Death metal και... ρεμπέτικο

πάρη, αν αναφέρεσαι σε μένα, δεν παρεξήγησα τίποτα κι από την αρχή το ίδιο λέμε! η κιθάρα έχει κουρδίσει ένα ημιτόνιο χαμηλότερα (παίζει μι και ακούγεται μιb) ενώ ο τζουράς ένα ψηλότερα (παίζει ρε και ακούγεται ρε#). έτσι ο καθένας παίζει όπως έχει συνηθίσει και συμφωνούνε οι τόνοι.
κι αν ασχολούμαι τόσο, είναι γιατί το θέμα με τα κουρδίσματα, τις ανοιχτές και τους τόνους έχει άμεση σχέση με τα ρεμπέτικα και τα 78άρια…

Ναι, αλλά στα προπολεμικά ρεμπέτικα (για μετά τον πόλεμο δεν τίθεται θέμα) οι λόγοι ήταν τελείως διαφορετικοί από εκείνους των μεταλλάδων. Αν μορφώθηκα σωστά από τα αναφερθέντα εδώ, αυτοί χαμηλώνουν τις τάσεις ακολουθώντας κάποιον «πρώτο διδάξαντα» που απλά είχε πρακτικό πρόβλημα, ενώ οι λαϊκοί πρωτοπόροι αφʼ ενός δεν ένοιωθαν τόσο έντονη τη σημερινή ανάγκη αυστηρής συμμόρφωσης προς το διαπασών, απʼ την άλλη το ίδιο το απόλυτο ύψος του διαπασών (λα) δεν είχε ακόμα αυστηρά παγιωθεί στα 440 χέρτζ. Επιπλέον, σήμερα έχουμε το σύγχρονο πρόβλημα της ψηφιακής μετατροπής, όπου «πειράζοντας» ορισμένες παραμέτρους το τονικό ύψος μπορεί να μεταβληθεί τελικά και κατά έναν ολόκληρο τόνο για εντελώς διαφορετικούς λόγους.

Λαθος

Λαθος

Σωστο

Συνολο:ακατανοητο λαθος

Το να απαντάς μονολεκτικά δεν προάγει την κουβέντα, ούτε δίνεις την δυνατότητα να καταλάβουμε τις διαφωνίες σου.

υ.γ. Προσωπικά δεν την θεωρώ μουσική αλλά φασαρία.

Αυτός ήταν ο λόγος, Δημήτρη, που και εγώ δεν θα κάτσω να σκάσω για το ρε δίεση ή το μι ύφεση. Από εμένα, τέρμα.

Αν και εκτος θεματος ,οι νοοντες εννοησαν αλλα περι αλλα τυρβαζουν.
Επι πλεον, το ενα τριτο του συνολου των μηνυματων, ειναι συν΄συντονιστη και με μια απλη αναγνωση τους ειναι ολα κατανοητα.

Υ.Γ.Και η φασαρια εχει τονο ρε η μι.

Ποντιο-Πιλατικο.
Ειναι πασιφανες οτι δεν μιλαμε για το ρε διεση η το μι υφεση (που ειναι ενα και το αυτο), αλλα για το ρε και το μι που απεχουν ολοκληρο τονο, που παιγμενα ισως απεχουν και παραπανω.

δεν ήθελα να κάνω τσατ το θέμα και να απαντάω σε εριστικά ποστ (ακόμα ελπίζω να παρεξήγησα τις προθέσεις σου). όσα έγραψα πάνω στο θέμα πιστεύω ήταν κατανοητά με τον τρόπο που τα έγραψα και γι’ αυτό δεν απάντησα μπας και λήξει η ιστορία. στην τελική, αν θεωρείς πως κάνουμε τόσο λάθος, γράψε απλά το σωστό και όλοι κρινόμαστε. κι εγώ έχω μπλεχτεί παλιότερα εκεί που δε με σπέρνουν, δυσκολεύοντας τους συντονιστές -προσπαθώ να κρατιέμαι όσο μπορώ.
φιλικά, νίκος

Αυτο ακριβως προσπαθω να κανω και μαλιστα στην ωρα του.
Τα υπολοιπα τα θεωρω εκ του περισσου…

Φιλικα,¨το περισσιο χαλαει το ισιο¨.

Ωραίο το τραγούδι από τα παιδιά, και όντως ο τζουράς είναι μόνο ένα εμβόλιμο στοιχείο. Κ. Νίκο οι μουσικοί της μέταλ γενικά κουρδίζουν τις κιθάρες χαμηλότερα όχι για να μιμηθούν τον Iommi, αλλά γιατί «βαραίνει» γενικότερα ο ήχος.

Άγη διαφωνώ κάθετα όσον αφορά την μανιέρα της φωνής που είπες. Αν ακούσεις διαφορετικούς τραγουδιστές θα δεις ότι όπως και σε άλλα είδη μουσικής η τεχνική είναι ίδια αλλά η φωνή διαφέρει.

Φοβερό κομμάτι:

Φοβερό όντως! Αλλά το original έχει άλλη χάρη.