Η Κλίκα είναι στον αέρα (2005)

<font size="+2"><font face=“courier new”>
Κυρίες, κύριοι, έχουμε ΕΚΤΑΚΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑ από τον ανταποκριτή μας στο κρατίδιο της Πελοποννήσου, Λάμπη Παπαδόπουλο.

Λάμπη σε ακούμε:

<<Καλησπέρα Νίκο, κυρίες και κύριοι, ο εκπρόσωπος τύπου του υπουργείου εξωτερικών της Πελοποννήσου έκανε ανακοινώσεις σήμερα το πρωί, στις 09:30 τοπική ώρα.

Αφού αναφέρθηκε στις εξελίξεις στην Μέση Ανατολή καταφέρθηκε με σκληρή γλώσσα εναντίον του γνωστού e-μουσικού περιοδικού Η ΚΛΙΚΑ (www.klika.gr) που εκδίδεται με το internet της Ελλάδας από τα μέσα της δεκαετίας του 2000. …>>

Λάμπη, να σε διακόψω για να υπενθυμίσω ότι, όπως θα θυμούνται οι τηλεθεατές, το ιστορικό πρώτο τεύχος κυκλοφόρησε στις 10 Μαϊου του 2005 - αν δεν με απατά η μνήμη μου - και έγινε ανάρπαστο εξαντλούμενο εννέα φορές σύμφωνα πάντα με το υπουργείο τύπου. Να ενημερώσουμε ότι τώρα πιά η ΚΛΙΚΑ έχει κρατικοποιηθεί και στην - διορισμένη από την πουτανίτσα πριγκίπισσά μας Diana - συντακτική επιτροπή του periodikou, συμμετέχουν εξέχουσες προσωπικότητες των γραμμάτων, των αριθμών και των πιοτών.
Λάμπη…

<<Ναι Νίκο. Σύμφωνα λοιπόν με τις δηλώσεις του υπουργού, διαψεύδεται το δημοσίευμα του ΚΛΙΚΑ που εμφανίζει τον τοπικό γλεντζέ Nick Nortman πρώην ταξιτζή, ετών 39, να κοπροσκυλιάζει σε γιγάντιο κέντρο διασκεδάσεως - “κουτούκι” - του Βασιλείου των Αθηνών, συνοδευόμενος από τρεις, παρακαλώ!!, χορεύτριες κοιλιακού χορού ελαφρώς ενδεδυμένες.

Ο υπουργός παρουσίασε μπροστά στα μάτια μας, επτά (7) φωτογραφίες επικυρωμένες από την τοπική αστυνομική διεύθυνση, όπου είδαμε με έκπληξη τον πρώην ταξιτζή να κρατάει εφημερίδα με προχθεσινή ημερομηνία και στο φόντο διακρίναμε καθαρά την γνωστή ψησταριά “Οι πέντε φίλοι”!

Μετά από αυτές τις εξηγήσεις, ο υπουργός σε έντονο ύφος δήλωσε πως θα λάβει όλα τα απαραίτητα νομικά μέτρα (κατάθεση αγωγής) για να αποκατασταθεί το όνομα του εξέχοντος συμπολίτη της Πελοποννήσου και προειδοποίησε πως δεν θα ανεχθεί άλλες τέτοιες ενέργειες από την σύνταξη του γνωστού περιοδικού.

Εκανε λόγο για ΕΜΠΑΘΕΙΑ εναντίον της Δημοκρατίας Της Πελοποννήσου από τα οργανωμένα συμφέροντα του Βασιλείου Της Αθήνας και διευκρίνισε πως με τον Λαό των Αθηνών δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές.

Συμπλήρωσε μάλιστα πως το δημοσίευμα έρχεται να εντείνει τις ήδη τεταμένες σχέσεις των δύο κρατών, σε μια περίοδο που πτήσεις αεροσκαφών πάνω από τον εναέριο χώρο της Νοτίου Πελοποννήσου και το F.I.R. Κυθήρων προβληματίζουν την κοινή γνώμη.

Χαρακτηριστικά τόνισε: “Afta pou kserate na ta ksexasete. Oi malakies kommenes”. Που σε ελεύθερη μετάφραση θα λέγαμε πως “οι Αθηναίοι θα πρέπει να συμβιβαστούν με την ιδέα πως η Δημοκρατία της Πελοποννήσου είναι και θα παραμείνει ανεξάρτητη και ειρηνική πυρηνική δύναμη.”

