Eurovision - Ελληνικό τραγούδι

Επίλογος ( καί οποιος γουστάρει το κάνει τραγούδι!!!)

Το μπουζούκι στήν Γιουροβίζιον

Τσακωνω το μπουζούκι μου
Να πάω στήν Ευρώπη
Εκεί στήν Γιουροβίζιον
Να πάρω θέση πρώτη

Πενιές θα ρίξω μάγκα μου
Η Μέρκελ να χορεύει
Κι ο Πούτιν από τον Βορρά
Με γέλιο θ`αγναντεύει

Μερσί μποκού η μαντμαζέλ
Αβέρτα θα μού λέει
Κι η χάι η σοσάιτι
Τόν αργιλέ θα καίει

(Νίκο Πολίτη οταν εγραψα Αυτοί είμαστε κι οποιος γουστάρει εννοούσα τήν μουσική μας παράδοση και μόνο.Δηλαδή αυτό που σας παρουσιάζουμε αυτή τήν στιγμή,είναι το αυθεντικό ,και δέν φτιάχνουμε κάτι ψεύτικο γιά να κερδίσουμε εντυπώσεις.Καί οποιου αρέσει στο φινάλε.Καμία σχέση οπως το κατάλαβες.)

ΧΑΧΑΧ για σου βρε κωστα μου με της ομορφες επνευσης σου.
μου θημηζη το χοληγουτ του μαρκου…

ομορφα…:slight_smile:

Θα ήθελα να επαναφέρω την πολύ ενδιαφέρουσα τοποθέτηση της Ελένης το 2010 εδώ

" σιγά μην καταντήσουμε σαν τον χιώτη και τον ζαμπέτα που κάνανε τον καραγκιόζη για τον κάθε κροίσο και τον κάθε νεόπλουτο. "

Μεγάλη ασέβεια και φάουλ αυτή η φράση Liga.Ποιοι είμαστε εμείς που θα μιλήσουμε για “κατάντια” και θα αποκαλέσουμε καραγκιόζηδες τον Χίωτη και τον Ζαμπέτα;

Δυστυχώς όσοι επιλέγουν να ζήσουν απο την μουσική αντιμετωπίζουν στιγμές που ο βιοπορισμός επιβάλλει συμβιβασμούς. Δεν νομίζω πως αυτό αποτελεί προσβολή προς τον ίδιο τον μουσικό αλλά δεν είναι και κάτι που μπορούμε να αγνοούμε.
Πχ…ας μου επιτραπεί να υποθέσω πως αν α Λάμπρος ήθελε να παίξει σε μια ταινία, δεν θα επέλεγε να παίζει σταυροπόδι, με το ξεσκονόπανο στο κεφάλι…


Πάλι ο τεράστιος Λάμπρος είναι όμως…

Φιλε μου πρεπει να καταλαβεις οτι ο κοσμος δεν γυριζει γυρω απο σενα αλλα εσυ γυρω απο αυτον.
Και αυτο ισχυει για τον καθενα μας ξεχωριστα.

Ευχαριστω.

ΥΓ.
Εννοειται οι στιχοι ειναι αθλιοι οπως και ο διαγωνισμος.

Εντάξει Κώστα, έτσι θα το δεχτώ. Επισημαίνοντας βεβαίως ότι από το κοινό της γιουροβίσιον, τέτοιες επεξηγήσεις προσλαμβάνονται όπως διάλεξη καθηγητού της φιλολογίας σε κοινό πανηγυράδων του Αη Γιώργη.

Σωστος.

Ευχαριστω.

