Eίναι το λαούτο σκληρό από κατασκευής;

Χαίρετε!!! Εδώ και λίγες μέρες με ενοχλεί το χέρι μου και υποθέτω οτι πρόκειται για ήπιας μορφής τενοντίτιδα. Μήπως οφείλεται στο οτι το λαούτο μου είναι κάπως σκληρό, εάν θεωρήσουμε οτι η σκληρότητα ενός εγχόρδου σχετίζεται με την απόσταση των χορδών από το σώμα και το μπράτσο του;
Στη δική μου περίπτωση οι τρύπες του καβαλλάρη είναι κάπως ψηλά με αποτέλεσμα όσο πλησιάζουμε πρός τα καλαμάκια οι χορδές να σηκώνονται αρκετά. Σκέφτομαι όμως μήπως το λαούτο είναι έτσι από τη φύση του, συνεπώς είναι κάτι που με το καιρό θα στο συνηθίσω.

χωρίς να είμαι ειδικός περί λαούτου, είναι από τα όργανα που οι χορδές είναι πολύ κοντά στο καπάκι. σε σημείο που το φτερό να χτυπά στο καπάκι και αυτό να είναι μέρος του ήχου του οργάνου.
τσέκαρε το λαούτο σε κάποιον μάστορα ή ακόμα καλύτερα από κει που το πήρες, αλλά τσέκαρε και την τεχνική σου. προπάντων μη φτάνεις σε σημείο να πονάς, σταμάτα πιο πριν και εξασκήσου να παίζεις χαλαρά. τώρα είσαι στην αρχή, αλλά μπορεί να εξελιχθεί άσχημα αν δεν προσέξεις…

Μέτρησα με χάρακα την απόσταση της χορδής από το μπράτσο, στο ύψος του τελευταίου μπερντέ και ήταν 6 χιλιοστά. Είναι πολύ ή λίγο; To όργανο πάντως έχει μιά χαρά ήχο και σκέφτομαι μήπως αυτό αλλάξει χαμηλώνοντας τις χορδές

ένα φτηνό που έχω (σχέτικα πρόχειρη κατασκευή και δύσκολο κυρίως λόγω μεγάλου μπράτσου) έχει περίπου 4mm ύψος στον καβαλλάρη και ελάχιστα παραπάνω στον τελευταίο μπερντέ (όχι καλαμάκι).
η ένταση ανεβαίνει όσο ανεβαίνουν οι χορδές, αλλά το βασικό είναι να έχεις ένα εύηχο όργανο εντός των ορίων.

Δε βρίσκω χάρακα που να αρχίζει από το μηδέν (αρχίζουν με κενό και έχουν το μηδέν αργότερα μες στη μέση), αλλά με το μάτι γύρω στα 2 με 3 χιλιοστά είναι σ’ εμένα, στον τελευταίο μπερντέ.

Είναι λογικό να αυξάνεται η απόσταση των χορδων στο σημείο που το μπράτσο βρίσκει το σκάφος, και βέβαια είναι σε ένα βαθμό υποκειμενικό πόση πρέπει να είναι αυτή η απόσταση, αλλά φαντάζομαι υπάρχει ένα μέγιστο/ελάχιστο μέτρο γι’ αυτό το χαρακτηριστικό. Στο δικό μου λαούτο η απόσταση αυτή είναι μεγαλύτερη(6mm έναντι 4mm και
2-3mm).
Αναρωτιέμαι αν κατεβάσω τις χορδές χαμηλότερα θα γίνει το όργανο περισσότερο ευκολο στο παίξιμο, ή μήπως επειδή είμαι αρχάριος χρειάζομαι περισσότερη μελέτη για συνηθίσουνε τα χέρια μου και να σκληραγωγηθούνε στις “κακουχίες” του παιξίματος;

Mια φυσιολογική απόσταση είναι τα 3mm. Αν δεν έχει σκεβρώσει το μπράτσο του λαούτου σου, πρέπει να κατεβάσεις τις χορδές οπωσδήποτε. Το όργανο θα μαλακώσει κι εσύ θα φχαριστιέσαι να παίζεις, σε αντίθεση με τώρα που κακοποιείς τα χέρια σου. Το καλό όργανο λύνει τα χέρια του παίκτη, ενώ το αντίθετο όχι. Όσο για τον ήχο μην το φοβάσαι. Πειραματίσου!

Παιδιά τελικά μάλλον έχει σκεβρώσει το μπράτσο. Πρέπει να γέρνει λίγο πρός τα μέσα. Εϊναι ζημιά που διορθώνεται εύκολα; Για να έχω μιά ιδέα πόσο θα μου κοστίσει και πόσο καιρό θα χρειαστεί για να ολοκληρωθεί η επισκευή…

δεν μπορείς να ξέρεις εκ των προτέρων, και εξαρτάται και από την γενικότερη ποιότητα του οργάνου. ο οργανοποιός θα στα πει στα σίγουρα. καλή τύχη!

Υπάρχει περίπτωση ρε παιδιά να ισώσει από μόνο του; Eγώ πάντως με το άπειρο μάτι μου δεν μπορούσα να καταλάβω διαφορά. Νόμιζα οτι οι τρύπες του καβαλλάρη είχανε γίνει λίγο ψηλά και εκεί οφειλόταν το πρόβλημα.

τί να σου πώ… αν το ξαπλώνεις ανάποδα πάνω σε τραπέζι ή αν το στηρίζεις στον τοίχο έτσι ώστε με το βάρος να πιέζει προς την σωστή κατεύθυνση, σε κάτι μήνες κάτι μπορεί να γίνει. έχω σώσει όργανα έτσι, σε συνδυασμό με πιο μαλακές χορδές.
το να είναι ψηλά οι τρύπες μπορεί να είναι κατασκευαστικό λάθος και να προκάλεσε το σκεύρωμα λόγω μεγλύτερης τάσης. αν θες βάλε καμιά φωτογραφία -όμως ξαναλέω, στα σίγουρα θα πει ο οργανοποιός.

Kαλησπέρα! Τελικά πήγα το όργανο στο μάστορα και τώρα είναι αισθητά μαλακότερο. Μου το διόρθωσε μάλιστα πολύ γρήγορα Δυστυχώς έπρεπε να με πονέσουν τα χέρια μου για να αρχίσω να υποψιάζομαι οτι κάτι δεν πάει καλά…Είμαι αρχάριος και νόμιζα οτι απλά είμαι απροπόνητος και μου λείπει η τριβή με το όργανο. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές σας

το ίδιο έπαθα και εγώ σίγουρα θέλει χαμήλωμα ο καβαλάρης μου ο κάτω και λίγο ξύσιμο ο πάνω δεν τα υπολογίζεις λες σιγά τι να πειράζει και όμως μπορεί να δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα…

Πρίν από δύο μέρες άλλαξα χορδές στο λαούτο και από τότε μου φαίνεται οτι το όργανο έχει σκληρύνει αρκετά. Λέτε να φταίνε οι χορδές (άλλαξα μάρκα)ή είναι ιδέα μου και απλά το μανίκι σκέβρωσε πολύ πλέον;