e-Nτοπιολαλιές

Να που στην ελληνική εκπαίδευση κουνιούνται τα φύλλα και θροΐζουν με τις λαλιές εκπαιδευτικών “ταλιμπάν” που βουτούν στη λάσπη της ελληνικής πραγματικότητας και βγάζουν διαμάντια. Να λοιπόν που αναδεικνύεται η συνεργασία ανθρώπων με κοινό άρμα την τεχνολογία. Μ’ αρέσει ο χαρακτηρισμός του εγχειρήματος e-ντοπιολαλιές, που μοιάζει με τη δική μας κοινή προσπάθεια για το ρεμπέτικο γλωσσάρι. Θαυμάστε…:088:
http://lyk-therm.ait.sch.gr/ntopiolalies/index.php

πολυ καλό και πληρέστατο! μπραβο

Υπάρχει και το καταπληκτικό Αρτινό Λεξικό, που βρίσκει κανείς στο www.artinoi.gr (επιλέξτε Λεξικό από το μενού αριστερά) και “κυκλοφορεί” χρόνια στο διαδίκτυο. Όποιος έχει καταγωγή πάνω απ’ τον “αύλακα”, θα αναγνωρίσει πολλά λήμματα. Φοβερό!

Πολύ πιο εύχρηστο το Αρτινό, καθώς παρουσιάζεται ολόκληρο το λεξιλόγιο on-line. :088:
Για το άλλο, πρέπει να γνωρίζεις ήδη την ντοπιολαλιά της περιοχής, ώστε με την αναζήτηση να πετύχεις τη λέξη που αναζητάς.

Παραθέτω links με το τοπικό λεξιλόγιο αρκετών περιοχών.

[b] Ένα γενικό Γλωσσάρι.[/b]

Κοζανίτικο γλωσσάρι.

Χιακό γλωσσάρι.

Κερκυραϊκό Γλωσσάρι.

Κρητικό γλωσσάρι.

Κυπριακό γλωσσάρι.

Ευρυτανικό γλωσσάρι.

Δαρνακικό γλωσσάρι.

Γλωσσάρι Τενέδου.

Γλωσσάρι Ναυπακτίας.

Και δυο άλλα, όχι τοπικά:
Ναυτικό γλωσσάρι.

Το γλωσσάρι της λατέρνας.

Ειδικά το πρώτο που έχει στον κατάλογο του λεξικού του: “ααα;” μετάφραση: “τί είπατε;” :088:

Πάντως στα σοβαρά είναι θησαυρός και τα δυό και δείχνει ότι σε πείσμα των καιρών υπάρχουν άνθρωποι με μεράκι και πολύ αγάπη ακόμα…

Ναι, έχει και εκφράσεις-παραδείγματα στο τέλος:

[ul]
[li]Η περιγραφή της βλάβης στο συνεργείο: Κάπ’ απ’ κάτ, κάτ’ κάν’ γκαπ γκαπ (μετάφραση: κάπου από κάτω, κάτι κάνει γκαπ γκαπ)[/li][li]Ζάρκο Πάσπαλι (μετάφραση: γυμνός πας πάλι, καθώς και γνωστός μπασκετμπολίστας)[/li][/ul]
:019:

Μπράβο Ελένη, αλλά το ναυτικό γλωσσάρι δεν παίζει… Βωμολοχίες περιέχει; το Kaspersky μου λέει “forbidden”.

Αν επιλέξεις “Όλες οι εγγραφές (λέξεις) από 1 έως …” θα σου βγάλει τα αποτελέσματα που έχει. Επίσης αν βάλεις το γράμμα που θέλεις θα σου βγάλει όλα τα λήμματα…

Ναυτικό γλωσσάρι:
http://www.omogenia.com/forums/showthreaded.php/Cat/0/Number/17277/an/0/page/0
http://www.omogenia.com/forums/showthreaded.php/Cat/0/Number/17356/page/0/vc/1

Μάλλον φαίνεται τώρα…

Τι να πω;;;
Αόμματη…
Ευχαριστώ πάρα πολύ !

