Canavaccio- κείμενα περί της ηδονιστικής δρόγης

Δεν έχεις άδικο αλλά αυτή είναι η γνώμη μου.Όταν πέρνεις φάρμακα,πρέπει να ξέρεις γιατί τα πέρνεις.Το ίδιο και με τα ναρκωτικά.Οι πιλότοι τα πέρνουν για τον συγκεκριμένο λόγο.Τα συμπτώματα είναι πραγματικά πάρα πολύ άσχημα.Αλλά ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις τους.Όσο για το όριο ηληκίας που ανέφερα,πιστεύω πως πολύ λιγότεροι άνθρωποι αρχίζουν τα ναρκωτικά όσο μεγαλώνουν.Συνήθως μπλέκουν σε νεαρές ηληκίες λόγω της απειρίας αλλά και πολλών άλλων λόγων που γνωρίζουν καλύτερα οι ψυχολόγοι.Πάντως αν κάποιος θέλει να τον βοηθήσει η κοινωνία,θα ήθελα πολύ η κοινωνία να καταφέρει να τον ξεμπλέξει.Όσο για τους πιτσιρικάδες,δεν νομίζω οτι ακούγοντας χασικλήδικα και διαβάζοντας την δική μου γνώμη θα μπλεχτούν με τα ναρκωτικά.

Στα τεσσερα χρονια που ημουν στο πανεπιστημιο γνωρισα δυο ατομα που εκαναν χρηση χασις:
-Το πρωτο ατομο το γνωρισα στο πρωτο ετος. Καναμε αρκετη παρεα στις καταληψεις. Πολυ καλο παιδι, αλλα ειχε ενα προβλημα: καπνιζε πολυ χασις. Τον εχασα για αρκετο διαστημα. Τον ξαναειδα μετα απο δυο χρονια στη σχολη. Δεν μπορουσε να παρει τα ποδια του (κυριολεκτικα). Το ατομο αυτο ειχε καταστρεψει τη ζωη του.
-Με το δευτερο ατομο ημασταν συμφοιτητες. Μεγαλυτερο ετος εκεινος αλλα χρωστουσε πολλα μαθηματα και παρακολουθουσαμε παρεα. Μια μερα μου ειπε γιατι ειχε παρατησει τη σχολη. Ειχε μπλεξει με το χασις. Καπνιζε παρα πολυ. Ειχε “καει” που λεμε. Ομως δεν το εβαλε κατω. Αρχισε να παρακολουθει ξανα μαθηματα και τωρα μολις πηρε το πτυχιο του. Δεν εχει σταματησει τελειως το καπνισμα, κατι ομως που αυτη τη φορα δεν τον εμποδισε να πετυχει κατι πολυ σημαντικο στη ζωη του.

Συμπερασμα: Αυτο που μας καταστρεφει ειναι ο ιδιος μας ο εαυτος. Οταν καποιος δεν ειναι δυνατος θα βρει παντα να εξαρτηθει απο κατι προκειμενου να ξεφυγει απο την πραγματικοτητα. Ειτε αυτο λεγεται χασις, ειτε αλκοολ, ειτε τσιγαρο, ειτε ηρωινη, ειτε ιντερνετ, ειτε βιντεοπαιχνιδια, ειτε ειτε ειτε… Για μενα το χασις δεν ειναι χειροτερο απο το κρασι, αρκει να το ελεγχεις. Προσοχη!!! Δεν ενθαρρυνω κανεναν να κανει χρηση του. Απλα θελω να πω οτι πρεπει να ενημερωθουμε καλυτερα και να αφησουμε τις προκαταληψεις στην ακρη. Μακαρι ολοι οι ανθρωποι να εχουν παντα τη δυναμη να ξεπερνουν τα προβληματα τους χωρις τετοιου ειδους “βοηθεια” Αλλωστε οπως τραγουδησε κι ο Ανεστης Δελλιας (που αργοτερα τον βρηκαν νεκρο στους δρομους απο υπερβολικη δοση, για οσους τυχον δε γνωριζουν)

“Τιποτα δε μ’ απομεινε στον κοσμο πια να κανω,
αφου η πρεζα μ’ εκανε στους δρομους να πεθανω”

Κι εσύ, που απ΄ ό,τι βλέπω στο προφίλ σου, είσαι 22, τι κάνεις? Περιμένεις πως και πως να … μεγαλώσεις Gilles??? :slight_smile:

Χαχαχα!Αυτό ακριβώς!!!
Δεν καπνίζω,πίνω λίγο από τα αλκοολουχα ποτά,καφέ όχι και τόσο συχνα, και δεν σκέφτομαι να αρχίζω να εθίζομαι σε τέτοια πραγματα γιατί πολύ απλά δεν τα έχω ανάγκη.Και μάλλον επειδή δεν τα έχω ανάγκη,διαμόρφωσα τέτοια γνώμη.

