Aναζήτηση Πρόκληση

Έχω μια αναζήτηση πρόκληση θα έλεγα διότι δεν γνωρίζω δημιουργό, τραγουδιστή, ή χρονολογία. Αυτό το τραγούδι το έλεγε ένας κιθαρίστας που δουλεύαμε μαζί κάτι φεγγάρια, μου είχε αναφέρει τον τραγουδιστή, αλλά μου ήταν παντελώς άγνωστος γι αυτό και δεν συγκράτησα το όνομα. Ξέρω μόνο τους στίχους και οτι το κομμάτι είναι τσιφτετέλι, ο κιθαρίστας δεν θυμόταν ούτε καν την εισαγωγή και την παίζαμε ίδια με το canto. Ιδού

Βρε πολλές αμαρτίες παιδεύουσι
Κασιανή βρε Κασιανή
Κι έχεις πάρει στο λαιμό σου το καλύτερο παιδί χ2

Ρεφραίν
Κασιανή Κασιανή, Κασιανή Κασιανή από την Καισαριανή
Τι το θέλεις πολύ Κασιανή Κασιανή το καλύτερο παιδί

Λέει πως τον αγαπάει δείνει όρκο η Κασιανή
Κι όμως έχει πάρε δώσε μ όλη την Καισαριανή χ2

Την ελέγανε Λουκία μα την φώναζαν Φανή
βουτηξέ στην αμαρτία και την βγάλαν Κασιανή χ2

Τις προάλλες στο Παγκράτι βρε την κάναν τσακωτή
και τους άκουσαν στο Χίλτον και σ όλη την Καισαριανή.

Και δεν είμαι και 100% σίγουρος. Όποιος μπορεί να βοηθήσει. Χίλια ευχαριστώ. Ο τίτλος υποθετικά είναι “Κασιανή”

Έχω την εντύπωση ότι αυτό το τραγούδι είναι απο μία δουλειά ενός σχήματος πριν αρκετά χρόνια, όπου πρέπει να συμμετείχε και ο ΚΟΥΜΠΙΟΣ(τεως διευθ.στο ΔΙΦΩΝΟ) Δεν θυμάμαι τίτλο,νομίζω ότι υπήρχε και ένα τραγούδι που αναφέρονταν και στο παιδικό τραγουδάκι τον ΚΑΡΑΚΑΤΣΑΝΗ.Τους είχε παρουσιάσει και ο ΧΑΤΖΙΔΑΚΙΣ, σε κάτι εκπομπές στο ραδιόφωνο.Αυτά με πάσα επιφύλαξη γιατί έχουν περάσει και χρόνια.

Ευχαριστώ Νίκο. Μ ενδιαφέρει πάντως να το βρώ αυτό το τραγούδι πράγμα δύσκολο απ ότι φαίνεται.

Καλημερα. Θα ηθελα να επαναλαβω την ερωτηση για το παραπανω τραγουδι μηπως και καποιος απο τους καινουργιους γνωριζει

Θα ήθελα για αλλη μια φορά να επαναφέρω την ερώτηση αυτή, γιατί έχω σκάσει που δεν μπορώ να βρω αυτό το κομμάτι πουθενά. ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Ειμαι απελπισμενος εστω καποιος μηπως εχει καμια ιδεα για του που να απευθυνθω μηπως δω φως?

Φανταζομαι τον εαυτο μου μετα απο δεκαετιες σ αυτο το φορουμ να ρωταω ακομα γι αυτο το κομματι, βγαλτε με ψευτη

Στον ΚΟΥΜΠΙΟ γιατί δεν απευθύνεσαι;

Πως? Που θα τον βρω?

Ηλία μου παίρνω από χθές τον κοινό μου φίλο που έχω με τον ΚΟΥΜΠΙΟ , μπας και έβρισκα καμμιά άκρη και σε εξηπηρετούσα , αλλά το έχει απενεργοποιημένο.