Καλησπέρα σε όλους. Πρώτο μήνυμα αν και παλαιό μέλος!
Link με ντοπιολαλιά Λέσβου.
http://www.stipsi.gr/sound/sound.htm

Και αυτό μου το αρνείται το Kaspersky.

(αλλά ούτε και το ναυτικό της Ελένης βγαίνει, παρά της προσπάθειές της)

Πάντως θα σας καλούσα να ρίξετε πολλές ματιές στο Κοζανίτικο γλωσσάρι μιας και τα κοζανίτικα είναι μια διάλεκτος φοβερή. Με τρομερούς ιδιωματισμούς. Θεωρώ τυχερό τον εαυτό μου έχω έρθει σε επαφή με την συγκεκριμένη διάλεκτο και όποτε θέλω υιοθετώ την προφορά (μάλλον αυτή είναι η συνηθισμένη προφορά μου και όποτε θέλω μπορώ και μιλώ κανονικά). Και το εντυπωσιακό είναι ότι η διατήρηση της συγκεκριμένης διαλέκτου φτάνει μέχρι και τις μέρες μας, ενώ η Κοζάνη είναι και μικρή περιοχή, αλλά και ο πληθυσμός είναι πολύ μικρότερος σε σχέση με άλλες αντίστοιχες περιπτώσεις (πχ κρητικά, ηπειρώτικα κλπ)

Μπράβο Gogos. Η πλειοψηφία των συμπατριωτών σου, καθώς και των περισσοτέρων Ελλήνων, δεν το κάνει αυτό επί δεκαετίες και έτσι έχει ήδη χαθεί τεράστιος γλωσσικός πλούτος.

Κύριε Νίκο,όταν μιλάω Δεσφινώτικα(διάλεκτος της Δεσφίνας Φωκίδας),με κοιτάνε περίεργα!
Οπότε,ο γλωσικός πλούτος χάνεται και λόγω του σνομπισμού των μεν και της ‘‘ντροπής’’ των δε!

Έ, να μιλάς, λοιπόν και να κοιτάς εσύ περίεργα τους άλλους.

Ρε παιδιά, τι γίνεται εδώ; Δίνω τη λέξη «αρνί».
Ζητάω «ακριβώς» και βγαίνει «Εγγραφές Ο».
Ζητάω «να συμπεριλαμβάνεται…» και βγαίνουν: 1, 2, 3: άσχετα και 4: Ψιμάρνι (το), όψιμο αρνί.
Ζητάω «όλες οι εγγραφές» και μου παρουσιάζεται ένας κατάλογος μιάς μέχρι 100 λέξεων, ανάλογα με το πόσες λέξεις ζήτησα, αλλά καμμία τους δεν έχει σχέση με το αρνί.

Αυτό που εγώ θα ήθελα είναι, να βάζω «αρνί» και να μου βγάζει ζαγάρι, μανάρι, προβατόπουλο και ότι άλλο τέλος πάντων.

Μπες στις ρυθμίσεις του kaspersky και βάλε αυτά τα sites στα “trusted”. Θα στα βγάζει κανονικά.

Άλλαξε antivirus τότε.:slight_smile:

Ας κοιτάζει και κανένας περίεργα τι να κάνουμε. Αν και οι άνθρωποι έχουν το κακό συνήθεια (μα πολλές φορές σωτήριο) να προσαρμόζουν τον τρόπο ομιλίας τους στο περιβάλλον που βρίσκονται, είναι ευχάριστο να μπορείς να είσαι αυθεντικός. Κι εμένα χωριάτη με φωνάζανε οι φίλοι. Μα είχανε ξεχάσει ότι όλοι από ένα χωριό βαστάει η σκούφια τους. Η δική μου προφορά τους το θύμισε και τώρα στην παρέα μου πληθαίνουν οι ντοπιολαλήσαντες και είναι κάτι το όμορφο.

Παρεπιπτώντος κάποια τσογλάνια (χαριεντιζόμενος το λέω) πείσω από την πλάτη μου προσπαθούν να με μιμηθού. Αλλά που θα πάει…