1913 - 1919 | Αμυνήται

Διαβαστε στο “ΛΑΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ” που μολις κυκλοφορησε για ΤΡΕΙΣ ΕΛΛΗΝΟΦΩΝΕΣ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΣΤΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗ ΤΟ 1901, σε κυλινδρους που ανατυπωθηκαν το 1999 απο το Αρχειο της Ακαδημιας τη Βιεννης σε cd και που γνωστοποιησε γι’αυτο τον Αριστομενη Καλυβιωτη -γνωστο ερευνητη και συγγραφεα- προσφατα, η φορουμιτισα [b]Martha Walter.

[/b]Δεν θα πω περισσοτερα για να μη θεωρηθει κλοπυραϊτ, παντως ας μη χαιρομαστε και παρα πολυ, δεν ειναι “ρεμπετικα” ουτε παραδοσιακα, απλα με τα σημερινα κριτηρια οπως λεει ο Α.Κ. προκειται για ελαφρα αστικα τραγουδια που ομως εχουν την αξια τους σαν ντοκουμεντα και κειμηλια αλλα και σαν στιχουργηματα μια και δημοσιευονται οι στιχοι τους !!! Ετσι θυμηθηκα τον συχωρεμενο το Βασιλη Ταρραίο-Ευσταθιαδη (μουσικο, ερευνητη, ιδρυτη των Νεαρχου Παραπλους και των Χαϊνηδων στο Ηρακλειο Κρητης), που μας ελεγε συχνα πυκνα για πολλες ηχογραφησεις με κυλινδρους που σωζονται ή πιθανον να σωζονται (δεν μπορω να ξερω τι πληροφορηση ειχε …)

Αγαπητέ marmato, καλύτερα να ανοίξεις ένα νέο θέμα για τις ηχογραφήσεις του 1901 στη Μυτιλήνη, γιατί το θέμα σου έχει μεν μεγάλο ενδιαφέρον αλλά δεν κολλάει εδώ (θέμα 1913-1919).

*Να σε καλωσορίσουμε στο φόρουμ ή …είσαι παλιός;

Αν το θενε οι διαχειριστες κανενα προβλημα.
Ειναι θεμα δεοντολογιας του φορουμ αν τα ασχετα μυνηματα τα βαζουν αλλου !!!

Καινουριος ειμαι δε με βλεπεις ;;

Δε θα πάθεις κι εσύ τίποτα αν τα βάλεις στη σωστή τους θέση. Θέμα δεοντολογίας δεν είναι σίγουρα. Λειτουργικότητας μπορεί…

Επειδή σε βλέπει, γι’ αυτό ρωτάει. Και οι διαχειριστές σε βλέπουν.

Οτι πεις εφεντη μου …

Τα παιχνιδακια -ΞΕΧΑΣΕΣ ;;;- αλλοι τα ξεκινησαν …

Εγω ειμαι τελικα !!!

Λες και δεν φαίνεται από χιλιόμετρα…
Να το πάρει το ποτάμι ή να το αφήσουμε για να έχει και σασπένς;

Γιώργο, το παράκανες.
Ανεξάρτητα του ποιός νομίζεις (ή νομίζω) ότι έχει δίκιο για καθένα απ’ τα 500 πολεμικά μέτωπα που ανοίχθηκαν τον τελευταίο μήνα, αυτά τα καμώματα μας μειώνουν όλους.

Είπες “γεια χαρά”, έτσι δεν είναι;
Ε, παράτα τα και τράβα στην ευχή αφού έτσι είπες.

Την αλλαγή IP, τα νέα nicknames, τα διάφορα e-mail που προσβάλλουν κι εμένα ακόμη, τι τα θες;
Είναι δημόσια συμπεριφορά αυτή;

Εκτός από αντισυναδελφική είναι και προσβλητική.
Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω. Θλίβομαι.

συνεχίζω εδώ, μιά και το είχα προαναγγείλει.

Μόλις “ανέβασα” στην ιστοσελίδα μου τα πρώτα στοιχεία της έρευνάς μου με τίτλο “Κάτω Ο Πόλεμος”
Μπορείτε να διαβάσετε στην μικρή εισαγωγή περί τίνος πρόκειται, να δείτε το βίντεο και να ξέρετε πως πολλές πληροφορίες θα ακολουθήσουν, οι οποίες βλέπουν για πρώτη φορά το φως της δημοσιότητας.

