Ψάχνω ένα τραγούδι: Μάγκες πιάστε τα γιοφύρια

Παιδια γεια σας , ειμαι καινουριος …
Μηπως ξερει κανεις ενα τραγουδι που λεει :
<<Μαγκες πιαστε τα γιοφυρια , μπατσοι κ****ε μας τ’ α*****α >>>
και που μπορω να το βρω ???

jack7,
καλωσήρθες στο φόρουμ.
Κοίταξε εδώ, μια παλιότερη συζήτηση για να δεις και τους στίχους.
Είναι παραδοσιακό και ερμηνεύει ο Γ. Ιωαννίδης.

Μπορείς να το βρεις στα “Rembetika”, μια κασετίνα με 4 cd σε μια παραγωγή του Τσάρλι Χάουαρντ.
Παρουσίαση των cd στην ΚΛΙΚΑ

Μπορείς να το βρεις στα “Rembetika”, μια κασετίνα με 4 cd σε μια παραγωγή του Τσάρλι Χάουαρντ.
Παρουσίαση των cd στην ΚΛΙΚΑ

Αυτή η εκτέλεση μοιάζει με αυτή του Ιωαννίδη ή με αυτήν του Κουταλάκη που παραχώρησε ο Κ. Φέρρης;

Η “παραλλαγή” του Ch. Howard είναι με τους Ιωαννίδη - Καραπιπέρη (και βέβαια "γειά σου Μάνιο, Σαμιώτη μπουζουξή λέει) και οι λογοκριθέντες στίχοι δεν περιλαμβάνονται. Πολυτιμότατη καταγραφή της πρώϊμης σχολής προ Μάρκου.

ΠΑΙΖΕΙ ΤΟ ΜΠΑΓΛΑΜΑΔΑΚΙ

Το μπαγλαμαδάκι, τώρα, που κολλάει;

Με το παλιομπούζουκο της υπογραφής. Και ολίγη τρέλα δε βλάπτει.
Από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλα
έβαλα το καπέλο μου να μη βραχεί η ομπρέλα.
:112::112:

ΠΑΙΖΕΙ ΤΟ ΜΠΑΓΛΑΜΑΔΑΚΙ - ΠΑΙΖΕΙ ΤΟ ΜΠΑΓΛΑΜΑΔΑΚΙ-
ΠΑΙΖΕΙ ΤΟ ΜΠΑΓΛΑΜΑΔΑΚΙ-ΚΑΙ ΧΟΡΕΥΩ ΖΕΜΠΕΚΑΚΙ

ΦΕΡΤΕ ΤΟ ΛΟΥΛΑΔΑΚΙ ΦΕΡΤΕ ΜΟΥ ΤΟ ΛΟΥΛΑΔΑΚΙ
ΦΕΡΤΕΜΟΥ ΤΟ ΛΟΥΛΑΔΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΩ ΑΡΓΕΛΕΔΑΚΙ

Η ΠΕΝΙΕΣ ΤΟΥ ΜΕ ΖΑΛΙΖΟΥΝ - Η ΠΑΝΙΕΣ ΤΟΥ ΖΑΛΙΖΟΥΝ
Η ΠΕΝΙΕΣ ΤΟΥ ΜΕ ΖΑΛΙΖΟΥΝ - ΜΙΑΝ ΑΓΑΠΗ ΜΠΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ

ΜΙΑ ΚΑΙ ΒΡΕΘΗΚΕΣ ΜΑΖΙΜΑΣ - ΜΙΑ ΚΑΙ ΒΡΕΘΗΚΕΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ
ΜΙΑ ΚΑΙ ΒΡΕΘΗΚΕΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ - ΝΑ ΦΟΥΜΑΡΗΣ ΣΤΟ ΤΣΑΡΔΙ ΜΑΣ

ΜΑΓΚΕΣ ΠΙΑΣΤΕ ΤΑ ΓΙΟΦΥΡΙΑ - ΜΑΓΚΕΣ ΠΙΑΣΤΕ ΤΑ ΓΙΟΦΥΡΙΑ
ΜΑΓΚΕΣ ΠΙΑΣΤΕ ΤΑ ΓΙΟΦΥΡΙΑ - ΜΠΑΤΣΟΙ …ΤΑ…

Δεν μου φαινεσαι και πολυ σοβαρος . πρωτα να σεβεσαι τον εαυτο σου - μετα την παρεα στο φορουμ και μετα εμενα γιατη την επομενη θα σου απαντησω αναλογα.

