Αγορά πρώτου μπουζουκιού ερωτήσεις ενός αρχάριου

Καλησπέρα και πάλι φίλε μου! Εγώ αγόρασα το μπουζούκι του Μάτσικα το 2009(ήμουν 12 ετών). Ήθελα να μάθω πολύ μπουζούκι. Βέβαια τότε δε γνώριζα σχεδόν καθόλου από Ρεμπέτικο ρεπερτοριο. Λόγω οικονομικού σταμάτησα τα ιδιαίτερα που έκανα στο μπουζούκι και με το περασμα του χρόνου το χα παρατήσει. Μετά από κάποια χρόνια το ξανάπιασα στα χέρια μου και θυμόμουν όλα τα τραγούδια που χα μάθει προηγουμένως. Στα 17-18 μου άρχισα να ακούω και ρεμπέτικα και μάρεσαν πολύ. Έτσι αυτή τη φορά πήρα την απόφαση να ξαναρχισω να μαθαινω μπουζούκι αλλά μόνος μου εφόσον είχα και τη βοήθεια του ίντερνετ. Το καλό είναι ότι παρόλο που υστερώ στη θεωρία, έχω καλό αυτί. Εν τέλει, το μπουζούκι το χω 10 χρόνια και τα τελευταία δύο χρόνια ψάχνω για κάτι καινούριο. 99% οδεύω προς ραπακούσιο γιατί με χουν μαγέψει τα μπουζούκια του…Απ όσο ξερω τα πιο φθήνα του ξεκινάνε από 1250 αλλά πίστεψε με αξίζουν. Δεύτερη επιλογή στο να αγοράσω μπουζούκι είναι Τάσος Κατσίφης.

4 «Μου αρέσει»

ευχαριστω πολυ.:grinning::grinning::grinning:

1 «Μου αρέσει»

Πέρασα μια βόλτα από τον κ.Μουστάκα σήμερα.Είχε ένα μόνο διαθέσιμο μπουζούκι στα 750 αυτό που έχει και στο site.Από Σεπτέμβρη θα ξεκινήσει καινούργια.Μπαίνει στα υπόψιν ο κ.Μουστάκας.Για το μπουζούκι δεν μπορώ να κρίνω πάντως σαν άνθρωπος με κέρδισε και απάντησε σε πολύ φιλικό επίπεδο σε ότι τον ρώτησα.Φαίνεται καλό παληκάρι.
Οπότε μέχρι στιγμής βρίσκομαι μεταξύ Ζαράνη και Μουστάκα.Η αναζήτηση συνεχίζεται.

2 «Μου αρέσει»

Να σου πω τι να κάνεις εγώ που έγραψα περίπου τα ίδια πριν ένα χρόνο με σένα και ήμουν άσχετος εντελώς με την μουσική; Να ψαχτείς κοντά σου στις γύρω περιοχές αν υπάρχει κάποιο ωδείο με ευγνωσμένες ικανότητες στην εκμάθηση του μπουζουκιού και να μιλήσεις με τον δάσκαλο, μήπως ο δάσκαλος μπορεί να σε αβαντάρει και όταν λέω αβαντάρει να σου δανείσει είτε όργανο είτε να πηγαίνεις στο ωδείο να κάνεις πρακτική με τα όργανα του ωδείου τα οποία είναι όργανα με όμικρον κεφαλαίο και δεν είναι τιναχτήρια. Αν δεις μετά από κανα μήνα πως όντως θέλεις να προχωρήσεις να μάθεις τότε λες στο δάσκαλο να σε στείλει σε καλό οργανοποιό να παραγγείλεις ένα όργανο το οποίο θα το έχεις και 20 χρόνια. Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα ο δάσκαλος να πηγαίνεις στο ωδείο και να κάνεις εκεί πρακτική αντί να την κάνεις σπίτι σου που θα παίρνεις και των γειτόνων τα αυτιά.
Υπάρχουν αξιότιμοι άνθρωποι στο χώρο που μπορούν να σε βοηθήσουν. Δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά εγώ που ξεκίνησα στα 42 ένα χρόνο μετά σου λέω πως η μουσική είναι το μεγαλύτερο ναρκωτικό και ευτυχώς το καλύτερο. Αν δεις πως σου πάει και δεν βαρεθείς την διαδικασία και προπαντώς τη μελέτη μετά από κανα δύο χρόνια θα πεις τι λάθος έκανα που δεν πήρα ένα καλό όργανο εξ’ αρχής. Αυτή είναι η άποψη μου. Δεν θα σου πω που να πας να μάθεις μουσική, ψάξου να δεις ποιος μπορεί να σε βοηθήσει σε αυτό δηλαδή και στην εκμάθηση και στη σωστή αγορά. Και αν είναι ρε παιδί μου να δίνεις και 20 ευρώ παραπάνω καλύτερα να δίνεις για ένα χρόνο 20 ευρώ παραπάνω το μήνα και να μην αγοράσεις τιναχτήρι παρά να πεις ένα χρόνο μάνα πάρε αυτό το δωράκι να τινάζεις τα χαλιά στο μπαλκόνι!

