Canavaccio- κείμενα περί της ηδονιστικής δρόγης

Οι λογοι που ο ανθρωπος αναζητα παντα ουσιες στις οποιες συμπεριλαμβανεται το αλκοολ, ειναι διαχρονικα οι ιδιοι κι εχουν να κανουν με τις ευαισθησιες,την καταθλιψη (παρα πολυ συχνη σημερα ) και με αλλα θεματα της ψυχης.Ειναι λεπτο και βαθυ το θεμα και πολυδιαστατο και μην βιαζεστε να βγαλετε συμπερασματα.

ε, φυσικά δε μιλάω για αυτές τις χρήσεις, δε θα διαφωνούσαμε εκεί… είναι σαφές νομίζω ποια χρήση πλασάρεται σήμερα… να ήταν μόνο για χαρτί καλά θα ήταν

η Ολλανδία παρεπιπτόντως δεν καλυτέρευσε από την αποποινικοποίηση και τα coffe-cannabi shops… εκθρασύνθηκε περισσότερο η εμπορία και η χρήση, μία βόλτα τη νύχτα στο Άμστερνταμ θα σας πείσει για την κατάπτωση της έννοιας άνθρωπος. Φυσικά όλα μπλέκονται μεταξύ τους, δεν είναι μόνο τα ναρκωτικά που ευθύνονται γι αυτό εκεί και αλλού…

…εντάξει αλλά χαλάρωσε γιατί δείχνεις…να την χρειάζεσαι…:slight_smile:
Εκφράζεις έντονα το πιστεύω σου και μου μετάδωσες μια ένταση…:089:

στο γραπτό λόγο δεν μπορείς να καταλάβεις ακριβώς το στυλ που εκφράζεται ο άλλος… ούτε διάθεση για ένταση έχω ούτε τίποτα από όλα αυτά, απλά θεώρησα σοβαρό το θέμα και εκφράστηκα κάπως έντονα, η πληκτρολόγηση το αποτυπώνει πιο…βαριά:78:

οι θέσεις, ναι είναι έντονες,σαφείς και κάθετες, δεν είναι κακό

σιγά μην βρισκόμαστε σε ένταση με posting…είμαι οπαδός της χαλαρωτικής αντιμετώπισης των πραγμάτων (ηλεκτρονικά τουλάχιστον)

Φιλε μου εχεις αδικο σε αυτο που λες.Τα coffe-cannabi shops υπαρχουν δεκαετιες σε αυτη την χωρα,και εχουν ((φρεναρει )) σε μεγαλο βαθμο ολη αυτην την ασχημη πορεια που εχει παρει το θεμα ναρκωτικα, οπως Π.Χ σε αλλες χωρες.
Οσο για το Αμστερνταμ,μην ξεχνας οτι ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα λιμανια στον κοσμο.Αυτο τα λεει ολα!!!

Ολοι νομιζω συμφωναμε οτι η χρηση δεν λυνει τα προβληματα του χρηστη. Αντιθετα τα χειροτερευει.
Το θεμα λοιπον ειναι να μειωσεις τους χρηστες και να πολεμησεις τον παρανομο και
ανηθικο πλουτισμο απο αυτο.
Αν η νομιμοποιηση -μαζι με αλλα μετρα- μπορει να βοηθησει σε αυτη την κατευθυνση, γιατι οχι?

Υ.Γ.Παντως, τωρα τελευταια καπου διαβασα οτι και στην Ολλανδια κοιτανε να συμμαζεψουνε λιγο τη χρηση ναρκωτικων στα coffe-shops γιατι εχει παραγινει το κακο. Θα κοιταξω
να το ξαναβρω.

Σαφως και μπορουμε(για να μην πω “πρεπει”) να κανουμε διαχωρισμο μεταξυ σκληρων και μαλακων ναρκωτικων.Αν ειναι δυνατον να κατατασσεται το χασισι στην ιδια κατηγορια με τα υπολοιπα.

