Διάρκεια ζωής τάστων

Γεια σας φίλοι του φόρουμ

Επειδή δεν έχω πολλά χρόνια εμπειρίας με το μπουζούκι (παίζω εδώ και 2 χρόνια και κάτι μήνες), έχω μια απορία σχετικά με τη διαρκεια ζωης των τάστων των οργανων (μπουζουκιου - τζουρα - μπαγλαμα). Αγόρασα έναν τζουρά τον Μάιο του 2001 και πριν από έξι μηνες περιπου τα ταστα του ειχαν ηδη χαλάσει στα σημεια που πιεζω τις χορδες, και έτσι το πήγα σε εναν μαστορα για να αλλαξει τα ταστα. Το ιδιο συνεβη και με το μπουζουκι μου (το οποιο αγορασα τον Νοεμβριο του 2001), που πριν απο 2 μηνες απεκτησε καινουργια ταστα. Ειμαι λιγο στεναχωρημενος, γιατι ξερω ότι:

α) ποιοτητα των ταστων δεν εχει να κανει με ποιοτητα του οργανου - το μεταλλο ειναι το ιδιο και στα ακριβα επαγγελματικα μπουζουκια και στα μπουζουκια που πωλουντα στο Μοναστηρακι.

β) τα ταστα της κιθαρας (και μαλιστα της ηλεκτρικης κιθαρας, που εχει μεταλλικες χορδες οπως το μπουζουκι) εχουν διαρκεια ζωης μεγαλυτερη απο 3 χρονια.

Η φθορα των ταστων εχει να κανει με τις τεχνικες του μπουζουκιου; Εσεις που παιζετε μπουζουκι, ποσο συχνα αλλαζετε ταστα; Μαλιστα αυτο θα εχει να κανει με το ποσο συχνα παιζουμε… εγω παιζω αρκετα… σχεδον καθε μερα, και πολλες ωρες… καμμια φορα μια ωριτσα, οταν εχω χρονο ομως παιζω ως και 4 συνεχομενες ωρες…

Theo

Γειά σου φίλε
Τα τάστα στο μπουζούκι δεν έχουν κάποια συγκεκριμένη διάρκεια ζωής και ούτε είναι θέμα κάποιου ειδικού τρόπου παιξίματος η συντήρηση τους.Η διαφόρα των ιδίου μεγέθους και τύπου τάστων είναι μονάχα η σκληρότητα του υλικού τους.Υπάρχουν μαλακά τάστα που φθείρονται γρήγορα και σκληρά που κρατούν περισσότερο.Τα τάστα που χρησιμοποιούνται στα μπουζούκια είναι τα μαλακά γιατι διευκολύνουν την μορφοποίηση που απαιτεί το όργανο δηλαδή κοίλα άκρα , καμπυλοειδή αιχμή στην κορυφή με στόχο την ελάχιστη επιφάνεια επαφής με την χορδή και σβήσιμο στα παραπέτια της ταστιέρας για να μήν σου κόβουν τα χέρια.Ο άρχικος στόχος στην τοποθέτηση των τάστων είναι να δημιουργούν οι κορυφές τους μια απόλυτη ευθεία χωρίς εξογκώματα ,αυτό είναι εύκολο εάν εχουν σωστό βάθος και πλάτος οι εγκοπές της ταστιέρας,σε αντίθετη περίπτωση αναγκαζόμαστε να τα τρίψουμε υπερβολικά με συνέπεια κάποια να έχουν αρκετό όγκο για μελοντικές διορθώσεις και άλλα οχι,με λίγα λόγια σε ένα προχειροφτιαγμένο όργανο μπορεί να φθαρούν τα τάστα και σε 1-2 χρόνια ενω σε ενα καλύτερο μπορεί απλώς να χρειαστούν τρίψιμο για την διατήρηση της απόλυτης ευθείας που λέγαμε γιατι μπορεί να παρουσιάζουν άνιση φθορά λόγω της χρήσης.Οταν μιλάμε για αλλαγή των τάστων δεν εννοούμε όλα τα τάστα αλλά λίγα που δεν γιατρεύονται , τις περισσότερες φορές μπορούμε να τα επιδιορθώσουμε με ελάχιστες αλλαγές.Η αλλαγή των τάστων μπορεί να είναι αναγκαία σε σκέβρωμα του οργάνου όπου βάζουμε τάστα με παχύτερο το τμήμα ενσφήνωσης (απο 0,4 – 1,0 χιλ. για τα μπουζούκια) για να φέρουμε την ταστιέρα σε ευθεία.Οι αλλαγές τάστων δεν είναι άπειρες άλλα λίγες γιατι οι αρχικές εγκοπές καταστρέφονται και μαζί τους καταστρέφεται και η ταστιέρα με τραγικά αποτελέσματα στην γεωμετρία και την ηχητική του οργάνου.Πολλές φορές ορισμένοι μαστροχαλαστές οργάνων ισχυρίζονται ότι σου άλλαξαν τα τάστα ενώ απλώς τα λιμάρισαν.Για να πειράξεις κάποιο τάστο πρέπει να υπάρχει λόγος (φάλτσο,τρίξιμο,να βρίσκει κ.λ.π) και όχι να σου φαίνεται οτι είναι γρατσουνισμένο η βαθουλωμένο.Αυτα τα ολίγα απο μένα , έχω κι ενα γαμημένο συνάχι που δεν με αφήνει σε χλωρό κλαρί καλοκαιριάτικα , και τα λέμε στην πορεία.

Ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου :slight_smile:

Εύχομαι να σου έχει περάσει το συνάχι…

γεια σου και καλά να περνάς

Κάτι άλλο ακόμα: μήπως κακής ποιότητας χορδές χαλάνε τα τάστα;

Οχι φίλε δέν μπορούν να τους κάνουν τίποτα οι χορδές.

Εκτός κι αν έχουν βγει χορδές από τιτάνιο ή κοβάλτιο, οπότε με ένα γερό σόλο πιάνεις …πάτο, δηλαδή έβενο…

βασικα ειναι ο τροπος παιξιματος. αν πιεζεις πολυ, λιγο ή συνεχεια στο ιδιο σημειο κλπ.
εννοειται πως εξαρταται κι απ το παχος των ταστων, αλλα οι καλοι οργανοποιοι, δεν θα βαλουν σκαρτο πραμα, μην σε ανησυχει. (αληθεια για ποιανου οργανα μιλας?)
εγω για παραδειγμα μπορει να κανω 10 χρονια να αλλαξω ταστα στο μπουζουκι.
εχω φιλο που αλλαζει καθε 2 χρονια. ή εστω τα λιμαρει καθε 2.

Μπουζούκι ΖΟΖΕΦ έχω, καλο μπουζουκι… αλλά επειδή μένω πολύ μακριά από την Ελλάδα, δεν μπορεσα να πάω το μπουζούκι μου στο κατάστημα του Ζεζεφ.

Ειπα για τις χορδες γιατι υπάρχουν χορδες πιο χοντρες και σκληρες… και οταν εφυγα απο την Ελλαδα εφερα μαζι μου 15 πακετα χορδες ΣΟΝΑΤΑ (φτηνες)…

Αμα το λέει η τσέπη σου μπορείς να παραγγείλεις
d’addario η la bella και απο το διαδίκτυο.
Οσο για το χοντρές δεν υφίσταται σε χορδές εταιρειών στο εξαχορδο είναι 0,11 0,13 0,22 inches και στο οχταχορδο 0,10 0,13 0,22 0,28 inches.
Σε χορδές που δεν είναι μετρημένες μπορείς να βρείς λάθη.

Φίλε Σώτο… δεν εμφανίζεται η εικόνα που έβαλες…

D’Addario αγόρασα κάποτε και μου φαίνονταν καλές οι χορδές… έμαθα όμως ότι μπορώ να βάλω στο μπουζούκι χορδές κιθάρας… και τώρα έχοντας υπόψιν τα σωστά inches, δεν πρόκειται να βάλω λάθος χορδή… ένα πες μου ακόμα… γιατί στο εξάχορδο έγραψες 0,11 για τη ΡΕ ενώ στο οκτάχορδο έγραψες 0,10; Έβαλα 0,9 (κιθάρας) στο οκτάχορδο και μου φαίνεται υπερβολικά μαλακή στο παίξιμο… θα αλλάξω αύριο!

να σαι καλά :slight_smile:

Φίλε Vryopoliti ειλικρινά δεν ξέρω για την εικόνα, εγω πάντως την βλέπω.Στο εξάχορδο βάζουμε την 0,11 για πιο λαμπερό ήχο στην ρε , θα μου πεις βέβαια γιατί να μην την βάλουμε και στο οχτάχορδο?
Ο λόγος είναι οι αυξημένες τάσεις των χορδών στο οχτάχορδο γιατι αυτό το 0,01 inches σημαίνει κάποια κιλά παραπάνω τράβηγμα ειδικά οταν κουρδισουμε την 0,11 σε fa.
Να σαι καλά και συ.