Aφρικάνικη καρυδιά

Γεια χαρά.
Μετά από καιρό αξιώθηκα και τελείωσα το καλούπι για μπουζούκι που είχα ξεκινήσει. Είμαι στο στάδιο της επιλογής ξύλου. Έχω ήδη αγοράσει κελεμπέκι, μα έχω βρεί και αφρικάνικη καρυδιά. Λέει τίποτα η καρυδιά ή να ξεκινήσω ,με το κελεμπέκι. Δηλώνω πρωτάρης και σκεφτόμουνα μήπως αφήσω το κελεμπέκι για αργότερα.

Αν είσαι πρωτάρης μπορείς να ξεκινήσεις με αυτή,αν και καλύτερα θα ήταν να εύρισκες ελληνική. Το πριονίδι της είναι πολύ ενοχλητικό και προκαλεί αλλεργίες.Εμένα με τσακίζει.

Δημήτρη καλημέρα σου,
Πρέπει να σου πώ να ξεχάσης την Αφρ. καρυδιά και να προσπαθήσεις με το κελεμπέκι.Είναι απο κάθε άποψη απο τα πιό άχρηστα ξύλα για την κατασκευή εγχόρδων.
Πρέπει να δουλέψεις στο καλούπι σου προσεκτικά και συστηματικά με πολλές μετρήσεις και πατρόν.Αλλά ότι και να κάνεις,όπως όλοι οι πρωτάρηδες, θα χαλάσεις πολλές ντόγιες μέχρι να βρείς τον δρόμο σου να προχωρήσεις και να κλείσεις το όργανο.
Και π΄λι θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς καθόλου με την Αφρ. καρυδιά.

Ευχαριστώ για την αντοπόκριση σας.
Η καρυδιά είναι πιο εύκολη από το κελεμπέκι στο γύρισμα ή μπαίνει απλά θέμα κόστους μόνο;
Πάντως απ’ότι έχω ακούσει το κελεμπέκι είναι καλύτερο ξύλο ή κάνω λάθος;

Egw file Dimitri eftiaksa baglamadaki me Vrazilianiki karyda kai den kostise tipota,mias kai sti farma mou exw mpolikous kokofoinikes.
Twra tha mou peis,ti ixos vgainei apo mia karyda? Den mporw na apantisw me vevaiotita,alla otan paizw stin veranta, trellainontai oi maimoudes!!!

Η ιδέα κατασκευής μπαγαλαμά από καρύδα δεν είναι πρωτότυπη. Το έχω και εγώ στο μυαλό μου όπως και πολλά πράγματα ακόμη για κατασκευές. Στο μέλλον λοιπόν.
Χαιρετισμούς στη Βραζιλία που μας στεναχώρησε εχτές. Δε βαριέσαι σε τέσσερα χρονάκια στην Αφρική η επανάκαμψη.

Telika tha exoume derby anamesa se Afrikaniki karydia kai Vrazilianiki karyda to 2010 e?
Makari file mou Dimitri na ftiakseis ta pio wraia kai akoustika teleia organa,sou to eyxomai pragmatika,giati kserw ti tha pei meraki.
Tote pou ta dika mou tha exoun skeyrwsei apo tin tropiki ygrasia,tha xreiastei na promitheytw kai gw kanena kainourgio organaki.

Ρε παιδιά μιας και έχω κάμποσο κελεμπέκι έλεγα να φτιάξω και ένα μικρό μπαγλαμαδάκι σκαφτό.
Δουλεύεται το κελεμπέκι εύκολα;
Καθότι πρωτάρης κάθε συμβουλή δεκτή.