Πρόγραμμα ανταλλαγής νέων της Ευρώπης, επιδοτούμενο από την Ευρωπαϊκή Ένωση, με θέματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, στην Τσεχία, καλοκαίρι 2009. Ελληνική συμμετοχή πέντε νέοι από Κορινθία (μεταξύ αυτών και ο γιος μου).
Φωτό από την παρουσίαση της Τσεχίας με θέμα τη χρησιμότητα της κάνναβης.:088:
Στην Ελλάδα θα είχαν κάνει ντου οι μπάτσοι και θα είχαν μπουζουριάσει όλα τα παιδιά!:112:

Στην Τσεχια ειν΄ωραια
αμα βρεις καλη παρεα…:088:

χωρίς να κάνω νύξη πάλι, επειδή είναι πλέον σαφές τι θέση έχει ο καθένας μας στο θέμα, να αναφέρω ένα περιστατικό για να καταλάβουμε διαφορά αντιμετώπισης ή και να ευθυμήσουμε:

Πριν 5 χρόνια, σε ένα χωριό στην Ελλάδα είχαν βρει μία μεγάλη καλλιέργεια δενδρυλλίων χασίς, μεγαλύτερη από αυτή που απεικονίζεται στις φωτό στην Τσεχία… (προφανώς εδώ δε χρησιμοποιούντο για …προγράμματα περιβαλλοντικά, αλλά για καλλιέργεια και εμπορία κτλ)…Ύστερα από απόφαση της Δήμου και του σχολείου και άλλων, αποφασίστηκε το ξερίζωμά τους και το…κάψιμο στη χωματερή-γκρεμό στην άκρη του χωριού. Τα παιδιά, η καλύτερή τους. Το βίντεο δε με τα στιγμιότυπα του…ακτιβισμού,που προβλήθηκε από δελτίο ειδήσεων, είχε καταρχήν πολύ πλάκα να το βλέπεις. Ένα τσούρμο πιτσιρικάδες με δασκάλους να παίρνουν φόρα και να πετάν στο γκρεμό μεγάλες μαύρες σακούλες γεμάτες δενδρύλλια, ενώ ολόγυρα να ανεβαίνουν τα ντουμάνια από αυτά που ήδη καίγονταν…
η ατμόσφαιρα θα πρέπει να ήταν…κάπως :019::019::019:

-πρέπει να πω, με χαροποίησε το στιγμιότυπο…είναι το έμπρακτο “όχι στα ναρκωτικά”, αν και δε φταίει βέβαια το φυτό που υπάρχει στη φύση,αλλά με τέτοιες χρήσεις που του κάνει ο άνθρωπος…και το χωράφι ήταν τεχνητό-

(Πάντως, -μόνο- η πρώτη φωτογραφία με το νέο που μυρίζει το κανναβο-φυτό στην Τσεχία θα πρέπει να δημιουργεί κάποια ανησυχία στους δικούς του για την επιστροφή του από το περιβαλλοντικό πρόγραμμα:256:. Αν και όπως διαπίστωσα το καλοκαίρι σε ένα τουριστικό μέρος, πολλοί έφηβοι των χωρών Ολλανδία, Τσεχία, Νορβηγία καπνίζουν ενλόγω πράγματα, ακόμα και σε οικογενειακό κύκλο…:080:)

Λέτε σήμερα το άσμα να λεγόταν “Το βαπόρι απ’ την Τσεχία”?

