Canavaccio- κείμενα περί της ηδονιστικής δρόγης

Χαλάρωσε… “Το ότι έχεις νεύρα δεν σημαίνει πως έχεις και δίκιο… (Φ. Σαμπέο)
δεν σου επέβαλε κανείς με το ζόρι την άποψή του…κουβέντα κάνουμε! Προσωπικά δεν πλασάρω τίποτα… Απλά ενοχλήθηκα επειδή γνωρίζω τον εξαίρετο καθηγητή και εγκληματολόγο κ. Καρύδη και θεωρώ ατυχείς τις εκφράσεις σου τουλάχιστον σε ότι αφορά το πρόσωπό του.
Το μόνο που σου ζήτησα ήταν να τεκμηριώσεις τις θέσεις σου…

Πειράζει που θεωρώ τα επιχειρήματα και την τεκμηρίωσή σου ανεπαρκή;

Και μια και το ρίξαμε στα αποφθεύγματα: “Οι φίλοι που διαφωνούν, ακονίζουν ο ένας το μυαλό του άλλου”. (Γ. Ριντλς)
Κατά τα άλλα μην το παίρνεις κατάκαρδα…Καλή καρδιά πάνω από όλα!:088:

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 12:53 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 12:50 —

Να λοιπόν ποιός παροτρείνει τους νέους στο χασίς! Αποκαλύφθηκε επιτέλους!:019:

Καταρχήν το ξαναείπα ότι δεν αναφέρθηκα στο πρόσωπό κανενός. Κουβέντα για το θέμα κάνουμε, και διαφωνώ στο συμπέρασμα του κ. καθηγητή, δεν εξέφρασα τίποτα προσβλητικό για τον ίδιο. Όσον αφορά τα υπόλοιπα, όπως θεωρείς εσύ τις θέσεις μου ατεκμηρίωτες, το ίδιο θεωρώ και εγώ και φυσικά δεν πειράζει. Διαφέρει η οπτική γωνία. Στατιστικές και τεκμήρια μου φαίνεται χαμένος κόπος να παραθέσω, για να εξηγήσω το αυτονόητο κατ’ εμέ και πολλούς. Δεν ξέρω τι φαίνεται από τον τρόπο γραφής, πάντως δεν εκφράζω νεύρα για να αποδείξω ότι έχω δίκιο. Εκφράζω μία άλλη λογική, η οποία μπορεί να είναι και η κοινή λογική, δεν ξέρω…

Όπως και να χει, οι διαφωνίες είναι παραγωγικές για τη σύνθεση της κουβέντας, και κανείς να μην το φέρει βαρέως… :088:
καλή καρδιά

Νομιζω οτι ο καθενας εχει το δικαιωμα να εκφραζει την γνωμη του.Αυτα ειναι τα καλα της Δημοκρατιας!!!Και αυτο εγινε και σε αυτο το θεμα.
Ειναι αμαρτια ομως να αρχισουμε να γραφουμε σε προσωπικο στυλ.Εννοω να βαραει ο ενας τον αλλον!!!Μπαινουνε μεσα σε ενα κυκαιωνα με παρεξηγησεις που δυσκολα θα βγουμε.
Υ Π…Το καλυτερο για μενα ειναι να αναψουμε κανα τσιγαρακι μαγκες μου για να ηρεμησουμε!!!:089:

Αντώνη πολύ ωραίο το βιβλίο!!!Συγχαρητήρια…
Προσωπικά έμαθα πράγματα που ούτε καν γνώριζα!!!

Επίσης,θα συνεχίσω περιστασιακά να καπνίζω χασίς,που και το μυαλό μου καθαρίζει, και δεν το έμαθα απο καμία “ναρκοκουλτούρα”.