Το υλικό που έχω μαζέψει μέχρι τώρα είναι αρκετό, και θα καλύψει πάνω από 25 συνέχειες, χωρίς να υπολογίζω τα στοιχεία που θα συγκεντρωθούν από δω και πέρα.
Θα προσπαθώ (θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος) να ανεβάζω μία συνέχεια κάθε μήνα.

Συμπληρωματικά στοιχεία:

Κωνσταντίνος Καλλάρης (ΝΕΟΙ ΔΡΟΜΟΙ, 1940)

Ανδρέας Ι. Βλάχος για Καλλάρη (1913)

Ανδρέας Ι. Βλάχος, εμβατήριο 2ας Μεραρχίας (1913)

Θα παρακαλέσω για άλλη μια φορά, όσους διαθέτουν στοιχεία (φωτογραφίες, γράμματα, σημειώσεις κ.λ.π) σχετικά με το θέμα (1913-1919, Δ΄Σώμα Στρατού) να έρθουν σε επαφή μαζί μου.

Είχα και παλαιότερα αναφέρει ότι γνωρίζω καλά μία ανηψιά του Καλλάρη. Άν σε ενδιαφέρει, στείλε μου μήνυμα για στοιχεία της.

:)Όχι μόνο είχες αναφέρει αλλά και …φέρει σε επαφή μαζί της.
Τα στοιχεία που ανεβάσα πριν λίγο (θα ανεβάσω κι άλλα) είναι από το αρχείο της.
Μάλλον δεν κοίταξες (καλά) τα λινκ που έδωσα.

Επινίκιο Εμβατήριο του 1ου Πεζικού Συντάγματος του Ανδρέα Ι. Βλάχου

“συνέθετον εις το λιμέρι της Γκιάστας πλησίον Αγίων Σαράντα Ηπείρου τη 25 Μαρτίου 1913…”

Μα, μέχρι να το τραγουδήσει ολόκληρο το εμβατήριόν του, το 1ο Σύνταγμα θα είχε φτάσει στη Σόφια!

Το παράκανε λιγάκι με τις 50 στροφές αλλά έγραφε για το Σύνταγμά του, τα εμβατήρια των άλλων Συνταγμάτων (προσεχώς του 3ου και του 7ου) τα έκανε πιο σύντομα.
Έγραψε (πάνω στο τάφο του Αλή Πασά) κι ένα αλιγορικό (15σύλλαβος) με τίτλο “Ο θρήνος του Αλή Πασά” …κι αυτό στα προσεχώς.

“Ο θρήνος του Αλή Πασά”
συνέθετον καθίμενος επί του τάφου του Αλή Πασά εν Ιωαννίνοις τη 25 Φεβρουαρίου 1913
Ανδρέας Ι. Βλάχος
εφ. Λοχίας Πεζικού

Επινίκιο Εμβατήριο του 7ου Πεζικού Συντάγματος

εις το γιάλα πιστών Πατισάχ… (9η στροφή)

Βρε Κωνσταντίνε !!! Τεράστια έρευνα-δουλειά !!!
Μπράβο παλικάρι μου… Και σ’ άλλα !
Πάντα υγιής και δημιουργικός !

Ευχαριστώ Ιωάννα :230:

Ακολουθεί το Επινίκιο Εμβατήριο του 3ου Συντάγματος

Καλησπερίζω τη παρέα

2η συνέχεια και συμπληρωματικά στοιχεία

Ανέβασα μερικές σελίδες ακόμα, ο οποίες έχουν πράγματι μεγάλο ενδιαφέρον.

"…Εδώ επίσης συνέπεσε να είναι όλοι οι φρουροί και φιλόμουσοι και τραγουδούσαμε αρκετές μελωδίες και χορωδίες εκλεκτές του παληού καιρού, που είχαν διδαχθή από τον μουσικοδιδάσκαλον Βασ. Κόντην στους Βολιώτας και από γενεά εις γενεάν διετηρήθησαν επί πολλάς δεκαετηρίδας.
Ο χειμώνας ήτο πολύ βαρύς και αυτό μας δυσκόλεψε πολύ, προπαντός οι βόρειοι άνεμοι που ήσαν δυνατοί και σκληροί μας είχαν κυριολεκτικώς τρελλάνει , αλλά σαν παιδιά που είμασταν ακόμα τον αντιμετωπίζαμε ψύχραιμα και με τραγούδια…