Μιλωντας περι επικινδυνοτητας...να θεσω ενα ερωτημα.

Ποσους θανατους ειχαμε τα τελευταια 5 χρονια απο χασις;…ποσους απο αλκοολ και ποσους απο τσιγαρο;

Το τσιγαρο δεν ειναι κατι το οποιο χρειαζομαστε,συν το οτι ειναι επιβλαβες για καπνιζοντες και μη.Συν το οτι ειναι εθιστικο.Παρ’ολα αυτα πωλειται παντου…ελευθερα.

Ουτε το τσιγαρο,ουτε το αλκοολ,ουτε το χασις ηταν ποτε απαραιτητα στον ανθρωπο.Η χρηση τους εχει να κανει με την ευχαριστηση.Αν και για το τσιγαρο δεν ισχυει απολυτα,προκειται για καθαρο εθισμο σπανιες ειναι οι περιπτωσεις που ελεγχουν το καπνισμα.

Το θεμα για εμενα δεν ειναι η χρηση αλλα η καταχρηση.Η καταχρηση κανει τη ζημια,σε ο,τι κι αν γινεται.

Δεν τιθεται(για μενα) κανενα θεμα ναρκωκουλτουρας και ψευτοελευθεριας.Αν ειναι ετσι το ιδιο δηθεν ειναι κι οσοι πινουν αλκοολ…δηθεν αισθανονται ελευθεροι,δηθεν αισθανονται ομορφοι,δηθεν περνανε καλα…κ.ο.κ.Δηλαδη ολοι με λιγα λογια:044:

Η λυση στα προβληματα δεν ηταν ποτε ουτε το αλκοολ ουτε το χασις ουτε καμια ουσια.Το να πινει καποιος(συστηματικα) για να “ξεφυγει” απο τα προβληματα του δε μου λεει κατι.Εγω οσους ξερω κι οσους γνωρισα ως τωρα πινουν(ειτε χασις ειτε αλκοολ) για να κανουν κεφι,ετσι για να γουσταρουν αντε και για να χαλαρωσουν.Σαφως και ειμαι υπερ της αποποινικοποιησης…ας μην ξεχναμε και τα εσοδα που θα αποφερει η φορολογηση του:019:.

Δηλαδή θες να πεις ότι όσοι κατέληξαν στην ηρωίνη και στα άλλα ναρκωτικά, δεν άρχισαν με χασίσι… :089:
μην κρυβόμαστε πίσω από το δακτυλό μας, βρες μου έναν τοξικομανή που δεν άρχισε από το χασίσι. Σε αυτή τη βάση λοιπόν, είνα πόρτα για τα άλλα και έχει κοινωνικές συνέπειες που δεν μπορώ να τις χαρακτηρίσω “ελαφρές”…όπως την παραίτηση από τη διεκδίκηση πολλών πραγμάτων, τη στάση απέναντι σε ατομικές ή συλλογικές δυσκολίες.

Φυσικά μπορεί κανείς να μείνει εκεί χωρίς να πέσει στα άλλα, αλλα κι αυτό καταστροφικό είναι, για το μυαλό κυρίως…
Θέλει να κάνει κέφι?? ε γιατί δεν το κάνει με μουσική και οίνο? Ο λαός μας τόσα χρόνια όταν ήταν να γλεντήσει, χασίσι έπαιρνε στις χαρές και στα πανηγύρια?