4 «Μου αρέσει»

Φίλε εσένα μπορεί να σου ήρθανε αλλιώς τα πράγματα ή να είχες γνωστό που να σε βοήθησε.Και εγώ μεγάλος είμαι 39 και παντελώς άσχετος με τη μουσική.Έχει γίνει μια επαφή με δάσκαλο για ιδιαίτερα στο χώρο του.Οπότε να πηγαίνω εκεί να παίζω για εξάσκηση δεν νομίζω να παίζει άσε που και εγώ θα ήθελα μόνος μου να μελετήσω όταν φεύγω από το δάσκαλο.
Τα αυτιά γιατί να τους τα παίρνω τόσο δυνατά ακούγοντε?
Τώρα για το όργανο ο δάσκαλος μου είπε για την δική μου περίπτωση κάποια πράγματα αλλά δεν θα ήθελα να το μοιραστώ στο φόρουμ.
Εσύ με τί όργανο ξεκίνησες?Για καλό 1ο όργανο 1300 και πάνω αυτή τη στιγμή δεν έχω να διαθέσω φίλε μου.Ταβάνι έχω βάλει τα 800.
Πέρα από το δάσκαλο δεν έχω φίλους στο χώρο που να μπορούσανε να έρθουνε να δοκιμάσουμε μπουζούκια.Μόνο ένα παληκάρι προσφέρθηκε κάποια στιγμή αφού του το ζήτησα απλά δεν είχε έτοιμο ο οργανοποιός να πάμε.

Ε οπότε αφού σου έχει πει ο δάσκαλος ό,τι σου έχει πει εγώ πάω πάσσο. Εγώ ξεκίνησα με όργανο που μου έδωσε με τη καρδιά του ο δάσκαλος μέχρι να αποκτήσω το δικό μου, πολύ γνωστού οργανοποιού. Του ξηγήθηκα πολύ καλά όμως μέχρι και λεφτά είπα να του δώσω στο χέρι για να μην νιώσει πως θα του κάνω παγαποντιά. Απλώς δεν αναφέρω ούτε δάσκαλο ούτε οργανοποιό για να μην κάνω διαφήμιση ούτε στον έναν ούτε στον άλλον. Και το κυριότερο μπορεί να μην θέλει να το κάνει σε άλλο μαθητή, να υπάρχει μία τέτοια πιθανότητα.
Νομίζω πως ήμουν πολύ ξηγημένος απέναντι στον δάσκαλο και για αυτό έδειξε κατανόηση και συμφώνησε μαζί μου.

