενα τραγουδι που μου αρεσε πολυ.Τα παιδια που το παιζανε μου ειπανε πως δεν ξερανε τον δημι…

θεε μου μεγαλοδυναμε

Στίχοι & Τραγούδια

Δεκ '07 - θεε μου μεγαλοδυναμε η η προσευχη του μαγκα.μηπως κανεις καλος κυριος μπορει να με βοηθησει να βρω αυτο το τραγουδι σε ηχο?

Θεέ μου μεγαλοδύναμε

Προσωπικότητες

Μαρ '09 - Παιδια το τραγουδι καθε αλλο παρα αδεσποτο και παραδοσιακο ειναι. Τη μουσικη την εχει γραψει ο Αντωνης Αινιτης και στιχους ενας φιλος του,σε ηλικια εικ…

Η προσευχή του μάγκα - Ποιοί είναι οι δημιουργοί;

Στίχοι & Τραγούδια

Μαρ '04 - Εδω και καιρο ψαχνω να βρω του δημιουργους ενος τραγουδιου με τιτλο “Η προσευχη του μαγκα” (Θεε μου μεγαλοδυναμε, που εισαι ψηλα κει πανω…).Αν καποιο…

HELP!!!

Στίχοι & Τραγούδια

Απρ '07 - Καλισπερα παιδια!! Ψαχνω παρα πολλυ κερο μερικα τραγουδια του Ανεστη Δελια,και δεν μπορω να τα βρω πουθενα! 1) Το σακακι 2) ο Νικος ο τρελακιας καθως κ…

Η προσευχη ενός μάγκα

Στίχοι & Τραγούδια

Ιουλ '08 - Εχω βασιμες υποψιες οτι αναφερεσαι στο “Θε μου μεγαλοδυναμε”. Εχει συζητηθει εκτενως εδω περα (απ’ο,τι ειδα δηλαδη, κι εγω καινουργια ειμαι), κανε ενα…

Μανώλης Πάππος

Προσωπικότητες πάππος

Νοε '12 - Παππος “Η προσευχη του μαγκα” (Θεε μου μεγαλοδυναμε) Νομιζω μια σπανια εκτελεση.

νανουρισμα;Μηπως προσευχη;

Στίχοι & Τραγούδια

Οκτ '06 - Στο sealabs πρεπει να υπαρχει. Ψαξε για “ντουμανιες” και “Θεε μου μεγαλοδυναμε”.

Ο άγιος Μαύρος (Η λιτανεία, η προσευχή και η …εκκλησιά του μάγκα)

Στίχοι & Τραγούδια

Σεπ '07 - Κοιταζοντας τους στιχους των δυο τραγουδιων (Λιτανεια του μαγκα και θε μου μεγαλοδυναμε) διαπιστωσα πως μαλλον ο δημιουργος πρεπει να ειναι ο ιδιος: Ο…

Ena Tragoudi

Στίχοι & Τραγούδια

Δεκ '06 - “Θεε μου μεγαλοδυναμε που ʼσαι ψηλα κει πανω Ριξε λιγακι τουμπεκι, Θεουλη μου στον ναργιλε επανω…” To 'χεις αν ναι στειλε το σε παρακαλω mailto:antvl…

ΧΑΤΖΗ - ΜΠΑΧΤΣΕ στη Σαλονικη

Επικαιρότητα Κομπανίες & Στέκια θεσσαλονίκη

Μαϊ '11 - Δισκογραφικα ο Χουλιαρας παιζει στο στουντιο cd της Παρεας του Τσιτσανη. Παντως το Θεε μου μεγαλοδυναμε σε ζειμπεκικο πρωτη φορα το ακουω!