Άτιμο φυτό η καναβουριά. Θυμάμαι, όταν ήμουν φοιτητής, δούλευα ένα διάστημα μπετατζής στη διαμόρφωση ενός πάρκου πολλών στρεμμάτων με λιμνούλες, ποταμάκια, μονοπάτια και τα συναφή. Ρίχναμε, θυμάμαι, μπετόν σ’ ένα μονοπάτι, δίπλα σ’ ένα πρανές που κατέληγε σε ποταμάκι. Είχαμε βαρεθεί να ξεριζώνουμε δενδρύλια - που ανθρώπινο χέρι είχε φυτέψει εκεί. Διαολεμένος σπόρος. Αλλά και αργότερα, στον Έβρο φαντάρος, αρχιφύλακας στο Ε.Φ. Γέφυρας, θυμάμαι στις καναβουριές που φύτρωναν στη δική μας όχθη του ποταμού, από σπόρους που έρχονταν από την άλλη πλευρά. Άτιμο φυτό, και χωρίς απαιτήσεις. Νεράκι και ήλιο θέλει μονάχα…:slight_smile:

Θοδωρή, πού το έστειλες το παιδί; :019:

Αλλά και πάλι από την [b]ανακοίνωση[/b] (παρόμοιες έχουν στείλει και σε σχολεία και σε ομάδες περιβαλλοντικές) …
Και ειδικά μια και πρόκειται για περιβαλλοντικό πρόγραμμα που απευθύνεται σε νέους
από αυτό που ανακοινώνει το πρόγραμμα:
“…Δράσεις:
· Παιχνίδια περιβαλλοντικής εκπαίδευσης
· Παρουσίαση περιβαλλοντικών δράσεων από κάθε ομάδα (δράσεις που γίνονται στην κάθε χώρα)
· διάφορες δράσεις στο ύπαιθρο…”

κατέληξαν σε αυτά που είδαμε στις φωτό ;;;

Πάντως, η ομάδα των επιμορφωτών περιβαλλοντικής εκπαίδευσης που είχε πάει στην Τσεχία αρχές Ιουλίου φέτος, έμεινε ενθουσιασμένη από πρωτοποριακά προγράμματα, τα οποία εφαρμόζουν οι Τσέχοι για εκμετάλλευση ακόμα και των βάλτων !
Ενημερώθηκαν για τη σημασία που έχουν στην αποθήκευση διοξείδιου του άνθρακα, γεγονός που βοηθάει στην αποφυγή των κλιματικών αλλαγών. Τονίστηκε η ανάγκη για αλλαγή πολιτικής όσον αφορά στους βάλτους , ότι πρέπει όχι μόνο να προστατεύονται αυτές οι εκτάσεις αλλά και να προσπαθούν να βρουν κατάλληλα εδάφη για τη μετατροπή τους σε βάλτους…
Ακολούθησαν δύο σεμινάρια σχετικά με τις τεχνολογίες διαχείρισης απορριμμάτων κ.λπ…
Γενικά καμιά σχέση με τη συγκεκριμένη “ενημέρωση”…

Ξέφυγα πάλι από το θέμα που συζητάμε…

Πολύτιμο Δημήτρη, πολύτιμο για πάρα πολλούς λόγους αλλά δυστυχώς τα μεγάλα συμφέροντα και οι αυτοδιορισμένοι σωτήρες της ανθρωπότητας το έχουν θάψει.

Όντως έχουμε ξεφύγει από το αρχικό θέμα αλλά μπορούμε να ανοίξουμε κι ένα topic που να συζητήσουμε τις περιβαλλοντικές μας ανησυχίες.

Με τις εφαρμογες και τις ιδιοτητες που εχει αυτο το φυτο θα επρεπε να κατεχει θεσεις παρομοιες με του αμπελιου,της ελιας και του σιταριου.Πες τα βρε Σπαρε να χαρεις…:088:

Εγω ήδη σήμερα αγόρασα 4 γλαστρούλες.Μια για μένα μια για την μαμά μου,για τον μπαμπά μου,και μια για την αδερφούλα μου.Θα τις φροντίζει η γιαγιά μου λοφω φόρτου εργασιάς δικό μας.Ο παπούς θα τις επεξεργάζεται που είναι αλάνι απο τα παλιά…Γαμω τις δουλειές θα κάνει η οικογέμεια ολη την ημέρα.Καθίστε καλα ρε σοβαρευτήτε.Ο Γιωργάκης ειχε πει πριν απο χρόνια να υτέψουμε στα μπαλκόνια μας.Καμία χρήση δεν εχει εκτώς απο την αποβλάκωση.Δεν ζω σε άλλο πλανήτη.Συγνώμη αν είμαι λίγο ειρωνικός αλλα ρε παιδιά είπαμε έλεος.

