Gail holst: road to rembetika

Eίναι καλύτερα να το αγοράσει κανείς το βιβλίο αυτό στην αγγλική(που είναι η αρχική μορφή) ή στην ελληνική μετάφραση(περιέργως στοιχίζει περισσότερο η μετάφραση);
Aπ ότι ακούω εξαντλήθηκε η ελληνική μορφή του.
Ποια η μουσικολογική αξία του έργου,θα ήθελα
να μάθω.
Aναφορά στο βιβλίο αυτό γίνεται στο cdrom
multimedia rebetiko.

Poios kai pote kykloforise to cdrom multimedia rebetiko?
Pou to vriskei kapoios?

Αστο καλύτερα , τρέχει μόνο κάτω απο τα win 3.1
με χιλια δυό προβλήματα

Tο έχω με windows 95 και 98(με ελληνικό setup
όταν γινόταν η εγκατάσταση στο win95) και δουλεύει τέλεια με επιλογή κατά συνθέτη,τραγουδιστή και τραγούδια.Στο πρόλογο που ξεκινάει με το
μινόρε της αυγής αναφέρεται ως βιβλιογραφία:
Σχορέλης με ρεμπέτικη ανθολογία,Πετρόπουλος
με ρεμπέτικα τραγούδια,Χατζηδουλής με Τσιτσάνη
και Gail Holst με road to rembetika.Eκδόσεις ΚΥΜ.

Δέν ξέρω τι να σου πώ τα χω χάσει μ αυτή την μαλακία εάν το τρέχω απο setup γυρίζει το cd σαν τρελλό και βγάζει error screen αυτά σε 2 υπολογιστές με όλες τις εκδοχές win95-nt4- 98-2000 και αποφάσισα να το πετάξω στα σκουπίδια.

Το περιεργο είναι οτι αν (πριν την εγκατάσταση του Rebetiko) εγκαταστήσεις κάποια multimedia εφαγμογή της microsoft (πχ. Encarta) το ρημάδι “τρέχει”. Αυτό λέει οτι χρειάζεται κάποια libraries που δεν είναι by default installed.
Δεν ασχολούμαι με multimedia και δεν ξέρω τι παίζεται. Kάποιος φίλος που το ξέρει το παραμύθι ας δώσει φώτα.

KK
(σε εμένα τρέχει, αλλά σε WinMe με προεγκατάσταση της Encarta)

Παιδες χτες δοκιμασα να το κανω να δουλεψει οπως λετε, οχι τιποτα απλως το εχω αυθεντικο και ειναι αχρηστο εδω και 5 χρονια. Εβαλα το Encarta, το εκανα και αυτο setup, εβαλα και το update που μου ειχαν στειλει απο την ΚΥΜ, δουλεψε αλλα ηχος ΓΙΟΚ !!!
Τελικα ειπα να το τρεξω απο το CD Rebet.exe …
E λοιπον δουλεψε μια χαρα !!! Δοκιμαστε και εσεις !!!
Αν θελετε το patch στειλτε μου mail

βλέπετε τι προβλήματα είχαμε στο παλιό Φόρουμ?
τωρα ειναι ολα τζάμι!
μη μηλάτε καθόλου :blush:

1 «Μου αρέσει»