σαφώς και το αλκοόλ έιναι επικίνδυνο και καταστροφικό, αλλά για στάσου, δεν είναι το ίδιο…
Εξαιρώντας την περίπτωση του αλκοολισμού, ο άνθρωπος όταν πίνει αλκοόλ το συνδυάζει με την παρέα, κάνει κέφι. “Άντε πάμε να πιούμε καμιά μπύρα”. Ενώ στα ναρκωτικά, είναι ατομιστικό, είμαι εγώ και η δόση μου, εγώ και τα φουμαρίσματά μου, οδηγεί σε αντικοινωνική συμπεριφορά. Το θέμα “χρήση ή κατάχρηση” για μένα είναι ψευδοδίλημμα σε πράγματα που προκαλούν εξάρτηση. Και το χασίς είναι ένα από αυτά, καθώς η έλλειψή του μπορεί να μην επιφέρει σύνδρομο στέρησης, αλλά προκαλεί διάφορα ψυχολογικά προβλήματα…ψυχότροπη ουσία είναι.
Δες έναν που “πίνει” πως κάνει και τι νευρα έχει όταν δε βρίσκει…

Κι όσο για την αποποινικοποίηση, δε βοηθάει στην εξάλειψη, γιατί ο νέος για να καταλήξει στα ναρκωτικά έχει κάποια κοινωνικά και προσωπικά αίτια. Αν δεν εξαλειφθούν αυτά, αν αυτά δεν κοιτάξουμε να καταπολεμήσουμε, η αποποινικοποίηση δε θα επιφέρει τίποτα, απλά ο χρήστης θα το βρίσκει άνετα και θα φουμάρει μέχρι αηδίας…
Χώρια την τάση που θα δημιουργηθεί. “Δε βαριέσαι, ας δοκιμάσω, αφού νόμιμο είναι ένας λόγος παραπάνω δε θα μου κάνουν τίποτα”…νεωτερισμοί κενοί ουσίας.

Τώρα θα μου πείτε, γιατί ακούμε ρεμπέτικα χασικλίδικα? ε, αυτά είναι παράδοση, κι αυτό λυμένο είναι νομίζω.

Δεν είναι έτσι βρε Μπλέκο! Η σύγκριση πρέπει να γίνει με το χασίς και αυτό ελεύθερο, όπως τσιγάρο και αλκοόλ.

Στην ουσία όμως, συμφωνώ μαζί σου: δεν είναι δυνατόν να μπαίνει το διεγερτικό χασίς μαζί με τα ναρκωτικά. Η δε νομιμοποίησή του έχει και άλλο, μέγιστο όφελος, που νομίζω ότι αυτό είναι το κλειδί για την ως τώρα αποφυγή της: ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΣΤΙΘΕΤΑΙ ΗΡΩΪΝΗ!!!

Για δε την ηρωΐνη και τα άλλα ναρκωτικά, μία είναι η λύση αλλά και αυτή μπλοκάρεται από τα συμφέροντα των εμπόρων, που επηρεάζουν κυβερνήσεις σε παγκόσμιο επίπεδο: ΔΩΡΕΑΝ ΧΟΡΗΓΗΣΗ!!! Αλλά μόνο στα νοσοκομεία, με σαφή νομοθέτηση της μη δίωξης του χρήστη και βάσει καταλόγου, στον οποίο ο ενδιαφερόμενος εγγράφεται με δική του αίτηση.

Να δούμε τότε, αφού θα εκλείψουν τα «βαποράκια», τι ετήσιες αυξήσεις στα ποσοστά ναρκομανών θα έχουμε…

Συμφωνω απολυτα!!!Στην Γερμανια εδω και χρονια ,προσφερει το κρατος στους χρηστες ηρωινης,μια εναλλακτικη ουσια,την μεθαδονη,την οποια ομως προμηθευονται απο τον γιατρο ,για να ελενχεται η δοση τους!!!