Συμπλήρωσε μάλιστα “Kai ta koukia mbaglan” που σημαίνει πως στην πολεμική σύρραξη των Αθηνών με το βασίλειο του Ασπροπύργου και της Ελευσίνος το κράτος της Πελοποννήσου θα διατηρήσει την εξ αρχής δεδηλωμένη ανεξαρτησία του.

Νίκο…>>

Ευχαριστούμε το Λάμπη, εμείς θα κάνουμε ένα διάλειμμα για ένα κατουρηματάκι και θα είμαστε πάλι κοντά σας σε λίγα λεπτά.

Μείνετε μαζί μας.
</font></font>

Η φωτογραφία του Nick Nortman πρώην ταξιτζή, ετών 39:

Εντρομοι οι κάτοικοι του Κρατιδίου (Βασίλειον) της Αθήνας διαβάζουν τα Νέα της Κλίκας!

Και μια ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ φωτογραφία:

Διαφήμιση της Γαλλικής έκδοσης KLIQUE

Μπραβο μαγκες για το επιτευμα!!
Τωρα μενει να ευχηθουμε ολοι να παει καλα η κλικα!!!Και πως να μη παει αφου συνεχως πολλαπλασιαζονται οι φιλοι του φορουμ!!!
Καλη συνεχεια και ελπιζω ολοι μαζι(χωρις αντιπαλοτητες και εχθρες) να γινουμε γροθια στα μουτρα της ηχορυπανσης και της αηδιας!!!
Και παλι απο καρδιας καλη επιτυχια!!!

Θα ευχηθώ καλή δύναμη και διάρκεια στην προσπάθεια!

Συγχαρητήρια πολλή καλή δουλειά…

Να πώ μια σκέψη μου?Εκεί που διάβαζα το άρθρο της συνέντευξης του Στέλιου Βαμβακάρη ονειρεύτηκα και ένα μικρό λινκ-άκι που οδηγεί σε ηχητικό δείγμα σε μπ3 με παράδειγμα του Καραντουζενιού που χρησιμοποιούσε ο Μάρκος απο τα χέρια του Στέλιου.

Και για να μην παρεξηγηθώ και με πυροβολίσετε αυτο που είπα επαναλαμβάνω αποτελεί σκέψη μου ενδόμυχη (και ίσως και μεράκι να ακούσω επιτέλους ένα καραμπινάτο παράδειγμα του Βαμβακαρικού μοντέλου για το Καραντουζένι) και όχι παρατήρηση προς το περιοδικό, που με ενθουσίασε…

Και πάλι συγχαρητήρια.

Νίκος

ρε παιδιά,μπαίνω στο www.klika.gr αλλά το περιοδικό δεν εμφανίζεται!!!
εσείς πώς το “κατεβάσατε”?

Τάσο, εγώ χτύπησα το link που δίνεις εσύ και το site… ΤΣΟΥΠ νάτο!
Για βάρα εδώ να δούμε:
http://www.klika.gr/cms/index.php
και αν επιμένει στείλε e-mail στον webmaster@klika.gr

Με ποιόν browser μπαίνεις Τασο; Έχει τσεκαριστεί με όλους τους γνωστούς και δεν έχει πρόβλημα…

Εκπληκτική δουλειά παιδιά! Εύγε!

Μόνο η γραμματοσειρά είναι λιγάκι μικρούλα…

Προς Multi Kulti:
Η συνέντευξη με το Στέλιο έγινε μόλις προχθές το βράδυ, λόγω υποχρεώσεων του Στέλιου εκτός Αθήνας.
Την ενδόμυχη σκέψη σου την είχα κι εγώ. Και βέβαια του ζήτησα να παίξει ένα ταξίμι για να το βγάλουμε στον “αέρα”. Μου είπε στα ίσα, “Αρη είμαι χάλια, δεν έχω κέφι. Έλα μια μέρα να γράψουμε ό,τι γουστάρετε”…
Εχουμε σκοπό να πάμε. Αν γίνει τώρα κόντά, θα το ανεβάσουμε.

ΥΓ. Του Στεφανάκη το ταξίμι φαντάζομαι το ακούσατε…

Μπράβοοοο !!! Παίδες, συγχαρητήρια! Άξιζε η αναμονή… Πολλά κουράγια και (πάντα) ανασκουμπωμένα τα μανίκια για να διατηρηθεί αυτή η ποιότητα σε κάθε “τεύχος”.
Είμαστε πολλοί δίπλα σας!
(και πολύ κοντά σας!)
Ξανα-μπράβο!

