ψάχνω τραγούδι

(ελενη) #1

εδώ και πολύ καιρό ψάχνω ένα τραγούδι που άκουσα στο ραδιόφωνο και κατάφερα να συγκρατήσω μόνο το στίχο : κλειστά τα τζάμια κλειστές κι οι πόρτες …
ξέρω πως ψάχνω ψύλλους στ’ άχυρα αλλά έχω κολλήσει… αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει ευχαριστώ εκ των προτέρων

Στοιχεία από το stixoi.info

Σούρουπο με συννεφιά

Στίχοι: Γιώργος Μητσάκης
Μουσική: Γιώργος Μητσάκης
Πρώτη εκτέλεση: Γιάννης Τατασσόπουλος
Άλλες ερμηνείες: Μαρίκα Νίνου

Σούρουπο με συννεφιά κι άρχισε ψιλή βροχή
κι εγώ που ήρθα να σ’ ανταμώσω,
βρήκα την πόρτα σου κλειστή, ναι κλειστή.

Σφύριξα, δεν μ’ άκουσες που ήρθα όπως έρχουμαι.
Κλειστά τα τζάμια, κλειστή κι η πόρτα
κι εγώ απ’ έξω βρέχουμαι.

Έφυγα μες στη βροχή γιατί παρεξηγήθηκα
κι απ’ το θυμό μου όλη τη νύχτα για σένα,
δεν κοιμήθηκα.

(ελενη) #3

σου είμαι υπόχρεη

(Γρηγόρης) #4

Συμφορουμίτη snedd μπράβο και από δώ! Άψογος!:109:

Επειδή με “έφτιαξες”, ψάχνω ένα τραγούδι εδώ και καιρό που είναι κάπως έτσι:

Λα,λα, λαλαλαλαλάαλα. :019:

Α, αυτό είναι εύκολο! Είναι η Τζαμάικα του Μάνου Λοίζου.:slight_smile:

(Πάνος Καραγιώργος) #6

Πρώτη παρατήρηση: αν κάποιος ψάχνει τραγούδι που έχει να κάνει με συννεφιές, βροχούλες, ψιχαλίσματα κ.λπ., κατά 99% είναι Μητσάκης.

Δεύτερη παρατήρηση: ο Μητσάκης πέρα από το ότι ήταν τεράστιος συνθέτης, σαν στιχουργός θεωρώ πως ήταν από τους μεγαλύτερους της εποχής του (κι ας έχει γράψει και μερικές πατάτες! για να προλάβω σχόλιο του Άρη :)).

(Νίκος Πολίτης) #7

Αν η Ελένη (η νο. 2) άκουσε το τραγούδι πρόσφατα στο ραδιόφωνο, μάλλον άκουσε όχι την πρώτη εκτέλεση, που είναι σχετικά ξεχασμένη, αλλά την πρόσφατη ηχογράφηση από τον δίσκο των Δήθεν, με πολύ ωραία ερμηνεία της Βιβής Βουτσελά. Και βεβαίως, συμφωνώ με τον Πάνο: κλασικός Μητσάκης, και μελωδία και στίχοι.

Ο δίσκος διατίθεται στα δισκοπωλεία (“Γλυκειάς αυγής αντάμωμα”) και είναι πολύ αξιόλογος.

(imamis) #8

Μάγκες κάνετε λάθος

Αυτό είναι το Λα , λα , λαλααααααά :127:

Στρουμφάκια γυρνώντας από Θεσσαλονίκη; :78:. (Συγνώμη από τους φίλους Σαλονικιούς :043:)