Πολύ ενδιαφέρουσα η κουβέντα με αφορμή το συγκεκριμένο βιβλίο!
Θα ήθελα να κάνω κάποιες επισημάνσεις:

  1. Τα κέρδη από τη διακίνηση των ναρκωτικών σε όλο τον κόσμο (οπως και της πορνειας και του τζόγου) είναι ασύλληπτα! Δε θα υπήρχε αυτός ο τζιρος χωρίς τη βοήθεια του συστήματος και της υποκριτικής “απαγόρευσης” των κρατούντων. Επανειλλημένα έχει αποδειχθεί η συμμετοχή των δυνάμεων καταστολής και της άρχουσας τάξης σ αυτό το νταραβέρι (“είναι πολλά τα λεφτά”, φίλοι μου !)
  2. Τα κέρδη σαφώς θα περιορίζονταν σημαντικά εάν δεν υπήρχαν τα βαποράκια και βαποράκια (άρα διαφήμιση και προώθηση των ναρκωτικών σε όλο και πιο μικρές ηλικίες) δεν θα υπηρχαν αν το κράτος αντιμετώπιζε τους χρήστες ως εξαρτημένους ασθενείς και όχι με μέτρα καταστολής που τους εξαθλιώνουν ακόμα περισσότερο, αφού το μόνο αποτέλεσμα είναι η αύξηση των τιμών των διαφόρων ναρκωτικών!
  3. Στην Ολλανδία το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν η προσέλευση στα coffee shops από πολιτες γειτονικών χωρών τα Σαβ/κα (βλ. παρόμοια προβλήματα με αλκοολ και νεαρούς Άγγλους τουρίστες στην Ελλάδα…)
  4. Σαφώς και είμαι υπέρ της διάκρισης “σκληρών” και “μαλακών” όπως και υπέρ μιας αυστηρότερης νομοθεσίας σχετικά με την τιμωρία των μεγαλεμπόρων!
  5. Σαφώς "μαλακές " ουσίες είναι και το τσιγάρο, το αλκοόλ και όλες οι ψυχοτρόπες φαρμακευτικές ουσίες που η κατάχρησή τους οδηγεί σε χειρότερη κατάσταση τους χρήστες τους απ΄ότι ένα τσιγαριλίκι! Και προς Θεού, το mate de coca (τσάι από φύλλα κόκας των Λατινοσμερικανών ) ΔΕΝ είναι ναρκωτικό, τσαγάκι του Θεού είναι όπως τσάι του βουνού…) και δεν έχει σχέση με τον εθισμό και τα αποτελέσματα του ακριβού παραγώγου του, του ναρκωτικού “κοκαίνη”.
  6. Να διευκρινίσω επίσης ότι είμαι ΚΑΤΑ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΕΞΑΡΤΗΣΗΣ (γι αυτό και έχω κόψει το τσιγάρο…) και υπέρ της ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ. Ένας πραγματικά ελεύθερος άνθρωπος δεν έχει εξαρτήσεις αλλά ούτε και ούτε προκαταλήψεις.
  7. Τέλος, πιστεύω ότι το ζήτημα των ναρκωτικών είναι ένα πολύ σοβαρό ζήτημα που μας αφορά όλους ΑΜΕΣΑ γιατί αγγίζει το καλύτερο κομμάτι της νεολαίας μας και δεν θα πρέπει να περιμένουμε να το βρουμε μπροστά μας για να πάρουμε θέση και να αντιδράσουμε στην καθ ολα αναποτελεσματική και υποκριτική αντιμετώπισή του από το κράτος και την κοινωνία μας.
    (Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά σαν κάτοικος των Εξαρχείων είμαι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένη σ αυτό το ζήτημα που το ζω καθημερινά μπροστά στην πόρτα μου…)

Ολα καλά και όλα ωραία.Χίλιες δυο απόψεις, με μια μόνο συμφωνώ όμως.Καμία διάκριση σε σκληρά μαλακά,κανένα υποκατάστατο και πολλά άλλα καταλαβενετε τι θέλω να πω,καποιος κυριος τα έγραψε λιγο πριν πολύ ωραία.
Αλλά εμένα αλλο με βασανίζει.Τι σχέση εχει το χασίς(τα ναρκωτικά γενικότερα) με το λαϊκό τραγούδι.Απο που και ως που η μια κουλτούρα συναντάει την άλλη;Λύστε μου την συγχησή σας παρακαλώ.Και γιατί να μιλάμε για λαϊκό τραγούδι και ναρκωτικά και οχι για ολο το φάσμα της μουσικής.Γιατί το συγκεκριμένο ιντριγκάρει τόσο;Προσωπικά πιστεύω καμία σχεση δεν εχουν.Δεν εθελοτυφλώ,κόσμος που έκανε χρήση,κόσμος που εγραφε μουσική και έκανε χρηση υπήρχε και υπάρχει.Μαγκιά του. Αλλα οχι ως εκει.Το λαϊκό τραγούδι δεν γραφτηκε σε τεκέδες μεσα.Προσοχή δεν μιλάω γα τις απαρχές.Εκει χωρίς δευτερη κουβέντα δεν λέω τιποτα άλλο.Και δεν ήταν το λαϊκό τραγούδι μόνο ο Μάρκος.Προλαβαίνω τυχόν άστοχα σχόλια… Ρίχτε μια ματια και σε κατι στατιστικές να δείτε τι γινόταν με τον κόσμο του λαϊκού τραγουδιού.Ή τι γίνεται και τωρα.Αμα λανθάνω, ζητώ βοήθεια…