Δεν ξέρω που μένεις αλλά αν είναι οι τοίχοι είναι λεπτοί ναι ακούγεσαι στον διπλάνο σου αν μένεις σε πολυκατοικία.

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ φίλε.Κατάλαβα τί μου λες.Αν επιτρέπεται μετά από πόσο καιρό μαθημάτων πήρες μπουζούκι και πόσα χρήματα διέθεσες?

Μετά από 8 μήνες παράγγειλα ακόμα δεν το έχω πάρει! Γύρω στα 2300 θα μου πάει αλλά θα πεθάνω μαζί με αυτό. Δεν θα ξαναπάρω άλλο στη ζωή μου! Και αν τυχόν το πουλήσω θα πουληθεί μέσα σε μία εβδομάδα και δεν θα έχω χάσει πάνω από 300 ευρώ! Και θα το πάρουνε εύκολα! Αυτό πληρώνεις το να μην χάσεις στη μεταπώληση μέγαλο μέρος του κεφαλαίου που επενδύεις! Είμαι αριστερόχειρας και θα πουληθεί πολύ εύκολα. Εγώ για παράδειγμα αν είχα προσφορά μεταχερισμένο για αριστερόχειρες από το συγκεκριμένο οργανοποιό αν ήταν άθικτο θα το αγόραζα δεν θα περίμενα να μου φτιάξει ο οργανοποιός!

1 «Μου αρέσει»

Κατάλαβα.Με το καλό να το πάρεις και να μας το δείξεις να χαρούμε και εμείς φίλος!
Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Γεια σου Λάμπρο, τώρα είδα την ερώτηση σου και μιας που είμαι αραχτός είπα να σου γράψω.
Κατ’ αρχήν αν έχεις ήδη αγοράσει όργανο με γειά σου να το χαρείς και καλά κουράγια που αυτή είναι η πραγματική ουσία γιατί και μαγικό να είναι μόνο του δεν βγάζει…άχνα!!
Αν όμως το σκέφτεσαι ακόμα, εκείνο το οποίο θα είχα να σου πω εγώ σαν επαγγελματίας πάρα πολλά χρόνια και έχοντας τις ίδιες απορίες με ‘σένα όταν ξεκίνησα κάποτε είναι ότι η επιλογή ενός οργάνου εκτός από την τιμιότητα την φερεγγυότητα και προπαντός την γνώση και την πείρα ενός κατασκευαστή προκειμένου να προκύψει ένα στ’ αλήθεια καλό όργανο “ΓΙΑ 'ΣΕΝΑ”, εξαρτάται και από άλλους παράγοντες που αφορούν στοιχεία της μουσικής προσωπικότητας του καθενός που είναι μοναδική δηλ. πως παίζει κ.α…Αυτό όμως δεν είναι δυνατόν να το γνωρίζεις τώρα αλλά θα το μάθεις εν καιρώ όπως όλοι και εφ’ όσον συνεχίσεις με το άθλημα…
Εκείνο που χρειάζεσαι λοιπόν αυτή την στιγμή είναι ένα οργανάκι με μια κατασκευή στοιχειωδώς τίμια (σκάφος-μάνικας κ.λ.π.) ΣΩΣΤΟ στις νότες αλλά και ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ για να μπορείς να μελετάς όσο μπορείς “όρεξη να 'χεις”!! και γι αυτήν την περίπτωση αυτήν ο ΓΙΩΡΓΟΣ ο Μάτσικας(υιός) στον Ταύρο προσφέρει εγγυημένα και στα 450 περίπου ευρώ κάτι τέτοιο καρατσεκαρισμένο απο ‘μένα μιας και έχω στείλει πάνω απο 20 μαθητές μου εκεί και έχουν εδώ και χρόνια οργανάκια αναλλοίωτα στο χρόνο που η μόνη τους διαφορά με τα πολύ ακριβά του ίδιου κατασκευαστή είναι η παραπάνω ποιότητα και η στρογγυλάδα του ήχου κάτι που είναι αναμενόμενο λόγω των πιο ακριβών υλικών… Η δε δωρεάν υποστήριξη του μετά την αγορά είναι δεδομένη και βέβαια λόγω του ότι είναι και ο ίδιος παίκτης και αυτό κάτι λέει στα συν…
Με αυτά τα χρήματα σε κάποιον απο τους μεγάλους κατασκευαστές δεν πάιρνεις σχεδόν…τίποτα!! Σ’ αυτούς θα απευθυνθείς όταν θα έχεις γίνει πια Παίκτης και αναλόγως θα ξέρεις πια τι θα ζητήσεις και τι στ’ αλήθεια χρειάζεσαι!! Τότε λοιπόν θα τα “σκάσεις” κανονικότατα για να έχεις την “διαφορά” γιατί τα φτηνά τους όργανα δεν τα φτιάχνουν καν αυτοί οι ίδιοι αλλά οι…βοηθοί τους και δεν αξίζουν ούτε τα μισά της τιμής τους…(γέλιο)Εγγυημένα!! Να είσαι καλά!
Δημήτρης

