Εγώ το πλουσιόπαιδο

Γεια σε όλους,απο την Κάρυστο.Μηπως ξέρει κανεις ποιος το είπε σε πρώτη εκτέλεση?

Ο Χρήστος Γιαννάς (ή Γιαμπανάς, ακόμη δεν έχω καταφέρει να “σιγουρέψω” ποιο είναι το σωστό όνομα - κάποιος συλλέκτης που έχει το 78άρι ίσως μας διαφωτίσει).

Ας μου επιτρέψουν οι υπόλοιποι του Forum να ρωτήσω κάτι παντελώς άσχετο με το χώρο:
Ρε Θοδωρή, μήπως ασχολείσαι καθόλου με το ψάρεμα;
Εχω ακούσει εκπληκτικά πράγματα για την περιοχή της Καρύστου και θέλω να 'ρθω να ψαρέψω εκεί. Ομως δεν έχω κάποιον να με κατατοπίσει σε γενικές γραμμές…

ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΣΧΕΤΟΥ: Οι καλές τοποθεσίες είναι λίγο πριν την Κάρυστο, καμμια 20αρια χιλιόμετρα Άρη… (Ρώτα και κανα…παλιό ψαρά!)

Τελικά εκτος απο συντροφοι στη μουσική είμαστε και συντροφοι στη θάλασσα.Εγώ ασχολούμαι με ψαροντούφεκο πολλα χρόνια και το λατρεύω το σπορ.Αρη και Ιωάννα η περιοχή μας κάποτε ηταν απο τους πιο θρυλικους ψαρότοπους,αλλα τώρα τα πράγματα έχους χαλάσει πολυ[υπεραλείευση,παρανομία και άλλα φρούτα].

Τον “παλαβο” τον Παναγιωτη το Μηλα τον ξερεις
απο Καρυστο ;;

Τι παιδι κι αυτο ρε συ !!!

Θέλεις να του πω τίποτα,ειμαστε φίλοι.

Ααα πολυ ωραια !!

Ημασταν μαζι φανταροι, ναυτικο εδω στην Κρητη.

Θα σου στειλω μαιλ

ε μου λετε ρε σεις ψαραδες: δεν κανουμε κανα τσιμπουσακι με τσιπουρες?
Γιατι δεν κανονιζετε μια τετοια συναντηση?
εγω θα βαλω τα ουζα τσιπουρα και οτι αλλο παρελκομενο εχει το ψαρι!!!

Το ψάρι ποιός θα το φέρει;;;

Ο Σώτος. Εχει καλό δόλωμα. 20-ευρω.

Να υποθέσω κάτι σαν υποψιασμένη ή/και καχύποπτη ή να κάνω συνειρμό με τον τίτλο του τόπικ;;;;;

Απλά δεν υπάρχει η αγωνία της βάρκας παρα μόνο η ικανοποίηση της άμεσης επιτυχίας και τα τεράστια πλεονεκτήματα της μεθόδου.
Καταρχήν ψαρεύεις οπουδήποτε χωρίς σύνεργα , δεύτερον δεν σε διαλέγουν τα ψάρια αλλά τα διαλέγεις εσύ τρίτον και τελευταίον δεν χρειάζεται να εξηγήσεις στην εφορία οτι όποιος έχει 4 μέτρα βάρκα δεν είναι εφοπλιστής.

Βαζω κι εγω τετοιο δολωμα…
και συμφωνω με τον αγαπητο Σωτηριο!!!
Ηλιοπουλε μηπως ειμαστε σοι?
η μητερα μου λεγετε Ηλιοπουλου…λες?

Η καταγωγή του παππού μου είναι απο το Ναύπλιο , αν έχεις κάποια ρίζα απο κει…

εχω ριζες στο Αργος…εκει εζησα 5-6 χρονια…
ζουνε εκει τα ξαδερφια μου…
Με επωνυμο Σιδηροπουλος. Η μανα Ηλιοπουλου.
Η καταγωγη του γερο Βαγγελη Ηλιοπουλου ηταν η Αρκαδια. καπου κοντα στο Διασελο.Αλωνισταινα .
τ’αδελφια του παππου δεν τα γνωρισα.
Εχω βεβαια πολλα χρονια να κατεβω εκει κατω…
οποτε δεν αποκλειεται να ειμαστε σοι!!!
στο εξης θα σε φωναζω ξαδερφο!!!χαχαχα!!!
φιλικα Γιωργος!!!

Στην Καλαμάτα γνωρίζω τουλάχιστον πέντε οικογένειες Ηλιοπουλαίους που δεν έχουν σχέση μεταξύ τους. Φαντάζομαι ότι στις περισσότερες πόλεις της Πελοποννήσου συμβαίνει κάτι παρόμοιο.
Αμα τύχει και μαζευτείτε όλοι μαζί, να μου το πείτε. Οταν θα κατέβω για βουλευτής θα κάνω το τραπέζι στον “πατριάρχη” της οικογένειας και θα εκλεγώ …μαρς!

Επειδή η συζήτηση αυτή έχει εκτραπεί στη σφαίρα του σουρεαλισμού, να κάνω κι εγώ μία άσχετη ερώτηση στον Άρη το Νικολ.

Ρε Άρη, ποιό είναι αυτό το πρόγραμμα που είχες για δημιουργία playlist, και πως θα μου κάνεις ένα κλόπυ;

Μέσα κι εγώ ξάδερφε , φυσικά ψηφίζουμε Νικολαίδη δαγκωτό…

Ναι να τον ψηφισουμε ξαδερφε αλλα να μας κανει το τραπεζι ο Αρης.
Και μια και θα βαλει για βουλευτης να τον εκανουμε κουμπαρο…να μας παντρεψει κανα γιο 'η κορη θα δουμε …
φιλικα Γιωργος!!!