θεωρώ δεδομένη την ευαισθησία όλων, όσοι συμμετείχαν στη συζήτηση, για την τύχη των ήδη εξαρτημένων ατόμων.
Αναρωτιέμαι όμως πόσοι από τους συνομιλητές διάβασαν ολόκληρο το βιβλίο
(το οποίο, παρεμπιπτόντως, περιέχει κείμενα όχι μόνο του Β. Καρύδη, αλλά και τις θέσεις 7 ακόμα επιστημόνων, γνωστών συγγραφέων κ.λπ.) και κυρίως τι αποκόμισαν από αυτό.

Έχω την εντύπωση πως η συζήτηση πάει να μετατραπεί
σε ένα ψευτοδίλημμα: [u]«μαλακά» ή «σκληρά»; …. [/u]
[και μπαίνουμε στην εξής συλλογιστική:
ας επιτραπούν, επιτέλους, τα «μαλακά» προκειμένου να αποφύγουμε τα «σκληρά»…] :112:

Ενώ το δίλημμα πρέπει να τοποθετηθεί διαφορετικά:
ναρκωτικά ή υγεία (σωματική και πνευματική); ;;;

Ας αναρωτηθούμε γιατί άραγε καμιά άλλη χώρα στον κόσμο δεν υιοθέτησε μέχρι στιγμής το «ολλανδικό μοντέλο», προχωρώντας στην πλήρη αποποινικοποίηση και στον πλήρη διαχωρισμό των ουσιών σε «αθώες» και «βλαβερές»;
Πολύ απλά, γιατί αυτό θα σήμαινε ότι τα 18χρονα με την ίδια ευκολία που παραγγέλνουν καπουτσίνο και εσπρέσσο, θα προμηθεύονται και το χασίς και τη μαριχουάνα στα coffee – shops.

  • Το αν θα μείνει εκεί ή θα προχωρήσει από τις «αθώες» σε πιο «βλαβερές» ουσίες ένα κομμάτι της νεολαίας, και πόσο άραγε αριθμητικά ;;;, δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι…
  • Και δεν μπαίνω καν στη λογική πόσο, μικρό ή μεγάλο κακό κάνει η χρήση, πόσοι θα εθιστούν και πόσοι όχι, άλλωστε έρευνα σχετική δεν έχει γίνει ούτε στην Ολλανδία, για να εξάγουμε ασφαλή συμπεράσματα.

Φίλοι μου, διάβασα με προσοχή το βιβλίο, όπως και βιβλία του Κλεάνθη Γρίβα, ο οποίος και ως πιο ειδικός, έχει εντρυφήσει στο θέμα της εξάρτησης.
Εκείνο που μου έμεινε ως αίσθηση από το συγκεκριμένο βιβλίο είναι πως οι Ολλανδοί δεν διανοούνται να λάβουν, ούτε στο εγγύς ούτε στο απώτερο μέλλον, κανένα μέτρο προληπτικά, ώστε να καταργηθούν οι τεκέδες αυτοί, με ενημέρωση - των νέων κυρίως - , με στήριξη της οικογένειας, με δραστηριοποίηση των εφήβων κατά τον ελεύθερο χρόνο τους με δημιουργικές απασχολήσεις κ.λπ.

Προσωπική εκτίμηση: η ναρκοκουλτούρα βολεύει…

Νομίζω πως όλοι μας, με το χέρι στην καρδιά, στο δίλημμα που πραγματικά μπαίνει:
Ναρκωτικά ή υγεία,
Έχουμε χρέος να επιλέξουμε το δεύτερο και να κόψουμε το λαιμό μας πιέζοντας και την πολιτεία να το πετύχουμε !
Πιστεύω πως το αξίζει η νεολαία μας. :088:

Admin, θεωρώ την παρέμβασή σου επιβεβλημένη.

