37 χρόνια χωρίς Μάρκο (2009)

Συμπληρώθηκαν 37 χρόνια από τότε που ο Μάρκος αποφάσισε να μας αποχαιρετήσει.
Ας πιούμε ένα ποτηράκι στη μνήμη του. Εγώ το ήπια ήδη.
Την Τετάρτη το βράδυ θα παίξω δυο ωρίτσες Μάρκο, χωρίς σχόλια, με επιλογή από τις πιο καθαρές ηχογραφήσεις τραγουδιών του που έχω. Όσοι έχουν έλλειψη, ας πατήσουν ένα rec.

1 «Μου αρέσει»

Μαζί με το ποτηράκι, ας ρίξουμε και καμιά πενιά για χάρη του. Ή το λιγότερο, να το πιούμε ακούγοντάς τον.:109:
Πολλά συγχαρητήρια εκ των προτέρων για την επιλογή στην εκπομπή σου Άρη:110::110:

aris πως θα μπορούσα να ακούσω την εκπομπή στην Θεσσαλονίκη;
Υπάρχει αναμετάδοση μέσω κάποιας συχνότητας;

Nαι, μέσω του Φόρουμ, εδώ.

Κανένα απλό προγραμματάκι, Μάστορα, για ηχογράφηση; Το total recorder τάφτυσε, θέλει λέει καινούργιο.

Αν έχεις το Nero εγκατεστημένο, περιέχει ένα απλό και αξιόπιστο στην ενότητα “Ήχος”, το Nero Wave Editor.

Νίκο υπάρχει και το N°23 Recorder. Μ΄αυτό μπορείς να γράψεις απευθείας σε μπ3 ό,τι παίζει στο πισι σου. Δες εδώ κι εδώ.

Υπάρχει και το Mp3MyMp3 αλλά για να πω την αλήθεια δεν το έχω χρησιμοποιήσει τόσο ώστε να
μπορώ να το συγκρίνω με άλλα προγράμματα ως προς την αποτελεσματικότητά του και την ευχρηστία του.

Σας ευχαριστώ όλους, αλλά την πάτησα: προσπάθησα και με nero και με Ν 23 αλλά κάποια επιλογή στην κάρτα ήχου ή κάπου αλλού ήταν λάθος, με αποτέλεσμα να «γράφει» αλλά με σήμα μηδέν.

Στην γωνία, κάτω δεξιά έχεις ένα ηχείο ως εικονίδιο, κάνε διπλό κλικ.
Ανοίγει η κεντρική ένταση ήχου, οπότε πας επιλογές-ιδιότητες-συσκευή μίξης-audio rear input και πατάς ok. Κοίταξε αν είναι μαρκαρισμένη η είσοδος γραμμής(line in). Αν όχι, επίλεξέ την και δοκίμασε ξανά.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ Δημήτρη. Την είσοδο γραμμής έχω επιλεγμένη, δοκίμασα και όλες τις άλλες εισόδους, τίποτα. Ο μόνος τρόπος να ηχογραφήσω είναι τελικά μέσω του USB Radio αλλά εκεί υπάρχουν προβλήματα ασθενούς λήψης.