Ήρεμα παιδιά. Ήρεμα. Μην ξεχνάτε ότι τα καλώδια φιλτράρουν τα συναισθήματα. Δεν έχουμε τίποτε να χωρίσουμε.:088:

Σωστά έκρινες. Δεν είμαι και ούτε και θέλω άλλωστε να είμαι σοβαρός. Ζητάω συγγνώμη αν σε έθιξα, αλλά είχα την εντύπωση ότι κάνεις πλάκα και είπα να σε υποστηρίξω, μη ξέροντας (όπως και ο Νίκος φαντάζομαι) ότι οι στίχοι αυτοί υπάρχουν και στο μπαγλαμαδάκι. (Εγώ τουλάχιστον δεν έχω εκτέλεση του τραγουδιού με τους τελευταίους στίχους)

Ρελαρέ, το τραγούδι που αναφέρεις έχει καταχωρηθεί στη δισκογραφία με τον τίτλο «Οι μπαγλαμάδες», όχι «παίζει το μπαγλαμαδάκι». Οι προπολεμικές ηχογραφήσεις με τον ίδιο τίτλο, συνήθως ξεκινάνε με το στίχο «στους απάνω μαχαλάδες» κλπ. αλλά με άλλο, γενικά στίχο και ελαφρά διαφορετική μελωδία. Η (γνωστότερη) μεταπολεμική (1946) ηχογράφηση με τους Κηρομύτη και Στράτο, που σε αριστουργηματικό remastering του Charles Howard κυκλοφόρησε πρόσφατα στη δεύτερη συλλογή του, ξεκινάει πράγματι με τη φράση «παίζει το μπαγλαμαδάκι» και περιέχει κάποιους από τους στίχους που αναφέρεις αλλά όχι όλους, και όχι βεβαίως τον τελευταίο, για τον οποίον και ο λόγος.

Πές μας λοιπόν, Ρελαρε, από ποια ηχογράφηση έχεις τους στίχους που παραθέτεις; Εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω κάποια τέτοια, ας μορφωθώ λοιπόν λίγο περισσότερο. Φυσικά μιλάω για δισκογραφία 78 στροφών, όχι ηχογραφήσεις από κέντρα, συναυλίες κλπ. τις οποίες δεν είναι δυνατόν να μαζέψει κανείς σε σώμα. Μία μόνο ηχογράφηση μου λείπει, Τα μπαγλαμαδάκια με τον Βιδάλη. Αν βρίσκεται εκεί η στιχογραφία που παραθέτεις, ζητώ συγνώμη.

Μην ξεχνάτε ότι τα καλώδια φιλτράρουν τα συναισθήματα.

Πολύ σωστό!
Το ίδιο συμπέρασμα μάλιστα έχω βγάλει και με άλλες έμμεσες μορφές επικοινωνίας. Π.χ. αλληλογραφία κλασσική, δια ταχυδρομίου. Έχω αποτύχει πολλές φορές να μεταφέρω (τα σωστά) συναισθήματα. Γιατί κανείς δε μιλάει μόνο με τα λόγια. Αλλά ίσως κυρίως με τα μάτια, τις εκφράσεις , το φωνήτικό χαρακτήρα και εν τέλει ακολουθώντας τη ροή της συζήτησης. Γι’ αυτό οι ημιαμεσες μορφές επικοινωνίας όπως αυτή των φόρουμ (και καμιά φορά και του τηλεφώνου), εμπεριέχουν κινδύνους παρεξήγησης. Και μετά η μία παρεξήγηση φέρνει την άλλη και γίνεται χείμαρρος.

paidia epeidh dn mporo n t vro gia na t katevaso … an t exei kaneis kai mporei n t valei rapidshare gia n t paro …please …

Μήνυμα από συντονιστή: Jack, οι ανταλλαγές mp3 δεν επιτρέπονται στο Φόρουμ. Επίσης, σε παρακαλώ πολύ να μην γράφεις με greeklish.

οκ … Δεν τα ηξερα…sorry

Παιδια καταρχην καλησπερα σε ολους. Το συγκεκριμενο τραγουδι εχει παρα πολλους στιχους. Μου το εχει μαθει ενας ρεμπετης που παιζει (στοα των αθανατων - και σε καποια μαγαζια στου ψυρρη.
πιθανων ο καθε ενας που εκφερει μια γνωμη να το εχει ακουσει και διαφορετικα την παρασκευη θα ειμαι με εναν γνησιο ρεμπετικο μπουζουκι ( με μπελου - γενιτσαρη - τσαουσακη κλπ) θα των ρωτησω περισσοτερες λεπτομεριες.

ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΓΙΑΤΗ ΕΧΩ 4000 ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΡΩΤΕΣ ΕΚΤΕΛΕΣΕΙΣ.
EINAI ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΔΩΣΑ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΣΤΡΟΦΗ.

απο που τα κατεβαζεις ρελαρε ???

Από webmaster: jack7, συνέχισε τη συζήτηση αυτή μέσω ΠΜ.

ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΠΟΥ ΠΑΙΖΑΝΕ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΣΥΛΛΟΓΗ . ΚΑΙ ΜΟΥ THN ΕΔΩΣΕ .

ρελαρέ, μην επιβαρύνεις την κίνηση στο φόρουμ με μηνύματα χωρίς ουσιαστικό περιεχόμενο. Όταν βρείς το δισκογραφικό ντοκουμέντο που σου ζήτησα, τα ξαναλέμε.

Ρελαρε, έχεις μπερδέψει το Φόρουμ με chat. Να σε πληροφορήσω πως έχουμε κι απ’ αυτό.
Επίσης, σε παρακαλώ μην γράφεις με κεφαλαία.