Δεν ειναι η πρώτη φορά που ο τρόπος σου είναι προκλητικός ,δεν ξερω αν το κανεις εξεπίτηδες,ουτε που με πειράζει που δεν σου αρέσουν οι στίχοι που εγραψα.Ενα όμως ειναι σίγουρο.Απο τα λεγόμενα σου στο αλλο θέμα με τον Παούρη,πού μας έγραψες τα ειδωλά σου.Τερζή,Σφακιανάκη και λοιπά…Εγω θα έλεγα να πάρεις τα κουβαδάκια σου και να πας σε άλλη παραλία να παίξεις.Εδω εχει βότσαλα και μπορει να σκουντουφλήσεις…

Βασικα δεν ειπα οτι ειναι ειδωλα μου αλλα και να ηταν,ποιο το προβλημα ;
Δεν θυμαμαι πουθενα οι οροι εγγραφης στο παρον φορουμ να ελεγαν οτι δεν πρεπει να ακουει καποιος Σφακιανακη.
Και θα σε παρακαλεσω εσενα αλλα και υπολοιπους με παρομοιες αποψεις να ειστε προσεκτικοι σε αυτα που γραφετε διοτι το ρεμπετικο τραγουδι δεν ανηκει μονο σε εσας αλλα σε ολους μας και δεν θα επιτρεψω σε κανεναν να προσπαθει το μετατρεψει σε μια κλειστη ομαδα εξαιτιας του οπαδισμου σας.

Στο παρόν φόρουμ όμως υπάρχει όρος ο οποίος λέει να είσαι ευγενικός Elias 1 με τα υπόλοιπα μέλη… Τελευταία ευκαιρία από την συντονιστικη ομάδα… Την επόμενη μόνιμο Ban.

Αστο ρε φιλε τωρα που θα μου πεις οτι δεν ειμαι ευγενικος.
Και στον νεαπολιοτη μια χαρα του μιλησα του ανθρωπου οπως και στα υπολοιπα μελη αν παρεις και διαβασεις τα ποστ μου.
Η κριτικη μου ειναι βεβαια σκληρη αλλα δεν εχει να κανει με τα ιδια τα ατομα και ειναι σκληρη επειδη βλεπω λαθη στον τροπο σκεψης καποιων που γινεται σκεψη της μαζας.
Σχολιαζω τον τροπο σκεψης και οχι το ιδιο το ατομο.
Δλδ τι ειμαστε ,τιποτε 15χρονα να τσακωνομαστε και τι ειναι αυτο το μονιμο μπαν;
Με απειλεις;
Εαν ειναι να με εχεις σημαδεμενο και με το παραμικρο να με διωξεις ,φευγω και μονος μου.
Αστο σου λεω.

Ευχαριστω,

ΥΓ
Περιμενω τα ποστ στα οποια φαινομαι αγενης.

Το θέμα δεν είναι να φύγεις φίλε Elias1… Το θέμα είναι να μην προκαλείς και να μην δημιουργείς εντάσεις στις συζητήσεις μέσα στο φόρουμ. Κανείς δεν περισσεύει. Γι αυτό σε παρακαλώ πολύ ακολούθησε τους κανονισμούς όπως κάνουμε όλοι μας. Σε ευχαριστώ και γω με την σειρά μου. Απάντηση στο Υ. Γ. Δεν χρειάζεται να σου στείλω τα ποστ. Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε και καταλαβαινουμε πότε ξεφύγαμε από το μέτρο του σεβασμού προς τον συνομιλητη μας.

ΟΚ
Θα προσπαθησω να ειμαι ηπιος χωρις αυτο να σημαινει οτι θα αλλαξω αποψεις και ιδεες.
Καληνυχτιζω επειδη 5.00 το πρωι σηκωνοναι να παω στο λατομειο για δουλεια.

επειδή βλέπω ότι κάποιοι προσβλήθηκαν από την αναφορά μου σε χιώτη και ζαμπέτα:
από τη μια τους εκτιμάω και παίζω αρκετά αριστουργήματά τους, αλλά από την άλλη δεν ξεχνώ πως είχαν από τις μεγαλύτερες ευθύνες για την παρακμή της διασκέδασης. αυτό που λένε για “σαλόνια” κλπ, από ωνάσηδες και εφοπλιστοπρίγκηπες και άλλα τέτοια αποβράσματα του δολλαρίου, μέχρι τον κάθε φαντασμένο νεόπλουτο της δραχμής.
η eurovision (vision=θέαμα, νέτα-σκέτα) είναι μια έκφραση αυτού του καταναλωτικού τίποτα. και η ευθύνη βαραίνει ακόμα περισσότερο κάποιον ο οποίος λόγω “ονόματος” έχει την επιλογή να μην μπει σε αυτό το παιχνίδι -και όμως μπαίνει. από τότε μέχρι σήμερα.