Καλά, ας έχουμε καλύτερα δωρεάν υγεία για όλον τον κόσμο, και γιατρούς διαθέσιμους, και ας λείψει η δωρεάν χορήγηση ηρωίνης, είναι πολύ δευτερεύουσας σημαντικότητας…

Ελεύθερος να κάνει χρήση είναι κάποιος, ελεύθερος να απεξαρτηθεί είναι?έχει τα μέσα?
Δηλαδή αντί να παλέψουμε να σώσουμε το χρήστη με στεγνή απεξάρτηση, κοιτάμε πως θα καλύψουμε την “ανάγκη” του με χορήγηση νόμιμης και κρατικής πρέζας? μα έτσι δε θα σκεφτεί ποτέ τι τον κρατάει σε αυτήν την κατάσταση. Δε λέω, ιατρική βοήθεια και συσκευάσματα σαφώς και χρειάζεται, αλλά όχι χορήγηση της ουσίας που ευθύνεται πρακτικά για την κατάστασή του. Άσε που οι λόγοι είναι κυρίως συνειδησιακοί…και αυτό καμία αποποινικοποίηση και δωρεάν χρήση δεν το αλλάζει έτσι εύκολα.

Μεθαδόνη? με υποκατάστατα η κατάσταση μένει η ίδια…κρατάνε το χρήστη σε μία εξάρτηση, άσε που δεν του φτάνει, μετά την χορήγηση μεθαδόνης οι περισσότεροι πάνε πάλι στα γνώριμα στέκια και ψάχνουν την ηρωίνη του δρόμου

Και για φανταστείτε τη θέση του γιατρού, να συνταγογραφεί το θάνατο…εκεί θα φτάσουμε με αυτές τις “καινοτομίες”.

Και επειδή μονοπώλησα, σταματάω…
ελπίζω να έγινε ένας καλός δημόσιος διάλογος

Αυτο το μετρο με την μεθαδονη φιλε μου την εφαρμοζουν και την χορηγουν σε ατομα που εχουν ηδη προσπαθησει να γινουν ((καθαροι)) μεσα απο προγγραματα του κρατους.Σε ατομα που αν δεν τα βοηθησουν ειναι σιγουρο οτι γρηγορα θα πεθανουν!!!
Η μεθαδονη ειναι μια ουσια που σιγα σιγα σε κανει να περνας την εξαρτηση της ηρωινης!!!
Ενα κρατος και το ιατρικο του συστημα πρεπει να ειναι για ολους βοηθος!!!.Και αυτο ισχυει και για τους πρεζακηδες!!!

ΥΓ. Δεν κάνω διαχωρισμό του κόσμου…το ιατρικό σύστημα επέισης δεν πρέπει να κάνει διακρίσεις. Αν πρόσεξες τι έγραψα φίλε εννούσα ότι το κράτος σαφώς και πρέπει να είναι και για τους πρεζάκηδες, αλλά όχι με την έννοια “του δίνουμε υποκατάστατα και τον συντηρούμε”. Ανθρώπινες ζωές στην κατάψυξη το θεωρώ αυτό το πράγμα… το πρόβλημα χρειάζεται ριζική αντιμετώπιση, ψυχολογική στήριξη στο χρήστη, στεγνά προγράμματα. Δεν ξέρω για εκεί, αλλά εδώ η μεθαδόνη είναι η εύκολη λύση για όλους… δεν τη δίνουν σε όποιους έχουν φτάσει στο τελευταίο στάδιο, αλλά σε όλους όσους θέλουν να απεξαρτηθούν… και ούτε έλεγχος ούτε τίποτα, ένα μπάχαλο όλα.

Και απλά τόνισα ότι θεωρώ πρωτεύον να αποκτήσουμε δωρεάν πρόσβαση στην υγεία, να εξυπηρετούνται οι ανάγκες όλου του λαού, παρά να εστιάσουμε στη… δωρεάν ηρωίνη. Λες και δεν έχουμε άλλα προβλήματα σα χώρα…

