Ψάχνοντας 2 τραγουδάκια...

(Γιάννης Γ.) #1

Γεια και χαρά σε όλους και όλες. Ψάχνω 2 τραγούδια μάλλον δυσεύρετα, δεν είμαι και σίγουρος.
Στο ένα οι στίχοι του λένε " αιντε θα πεθάνω μες τους καφενέδες, πίνοντας χασίσι απ τους αργιλέδες. Μη θυμώνεις μάτια μου κι ειμαι ζαλισμενος, με κανες και το μαθα κι ειμαι πια χαμένος"
και το δεύτερο " Ένα βοτανο ωραίο έπεσε μες τη παρέα που κεράσανε δυο μάγκες που τανε απ τον Περαία"
Σημειωτέον οτι το δεύτερο το έχω βρει σε σύγχρονη εκτέλεση με τον Μίμη Γκιουλέκα.

Το mail μου είναι [email protected]

Eυχαριστώ πολύ
Γιάννης

(kyriaki) #2

…μεγάλη παράκληση αν βρεθεί το “βότανο”, …μπορεί να περαστεί και σε μένα? :230:[email protected]

YΓ. δεν με ενδιαφέρει απο πια εκτέλεση υπάρχει…όποια νά ΄ναι, αρκεί να είναι αξιοπρεπή.

Δεν πιστεύω να εννοείς το “Τονε λένε πάτα-πάτα…”;

(Ισαάκ) #4

…το παιδί από τα Σπάτα;" αυτό το’χω με τον Θύμιο

ΥΓ: Άρη είδα σήμερα ότι είσαι το πιό ενεργό μέλος του φόρουμ. δεν ξαναπάω για ψάρεμα μόνος μου μαζί σου…:019:

Αφού ξέρεις ότι δεν μπερδεύω το ψάρεμα με αγαπητιλίκια:090:

(yiorgosv) #6

Και δεν τοστειλες ακομα ;;;

:085:

κι εγω ειμαι απο τους πολυ ενεργους …

(Ισαάκ) #7

σε σένα κοπέλι το ανταλλάσω με δύο κιλά σπιτική ρακή:090:

Ίφτασε:109:

(seskoulas) #8

An den kanw lathos auto to tragoudi to exw akousei kai stin tainia “Auti i nyxta menei”…

Ps.Sorry gia ta greeklish alla ta palioitalika pc kai o palioadmin edw kanoune kolpa kai den mporw na balw ellinika!

(yiorgosv) #9

Ελαβα ντο Ισαακ θενκγιου (το “γ” με Σφακιανη προφορα …)

Ψιλοακριβος εισαι, αλλα εχε χαρη που δεν ξοδευεται πολυ η ρακη τελευταια (λογω ζεστης) και μουχει απομεινει πολλη …

:089:

(yiorgosv) #10

Γιαννη τι εγινε με τα τραγουδια τα βρηκες ;;
Το πρωτο λεγεται “Οταν σε βλεπω ναρχεσαι” ειναι με τον Τακη Νικολαου
καπου στα 1927-28 στην Αμερικη. Μπορεις να το βρεις στο cd που συνοδευε το τευχος του Απριλη 2005 του περιοδικου “Λαικο Τραγουδι” με τιτλο “Πριν απο το Μαρκο”.
Πιο παλια κυκλοφορησε και σε μια αναλογη συλλογη στο περιοδικο Διφωνο που επιμεληθηκε ο Π.Κουναδης.
Το εχω και σε εκτελεση με τον Ξηνταρη απο τη “Στοα Αθανατων” σε αναμεταδοση απο το ραδιο πριν καμμια 10ρια χρονια.

Για το δευτερο εχω απλως ακουστα …

(kos27376) #11

Γεια σας!Ειμαι νεος στο forum και ψαχνω ενα απο τα παραπανω κομματια και συγκεκριμενα “το παιδι απο τα σπατα” αν καποιος το εχει και μπορει να μου το στειλει με mail στο [email protected] θα του ημουν υποχρεος!!!ευχαριστω πολυ

Μήνυμα από συντονιστή: Φίλε kos27376 καλωσήρθες στη παρέα. Ατύχησες όμως, η ανταλλαγή μπ3 κλπ απαγορεύεται στο Φόρουμ.