1 «Μου αρέσει»

Φίλε μου σε ευχαριστώ και εσένα για τη συμβουλή.Όταν λες γιος Μάτσικα στον Ταύρο εννοείς μήπως στο κατάστημα Μάτσικα στην Καλλιθέα?Δεν ξέρω για τον Ταύρο.Έχεις δίκιο στο να μάθω λίγο να παίζω πριν παραγγείλω απλά έλεγα να έπαιρνα από οργανοποιό όμως και αυτό όσο το έψαξα δύσκολο φαντάζει αφού πέρα από τον ήχο δεν μπορώ να κρίνω εγώ αν κάνει στα χέρια μου.Άντε να του πω παίξε λίγο εσύ να το ακούσω.Από εκεί και πέρα δεν μπορώ να ξέρω κάτι άλλο πάνω στο όργανο και δεν βρίσκω εύκολα κάποιον να έρθει.Λογικό ο κόσμος έχει τρεχάματα πως να έρθει να βοηθήσει κάποιον άγνωστο?
Το θέμα είναι στα λεφτά που λες πρέπει πάλι να το πάρω κατόπιν συμβουλής κάποιου φίλου να δει για παράδειγμα αν οι νότες που βγάζει είναι σωστές ή ζητάς στα λεφτά οργανάκι και απλά το παίρνεις γιατί πάνω κάτω ίδια είναι?
Να είστε καλά για την βοήθεια όλοι.

Φίλε μου αφού εχεις βρει δάσκαλο, σίγουρα θα μπορεί να σε βοηθήσει στην επιλογή οργάνου.
Κατά τα άλλα κι εγώ συμφωνώ να πάρεις κάτι απλό αλλά αξιοπρεπές στην αρχή, μέχρι να δεις τι σου ταιριάζει.

3 «Μου αρέσει»

Ναι, λέω στον Ταύρο επειδή κατεβαίνεις στην στάση Ταύρος με τον ηλεκτρικό και είναι στα 100 μέτρα το μαγαζί. Όσο για τα χρήματα ο Γιώργος δεν υπάρχει περίπτωση να σου δώσει κάτι λιγότερο απ’ αυτό που σου είπα και μπορεί να παίξει και το όργανάκι μπροστά σου αλλά δεν λέει τίποτα αυτό γιατί και ένα όργανο ντίπ για ντίπ σκάρτο από το Μοναστηράκι στα χέρια ενός έμπειρου παίκτη μπορεί να φαντάζει…θησαυρός!.. Απο κει και πέρα δεν έχω κάτι άλλο να σου πω και βέβαια εσύ αν θέλεις θα συνεχίσεις το ψάξιμο…
ΥΣ:
Αμάν…τώρα είδα ότι είσαι 39 ετών! Δεν το ‘χα δει πιο πριν…Λοιπόν με το χέρι στην καρδιά σου λέω πως είναι λίγο(:wink: αργά και οι δυσκολίες θα είναι τεράστιες γι αυτή την ηλικία στην εκμάθηση του οργάνου αλλά παρ’ όλα αυτά εύχομαι το καλύτερο…Καλό απόγευμα.