Το πρώτο τεύχος ανεγνώσθη απνευστί. Εψήφισα κιόλας (η ψήφος δεν είναι μυστική): Άψογο. Και ας σημειωθεί ότι, γενικώς, δεν θεωρούμαι γλείφτης. Τις ευχαριστίες μας και ολοψύχως Καλή Συνέχεια, γιατί μάλλον το έχουμε ανάγκη.

Συγχαρητήρια πολλή καλή δουλειά…
Ξεχάστηκα μπροστά στον υπολογιστή να διαβάζω τα κείμενα…

Μαγκες μπραβο και απο μενα και ευχομαι καλη πορεια στα αχανη μονοπατια του διαδικτυου που χρειαζεται τετοιες μερακλιδικες δουλειες !!
Η παρουσιαση αψογη χωρις περιττα, τα γραφικα τελεια, η ποικιλια χρωματων να χαζευεις, το κομπολοι λεει πολυ (!!), το μονο που προσωπικα με
ξενιζει σε ολο αυτο το ομορφο εγχειρημα ειναι το
ονομα (παλι τα ιδια) …
Θετικη εκπληξη η συνεντευξη του Μανωλαρου του Δημητριανακη παρόλο που διαφωνω σε καποιο σημειο που λεει περι ευρωπαικου κλπ μας λεει πολυτιμα και αγνωστα πραγματα για τον ΜΑΡΚΟ που τον εζησε !!
Απ’την αλλη δεν περιμενα τη συνεισφορα του Γιωργου Κοντογιαννη που ετσι κι αλλιως γραφει στο δικο του περιοδικο (εντυπο) και με ξαφνιασε καπως …
Πολυ καλος ο Στεφανακης αψογο το εμπιθρακι !!
Μεχρι εκει εχω “διαβασει” κι αυτο γιατι παραλληλα
προμηθευτηκα το “Λαικο Τραγουδι” και το
“Μετρονομο” που εχει αφιερωμα στο ΔΕΛΙΑ ασε που ειχα “κολλησει” ιους ιντερνετικους και ημουν καποιες μερες εκτος …

Και παλι ευχες για μια καλη πορεια δημιουργικη
και αποτελεσματικη με φαντασια, προβληματισμο,
συμπνοια, οχι αποκλεισμους και εμμονη στο
λαικο και ρεμπετικο τραγουδι και το βαθυτερο νοημα του
αλλα και στις αξιες που το δημιουργησαν !!

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 11 Μάιος, 2005)

Εύγε παιδιά!
Καλοτάξιδο να είναι πάντα αέρας στα πανιά του, να αρμενίζει στα πέλαγα του νέτ, να ταξιδεύει κι εμάς που ζάμε στης ξενητιάς τα ξεροτόπια και να μας φέρνει σε χώρους ονειρεμένους.

Πολύ πλούσιο σε περιεχόμενο για πρώτη προσπάθεια -αν και δεν έχω προλάβει να το διαβάσω όλο- εύκολο στο σερφάρισμα, τα χρώματα όμορφα, τα γράμματα δεν είναι μικρά -ας λέει ο Γ.Κυριακόπουλος θέλει γυαλιά, εγώ που έχω τα βλέπω μια χαρά!- καλοδουλεμένο, έξυπνο.
Πάντα άξιοι με αγάπη και ομόνοια και συνεργασία να μην γίνει επάξιο του τίτλου του δηλαδής (φαρμάκι εγώ) για ένα τόσο σοβαρό και σπουδαίο αντικείμενο που είναι το λαϊκό μας τραγούδι.
Μπράβο σας και πάλι!

Μπραβο παιδιά!!! Καλο μπαμ κανατε τελικά Σας εύχομαι καλή συνέχεια και κουράγιο…

Να σται καλά

Υ.Γ Κρίμα που η αρχή αυτή συνέπεσε με το τέλους του Μ.Γενίτσαρη. Ούτε μια καλή είδηση δεν μπορούμε να ευχαριστηθούμε.

Με την επιστροφή μου απο Ελλάδα βγήκε η “κλίκα” στον αέρα !

Ας είναι καλοτάξιδο !

Να είστε καλά παιδία και συγχαρητήρια για την προσπάθεια. Θα είμαστε εδώ να λέμε και τα καλά και τις όποιες παρατηρήσεις μας που μπορούν να το βελτιώσουν.

Ετσι, για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουμε εμείς οι νεότεροι