Το μόνο σχήμα που συμμετείχε παλιά ο Κουμπιός απ’όσο βρήκα ήταν οι ΚΟΥΜΠΟΤΡΥΠΕΣ ΑΕ.
Μια αναζήτηση μου έβγαλε ότι το συγκρότημα είχε 2 7ιντσα στην δεκαετία του 80, αλλά ήταν μάλλον…πανκ ροκ!
Κατά τα άλλα η δισκογραφία του Κουμπιού είναι αρκετά μεγάλη. Απ’ότι είδα δεν συμμετείχε σε άλλο δίσκο “σχήματος”…
Μήπως δεν είναι Κουμπιός ?:084:

Θα δούμε μπάμπη μου θα δούμε.Περιμένω τηλ. από τον φίλο μου τον μπασίστα,(είναι ταυτόχρονα και μελισσοκόμος και εξαφανίζεται συχνά,πυκνά).
Αυτό που θυμάμαι είναι, ότι πριν πολλά χρόνια σε μια φιλική γιορτή ,είχα γνωρίσει έναν μουσικό αυτού του σχήματος ,ο οποίος έμενε και στο ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΕΙΟ,και μετά το τέλος της γιορτής τον πήγα και σπίτι του , καθώς είχα την ίδια πορεια.Τότε συζητώντας, δεν θυμάμαι και πολύ καλά (είναι πολλά τα χρόνια) μου είχε πεί ότι στην απόπειρα αυτή ή ήταν και ο ΚΟΥΜΠΙΟΣ ή απλά τον γνώριζε,καθώς και εκείνος κάπου εκεί μένει. Μόλις έχω νέα θα επανέλθω.

Ας επαναφερω το θεμα στην επιφανεια μηπως και κανας χριστιανος βοηθησει!!

Το ψάχνω και γω χρόνια αυτό το τραγούδι. Μπορώ να βοηθήσω μόνο στην χρονολογία. Το άκουσα για πρώτη και μόνη φορα το 1987, φαντάρος στο Χαιδάρι. Το ύφος θύμιζε λίγο Δ. Κοντογιάννη αλλά υποθέτω αμα ήτανε αυτός θα το εντοπίζαμε. Για να δούμε, δεν μπορεί να εξαφανίστηκε έτσι…

Προσφατα καποιος μου ειπε οτι το τραγουδι αυτο ειχε διακριθει στο φεστιβαλ Θεσσαλονικης, δεν μπορεσα να το βρω πουθενα ομως σε καμια αναζητηση στο νετ μεσα απο ιστοσελιδες του Φεστιβαλ. Μηπως ξερει κανεις ή εχει αρχειο απο το Φεστιβαλ Θεσσαλονικης?

Κάτι βρέθηκε:

χα χα χα ρε delibalta που το ξετρύπωσες?? Αυτό είναι μία διασκευή της Κασσιανής που είχαμε κάνει με τους Rebet Against, το κομάτι το εκτελώ όπως το θυμάμαι απο ενα φίλο κιθαρίστα που έτυχε να συμπάιξουμε στο νησί όταν ήταν φαντάρος, δυστηχώς και απο μέρους μου καμία άλλη πληροφορία για την προέλευση του

Η ελπίδα μου Γιώργο ήταν μήπως ήξερες εσύ. Όπως βλέπεις το ψάχνουμε χρόνια. Εγώ κάθε τόσο έψαχνα με την ελπίδα κάποιος να το έχει ανεβάσει, και χθές μετά από τόσα χρόνια μου έβγαλε η αναζήτηση το κομμάτι σας και τουλάχιστον έχουμε μια εκτέλεση να υπάρχει.

Το τραγούδι το είχα ακούσει μία και μόνη φορά στην κουζίνα του στρατοπέδου στο Χαιδάρι εν έτει 1987. Από τότε πότε. Ούτε ράδιο, ουτε TV, ούτε σε ταβέρνα, ούτε σε μπουζούκια. Να 'στε καλά που το είπατε.

12 Χρόνια μετά, βρήκα το τραγούδι: το έπαιξε ο Αλέξης Βακης στο ράδιο.
Είναι του Γιάννη Κιουρτσογλου του 1981 Αν συγκράτησα καλά τα στοιχεία…

3 «Μου αρέσει»