Εκτός από ειρωνικός είσαι και άσχετος

Μάγκες, χαλαρώστε με το θέμα. Γράφτηκαν ενδιαφέρουσες απόψεις και από τις δύο πλευρές. Ο καθένας μας κρατάει ότι τού ταιριάζει. Πάμε παρακάτω χωρίς νεύρα και προσωπικές αντιδικίες.

…τρομερές αναμνήσεις Δημήτρη ε?:):112:…

ε όχι βέβαια…
σε λίγο θα ακούσουμε και για απόσταξη του ενλόγω φυτού.

τόσους αιώνες μαχεται ο άνθρωπος με τα στοιχεία της φύσης να βγουν καλοί οι αμπελώνες, να καρπίσουν τα ελαιόδεντρα…δεν το ξέραμε να αναζητήσουμε τα φυτά αυτά, που φυτρώνουν και εύκολα? ενταξει, καυστικός κι εγώ αλλά αμάν…

στις γλάστρες στο μπαλκόνι θα φτάσουμε?

Άσχετο(?) Πριν λίγους μήνες, ο Πρόεδρος της Βολιβίας, Έβο Μοράλες, σε μια διεθνή συνάντηση - κι ενώ είχε το λόγο - έβγαλε και μάσησε φύλλα κόκας θέλοντας - έμπρακτα - να διαμαρτυρηθεί για την απηνή δίωξη του φυτού αυτού που είναι μέρος της ινδιάνικης κουλτούρας, τονίζοντας, παράλληλα πως, η “μαστούρα” είναι μόνο μία από τις εκατοντάδες άλλες, ωφέλιμες χρήσεις του.
Υ.Γ. Στον “Τσελεμεντέ του Αναρχικού”, αναφέρεται πως οι αποξηραμένες ίνες του εσωτερικού της φλούδας της μπανάνας, έχουν ναρκωτικές ιδιότητες. :089:
Να τις “κόψουμε” κι αυτές;:019:

Πολλες κι ενδιαφερουσες αποψεις.θα προσπαθησω να ειμαι οσο λιγοτερο δογματικος και φλεγματικος γινεται:

   Το αν γουσταρει καποιος να γεμιζει το κεφαλι του ειναι αναφαιρετο δικαιωμα του.Τωρα,αν ξυπνας το πρωι και το κολλας κατευθειαν και μετα σερνεσαι μεχρι το μεσημερι,λυπαμαι αγαπητεε μου,δε φταιει το χορτο αλλα εσυ και μονο εσυ!(Αν και,πρωι πρωι με τη δροσουλα...)

   Το οτι το χορτο ειναι προθαλαμος για τα σκληρα,απο την αποψη οτι καποια στιγμη δε θα σε φτιαχνει και θα το ριξεις στην πρεζα,ειναι ισως η μεγαλυτερη πλανη του αιωνα.Απ΄την αλλη,σιγουρα σε φερνει σε επαφη με "τους κακους",αλλα αμα σε κοβει λιγο δε θα μπλεξεις με τα σκατα!Αν ομως εχεις ενα δεντρο στην αυλη,δε μπλεκεις με κανενα,ουτε καπνιζεις αεροζολ με κινδυνο να πεθανεις η να "το καψεις"!!

και τελος παντων,οποιος μου απαντησει στα 2 παρακατω ερωτηματα κερδιζει σπορους αγιοριτικους

1.ΠΟΙΟΣ και ΓΙΑΤΙ μου απαγορευει να εχω 1 δεντρο στην αυλη μου και να καπνιζω οποτε γουσταρω???Ποιον ενοχλω??

2.Ο Θεος εφτιαξε το χορτο,και ο ανθρωπος τα πυρηνικα.Εσεις,ποιον εμπιστευεστε???

(επισης θα ηθελα να κανω και ενα πολιτικο σχολιο: η μονη ελπιδα να σωθει η οικονομια της χωρας μας,ειναι να αποποινικοποιηθει η κανναβη,δεδομενου οτι το κλιμα και τα εδαφη της Ελλαδας μπορουν να παραξουν ισως την καλυτερη ποιοτητα φουντας στον κοσμο).