Η “ατυχια” που ειχαν ανθρωποι πολυ κοντινοι μου να ειναι χρηστες, και καποιοι απο αυτους να φυλακιστουν γιατι μπλεχτηκαν και με τη διαθεση ( βαπορακια ), μου προσφερε μια παραπανω γνωση για το θεμα ναρκωτικα, απο αυτην που ειχα πριν. Θα θελα να την καταθεσω με ενα μονο σκοπο. Φιλοι που εχουν αμεταβλητες αποψεις να δουν πιο σφαιρικα τα πραγματα. Καλο ειναι ειναι να εχεις σταθερες και καθετες αποψεις, οσο αφορα την αμυνα σου απεναντι στα ναρκωτικα. Οσο αφορα ομως τους χρηστες πρεπει να ειμαστε πιο ανοιχτα πνευματα προκειμενου να βοηθησουμε ανθρωπους που αυριο μπορει να τυχει να ειναι φιλοι μας, παιδια μας κλπ.
Αναρωτηθειτε ποιος αληθεια θα χασει απο την αποποινικοποιηση της κανναβης και της χορηγησης στους χρηστες ηρωινης στα νοσοκομεια οπως προτεινε ο κ. Πολιτης (η οποιασδηποτε αλλης μορφης). Υπαρχει ενα ολοκληρο κυκλωμα στημενο γυρω απο τα ναρκωτικα που αποτελειται: απο δικηγορους, γιατρους, διεφθαρμενους δικαστικους, διεφθαρμενους αστυνιμικους που χωρις τη συμμετοχη των τελευταιων δεν μπορει να κυκλοφορησει ουτε 1 γραμμαριο. Η ποινικοποιηση δεν ισχυει γιατι θελει καποιος να μας προστατεψει(δεν τα καταφερνει οπως αποδεικνυεται με αυτον τον τροπο) αλλα γιατι ετσι υπαρχει τζιρος και ειναι απολυτως ελενχομενος. Στη Θεσσαλονικη 100 μετρα απο καποιο ατυνομικο τμημα και 300 απο το αστυνομικο μεγαρο υπαρχουν και διακινουνται καθημερινα καραβιες ναρκωτικων. Το γνωριζει μαζι με μενα και ολη η υπολοιπη Θεσσαλονικη. Ρωταω η αστυνομια δεν το γνωριζει? Τελος παντων το θεμα ειναι πολυ μεγαλο και ευρυ και αυτο που λεω τελικα ειναι να χουμε το μυαλο μας ανοιχτο και να βλεπουμε και απο αλλες οπτικες το οποιο θεμα μας απασχολει.
Συγνωμη για το μακροσκελες σχολιο

Σαφως και μπορει να αποτελεσει σκαλοπατι το χασις προς τα βαρια,οπως μπορει και το απλο τσιγαρο,οπως μπορει και μια κακη επιρροη.Δε λεει κατι αυτο.Ολα τα ατομα που ξερω καπνιζουν απλα και μονο χασις,δεν ενδιαφερθηκαν και δεν ενδιαφερονται να πανε στα παρακατω για ευνοητους λογους.
Συν τοις αλλοις εγω οσες φορες εχω βρεθει μπροστα σε “χασισοποτι” για συλλογικο το ειδα,τα τσιγαρα φερνουν γυρα…καπνιζουν οσοι θελουν και κανουν κεφι.Ειναι σαν να σκαει στο τραπεζι μια κανατα κρασι και να πινουν ολοι παρεα:)…!!!
Ποτε δεν εχω δει ατομο να κανει σαν τρελος και να εχει νευρα κλπ κλπ επειδη δε βρηκε χασισι.Τωρα αν μου μιλας για ατομο που ολημερις ειναι με ενα τσιγαριλικι…η συνηθεια και μονο ειναι αρκετη νομιζω.Αλλα ποτε δεν εχω δει ατομο να τρελαινεται για το χασισι.Ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα,οκ μπορει το χασις να σε μαστουρωνει αλλα ουτε εξαρτηση γενναει ουτε ειναι καταστροφικο…τωρα για οποιον το καπνιζει ολημερις…πραγματα αυτονοητα και προαναφερθεντα.

