38η "Ρεμπέτικη" Συνάντηση

Το Σάββατο στις 19.04.08, 38η “Ρεμπέτικη” Συνάντηση στο Bochum Wattenscheid.

Kirchenburg Propstei St. Gertrud
Auf der Kirchenburg 2 , 44866 Wattenscheid

Αυτή τη φορά η εκδήλωση θα γίνει στα πλαίσια της Πρώτης Ελληνικής Πολιτιστικής βραδιάς
(1. Griechische Kulturnacht in Wattenscheid), την οποία οργανώνει η πόλη του Μπόχουμ, η Ανεξάρτητη Κίνηση Πολιτών Βάτενσαϊντ, το HBC και η Πρωτοβουλία Παράδοξον.

Κατά τις 7 μ.μ. θα ξεκινήσει το μουσικό πρόγραμμα με τραγούδια από την ελληνική παράδοση, που θα παρουσιάσουν το ΠΑΡΑΔΟΞΟΝ με την Βυζαντινή Χορ. Αγίων Αποστόλων Ντόρτμουντ*.
Κάποιο Σάββατο από τα επόμενα, θα έχει σχετικό ρεπορτάζ στην ΕΤ3 (Διασπορά 13.30)

Θα ακολουθήσει η Μουσική Σέσσιον, στην οποία μπορούν να πάρουν μέρος όλοι, όσοι ασχολούνται με το ελληνικό λαϊκό τραγούδι (δημοτικό, ρεμπέτικο…)
Όποιος θελήσει να έλθει, ας μου στείλει ένα μαιλ.

Είσοδος (από 5 μ.μ.) μόνο για όσους δηλώσουν συμμετοχή και δεν κοστίζει.
Στην αίθουσα, Θα πουλάνε φαγητό και ποτά Έλληνες γαστρονόμοι της περιοχής.

*Φωτογραφίες από τις πρόβες

Να συμπληρώσω:
-Η ώρα άλαξε και θα ξεκινήσουμε στις 6 μ.μ.
-Το μουσικό πρόγραμμα θα αρχίσει μετά τις υποχρεωτικές ομιλίες και χαιρετισμούς (πληρώνουν και πρέπει να τους αφήσουμε να φανούν) στις 8 μ.μ.
-Τα πρώτα τραγούδια (ελληνικά παραδοσιακά) θα παρουσιαστούν από το “Παράδοξον”, την Ελληνική Εκκλησιαστική Χορωδία Ντόρτμουντ και την γερμανική χορωδία Junge Chorgemeinschaftτου Βάτενσάιντ (60 νοματαίοι όλοι μαζί).
-θα ακολουθήσει η 38η Ρεμπέτικη συνάντηση και…
-Όσοι θέλουν να έρθουν, με ή χωρίς όργανα, πρέπει να δηλώσουν συμμετοχή. Οι θέσεις είναι περιορισμένες (ήδη 30 κλεισμένες) και θα τυπωθούν ονομαστικές προσκλήσεις. Πληρώνει ο καθένας μόνο ό,τι φάει και πιεί (δύο μαγαζιά θα φροντίσουν για το φαγητό και τα ποτά)
-Η εκδήλωση ευελπιστεί να καθιερωθεί στη περιοχή και οι οργανωτές να μαζευτούμε κάτω από το όνομα:

Η βατή πόλη - die gangbare Stadt

…μετά όμως τα τελευταία γεγονότα και το προηγούμενο με το Κόσοβο, το σκεφτήκαμε σοβαρά…
και αντί για σύλλογο “Βατόπολις” κηρύττουμε απευθείας την ανεξαρτησία της περιοχής και την ονομασία της σε
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ της ΒΑΤΟΠΟΛΙΣ

ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΕ ΜΑΣ:088:

Από Γερμανία μάλλον δεν θα έχετε πρόβλημα…

Σίγουρα δεν θα έχουνε πρόβλημα,
σήμερα αναγνωρίσανε το Κόσοβο …και αύριο την ΒΑΤΟΠΟΛΙΣ.

Το γοργόν… και χάριν έχει!

Δεν μας αναγνωρίζει κανένας:106:…το κάρβουνο λέει στη περιοχή τέλειωσε, τα ναρκωτικά τα πουλάνε δίπλα στην Ολλανδία, προηγούμενο δημιουργήσανε…
Και στα χέρια των Αμερικάνων άχρηστο σκεύος , όπως θα ΄λεγε κι ο ποιητής.

Συνεχίζουμε υπό γερμανική κυριαρχία.

Η εκδήλωση τελικά (σήμερα το ΄κλεισα) θα γίνει στην ευαγγελική εκκλησία της ειρήνης Friedenskirchen.
Μοναδική εμπειρία με ελληνική μουσική από 2 χορωδίες (οι μισοί Γερμανοί) και το “Παράδοξον”, μέσα σε ευαγγελική εκκλησία, που έχει παπαδιά αντί για παπά. Θα επιτρέπεται να πίνουμε κρασί, να χορέψουμε και καπάκι ρεμπέτικο Σέσσιον:090: με Μπουζουκάκια, μπαγλαμαδάκια, μαντολίνα, φλογέρες, κρουστά… πολύ σουρεαλιστικά, στο στοιχείο μου:090:

Πάρτε ένα μάτι από το επίσημο πρόγραμμα

και θα ανεβάσω και άλλες (όταν θα μου τισ στείλουν) από τη “ρεμπέτικη” συνάντηση 38 που ακολούθησε.

Επίσης ετοιμάζω ένα βιντεάκι για το γιουντιούμπ και μόλις ανέβει θα ρίξω σύρμα:)

Ξέρω ότι αυτό το στάιλ (που έλεγε και γνωστός μου μπουζουξής) δεν πολυαρέσει αλλά δεν πειράζει…εγώ ανεβάζω δυό βιντεάκια από το επίσημο μουσικό πρόγραμμα.

Βιντεάκια από τη “ρεμπετοσυνάντηση” που ακολούθησε δεν έχω ετοιμάσει και δεν ξέρω αν θα ετοιμάσω γιατί απλά δεν “έλεγε”:106:

  • Το γερμανικό τραγουδάκι στο δεύτερο βιντεάκι είναι το παραδοσιακό τραγούδι των ανθρακωρύχων της περιοχής