οσα χαρτακια και να κολλησουμε,τσιγαρο τοσο χοντρο για να κρυφτουμε πισω του δεν μπορουμε να φτιαξουμε!λιγκαλαιζ ιτ!!!

Κάποτε και η μπανάνα ήταν παράνομη στην Ελλάδα (απαγορευόταν η εισαγωγή αν δεν κάνω λάθος).

ΟΧΙ!!! η καλύτερη ποιότητα φούντας είναι η Καλαματιανή οι λοιπές είναι μετριότητες (αν δεν παινέψεις τον τόπο σου…):019::019::019:

Συμφωνώ κι εγώ ότι είναι αναφαίρετο δικαίωμα κάθε ανθρώπου ακόμα και να δηλητηριάζει τον εαυτό του όπως θέλει, από τη στιγμή που δεν ενοχλεί τους άλλους , και να είναι συνεχώς αδρανής μέσα σε ένα τεχνητό παράδεισο.

Το δέντρο στην αυλή στο έχουν απαγορεύσει τεράστια οικονομικά συμφέροντα και οι αυτόκλητοι σωτήρες της νεολαίας και της ανθρωπότητας οι οποίοι δεν έχουν παρ’ όλα αυτά κανένα επιχείρημα αλλά μόνο δοξασίες και αυθαίρετες απόψεις.

Ό κόσμος δεν σώζεται με απαγορεύσεις, αν δεν θέλετε να υπάρχουν αδρανείς πολίτες προσπαθήστε να τους πείσετε να μην είναι αδρανείς με παράδειγμα τον ίδιο σας τον εαυτό. Δεν έχετε δικαίωμα να τους επιβάλετε να μην είναι αδρανείς.

Στο δεύτερο ερώτημα δεν έχω απάντηση, γιατί δεν τα πάω καλά με το Θεό.

…Αλλά δε χάνω και τίποτα, αγιορείτικοι σπόροι… σιγά το πράμα :019::019::019:

…και που θα μπορούσε να λύσει τα παγκόσμια προβλήματα επισιτισμού και να συμβάλλει αποτελεσματικά στην προστασία από το φαινόμενο του θερμοκηπίου!:088:

Αυτό ήταν το θέμα των παρουσιάσεων της Ελλάδας και της Πορτογαλίας! Που φυσικά δεν έχει καμία σχέση με θέμα μας…

Από που το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα;:256:

Καλά τι ακριβώς είδες στις φωτογραφίες; και τι κατάλαβες;:112:
Κάντε ένα κόπο και δείτε εδώ:
Για να μη μιλάμε για παραπληροφόρηση και αποπροσανατολισμό… :083:
Οι φωτογραφίες αφορούν την παρουσίαση της Τσεχίας, όπως προανάφερα…, αλλά μου φαίνεται διαβάζουμε ότι θέλουμε… :240:
Στην πρώτη φωτογραφία παρουσιάζεται μία μεγάλη γκάμα από προϊόντα που έχουν σαν πρώτη ύλη την κάνναβη. Αν προσέξετε καλλίτερα θα τα δείτε… Ψωμάκι, φάρμακα, λάδι, χαρτί, σχοινί κ.λ.π. :088:
Το χωράφι της δεύτερης φωτογραφίας είναι τεράστιο, ένα από τα πολλά της Τσεχίας, όπου εφαρμόζεται εκτατική καλλιέργεια.
Της 3ης και 5ης φωτό είναι μέσα στην πόλη της Πράγας…
Στην 4η φωτό τα παιδιά ζωγραφίζουν σε χαρτί από κάνναβη. Και για να μην παρεξηγούμαστε, όλα τα παιδιά είναι ενήλικες, μη καπνιστές και πότες, (και όχι λόγω απαγόρευσης…), πλην ενός που καπνίζει κάνα τσιγάρο που και που, (από καπνό… που το θεωρώ πολύ χειρότερο!). Όλοι τους βρήκαν το ψωμί της κάνναβης νοστιμότατο και δεν μαστούρωσε κανείς!

Όμως στην Τσεχία το έχουν ξεθάψει ήδη… :089:
Konopa