1 «Μου αρέσει»

Με άγχωσες με το τελευταίο αλλά δεν πειράζει.Ας ξεκινήσω με το καλό και βλέπουμε.Όλα δύσκολα είναι.

1 «Μου αρέσει»

Κι εγώ 39 είμαι (όπως η δεσποινις στην ταινία). Το πιο δύσκολο στην εκμάθηση είναι οι υποχρεώσεις και οι σκοτουρες αυτής της ηλικίας. Σίγουρα ένα μικρό παιδί ρουφάει τη γνώση και την εσωτερικευει με φυσικό τρόπο, αλλά ο ενήλικας το κάνει πιο συνειδητά και οργανωμενα.
Τόσα χρόνια που κάνω μαθήματα σε ενήλικες, οποίος ήθελε και μπορούσε να ασχοληθεί, μια χαρά μάθαινε. Μη μασάτε και προχωράτε!

7 «Μου αρέσει»

Ελπιζω να σε βοηθησω με αυτο. Καποτε θα σου λεγα αν εχεις οντως μερακι, να προχωρουσες με τη μια σε αγορα καλου οργανου, οικονομικα μιλωντας. Γιατι και θα σε βοηθουσε να μαθεις, καθως θα ειχε και μεταπωλητικη αξια γενικα. Ασχολουμενος λιγο λιγο με τις κατασκευες, σου προτεινω να πας να ψαξεις πρωτα οργανα και στην κλιμακα των 500-600, δεν ειναι περιεργο να βρεις ενα πολυ καλο μπουζουκι, με λιγη τυχη. Και εννοω πολυ καλο. Απλα χωρις φιοριτουρες πολλες. Επισης μια λυση ειναι το μεταχειρισμενο. Σε ολες τις λυσεις πρωτα το ακουμε με καποιον που εμπιστευομαστε και μετα αγορα! Και στα 39 μαθαινεις και στα 49, μερακι θελει και χρονο. Χρονος ειναι το δυσκολο, αλλα αμα καθε μπουζουξης παιζει μια ωρα τουλαχιστον τη μερα, θα εχει ικανοποιητικα αποτελεσματα!

5 «Μου αρέσει»

Τελικά σήμερα πήγα και πήρα ένα μπουζούκι της φτηνής σειράς από Μάτσικα με 400 ευρώ.
Θα ήθελα να ευχαριστήσω και στο φόρουμ το @liga_rosa που έτρεξε καλοκαιριάτικα από τη μια άκρη της Αθήνας στην άλλη να με βοηθήσει στην αναζήτηση οργάνου χωρίς καν να με ξέρει.
Ελπίζω να μπορέσω να έρθω στη μάζωξη να γνωρίσω και άλλα μέλη.
Πέμπτη με το καλό ξεκινάω μαθήματα.

4 «Μου αρέσει»

καλόπαιχτο! @Lambros.L χαρά μου να βοηθήσω αφού είχα χρόνο, εξάλλου έκανα και μια έρευνα αγοράς για πάρτη μου.
πάντως οφείλω να πώ ότι το τρίχορδο του ζαράνη με το σπαστό καπάκι ήταν εξαιρετικό, ειδικά για τα λεφτά του. οπότε όποιος ενδιαφέρεται ας του ρίξει μια ματιά!

4 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ φίλε ήτανε ωραίο μπουζούκι και με πρίμο ήχο.

1 «Μου αρέσει»

Μπράβο φίλε Νίκο, καλημέρα σε όλους και καλοπαιχτο.

2 «Μου αρέσει»