Γιώργος Καμβύσης - Βιογραφία

Γνωρίζει κανείς πότε γεννήθηκε και πότε πέθανε ο Γιώργος Καμβύσης; Επίσης, υπάρχει σε κάποιο site ένα αξιόπιστο βιογραφικό; Κάποια δημοσιευμένη βιογραφία ή αναφορά σε κάποιο βιβλίο;

Καθώς μου έβαλες φωτιές- έτσι απλά για να γράψω- κάθισα κι έψαξα. Στα βιβλία του Κουνάδη που έχω απο τα Νεα (οχι όλα) δεν γράφει κάτι.
Σε βιβλία που έχω δεν θυμάμαι κάτι σχετικό.
Σε site δε, κανένα τίποτα. Αντιθέτως ζητάνε ντοκουμέντα για να την γράψουν.Π.χ δες εδω: http://www.rebetiko.gr/prosopa.php?search=��������&page=1&person=98

Ο Σχορέλης δεν αναφέρει τίποτα;

Δεν βρήκα ούτε κι εγώ τίποτα σχετικά με τα βιογραφικά του Καμβύση. Βρήκα όμως το εξής νόστιμο άρθρο, που περιέχει ένα τραγούδι για το περίφημο γιατρό Βορονόφ με στίχους του Καμβύση:

Αναφέρεται κι ο συνεργάτης του, ο ηθοποιός Πέτρος Κυριακού.

Εύα

Εύα και Νίκο σας ευχαριστώ για την προσπάθεια.
Δυστυχώς ούτε ο Σχορέλης αναφέρει τον Καμβύση. Κανείς άλλος έχει κάποια πληροφορία ή κάποια ιδέα για το που μπορούμε να ψάξουμε;

Στοιχεία βιογραφικά, για το πού, πότε γεννήθηκε κ.λπ. δεν έχω εντοπίσει σε κανένα βιβλίο.
Όμως, για την καλλιτεχνική του πορεία υπάρχουν στα αρχεία παλιών εφημερίδων, π.χ., [b][u]εδώ.[/b][/u]

Έχω ήδη εντοπίσει μερικά, θα κοιτάξω περισσότερο και εγώ και όποιος άλλος φίλος τυχόν βρει κάτι περισσότερο, μπορούμε να τα συνθέσουμε σε μια βιογραφία.

Ελένη σ’ ευχαριστώ. Δεν είναι αξιοπερίεργο που δεν υπάρχει βιογραφία γι’ αυτόν; Τα στοιχεία μάλιστα που φαίνεται να είναι δημοσιευμένα είναι ελάχιστα. Κάποια άλλη ιδέα ή πηγή πληροφόρησης;