ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ?

(Kostas(tm)) #1

Σκοπεύω να φτιάξω έναν υπολογιστή για το σαλόνι. Αυτό που έχω τώρα θυμίζει θορυβώδες εργοστάσιο καλωδίων. Λυπάμαι τον κάδο σκουπιδιών ειδάλλως θα το είχα πετάξει ήδη. O,τι περίσσευε απ’ τις αναβαθμίσεις των άλλων pc πήγε σ’ αυτό. Με τον καιρό αποδεινκύεται ότι είναι ένας σημαντικός συντλεστής της καθημερινής ψυχαγωγίας.

Αναζητώ άτομα με εμπειρία στο θέμα και που δεν έχουν πρόβλημα για να απαντήσουν σε μερικές ανόητες ερωτήσεις όπως:

1. Κουτί: Κάτι που να μην είναι ιδιοκατασκευή (δεν πιάνουν τα χέρια μου), να χωράει “τα πάντα”, να ψύχεται επαρκώς, να μπορεί να φορέσει κάποιο σοβαρό τροφοδοτικό της πιάτσας, να βγάζει τις σημαντικότερες λειτουργίες μπροστά σε κουμπάκια (να μη ψάχνεις το ασύρματο πληκτρολόγιο για να αλλάξεις από mp3 player σε radio ή nova) κ.λπ. Τι άλλο να προσέξω;

2. Mobo+εξοπλισμός: Κάποια καλή πρόταση; Επίσης: Μήπως αξίζει να πάω σε κλασικό μεσαίο κουτί (και ας είναι άσχημο και μεγάλο) για να αποκτήσω πρόσβαση σε καταξιωμένες τυπικές mobo ή μήπως οι “μικρές” δεν υστερούν; Σκέφτομαι ότι αν η “μικρή” δίνει 1 - 2 slots θα τσαντιστώ που δεν θα μπορεί να φορέσει όλες τις απαραίτητες καρτούλες του σήμερα και του αύριο… Τι άλλο να προσέξω;

3. Τηλεχειριστήριο: Να πάω καρφωτός σε bluetooth πληκτρολόγιο + ποντικό και ας είναι μεγάλο για σαλόνι ή να ψάξω για το superduper τηλεχειριστήριο χειρός με ποντικό τύπου joystick και που ελέγχει τα πάντα με εικονικό πληκτρολόγιο κ.λπ. Τι άλλο να προσέξω;

4. Λειτουργικό: Να πάω κανονικά σε windows xp / vista και να τρέχω από πάνω κάποιο media software της πιάτσας ή μπας και υπάρχει κάτι άλλο που αξίζει να δω;

5. Εξοδοι - είσοδοι ήχου και εικόνας: Τι πρέπει να ξέρω;

Εχω σκεφτεί να κοτσάρω ένα μέτριο laptop των 999 ευρώ πλάϊ στη TV και να ξεμπερδεύω. Μόνο που θα χάσω όλα τα καλούδια του χειροποίητου pc.

(Ισαάκ) #2

es un hombre mucho digital!

(Παναγιώτης Καγιάφας) #3

Το θέμα με έχει απασχολήσει και μένα, αλλά δυστυχώς δεν πιστεύω ότι υπάρχει μια και μοναδική απάντηση δεδομένου ότι οι απαιτήσεις μπορεί να είναι διάφορες. Γράφω μερικές σκέψεις, που πιθανόν να βοηθήσουν προς την όποια λύση επιλέξεις τελικά. Υποθέτω ότι όποιο και να είναι το PC στο σαλόνι θα είναι δικτυωμένο με τους άλλους υπολογιστές του σπιτιού όπου στην ουσία θα είναι αποθηκευμένα τα data (μουσική, ταινίες κτλ). Θα μιλήσω κυρίως για το harware γιατί δεν μπορώ να πώ ότι γνωρίζω τις δυνατότητες των Windows Media, και δεν έχω χρησιμοποιήσει κάτι άλλο πέρα από τις γνωστές ανεξάρτητες multimedia εφαρμογές (Media player, WiN DVD κτλ).