Οσον αφορα αυτο που ειπα για τους θανατους νωριτερα.Σαφως το χασισι δεν ειναι νομιμο,μα ουτε η ηρωινη ειναι νομιμη κι ομως κοιταξτε ποσους νεκρους εχουμε απο αυτη.Δωστε βαση και στο αριθμο θανατων που προκληθηκαν απο αλλα ναρκωτικα(που δεν ειναι νομιμα) και ας κανουμε συγκριση με το χασισι.

Αν υπηρχε αποποινικοποιηση,θα υπηρχε καθαροτητα στην ουσια,σε μεγαλυτερο βαθμο απ’οτι τωρα τουλαχιστον που τα ποτιζουν με πρεζοουσιες,αεροζολ και δεν ξερω κι εγω τι αλλο.Θα γινοταν παταξη του “εμποριου” που γινεται τωρα με αποτελεσμα καποια βαπορακια που πιθανοτατα πουλανε κι αλλα πραγματα και ενδεχομενως παρασυρουν κοσμο να μειωθουν αισθητα…δεν ειναι λιγο!!!

σε συμπληρωση οσων ειπε ο φιλος blekos να πω οτι παγκοσμιως δεν υπαρχει κανενας καταγεγραμμενος θανατος απο κανναβη.

Θα συμφωνούσα και εγώ με το «μοντέλο της Ολλανδίας» μόνο όμως σε ό,τι αφορά στην αντιμετώπιση των ήδη εξαρτημένων ατόμων.
Η καταγραφή τους σε μητρώα, η χορήγηση αντικατάστατων, η ιατρική παρακολούθησή τους είναι αναγκαία, αλλά δεν πρέπει να εξαντλείται εκεί.
Χρειάζονται και ψυχολογική υποστήριξη, βοήθεια κρατική για ομαλή ένταξη στην κοινωνία και πάνω από όλα σταδιακή αποτοξίνωση από όλων των ειδών τις ουσίες, κάτι το οποίο καμιά χώρα μέχρι τώρα δεν έχει πετύχει, συμπεριλαμβανομένης και της Ολλανδίας….

Και το βιβλίο για το οποίο συζητάμε και άλλες έρευνες σχετικά με το «Ολλανδικό μοντέλο» καταλήγουν μεν σε συμπεράσματα πως στην Ολλανδία έχει σημειωθεί μείωση της εγκληματικότητας, και μείωση επίσης των εξαρτημένων από τα λεγόμενα «βαριά ναρκωτικά».
Η αποποινικοποίηση των “μαλακών” όμως, και από την άλλη η ευκολία με την οποία τα 18χρονα βρίσκουν τα λεγόμενα «μαλακά» στα coffee shops και ταυτόχρονα η ανυπαρξία μέτρων από την πολιτεία για την αντιμετώπιση αυτής της απειλής - - με το πρόσχημα ότι δεν επιτρέπεται η επέμβαση στην προσωπική ζωή του πολίτη…!!! - - πρέπει να μας προβληματίσει.

Ας αναρωτηθούμε, τι νεολαία θέλουμε για την Ελλάδα, αλλά και για όλη την οικουμένη;
ελεύθερη , υγιή, δημιουργική, ενημερωμένη πλήρως, με θετική διάθεση και μαχητικότητα για τη ζωή ή χαπακωμένη, ριγμένη σε τεχνητούς παραδείσους και χημικές ουσίες;

[i]Θα μας άρεσε σήμερα – με το πρόσχημα ή έστω τον κίνδυνο των «σκληρών» - να γεμίσει η Ελλάδα τεκέδες[/i] (ουπς, sorry, «coffee shops», τα λένε τώρα…!) ;;;
Γιατί αυτό σημαίνει “αποποινικοποίηση”…

Η ναρκοκουλτούρα κατά βάθος βολεύει…
Μειωμένες αντιστάσεις και θολοκουλτούρα.

Και σʼ αυτό τον «εκσυγχρονισμό» ας αντισταθούμε από όποιο μετερίζι μπορεί ο καθένας μας.

