Ερωτήσεις για κάποια τραγουδάκια

Ήρθε νέα παραλαβή τραγουδιών αλλά δυστυχώς άνευ συνοδευτικών στοιχείων (ΜΡ3 γαρ…). Ερωτώ λοιπόν την ομήγυρη:

  1. Το ζεϊμπέκικο του Τσιτσάνη “Μπατήρω σε συμμάζωξα”, με τον Τσαουσάκη και την Ρένα Στάμου έχει αυτόν τον τίτλο? Πότε βγήκε?

  2. Στο “Μη μου ξαναφύγεις πιά” μαζί με τον Τσαουσάκη είναι η Μπέλλου ή ακούω λάθος?

  3. Στο “παιδί που μπήκε τώρα” του Μητσάκη, μαζί με τους Μητσάκη/Στελλάκη ακούγεται και η Ρίτα? Είναι σημαντικό επειδή γενικά θεωρείται ότι αυτή δεν τραγούδησε μετά τον πόλεμο…

  4. Στην “Μαγγιόρα” του Τσιτσάνη (παρεπιτόντως, είναι καταπληκτικό ζεϊμπέκικο…) ξεχωρίζω τον Μάρκο και τον Τσιτσάνη. Ο άλλος είναι ο Τσαουσάκης?

Ευχαριστώ προκαταβολικά …

  1. Στο “Μη μου ξαναφύγεις πιά” μαζί με τον Τσαουσάκη είναι η Ντάλια.(1950 COLUMBIA)

  2. Στην “Μαγγιόρα” του Τσιτσάνη είναι Μάρκος Τσιτσάνης Τατασσόπουλος.(1947 ODEON)
    To 1,3,4 αμα είναι καθαρά στείλτα στον admin που έχει isdn και στο γαμο σου θα κουβαλάω νερό με το κόσκινο.

Επ! Αδμίν ή Φρανκ, στείλτα και στο k.kourounis@gnomon.com.gr
Εγώ θα σου δώσω το πουκάμισό μου να πας να κοινωνήσεις.

Επ! Στείλτα και στο αεπι@ΑΕΠΙ.gr κι εγώ θα σου δώσω μια καλή δικαιολογία για να πας φυλακή.
Χι χι χι… (το γέλιο του συγχωρεμένου Αρτέμη Μάτσα)

Τότε στείλτε το κατευθείαν στο δικηγόρο μου:
lykourezos@lykourezos.gr

Χο χο χο (το γέλιο του Χάρυ Κλυν όταν έκανε το ντετέκτιβ)

Το πρώτο που ανέφερες είναι το «για να σε κάνω άνθρωπο ήπια τοσα φαρμακια…»; Αν ναι, το έχω σε εκτελεση Τσιτσανη-Γκρεϋ και ο τιτλος ειναι «Για να σε κανω άνθρωπο», και αναφερεται «στιχοι: Κ. Βιρβου».

Για τα υπολοιπα δεν ξερω

Φραγκίσκε,

  1. Μ’ αυτό τον τίτλο μου είναι άγνωστο. Μήπως μπορείς να μας γράψεις τα λόγια της πρώτης στροφής ή του ρεφρέν;
  2. Το κάλυψε σωστά ο Σώτος.
  3. Το “Παιδί που μπήκε τώρα” εκτελείται από τον Μητσάκη και τη Σούλα Πασαλάρη. Κυκλοφόρησε στις 12/6/1947.
  4. Στη “Μαγκιώρα” έχει και πάλι δίκιο ο Σώτος που επισημαίνει τη συμμετοχή του Ντίλιγκερ. Εδώ τα δικά μου κιτάπια αναφέρουν 1949, αντί για 1947 που μας λέει ο Σώτος. Ίσως κάποια τρίτη άποψη να μας πει ποια από τις δύο χρονολογίες είναι η σωστή. (Σημειωτέον πως η δική μου αναφέρεται στη χρονολογία κυκλοφορίας του τραγουδιού. Αναρωτιέμαι, μήπως το '47 είναι χρονολογία γραμμοφώνησης; Δεν ξέρω).

Σ.Π.

ΜΠΑΤΗΡΩ ΣΕ ΣΥΜΜΑΖΩΞΑ, ζειμπέκικο με τον Τσαουσάκη και την Ρένα Στάμου. Σίγουρα παίζει ο Τσιτσάνης μπουζούκι. Δεν έχει ρεφρέν, απλώς οι δυο τελευταίοι στίχοι κάθε στροφής επαναλαμβάνονται.

Οι στίχοι:

Βλαστήμησα ο δυστυχής
την ώρα που σε πήρα
κι έλεγα πως με τον καιρό
θ’ αλλάξεις χαρακτήρα

Μπατήρω σε συμμάζωξα
μ’ αλατζαδένια φούστα
μα ξέχασες το παρελθόν
και μου χαλάς τα γούστα

Πόσες φορές δεν μ’ έκανε
το πείσμα σου να κλάψω
μα τον στραβό το δρόμο σου
δεν μπόρεσα ν’ αλλάξω

Κλάψε λοιπόν μονάχη σου
το μαύρο σου το χάλι
κι αν δε μ’ εκτίμησες εσύ
θα μ’ εκτιμήσει άλλη

Σε μένα, συνεχίζει να είναι άγνωστο. Απλή αλλά ενδιαφέρουσα στιχουργική (πιθανώς του Τσιτσάνη?).

PS: Φραγκίσκε, μπορείς σε παρακαλώ να το συμπεριλάβεις στο CD που (κάποια στιγμή) περιμένω να μου στείλεις;
(Αλήθεια, πότε θα μπορέσεις να μας δώσεις αυτή τη χαρά;).

Σ.Π.