Που είσαι καημένε Περικλή…

Στίχοι & Τραγούδια

Απρ '08 - Το συγκεκριμενο δεν το βρισκω για να τ ακουσω να το θυμηθω, αλλα σιγουρα υπαρχουν κι αλλα που αλλαζουν ρυθμο οπως ας πουμε το Ζειμπεκικο τη Ευδοκιας αλ…

Το παιχνίδι του Αμερικάνου - Στίχοι

Στίχοι & Τραγούδια

Νοε '03 - for giorgos προφανως εννοεις το εξης : Θεε μου μεγαλοδυναμε που 'σαι ψηλα κει πανω ριξε λιγακι τουμπεκι θεουλη μου στον αργιλε μου απανω κλπ παλιο ρεμπ…

Δυστυχώς … άσχημα νέα από το ΤΕΙ Ηπείρου

Επικαιρότητα

Δεκ '14 - Τα αφηνω εδω για οποιον ενδιαφερεται Δελτιο Ειδησεων (11-12-2014) https://tlpmsyllogos.blogspot.com/2014/12/blog-post_11.html tlpmsyllogos.blogspot.com

Tακτικές μαζώξεις Ρεμπέτικου Φόρουμ 2015

Επικαιρότητα Μαζώξεις

Σεπ '15 - Ομορφιες. Στις χειμωνιατικες ολο και μαζευομαστε περισσοτεροι. Τελειωσα και την επεξεργασια της ηχογραφησης. Στο youtube, μερικα αναμνηστικα τραγουδια…

Σουξεδιάρικα λαϊκά τραγούδια

Θέσεις & αντιθέσεις

Οκτ '06 - Δραττομαι της ευκαιριας (που λενε και οι λογιοι) να πλατυνω λιγο τη συζητηση σε ενα παρεμφερες θεμα. Προκειται για τα τραγουδια-μοδα, που κατα καιρους…

Γράφονται σήμερα ρεμπέτικα τραγούδια;

Επικαιρότητα

Δεκ '13 - Εγω πιστευω, φιλοι, οτι δεν γραφονται ρεμπετικα τραγουδια σημερα με θεματολογια “πειριαωτικη”, το χασισι, τα μαχαιρωματα και τα λοιπα, ως βιωματικα τρα…

Φτωχο ρεπερτοριο

Μουσικά Όργανα μπουζούκι

Φεβ '12 - Φιλοι μου γεια σας και παλι…σας γραφω σχετικα με ενα θεμα που αρχιζει να με προβληματιζει και αναμενω εκτιμησεις και αποψεις σας…το τελευταιο χρονο…

Ρεμπετάδικα και αντιπαραθέσεις απόψεων

Θέσεις & αντιθέσεις

Απρ '13 - Ειναι ζητημα επιλογης που κανει ο μουσικος και ο μαγαζατορας και βαλτε το με οποια σειρα θελετε.Ο μαγαζατορας θα ζητησει να κανεις κατι με εναν συγκεκρ…

Για όποιον τον ενδιαφέρουν οι “πειραγμένες” μουσικές…

Άλλα Θέματα Άλλες μουσικές

Απρ '17 - pepe: παλι τοσο αρνητικα το βλεπατε; Ουουουου!!! Συγγνωμη, μια πληροφορια για το “Θεε μου μεγαλοδυναμε”… Εχουμε πει και ξαναπει οτι παρα πολυ χωρο κα…

Τραγούδι του Παγγαίου

Παραδοσιακή Μουσική

Φεβ '13 - Απο πλευρας μελωδιας, νομιζω οτι αξιζει να λαβει κανεις υποψη του την προτεινομενη αντιπαραβολη με τα Δακρυα (βλ. πρωτα μηνυματα εδω). Ως προς τους στι…

Ρεμπέτικο στην εκπαίδευση

Θέσεις & αντιθέσεις

Δεκ '04 - Δεν θελω να διαλυσω τη συζητηση, αλλα, επιτρεπετε μια παρενθεση : Μηπως να συνδυασουμε το υποχρεωτικο μαθημα των θρησκευτικων με τα “σεμιναρια” περι ρε…

Μόνο οι σχετικοί αγαπούν το ρεμπέτικο?

