adsl και modem.

Έχω adsl σύνδεση και σήμερα χρειάστηκε νά στείλω ένα Fax.Προφανώς αυτό το πράγμα που αναβοσβήνει στο γραφείο μου δεν είναι modem.Υπάρχει τρόπος να στείλω αυτό το ρημάδι το fax;.:230::082:

Αυτό που αναβοσβήνει στο γραφείο σου είναι πιθανότατα router. Για να στείλεις FAX χρειάζεσαι είτε να στήσεις έναν fax server αν χρησιμοποιείς δίκτυο με πάνω από ένα PC, ή το κατάλληλο software. Πιθανότατα σαν εφαρμογή να την έχεις ήδη: άνοιξε ένα αρχείο στο Word, πήγαινε File>Print και στο μενού που επιλέγεις τον εκτυπωτή δες αν υπάρχει FAX. Αν όχι, συμβουλεύσου το manual του router σου για το αν υποστηρίζει fax υπηρεσία. Θα σε κατευθύνει στο start>Settings>Printers and Faxes για να κάνεις την εγκατάσταση.

Θα σου συνιστούσα να αποφύγεις λογισμικά του τύπου WinFax, γιατί όποτε τα χρησιμοποίησα μόνο προβλήματα μου δημιούργησαν. Σημείωσε ότι σε κάθε περίπτωση, για να στείλεις και να λάβεις fax πρέπει το PC και ο router να είναι πάντα αναμμένα.

για ριξε εδω μια ματια!!!
https://www.efax.com/en/efax/twa/signup?selectedPCity=&OFFERCODE=EFAX_PLUS_EUR_1100_30DAY_NOACT&ipCountry=GR&region=europe

Αυτό που μου λέει συνέχεια είναι ότι δεν έχω μόντεμ.
Γιατί να έχω μόντεμ ,αφού έχω ρούτερ;(Τα γέλια του μάστορα ακούγονται μέχρι εδώ):089:

Καλά, μιλάμε το forum έχει παλαβώσει.
Μέσα σε μια μέρα πέφτουν τα εξής κάτωθι μηνύματα:

και καπάκι:

:019:

Τα γέλια του μάστορα ακούγονται μέχρι εδώ, αλλά τα δικά μου γέλια ακούγονται ως την Αμερική.

Δημήτρη γειά.
Κι εγώ έχω dsl και στέλνω και φαξ μέσω του μόντεμ του υπολογιστή όχι του μόντεμ dsl.
Από τον υπολογιστή φέυγουν τα εξής καλώδια:

  1. USB>ADSL Modem>Καλώδιο τηλεφωνικό>πρίζα τηλεφώνου
  2. Modem υπολογιστή>Καλώδιο τηλεφωνικό>φίλτρο>πρίζα τηλεφώνου. (Το φίλτρο χρειάζεται για να μην επηρεάζεται η γραμμή τηλεφώνου ή φάξ από τις συχνότητες του dsl.)
    Μήπως δεν έχεις βάλει το φίλτρο και αυτό παρεμποδίζει;
    Πρόγραμμα για αποστολή φαξ μέσω υπολογιστή ένα καλό είναι το Winfax10. Αφού το εγκαταστήσεις στέλνεις το έγγραφο που θέλεις μέσω της εντολής “Εκτύπωση” ενός προγράμματος και επιλέγοντας Winfax. Για αποστολή μιας εικόνας ή ενός εγγράφου έντυπου σκαννάρεις και μετά από το πρόγραμμα πάλι επιλογή “εκτύπωση” και Winfax.
    Αν θέλεις το Winfax στο στέλνω (35mb).
    Νάσαι καλά.
    Δαμιανός.

Ρε Δαμιανέ, τώρα τι θες, να φάμε καμιά καμπάνα για ανταλλαγή software; Τέτοια θέματα μπορούν να διευθετηθούν μέσω ΠΜ ή email. Το έχουμε πει χιλιάδες φορές: το Φόρουμ δεν είναι τόπος ανταλλαγής αρχείων οποιουδήποτε τύπου. Είναι παράνομο, καλώς ή κακώς είναι άλλο θέμα, αλλά είναι! Τελεία!