Πού στηρίζεις αυτή σου την άποψη, Νίκο; Εμπειρίες δικές σου δεν έχεις λόγω ηλικίας. Μήπως σε μαρτυρίες άλλων; ή μήπως από αυτά που βλέπεις στις ελληνικές ταινίες;

καλημερα, να πο κατη χορης να περνο το μερος του κωστα η
του νηκολα αλα για μια στηγμη ο χιοτης για μενα προσοπηκα
ηταν που εκανε το μπουζουκι μπουζοκοκηθαρο ο μαρκος ηχε μηληση
για τον χιωτη και ειπε την εξης φραση οτη ο χιοτης επεζε μαντολα
και ηταν ασος σε αυτο και το μετετρεψε σε μπουζοκοκιθαρο
αλα ο χιωτης για μενα ειταν που το κατεστρεψε το οργανο αυτο
και μετα μετατραπηκε σε σκηλαδηκο οπος το ξερουμε σημερα.
ο χιωτης που ηταν καλος
σε αυτο αλα ρεμπετηκα δεν επεζε μαληστα τα κατεκρηνε κιολας
και ετσυ. οταν μαθανε ολη η μπουρζουαζια μπηκε το μπουζουκι
σε σαλονια οπος ελεγε και ο μαρκος. αλα
οταν ακουω αλους να λενε ο χιωτης το μπουζουκι το πηγε ενα βημα
παραπανω σε τη το πηγε παραπανω ρε μαγκες, ρεμπετηκα δεν επεζε το εκανε
το οργανω απο μπουζουκι μπουζοκοκιθαρο οπος γραφο και πιο πανο
αυτη ηταν η επητηχια του δηλαδη,
και για τον ζαμπετα οταν τον καλουσε ο ρουφογαλης
στο τραπεζη του να πεξη και να τα πιοι μαζη του που ηταν
ο αρχηβασανηστης της χουντας το ξερε αυτο, το ξερα και πολη καλα μαληστα.
οταν τον καλουσε ο ωνασης στο σπιτη του με ολο το σκιλολωοι μαζομενη.
το ξερε το ξερε τωρα θα μου πητε το εκανε για τα φραγκα.

αλη ομος δεν το εκαναν για τα φραγκα ουτε πηγεναν σε
αυτα του τηπου τα μαζοματα η δαλιος θα ηταν και αυτη στην κονομα και αυτη.
αλα πεθαναν στην ψαθα αλη ματοσαν για το μπουζουκι που πεζαν.
και μετα ηρθαν η αλη και το βρηκαν ετημο και εγηναν αυτη που εγηναν.

και κατη για τον ηλια εχο καταλαβη τη σοι ανθροπος εισαι αλα να ξερης
φηλε μου εδο δεν ειναι γηπεδηκο φορουμ να ψαχνης απαδους
και επηδη εισαι ειρονηκος και ερειστηκος σαν τηπος, ακου κατη που σου λεγη
καπιος που δεν γνορηζη και πολα γραματα με αυτην την σημπερηφορα
που εχης μονο χανης δεν κερδηζης γηνεσε αντηπαθητηκος.

και αν δεν σου αρεσουν τα τραγουδια του κωστα κρατατο για σενα,
δεν χριαζετε να το πης αλα αφου εχης αυτην την σημπερηφορα
θα η παρχη και αυτη η την αντηληψη για σενα…

και αν θελη ας με κραξη καπιος δεν τρεχη
αν θελη μπορη να μου στηλη και προσοπηκα
μηνημα και τα σηζηταμε ομορφα, και ανθροπηνα πανο απο ολα.

και παλη ζητω ταπηνα σηγνομη για τα γραματα μου.
τακης…

Παιδιά, ας μείνουμε στο θέμα της Γιουροβίζιον αντί να γιγαντώνουμε τη σημασία διάφορων λέξεων:

Πρώτον.


Τι, δε σέβεσαι τον Χιώτη και τον Ζαμπέτα;!!!