Επικαιρότητα

Αυγ '05 - Καλημερα Αννα , καλωσηρθες στο Ρεμπετικο Φορουμ. Χιουμορ εχεις μπολικο και καλο,απ οτι δειχνεις,οποτε μπορεις να μην παιρνεις στα σοβαρα ορισμενες απ τ…

NIKOΣ ΤΑΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ

Προσωπικότητες

Μαϊ '09 - Σαραντος: Χθες ειδα πρωτη φορα τον Τατασοπουλο live. Γρηγορος…πολυ γρηγορος…μαλλον ασυληπτα γρηγορος…αλλα την ψυχη που ειδα να βγαζει στο οργανο…

ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ-ΝΕΟΣ ΔΙΣΚΟΣ

Επικαιρότητα Ανακοινώσεις

Φεβ '05 - Οργανικος Ιορδανης Το τραγουδι του ζητιανου της αγαπης Το παραθυρο κλεισμενο Ευτυχης ειν ο ανθρωπος π αγαπη δεν γνωριζει Εγινα εγκληματιας για μια γυνα…

ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ

Επικαιρότητα Ανακοινώσεις

Δεκ '07 - “Tee say melee” με τον Slim Galliard βλεπε : http://rebetiko.sealabs.net/forum/viewtopic.php?t=1793 “Τι παραξενη κοπελλα” με Υπογεια Ρευματα “Ειναι ευτ…

Με το ταμπούρι μου στα λημέρια των κλεφτών

Παραδοσιακή Μουσική ταμπουράς μπουζούκι

Ιουλ '16 - Ειναι παρα πολυ δυσκολο να εντοπισουμε αν, και σε ποιο βαθμο, εκεινοι οι πολεμιστες του 17ου μεχρι 19ου, ισως και 20ου αιωνα που ονομαστηκαν “Κλεφτες”…

ΔΙΣΤΙΧΑ vs ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ

Στίχοι & Τραγούδια

Φεβ '13 - pepe: Κατα συμπτωση αγορασα και πρωτοξεφυλλισα αυτες τις μερες τη συλλογη του Πασσωφ, που η πρωτη της εκδοση εγινε το 1860 και στηριχτηκε κυριως ( :win…

Μπαγλαμάς - αρχάρια

Μουσικά Όργανα μπαγλαμάς τεχνική

Ιουλ '16 - Ειναι αυτο που λενε τα παιδια παραπανω: Προσπαθησε να ξεκινας απο τις μπασες και να πηγαινεις προς τις πριμες στα σολακια σου, το αντιστροφο θα ακουγετ…

“Σπάνια κείμενα για το ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ (1929-1959)” - νέο βιβλίο του κ. Βλησίδη

Επικαιρότητα Δημοσιεύσεις βιβλία-άρθρα

22 Ιαν - Ενδιαφερον και περιεργο βιβλιο. Η μεγαλη πλειοψηφια των ανθολογουμενων κειμενων εντασσεται στη γνωστη κοντρα μεταξυ υποστηρικτων και διωκτων του ρεμπετ…

Αριστερά και ρεμπέτικο (άρθρο)

Θέσεις & αντιθέσεις

Φεβ '17 - Πολλη “μηχανικη”, και αφελης πρεπει να πω, η “ομοφωνη” ερμηνεια για το αποσπασμα του Αναγνωστακη στο πρωτο ποστ, οτι η εκτελεση πρεπει να εγινε επειδη…

Δε βρέθηκαν άλλα αποτελέσματα

@nikos_politis Προφανώς έχει πολυσυζητηθεί το θέμα ανά τα χρόνια.
Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν νέα δεδομένα… :slight_smile:

Όντως, μου ξέφυγε το στοιχείο Σταματέλου / Τσομίδη οπότε, άκυρον!

@alko101 τι είναι το ΕΗΔΕ; Το μόνο που έχω βρει με ένα Google Search ήταν “Επιτροπή Ηθικής και Δεοντολογίας της Έρευνας”.

Χρήστο συγγνώμη για τον αναγραμματισμό … ο δαίμων του πληκτρολογίου ( :stuck_out_tongue: )
Η υπηρεσία λέγεται ΕΥΕΔ. ( http://www.eyed.gr )

1 «Μου αρέσει»

Καλησπερα.
Νεα εκδοχη για την πατροτητα του κομματιου.

1 «Μου αρέσει»

Η Χαρουλα, εγνωσμενης αξιας. Περισσοτερο το ζητημα της πατροτητας του κομματιου με απασχολει, που εξελισσεται σε…θριλερ…
.

1 «Μου αρέσει»