Γιατι θεωρειται επιβεβλημμενη η παρεμβαση του αδμιν;!!!

Ειναι δικαιωμα του καθενος να κανει και να λεει οτι θελει,απ τη στιγμη που δεν παραβιαζει την ελευθερια του αλλου!!!

Υ.Γ-Λιχουριωτη με τη δηλωση που εκανες ετοιμασου να δεχτεις επισκεψεις απο το κλιμακιο της διωξης…αποτελεις δημοσιο κινδυνο:019::019::019::019:

Εγώ πάντως είμαι υπέρ των ναρκωτικών με όριο , και για άτομα με ηληκία άνω των 24 ετών.Κάνουν καλό σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα μετά την χρήση αλλά περισσότερο κακό μετά από αυτό το χρονικό διάστημα.

Ναι αλλά μας αρέσει ή όχι ζούμε σε μια υπέροχη χώρα με πολλά “στερεότυπα” τα οποία αν δεν τα σεβαστείς σε μια ιστοσελίδα ως γράφων, μπορεί να μπει κάποιος σε μπελά από μια κίνηση οποιουδήποτε που δεν συμμερίζεται τον δικό σου(και δικό μου) τρόπο σκέψης…:088:
και νομίζω ότι αυτό είχε στο μυαλό του ο Νικήτας όταν έγραφε το σχόλιό του!
(Νικήτα διόρθωσέ με αν σε κατάλαβα λάθος)

Τι εννοείς “κάνουν καλό σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα” και για ποια ναρκωτικά μιλάς??
Κανένα ναρκωτικό δεν κάνει καλό αφού οδηγεί στην εξάρτηση και δεν υπάρχει ελευθερία όπου υπάρχει εξάρτηση. Επιπλέον, αναγκαστικά, για την προμήθεια των διαφόρων ουσιών θα πρέπει να αρχίσεις νταραβέρια με τον υπόκοσμο που θα κάνει ότι μπορεί να σε “υποτάξει” για να αυξήσει τα κέρδη του: θα σε κάνει βαποράκι, θα σου πασάρει νοθευμένες ουσίες και θα μπλέξεις χωρίς να το καταλάβεις. Πιστεψε με η ελευθερία από καθε ειδους εξάρτηση είναι πιο μεθυστικό συναίσθημα από κάθε είδους ντόπα!!

Αν καταλαβα καλα,θεωρησες οτι ο Νικητας το ειπε για να προστατεψει το ατομο που δηλωσε ο,τι δηλωσε;!!!

 Δεν καταλαβα ακριβως τι θελεις να πεις....:112:

Δεν νομίζω ότι ο Lixouriotis χρειάζεται την προστασία κανενός βρε συ…:78:
Απλά ΥΠΟΘΕΤΩ, ότι ο Νικήτας το είπε για την προστασία του forum(το σκέφτηκα και εγώ)…
Όπως συνηθίζουμε να ξεφεύγουμε από το θέμα μας…φαντάσου να ξεφύγουμε και σε κάτι τέτοιο και να αρχίσει ο καθένας να λέει τις “εμπειρίες” του…:112::089:

Ένας πρώην γιατρός της F1 είχε πει πως τα 2/3 των οδηγών της F1 πέρνουν κοκαϊνη.Με αυτό τον τρόπο αυξάνουν τα αντανακλαστικά σου και γίνεσαι ταχύτερος.Βέβαια αν ο αγώνας ξεπεράσει την μέγιστη διάρκεια των 2 ωρών τότε μπορεί να γίνει πάρα πολύ επικίνδυνο.Αυτά βέβαια είναι φήμες αλλά ως γνωστόν όπου υπάρχει καπνός,υπάρχει και φωτιά!Το ότι κάνει κακό το γνωρίζουμε.Το πόσο καλό κάνει δεν γνωρίζουμε.

:019: Παλι καλα που ρωτησα.

 Δε νομιζω οτι εχει να φοβηθει τιποτα το φορουμ απο αυτη τη συζητηση.Συν τοις αλλοις αν επαιρνε τετοια τροπη δε θα το αφηναν οι διαχειριστες να συνεχισει κι αυτο επειδη θα ξεφευγαμε σε μεγαλο βαθμο απο το θεμα.Αυτη τη στιγμη παρ'ολο που δε μιλαμε για το βιβλιο,πιστευω οτι γινεται ενας καλος διαλογος.Με εναν απλο ελεγχο μπορεις να δεις οτι υπαρχει σε πολλες σελιδες παρομοιο αν οχι το ιδιο θεμα.

