Alles Gute Martha

Επειδή τα γενέθλια είναι σημαντικά στη Γερμανία, Alles Gute & herzlichen Glueckwunsch zum Geburtstag Μάρθα!

Μάρθα χρόνια πολλά και όμορφα!

…και χρόνια Καλά!

Να κι ένα e-δωράκι, από έναν κορυφαίο “ρεμπέτη της απέναντι όχθης”

//youtu.be/zYrVwGxlcFA

Μάρθα μας,
Χιλιόχρονη κι ευτυχισμένη να είσαι με όλα τα καλά!

:063:

Μάρθα, χρόνια πολλά! ό,τι καλό επιθυμείς!

Και από μένα πολλές ευχές για τα γενέθλιά σου, Μάρθα!

Χρονια Καλα Μαρθα!

ΥΓ
Έκτακτος ο John Lee…

Μάρθα μας γλυκιά !!! Πολύχρονη, υγιής και δημιουργική πάντα!

ΥΓ:
Πάω να σου στείλω ένα σπέσιαλ δωράκι στο μέιλ σου !!!
(ΔΟΜΝΑ ΣΑΜΙΟΥ, κάτι δυσεύρετο ! )

Σήμερα είμαι πολύ συγκινημένη. Όλους σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σας, μου δώσατε μεγάλη χαρά και … έκπλξη! ΄Το δώρο της Ιωάννας θεωρώ δυο φορές συγκλονιστικό (γιατί μου το έστειλε από εσωτερική παρόρμηση και γιατί η φωνή του αγοριου μπαίνει μέσα στη ψύχή).
Παλαιότερα και εδώ (στα καθολικά χωριά τουλάχιστον) τα γεννέθλια δεν είχαν τόση σημασία, τα παιδια πήραν συχνά το όνομα ενός άγιο ή από ένα πρόσωπο της βίβλος και γι’ αυτό η ονομαστική εορτή ήταν πιο σημαντική σε σύγκριση με σήμερα.

Μάρθα!

ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ! :063:

Ο,τι ποθείς να το εχεις!!!

Besser spaet als nie,
Grueße aus NRW an den Freistaat Bayern.

Nachtraeglich alles Gute zum Geburtstag Μάρθα και ότι επιθυμείς.

προσπαθώ να σας στείλω χαιρετισμούς από το Μόναχο

πρόκειται για το “τρωικο άλογο” που βρίσκειται τι στιγμή λόγω μιας έκθεσης μπροστά στην Γλύπτοθήκη του Μονάχου

“Τρωϊκό άλογο” το αποκαλούν οι ευρωπαίοι στις διάφορες γλώσσες τους (π.χ. Trojan Horse στα αγγλικά). Στα ελληνικά λέγεται “Δούρειος Ίππος”.

Χρόνια Πολλά και από 'μένα!

τις θερμότερες ευχές μου,να είσαι πάντα γερή,τυχερή,χαρούμενη!να χαίρεσαι και να σε χαίρονται οι αγαπημένοι.(καθυστερημένα βέβαια οι ευχές,αλλά δεν μπαίνω πιά συχνά internet,έτσι δεν γνωριζα πως είχες γενέθλια).ελπίζοντας πάντα πως είσαι καλά…καλό βράδυ Μάρθα μου.