Εγώ το πλουσιόπαιδο

Γιώργοοοοο*, γεννηθήκαμε στην ίδια πόλη; Τι μαθαίνει κανείς όταν παρακολουθεί -καθημερινά- το φόρουμ!
Στο εξής θα σε αποκαλώ ΠΑΤΡΙΔΑ !!!

οκ Πατριδα!!!
χαιρωμαι οταν βλεπω πατριωτες με τα ιδια ενδιαφεροντα…
μονο που εγω δεν γραφω ε?
μονο διαβαζω …κι εχω διαβασει και τα 2 βιβλια σου …

Αιδώς Αργείε… Μην αρχίσουμε πάλι πελοποννησιακές κουτουλιές! (Το δε γράφω ε? πάει για ένα παλιό πόστ, ε?)

Οχι-οχι εννοουσα οτι δεν κοβει η γκλαβα μου να γραψω 2 αραδες με συνοχη…
ουτε εκθεση στο σχολειο δεν εγραφα!!!
αυτο!!!

Να πω και κατι ασχετο …

ΤΟ ΠΛΟΥΣΙΟΠΑΙΔΟ (Ζεϊμπεκικο) της εταιρίας Parlophone Ελλαδος με αριθ. Β-74265 του Μανώλη Χιώτη γραμμοφωνημένο το 1952 απο το Χρήστο Γιαννά
(απο το βιβλιο του Δ.Μανιάτη: Οι φωνογραφητζηδες)

Επισης το τεμαχιον ευρισκεται στη συλλογη μου στο cd :
Η ΧΡΥΣΗ ΕΠΟΧΗ 4 Μανώλης Χιώτης ως εξης :
ΕΓΩ ΤΟ ΠΛΟΥΣΙΟΠΑΙΔΟ
(Στίχοι:Χρ.Κολοκοτρώνη)Σταύρος Τζουανάκος

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 24 Φεβρουάριος, 2005)

Καλημέρα απο Κάρυστο.Γιώργο Β τελικά οΤζουανακος ακούγεται η ο Γιαννας?[η φωνή δεν μοιάζει για Τζουανακος]. Ο Μήλας ακόμη ψάχνεται,θέλει το τηλέφωνο σου.

Είναι απ’ τις γνωστές “εξυπνάδες” των εταιριών.
Εντάξει. Δεν ήξεραν το Γιαννά. Αλλά τη φωνή του Τζουανάκου δεν τη γνώριζαν; Σου λέει όμως, “κι αν δεν είναι ο Τζουανάκος τι έγινε; Μήπως θα το πάρει κανείς χαμπάρι”;
Γνωστή πατατιά…

ΥΓ. Εν τω μεταξύ το άσμα κάνει “κρα” ότι δεν πρόκειται για καμιά γνωστή φωνή.

Ωραια, η κάλυψη ειναι πληρης,ας ξαναγυρισουμε στο ψαρεμα.

Αντε ντε! Πες μας κανα μέρος στην Εύβοια για παραγαδάκι ή έστω για καμιά πετονιά απόξω…

Άρη πες μου για το πρόγραμμα που σε ρώταγα παραπάνω…

Ρε συ Θοδωρη στον πλωτο γερανο ημουνα για 4 μηνες, μπορει να μη με θυμαται αφου οπως σου ειπα σαν παλιος επαιρνε συνεχεια αδειες ο μαγκας …
Δεν ειχα μοστραρει και την κιθαρα καμμια μερα που ητανε εκει μονο καποιο βραδυ ειχαμε οργιασει με μπουζουκια και ρετσινες και βουτιες στη θαλασσα
-ο γερανος μυριζε ξυνιλα κανενα μηνα απ’τα σπασμενα μπουκαλια και οχι μονο …- αλλα τοτε ελειπε ο Μηλας
Λες να ειναι αλλος με το ιδιο ονομα ;;

Τωρα για το Πλουσιοπαιδο τωρα συνειδητοποιω κι εγω οτι δεν ειναι ο Τζουανακος αλλα ο Γιαννάς.
Ο αιτιος παλι ειναι ο Δ.Ρανιος …
Οποιος εχει καποια πληροφορια για τον Χρηστο Γιαννά ας την ομολογησει

Σε ποιό δίσκο είναι αυτό που λέτε, που δεν το λέει ο Τζουανάκος?

Στον Αγιο Βασίλη στην Β.Εύβοια γεμίζαμε κουβάδες κάποτε. Αυτά γινόντουσαν εδώ και καμμιά εικοσαριά χρόνια πρίν. Ηταν μέρος απόμερο σχεδόν απάτητο, τώρα ποιός ξέρει πως είναι…