…Αλλά επειδή γνωρίζαμε την κλεψιά του και το λαθρεμπόριο που διεξήγαγε με εμπίστους Τούρκους εξ επαγγέλματος λαθρεμπόρους, σταμάτησε να μας διώξη περισσότερο. Ολόκληρα κοπάδια από τραγιά έφερνε ο φίλος από την Βουλγαρία και άλλα εμπορεύματα. Αλλά ποιός να βρεθή να τον καθίση στο σκαμνί; Γενικός δερβέναγας ήταν σ΄ όλη την περιοχή. Αλλά μήπως μονάχα αυτός;

Και ο προκάτοχός του Ηρακλείδης την ίδια δουλειά έκαμε με τον ίδιο τον λαθρέμπορο. Είχαν μουστώσει στο χρήμα και τρώγοντας - τρώγοντας, τους άνοιξε η όρεξι και κλέβανε και από την τροφή μας.

Από τας 17 Ιανουαρίου μέχρι τας 16 Ιουνίου 1916, άρχισαν τα πράγματα να σφίγγουν. Παρ΄ όλο που είμασταν πλέον έφεδροι, με τρία (3) σχεδόν χρόνια υπηρεσίας και περιμέναμε πως και πως να μας απολύσουν, μας άρχισαν γυμνάσια Μεραρχίας μέσα στο κάμπο προς τη Δράμα…

…Ο αποκλεισμός της Ελλάδος από τους συμμάχους μας Αγγλογάλλους όλο και μας περισφίγγει. Τα τρόφιμα στην Καβάλλα αρχίζουν να εξαφανίζονται. Το ψωμί να μην υπάρχη, οι φούρνοι να κλείνουν. Ο λαός αρχίζει να πεινά. Ο στρατός βρίσκεται στην ανάγκη να προβαίνη σε επιτάξεις δημητριακών στην ύπαιθρο. Με συνεργείον επιτάξεως εστάλην στα ορεινά χωριά. ΄Αρχισε το ξεζούμιασμα των Τούρκων χωρικών. Σιτάρι - καλαμπόκι - κριθάρι και παν δημητριακόν το πέρναμε με αποδείξεις πληρωμής. Από πού; Βιαίως αποσπούσαμε από τους χωρικούς το ψωμάκι τους. Συγκεντρώνουμε τα σιτηρά στο Σαρή-Σαμπάν, σε μύλους και αποθήκες. «Ο θάνατός σου, η ζωή σου», εδώ μπαίνει στην πράξη…

Πυκνοί πυροβολισμοί ακούγονται στα φυλάκια. Δεν περνούν λίγες ώρες και φθάνουν μερικοί από τα φυλάκια και μας ανακοινούν ότι οι Βούλγαροι άρχισαν να εισβάλουν στο Ελληνικό έδαφος. Εν τω μεταξύ ο Α΄ Ευρωπαϊκός Πόλεμος και εν συνεχεία Παγκόσμιος, μαίνεται. Οι Γερμανοί, σύμμαχοι των Βουλγάρων αλλά και φίλοι της Κυβερνήσεως Αθηνών, συνιστούν εις τους Βουλγάρους να εισέλθουν εις την Θράκην και την Μακεδονίαν φιλικώς. Αλλά οι Έλληνες, φρουροί των συνόρων, τους αποκρούουν. Πίπτουν, αμυνόμενοι του Πατρίου εδάφους. Πολλοί νεκροί και τραυματίαι

[COLOR=black]…τα κλειδιά των αποθηκών. Εγώ αναφέρω στον Φρούραρχο το γεγονός και του παραδίδω τα κλειδιά. Στο Φρούριο του Ιτζέζ ακούεται τουφεκίδι. Η ολιγομελής φρουρά αμύνεται. Οι περισσότεροι είναι άρρωστοι από ελονοσία. Οι Βούλγαροι επιχειρούν να καταλάβουν το οχυρόν με δύναμιν ενός τάγματος. Τέλος το κατέλαβαν. Οι άνδρες δεν κακοποιήθησαν. Οι 25 άνδρες μετά του ανθ/γού Ξηδέα ηχμαλωτίσθησαν. ΄Απαντες ήσαν του 1ου λόχου του 19ου Πεζ. Συν/τος. Ο Φρούραρχος κ. Αργυρόπουλος παραστέκεται να φύγουν όλοι οι κάτοικοι και οι στρατιώται και τέλος ο ίδιος.

