Bob Dylan

Κυκλοφόρησε το 33ο album της καριέρας του Bob Dylan, το ''Together Through Life"’, το οποίο κατέκτησε την πρώτη θέση κάνοντας τον Ντύλαν το μοναδικό καλλιτέχνη με σόλο καριέρα, που επιστρέφει στην κορυφή μετά από τόσα πολλά χρόνια !

Μερικά από τα τραγούδια που περιέχει :
This dream of you.
It’s all good.
Forgetful heart.
Beyond here lies nothing.
Life Is Hard.
Feel A Change Comin’ On.
Shake Shake Mama

Και η ιστοσελίδα, αν θέλει κάποιος να δει και τους στίχους με κλικ επάνω στον τίτλο:
http://www.bobdylan.com/#/music/together-through-life

Πώς τα καταφέρνει αυτός ο καλλιτέχνης και διατηρεί πάντα το ίδιο ύφος στα τραγούδια του, από την αρχή που ξεκίνησε και μέχρι τώρα, που γερνάει;

Μακρόσυρτα τραγούδια που λες όμως να μην τελειώσουν ποτέ, απίθανοι στίχοι…
και πολλά ερωτικά αριστουργήματα, άφταστα στο είδος τους!

Αμα έχει ταλέντο ο άνθρωπος και αμα τον αγαπάει ο κόσμος μπορεί να κάνει τα πάντα.

Όποιος πέρασε από το «πανεπιστήμιο» της rock σχολής πάντα εκτιμάει ένα τέτοιο θρύλο, και ποτέ δεν ξεχνάει…

Ναι, ο Ντύλαν είναι ίδιος, αμετακίνητος στα πράγματα που του αρέσουν και στο είδος της μουσικής που υπηρετεί.
Από τους πιο εξηγημένους τραγουδοποιούς του αιώνα μας, που συνεχίζει να γράφει για “κανονικούς” ανθρώπους, κουρασμένους, απογοητευμένους από τη ζωή και απελπισμένους.
Και στις συναυλίες του, ο τρόπος που στέκεται και ερμηνεύει τα τραγούδια του είναι ξεχωριστός και πάντα με την ίδια απορία και αμηχανία αντιμετωπίζει το κοινό, όλους εκείνους τους fan που αλαλάζουν ενθουσιασμένοι…

Άλλες δύο τεράστιες επιτυχίες του, τις οποίες τολμώ να συγκρίνω με τις λαϊκές καντάδες του Μάρκου, του Χατζηχρήστου, του Παπαϊωάννου:…

“Lay, Lady, lay”.
“Sarah”.

Πραγματικά τεράστια και διαχρονική η αξία αυτου του ποιητή και καλλιτέχνη.Πάντα τον έχω στην καρδιά μου. Η παληά του δουλειά πάντα με συγκινεί και με συναρπάζει . Eίναι και οι εποχές εκείνες δυνατές και συναρπαστικές και τα νιάτα μας φτερωτά ! Το ότι ξεκίνησε μετά απο τόση δόξα και τόσα πολλά λεφτα στις αρχές του 2000 την ¨τουρνέ χωρίς τέλος¨(never ended tour)είναι κάτι που προσωπικά έχω εκτιμήσει ιδιαίτερα για το πρόσωπο του.
Έχω ξαναπάρει την κιθάρα μου στο χέρι τα τελευταία χρόνια και τον τιμώ… δεόντως ! με κάθε ευκαιρία.΄Εχω επίσης τραβήξει απο ένα ντουλάπι μου την συλλογή " Bob Dylan : Writings and drawings" του 1972, που ήταν σε κατάσταση διάλυσης ,την πήγα σε βιβλιοδέτη και είναι πάλι έτοιμη για πολλές αναγνώσεις.
Τι να κάνεις… ! Τα βιώματα μας και οι διαδρομές στην ζωή μας είναι πράγματα που πάντα μας ακολουθούν.Δεν σας κρύβω ότι αναπολώ συχνά την δεκαετία του 70.
Εννοείται ότι το νέο CD θα το πάρω άμεσα.
Γειά χαρά