Βαστάτε ρε μάγκες.Με υποκάταστατα ζήτε εσείς και λύνετε τα προβλήματά σας ή με λύσεις ριζικές;Με υποκατάστατα κανεις δεν σώθηκε και με την μεθαδόνη ούτε πάλι.Μην ξεχνάτε οτι και η ιρωίνη κα\άποτε υποκατάστατο ήταν.Στην ζωή μας θέλουμε λύσεις και οχι να παρατήνουμε το πρόβλημα.
Απο που και ως που ρε συ Αντώνη(το πρώτο μυνημα) στο ρεμπέτικο φόρουμ μας διαφιμήζεις το χασίς;Ευχαριστούμε δεν θα πάρουμε.Όλοι οσοι γράψατε χαλάλι σας,αποψή σας είναι και πάω πάσο,αλλά εσυ τι ρόλο βαράς;Τι σκάλωμα έφαγες;Όσοι ασχολούμαστε με το λαϊκό τραγούδι και παίζουμε,και μερακλήδες είμαστε και οτι αγαπά οι καρδιά σου.Αλλά αν κάποιοι μπλέκετε τις ανάγκες τις δικές σας, το φολκλορικό παρελθόν και άλλα ιδεολογίματα,πάτε πίσω το ολο πράγμα.Σοβαρότης!!!Η μουσική για να τελειώσω θέλει καθαρό μυαλό,οι υπόλοιποι όπως την βρίσκετε…

Βρε,δε διαφημισε τιποτε ο ανθρωπος,ενα βιβλιο ανεφερε.Δεν “εσπρωξε” χασισι εδω μεσα…ελεος!!!..Ουτε “ποτισε” κανεναν με το ζορι.Απο περιεργεια και μονο σε ρωτω,
ΕΡΙΞΕΣ ΚΑΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ;…(υπαρχει σε pdf)…εχει καποιο ενδιαφερον,εχει ωραιες αναφορες.Διαβασε και πες…οχι το αντιστροφο!!!

Το βιβλιο και η αναφορα του Αντωνη θα μας ριξουν στα ναρκωτικα;.....ΕΛΕΟΣ!!!....Καθενας εχει μυαλο και ζυγιζει...κρινει τι ειναι σωστο!!!

Ελεος!!!.....καλο ποσοστο των ρεμπετικων τραγουδιων ειναι για ναρκωτικα,οταν τα ακους τι κανεις;!!!:258:

Αν η μουσικη θελει καθαρο μυαλο....τοοοτε ο Βαμβακαρης(κι οχι μονο) εγραφε....πατατεεεεεες!!!......Μερακι θελει η μουσικη φιλε μου....!!!

Κανεις δεν υποστηριξε τη λυση προβληματων με υποκαταστατα,αν και σε οσα λες για τη μεθαδονη θα διαφωνησω,τα προγραμματα βοηθανε αυτους που πραγματικα εχουν θεληση να ξεφυγουν οχι οσους ξεγελουν τον εαυτο τους…αν κι εδω που τα λεμε δε θα’ναι και το πιο ευκολο πραγμα να ξεφυγεις.

Μα αν του σταματήσουμε την ουσία, χωρίς υποκατάστατο, τον καταδικάζουμε σε σχεδόν άμεσο θάνατο!

Διόρθωσέ με αν δεν κατάλαβα, αλλά εσύ με τις πρώτες τοποθετήσεις σου τόνισες ιδιαίτερα τη σημασία του προβλήματος αυτού .

Μα το πρώτο, Ελένη μου, ισχύει ήδη. Οι μονάδες απεξάρτησης είναι πραγματικότητα, με όλες έστω τις τεράστιες ελλείψεις και τα λάθη. Και όλοι ξέρουμε πόσο δύσκολη είναι η απεξάρτηση, αλλά αν κάποιος ξέρει καλύτερη μέθοδο ας την προτείνει.