… Αγγλογαλλικά αεροπλάνα πετούν από πάνω μας. Τέσσαρα διπλάνα και 1 μονοπλάνο περιτριγυρίζουν επάνω από την περιοχή. Πιό κάτω από την κατεύθυνσιν της Καβάλλας, στα Χάνια, ακούεται έκρηξις βομβών, κανιοβολισμοί προς το μέρος των οχυρών. Καλυπτόμενος σε μιά πυκνή δενδροστοιχία, προχωρώ πρός τα Χάνια. Αίφνης ακούεται άλλη έκρηξις βομβών και σε απόστασιν ουχί μεγαλυτέραν των 100 μέτρων. Καπνός και σκόνη εκάλυψε τον χώρον αυτόν του δρόμου. Τώρα πλέον εχθροί μας έγιναν οι Αγγλογάλλοι. Γιατί μας χτυπούν; Όλος ο κόσμος που βρίσκεται στον απέραντο αυτόν δρόμο, σκορπάει μέσα στα άσπαρτα χωράφια γιά να γλυτώση από το πυρακτωμένο σίδερο που μας προσέφεραν οι σύμμαχοί μας εις αντάλλαγμα των θυσιών μας. Αίσχος… Ατιμία… Προδοσία. Τθύματά τους, άοπλα, ανυπεράσπιστα, αθώα πλασματάκια. Παιδιά με κομμένα χέρια, κατοικίδια ζώα, φτωχοί πρόσφυγες τώρα - πρώην νοικοκυραίοι - φύρδην-μίγδην μέσα στα γυμνά χωράφια σκούζουν, φωνάζουν - ζητούν βοήθεια - έλεος

…Δεξιά μας ακούεται τρομερά έκρηξις βόμβας περί τα 10 μέτρα. Ευτυχώς ο δρόμος ήταν εν εκχώσει, δηλαδή χαμηλότερος κατά 0,50 μ. με τρόπον τινά σαν όρυγμα και δεν μας πείραξαν διόλου

Συνεχίζων την πορείαν μου προς Καβάλλαν με μυρίας πλέον προφυλάξεις, φθάσαμε στο μικρό Γεφυράκι. Εκεί εξετυλίχθη ένα φοβερό και αξέχαστο δράμα. Αι βόμβαι, που είχαν πέσει ολίγον πριν στο σημείο αυτό, ήταν δέσμη. Έπεσαν δε επάνω σε μιά σούστα, επί της οποίας επέβαινεν ολόκληρος οικογένεια εκ Σαρή-Σαμπάν, αποτελούμενη εκ δύο γυναικών, του συζύγου της μιάς ονόματι Γεράση, αλευρεμπόρου, ένα αγοράκι 13 περίπου ετών και 3 κοριτσάκια, 2 - 4 και 12 ετών. Εκ των βομβών εφονεύθη ο Απόστολος Γεράσης, η σύζυγος του αδελφού του, ο οποίος είχε προχωρήσει πολύ ενωρίς διά Καβάλλαν προς ανεύρεσιν οικίας, το αγοράκι, το οποίον δεν έφερε μεν κανέν τραύμα αλλά ήτο νεκρόν, ίσως εκ συγκοπής, το εις τας αγκάλας της φονευθείσης γυναικός βρέφος 2 περίπου ετών. Ετραυματίσθησαν δε η σύζυγος του φονευθέντος Α. Γεράση εις την κεφαλήν, μάλλον ελαφρώς, το κοριτσάκι των 4 ετών του απεκόπη τελείως το αριστερό χέρι εις τον πήχυν, ονόματι Ελένη. Δεν έπαθε απολύτως τίποτα το κοριτσάκι των 12 ετών. Επίσης εφονεύθη ο ίππος της σούστας και μία αγελάς μετά του μόσχου. Εκεί πλησίον επίσης ετραυματίσθη σοβαρώς εις γέρων μετά του όνου του…

…Κατά την ώραν τούτην που παρείχον τας βοηθείας μου εις την σκληρώς δοκιμασθείσαν οικογένειαν Γεράση, μας πλησίασε μία περίπολος του 21ου Συντ. Κρητών, η οποία, μονολότι παρακληθείσα να προσφέρει χείρα βοηθείας, μόλις αντελήφθη ότι υπήρχαν ίσως μερικές ακόμη λίρες σκόρπιες, επεδόθη στο πλιάτσικο…

Ολόκληρη η εργασία εδώ

[/COLOR]