Αδερφοί Μιλάνοι

Μόλις προχτές γύρισα από τον Βόλο όπου είχα πάει για να ακούσω τους Μιλάνους.
Θα ήθελα να καταθέσω στο Forum τον ενθουσιασμό μου για αυτά τα δύο γερόντια που έχουν μέσα τους περισσότερη ζωή και από τους περισσότερους νέους οργανοπαίκτες που ξέρω ( και τον εαυτό μου ).
Επαιξα δύο βράδια μαζί τους και με γέμισαν και με έμαθαν και με τρέλλαναν και με βοήθησαν δίνοντάς μου δύναμη να συνεχίσω να παίζω.
Ο Κάρολος με ένα μπουζούκι μπαχαντέλα που οι περισσότεροι παίκτες θα απαξιούσαν να παίξουν, σκεβρωμένο, σπασμένο ( κολλημένο με μονωτική ταινία ) έκανε ταξίμι και σωπαίναν όλοι, τον κοιτούσαν όλοι στα μάτια και τραγουδούσαν. Με αυτό το μπουζούκι έπαιζε και στο cd τους!
Ο δε Νίκος με τρία εγκεφαλικά τραγουδούσε με κέφι σαράντα εφήβων έτσι που σε έπιανε στην καρδιά και στο φιλότιμο να τραγουδήσεις και εσύ. Με την κιθάρα του ακολουθούσε τα ταξίμια του Καρόλου και όταν τα κατάφερνε και τέλειωνε το ταξίμι αναστέναζε και ξεφυσούσε χαμογελώντας που το κομμάτι παίχτηκε καλά.
Πολλά πάρα πολλά που δεν έχω ούτε το ταλέντο ούτε τον χώρο για να τα καταθέσω και να τα μοιραστώ μαζί σας είδα στη σκάλα του Μιλάνου στον Βόλο και είμαι σίγουρος ότι όποιος απο σας κάνει μιά βόλτα μέχρι εκεί δεν θα το μετανοιώσει.

Πότε ήσουνε ωρέ Γιώργη; Συναντηθήκαμε και δεν το πήραμε χαμπάρι; Όταν ανεβαίνεις στο Βόλο, δίνε κάνα σήμα…

Φραγκίσκος

Aχ τι μου θυμισες ρε Γιωργο! ποσο καιρο εχω να παω στη “Σκαλα”!
με πιασαν οι τυψεις. αντε την επομενη φορα.

Αρης απο Βολο, φιλος των Μιλανων. εσεις ποιοι ειστε ρε παιδια?

Τώρα τελευταία, άκουσα για πρώτη φορά το “Ασε με να καζαντίσω των Μιλάνων”.
Τί ταξίμι, τί πενιά, τί στίχος στενάχωρος, και τί ωραία που το λέει ο μαστρο-Κάρολος.

Έχει πάει κανείς μας τελευταία να τους ακούσει; Εύχομαι να’ ναι καλά τα γεροντάκια.

παιδιά, υπάρχουν κατι ηχογραφήσεις των Μιλάνων απο το ουζερι Τουμπουρλίκα στην Σαλονική …

πείτε αν ενδιαφέρεστε να τα ανέβασω και να δώσω λινκ.

Μα είναι ερωτήσεις αυτές φίλε Θοδωρή μας; Περιμένουμε link…

http://s37.yousendit.com/d.aspx?id=1S50K11JWDETA0KZON2VVH24EI

http://s37.yousendit.com/d.aspx?id=0XEFH0EHXUUWM0FUB1H3Q9F89B

enjoy

“Ασε με να καζαντίσω των Μιλάνων”.

http://s37.yousendit.com/d.aspx?id=0XEFH0EHXUUWM0FUB1H3Q9F89B

I Milanoi 3hordo i tetrahordp pezoun?

Ο Κάρολος παίζει με τρίχορδο. Ο Νίκος πάιζει κιθάρα και μπαγλαμά. Ο Στάθης (ο μικρότερος) ο οποίος δεν ασχολείται με την ταβέρνα, διδάσκει μπουζούκι και παίζει κυρίως τετράχορδο. Κατά καιρούς στον μουσικό τους βίο έχουν παίξει και με τα δύο (Ο Κάρολος όταν δούλευε κάποτε επαγγελματικά).
Δες, αν θέλεις, στο www.klika.gr, τη συνέντευξή τους και την ιστορία τους.

γ

Θοδωρή τα link που δίνεις λένε ότι τα αρχεία δεν ισχύουν πια. Τσέκαρε το λίγο και ενημέρωσε.

Γιάννη τα links τα έχει δώσει ο Θοδωρής από τον Ιούνιο… Συνήθως στα “free upload sites” τα αρχεία έχουν διάρκεια 7 με 10 μέρες για να μη γεμίζουν οι servers τους.

εχει δικιο ο Γιώργος … δωστε μου λίγο χρόνο (εχω και ενα ρημαδι διδακτορικο να τελειωσω) και θα τα ξανα-ανεβασω …

την καλησπέρα μου σε ολους

Παιδιά υπάρχει το παρακάτω λινκ όπου μπορείτε να κατεβάσετε τις ηχογραφήσεις των Μιλάνων από την Τομπουρλίκα. Είναι πράγματι απίστευτοι. Μερακλώνεις και μόνο που τους ακούς από τον υπολογιστή.

http://rebetiko.sealabs.net/home.php

Μόνο που πρώτα πρέπει να κάνετε sign up (ενός λεπτού δουλειά δηλαδή) και μετά να πάτε στο λινκ που λέει Τραγούδια. Εκτός απ΄αυτά θα βρείτε εκεί εκατοντάδες ρεμπέτικα σε mp3.

2 βιντεάκια από την Σκάλα. Αν δεν κάμω λάθος πρέπει να είναι από την ίδια εκπομπή.

Διαμαντι οι ανθρωποι αυτοι,μια στεγη που λειπει παρα πολυ απο τον Βολο…Εγραψε ιστορια,τρεις γενιες μεγαλωσε.Τους ευχαριστω παρα πολυ αν και τους προλαβα μολις 2 χρονια.Αρκουσε…

//youtu.be/lwxz6nbPB44

Γνωρίζει κανείς τους στίχους στην πρώτη στροφή αυτού του τραγουδιού; Μπόρεσα και ξεχώρισα τα εξής:

Και σαν ήλιος λάμπουμε με τη φαλακρίτσα μας
(…) θέλουμε και τη μαγειρίτσα μας
(…) τα κότσια μας όπως υποθέτουμε
να γιατί τα όπλα μας δεν τα καταθέτουμε

(…) θέλουμε και τη μαγειρίτσα μας
το βαστούν τα κότσα μας όπως υποθέτουμε

(πιάτο που τη) θέλουμε και τη μαγειρίτσα μας
το βαστούν τα κότσα μας όπως υποθέτουμε