Κοιτάχτε, κατά κανόνα κανέναν δε σεβόμαστε περισσότερο από τον εαυτό μας. Ε λοιπόν, ο καθένας που παίζει μουσική, είτε για μεροκάματο είτε για τις παρέες του, είναι πιθανόν κάποια στιγμή να έχει βρεθεί στη φάση «μα τι αηδίες κάνω αυτή τη στιγμή;». Ξέρω βέβαια καλά ότι πολλοί (και από το φόρουμ) έχουν κάνει αγώνα για να μη βρεθούν ποτέ σ’ αυτή τη φάση, αλλά δεν είναι πάντα εύκολο. Ακόμα κι αυτός που κάνει όρκο ότι δε θα παίξει ποτέ γελοία τραγούδια για το μεροκάματο, για το χατίρι μιας παρέας σε μια στιγμή κεφιού θα την κάνει φαντάζομαι την υποχώρηση. Αυτό δεν τον κάνει λιγότερο αξιοσέβαστο. Ούτε όμως και το πόσο αξιοσέβαστος είναι τον κάνει ανώτερο κριτικής. Μπορεί να 'σαι ο Χιώτης, ο πάπας όμως (ο αλάθητος) δεν είσαι. Έκανες το φαουλάκι σου, το λέμε, και μετά ο σεβασμός παραμένει.

Τίποτε παραπάνω.

Δεύτερον:

Όταν κάποιος (εδώ ο Νεαπολιώτης) δημοσιεύει το τραγούδι που έγραψε, κρίνεται δημόσια.

Ο Ηλίας έγραψε την κριτική του, όπως είχε δικαίωμα.

Ο Ηλίας επίσης κρίνεται δημόσια για το ποια ήταν η κριτική του και πώς την εκφράζει.

Και τα τρία (σχόλιο Λίγκα για Ζαμπέτα-Χιώτη, τραγούδι Νεαπολιώτη, κριτική Ηλία) γράφτηκαν, κατά τη γνώμη μου, μέσα στο πλαίσιο του θέματος που συζητάμε. Ας μην τα χρησιμοποιήσουμε ως αφορμές για άσχετες συζητήσεις, ιδίως αν είναι να πέσουμε σε οπαδίστικες κόντρες.

Με κάθε σεβασμό προς όλους ανεξαιρέτως.

μησο μησο για να μην γηνο και εγο αντηπαθητηκος.
καλε μου φηλε περικλη δεν ψαχο αντηπαλο για να τσακοθο και το ηπα οτη δεν κανω το δηκηγορω,
του νηκολα η του κοστα ενταξη φηλη μου ειναι αλα εκφραζο την δηκη μου αποψη.
οχη επηδη μ με το που ηδα να πεφτη κραξημο στον κοστα η στον νηκολα.
να τα περνο στην κρανα.
και ζητο ταπηνα σηγνομη για τους φηλους
ζαμπεκικους και χιωτηδες αλα για μενα ετση ειναι.
και ουτε το πηγενο οπαδηκα αλα.
λογο μιας σημπερηφορας οχη μονο για τον ηλια αλα λογο
του δηκου μου χαραχτηρα δεν μπορο την ειρονια απλα,
αν κατη δεν μου αρεση δεν το λεγο απλα, κηριος να μην γηνο αντηπαθης και εγω.
αλα και επηδη δεν εχο γνοσης τοσες για την μουσηκη
εγο επαγκελματιας μουσηκος δεν ειμαι ουτε τραγουδηστης ειμαι
πιος ειμαι εγο να κανο κρητηκη ενα τηπωτα ειμαι,
αν κατη μαρεση στο αυτη μου
το λεγο καθαρα οτη μαρεση,και γουσταρο και το χηροκροτο,κιολας.
αν οχη δεν το λεγω αν καπιος ξερη απο μουσηκη
αλα αν ειναι επαγκελματιας μουσηκος οκ να κανη μια καλος κρητηκη αφου
εχη μια πιο μεστη αποψη απο μενα κιολας,.
δεν εχω αντηρηση αλα αν εχη ειρωνια στην κρητηκη του
ε δεν το θεορω σοστο, αυτο και ας ξερη κατη παραπανω.