Ναι…

Απλά πολύ λυπηρό αυτό που λες…
και προς τι το ηλικιακό όριο? κάνουν καλό από κει και απάνω?

Όσο για τους πιλότους της F1, δεν έχουν πειραματιστεί με κοκαίνη μόνο επειδή είναι οδηγοί, αλλά επειδή ανήκουν στην υψηλή (χρηματικά) τάξη, και έχουν πάρει κάποιες συνήθειές της. Ας μην ξεχνάμε σε τι στρώματα απευθύνεται ο μηχανοκίνητος αθλητισμός (να τον εξασκήσεις). Και άλλωστε μιλάμε για μια μερίδα που έτσι κι αλλιώς ζει τη ζωή στα άκρα (250+ kph)…

Για δες όμως πως καταντάει ο κοκαϊνοπότης, που έχει όλη τη μέρα του ως μέριμνα να βρει πράγμα, και κοιτάει ότι ασπρίζει κάτω μην τυχόν και είναι κοκαϊνη…νομίζετε ότι τα πρώτα δευτερόλεπτα είναι μόνο τα συμπτώματα και η αυξημένη ενέργεια? Για διάβαστε το “Ένας χειμώνας στη Νέα Υόρκη” του Λι Στρίνγκερ, να δείτε την κατάπτωση και τον εφιάλτη της κόκας, που βεβαίως ξεκίνησε από λίγο κάπνισμα…

Δε μου αρέσουν τα συνθήματα, αλλά θα αναγκαστώ να χρησιμοποιήσω ένα που χρησιμοποιείται από πολλούς φορείς απεξάρτησης και από κόσμο που αγωνίζεται:

Ζωή ολόκληρη και όχι σε δόσεις

[LEFT]Και τέλος μην ξεχνάτε ότι στο φόρουμ αυτό μπαίνουν και έφηβοι 15-16 χρονών και παιδιά, ας προσέχουμε λιγάκι τι λέμε…είπαμε σεβαστές οι επιλογές-απόψεις του καθενός, κουβεντιάζουμε και διαφωνούμε, αλλά να προσέχουμε και πως μπορεί να μεταφραστούν κάποια πράγματα σε άλλες ηλικίες…
[/LEFT]

Η σχεση ειναι η ιδια οπως με ολα τα ζητηματα που καταπιανεται το λαικο τραγουδι. Το λαικο τραγουδι εκφραζει οτι απασχολει το λαο και την κοινωνια, την εκαστοτε χρονικη περιοδο. Οχι απαραιτητα την πλειοψηφια της αλλα και ομαδες της και το περιθωριο της. Π.χ τα τραγουδια της ξενιτιας δεν εκφραζουν την πλειοψηφια που δεν μεταναστευσε αλλα εμεινε στην Ελλαδα, ομως ασχολειται με ενα φαινομενο που επηρεασε σχεδον καθε οικογενεια και ολοκληρη τη χωρα. Το ιδιο ισχυει και με ολα τα θεματα συμπεριλαμβανομενων και των ναρκωτικων. Και για μενα ειναι αποριας αξιο που δεν καταπιανεται σημερα το λαικο τραγουδι με τα ναρκωτικα αφου απασχολει παρα πολυ μεγαλο κομματι του λαου. Εξαλλου ολα τα ρεμπετικα που αναφερονται στο χασισι και στα ναρκωτικα αν προσεξετε δεν το(τα) εκθειαζουν.Το αντιθετο συμβαινει.

Αποστολε , αγορι μου , τα ναρκωτικα κανουν “μονο κακο” , τελεια και παυλα …
διχως ορια και χρονικα διαστηματα …
σαν ανθρωπος σου μιλω και σαν μανα …
το οριο οταν τα ξεκινησεις , μπερδευεται με το φρενο και χανεις το “μπουσουλα” …

γιατι …

αν ειν να φτερουγαν τα ονειρα μας με ψευτικες , θανατου παραισθησεις δε βρισκεις τελικα τα ονειρα σου "ποτε" σου προσκεφαλι ν ακουμπησεις …:106: