Ψαχνω για το τιτλο και τον τραγουδιστη του τραγουδιου

Χερεται,

Μηπως ξερει κανενας το τιτλο αυτου του τραγουδιου η ποιος το τραγουδα, ξερω μονο λιγους στιχους και εχω ψαξει παντου, λοιπον
κατσε και σκεψου φιλε μου
αυτους εδω τους χρονους
οι κλεφτες τα κιμιασανανε
με π… και αστυνομους

αρχιμανδριτες κλεβουνε
βαγγελια και εικονες
και τις γυναικες
κανουνε πιλοτους και αστυνομους

δεν ειμαι σιγουρος 100% για τους στιχους αν ειναι σωστοι και συγχωρεστε μια για τυχον ορθογραφικα λαθοι.

Ευχαριστω

Δεν ανοίγω καινούριο θέμα. Βλέποντας μια ταινία με τον Ξάνθοπουλο (εσένα μόνο αγαπω), άκουσα το κομμάτι ‘τι σου λέει η μάνα σου για μενα’ με άλλους στίχους. Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω???

Νομίζω πως πρόκειται για οικειοποίηση του τραγουδιού από τον Μανισαλή (“Κοριό”), που τον βλέπουμε να το παιζολέει στην ταινία…

Κυκλοφόρησε και σε 45άρι στην polydor με φερόμενο συνθέτη τον Μανισαλή, στιχουργό τον Κ. Ψυχογιό και τραγουδιστή τον Χ. Καραγιάννη.

Αυτά έχει η ζωή…

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 22:22 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:07 —

Α, βλέπω ότι και τη “Φωνή του αργιλέ” οι Μανισαλής-Ψυχογιός τη μεταβάπτισαν σε “Αν γουστάρω πορτοφόλι”…

Και ο τίτλος του τραγουδιού στο 45άρι πρέπει να 'ναι “Θα 'ρθω στο Πασαλιμάνι”.

[HR][/HR]
Πολλές και ενδιαφέρουσες πληροφορίες για τον Μανισαλή -και όχι μόνο- βρίσκει κανείς στην παρακάτω σελίδα:

Μάλιστα σε ένα σημείο του άρθρου αναφέρεται ότι το μπουζούκι του Μανισαλή, που φαίνεται κιόλας στην ταινία (κατασκευής Ζοζέφ, αν κρίνω σωστά από τη φιγούρα στο καράολο), άρεσε πολύ στον Τσιτσάνη και συχνά έπαιζε με αυτό στα μαγαζιά που εμφανιζόταν.