και για το θεμα την γιουροβηζιον να ξανα επανελθουμε
εγω το λεγω οτη κηριαχη η ποπ αντηληψη και ο ζαμπετας
θιος χορεστον αν πηγενε θα εξεφτηληζοταν αφου επηκρατη
αλη αντηληψη για την μουσηκη, που ακουστηκε τωρα μποντιακο χηπ ποπ
ε αυτη αντηληψη ηπαρχη και λεο αν στηλουμε μπουζουκομπαγλαμαδες
κομπανια σηνιε κιολαςμε φοναρεσ και τα ρεστα θα σουπη
και καπιος και γιατη να στηλουμε μπουζουκια και να μην στηλουμε
με νταουλια βιολια και τσαμπουνα αφου εχουμε και αυτα σαν παραδοση,
στο μουσηκο μας πολητησμο.
το σοστο να λεγετε.

να πω και εγο ενα χαζο στηχακη
και εγο χε χε…

ακουσα να πεζη μουσηκη
την γιουροβηζιον στην τν
και μου εχη παρη
την κεφαλη και
με εχη πιαση ζαλη τρελη

και κληνο την τν
και πιανο το μπουζουκι μου
και αρχηζη το ταξηδη της
ψηχυς που να σουν μαγκα μου
να ακουσης πενια να γουσταρης
να φχαρηστηθης,και μαζη μου
να κατσης και να τα πιεις

χε χε
τακης…

δημήτρη νομίζω υπάρχουν αρκετές μαρτυρίες και είναι δεδομένο ότι σύχναζε αυτός ο συρφετός και διασκέδαζε στα μπουζούκια. και αφού ξέρεις από πάλκα, ξέρεις ότι η επίδειξη του πλούτου απαιτεί και την υποταγή στα βίτσια του πελάτη. το αν θα τους κάνουμε το χατήρι ή όχι, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, αλλά πρωτίστως από την δικιά μας αξιοπρέπεια. ειδικά αν κάποιος έχει “όνομα” και έχει την δυνατότητα να επιλέγει πώς θα χτίσει την καριέρα και το κοινό του.
ειδικά στις καλές εποχές που μιλάμε (όχι για κατοχή και ακραία επιβίωση), ο χιώτης κι ο ζαμπέτας δεν το κάνανε από ανάγκη, το γουστάρανε κιόλας όλο αυτό το νταβαντούρι. μήπως κάνω λάθος; ο τσιτσάνης τουλάχιστον σε συνεντεύξεις του (και από το παίξιμο του εκτός μαγαζιού) έδειχνε την αντίθεσή του.
το βλέπεις και σήμερα εξάλλου, ποιοί κάνουν κέφι με τα κυριλομπούζουκα του '60 στις ταβέρνες (τώρα που μας τελείωσαν οι πίστες) και ποιοί μερακλώνουν με μάρκο και πειραιώτικο στα λούμπεν καφενεία. έχω παίξει και στα δύο, αποφεύγω το πρώτο και το επιδιώκω το δεύτερο. και όλα αυτά όχι για το όνομα, αλλά με την πίεση του μεροκάματου.
για να γυρίσουμε στο θέμα μας λοιπόν, τί λόγο είχε ο αγάθωνας να πάει στην euronision, euro όπως δολλάριο; είχε ανάγκη τα χρήματα ή τη δόξα; γούσταρε; ήθελε να αποδείξει κάτι άλλο; το αναφέρω όχι για να επαναλαμβανόμαστε (αρκετά κράξαμε πρόπερσι) αλλά για να το σκεφτεί και ο κώτσος που σε κάτι τέτοιο θα κατέληγε η ιδέα του (το 90% τέτοια ακούει, οπότε τέτοιο θα έβγαινε). και για να προλάβω συνειρμούς, μπορώ να αιτιολογήσω τον μάρκο που έγραφε τέτοια προφητικά τραγούδια (για ασανσέρ και πολυκατοικίες), αλλά όχι να το δικαιολογήσω αντίστοιχες προσπάθειες σήμερα που βλέπουμε πώς εξελίχθηκε αυτή η ιστορία.