1)Η απλούστερη χρήση στο σαλόνι είναι για τις γνωστές μας εφαρμογές. Δηλαδή αναπαραγωγή μουσικής (CD,MP3 και πιθανώς μερικά άλλα φορμά), προβολή φωτογραφιών, προβολή ταινιών (απλά DVD και πιθανόν DivX), σερφάρισμα στο Internet και για να παίζουν τα παιδιά μας (και όχι μόνο) και κάποια παιχνίδια 3D. Για όλα τα παραπάνω ένα απλό PC (με καλαίσθητο κουτί, με ήσυχους ανεμιστήρες) με επιπλέον απαίτηση μια καλή κάρτα ήχου και μια αξιοπρεπή κάρτα γραφικών για τα παιχνίδια, μας κάνει την δουλειά και με το παραπάνω. Την δουλειά μας μπορεί επίσης να την κάνει εξ ίσου καλά και ένα laptop (πιθανώς καλύτερα δεδομένου ότι έχει ενσωματωμένη την οθόνη και μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για άλλες χρήσεις όταν δεν το χρειαζόμαστε στο σαλόνι). Η σύνδεση για τον ήχο στο στερεοφωνικό μας θα γίνεται είτε με απλό καλώδιο (στερεοφωνικό mini jack- RCA) είτε με οπτικό τρόπο (SPDIF) είτε με ομοαξωνικό καλώδιο ανάλογα αν ο ενισχυτής μας είναι απλός στερεοφωνικός ή αν υποστηρίζει και πολυκάναλο ήχο 5.1 ή 7.1. Η σύνδεση στην τηλεόραση θα γίνεται ανάλογα με το τι εισόδους αυτή διαθέτει (composite video, VGA, DVI κτλ). Θα έχουμε φροντίσει να διαλέξουμε την κατάλληλη κάρτα γραφικών ώστε να παρέχει αντίστοιχη έξοδο. Μέχρις εδώ τα πράγματα είναι σχετικά ξεκάθαρα και αρκετά συνηθισμένα.

2)Από εκεί και πέρα όμως ανάλογα με το πόσο techno freak είμαστε ή πόσο παρακολουθούμε στενά τις σχετικές τεχνολογίες, το πράμα αρχίζει να γίνεται πολύπλοκο και μπορεί να τραβήξει μακρυά. Όμως κατά την άποψή μου τις σημαντικότερες αποφάσεις θα πρέπει να τις πάρουμε σε επίπεδο εικόνας και τα βασικά ερωτήματα είναι:.
-θέλουμε υψηλή ευκρίνεια; Τότε θα πρέπει να έχουμε είσοδο-έξοδο HDMI κτλ.
-Πιο θα είναι το μέσο προβολής; απλή TV, μεγάλη TV LCD – πλάσμα ή κάποιος προβολέας (και τι ανάλυσης είναι αυτός). Ανάλογα με την απάντηση, οι λύσεις είναι διαφορετικές.
-Θέλουμε να είμαστε από τους πρώτους που θα έχουν Blue ray disc player ή HD DVD, ή μήπως θα περιμένουμε μέχρι να δούμε που πάει το πράμα;
-θέλουμε επίγεια ή και δορυφορική τηλεόραση μέσω του PC ή μήπως δεν έχουμε πρόβλημα και με ένα ανεξάρτητο δέκτη;

Σε όλα τα παραπάνω δεν νομίζω ότι χρειαζόμαστε ειδικές motherboard , παρά μόνο να έχουν τα απαραίτητα slot επέκτασης. Μπορούμε να ικανοποιήσουμε και κάποιες ανάγκες μας με εξωτερικά “κουτιά” USB (πχ TV). Από την άλλη πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι τα βαρυφορτωμένα PC με πολλές κάρτες επέκτασης, μπορεί να μας δημιουργούν διάφορα ενοχλητικά μικροπροβλήματα, όπως κολήματα κτλ.

Σταματώ εδώ αλλά είμαι στη διάθεσή σου για περαιτέρω συζήτηση (ίσως και off-line για να μη ζαλίζουμε τους υπόλοιπους).

(kostasv) #4

Να σου πω τι έκανα εγώ…
πήρα το κουτί της ANTEC NSK1300-EC (με τροφοδοτικό 300W μέσα)
http://www.eml.gr/default.asp?pid=17&la=1&ct=11&itm=5957

το mini mobo (για να χωράει στο κουτί) ASROCK CONROE945G-DVI
(ενσωματωμένη κάρτα 7.1), κάρτα δικτύου και vga)

και τον επεξεργαστή INTEL CORE2 DUO E6300 για χαμηλή κατανάλωση και καλή ταχύτητα (ακόμα και για “πουσάρισμα” είναι πολύ καλός αυτός ο επεξεργαστής)

μια κάρτα οθόνης με tv-out (παραπάνω m/b δεν έχει tv-out), ένα dvd-rw, μνήμη 1gb (ή όσο θες εσύ), μια usb wireless κάρτα για να μπαίνει στο δίκτυο, και μια pci κάρτα ΤV-Radio

Από τα παραπάνω δεν είχα παρατηρήσει ότι το m/b δεν είχε tv-out. Aν κάνεις κάτι παρόμοιο τσέκαρε το για να γλυτώσεις αγορά extra κάρτας αν δεν παίζεις παιγνίδια. Αν τώρα θες και παιγνίδια την κάρτα οθόνης δεν την γλυτώνεις…

πάνω έχω Windows XP και όποτε μου ρχεται όρεξη για media center look έχω ένα φοβερό freeware

Για remote control το ψάχνω και εγώ… καμιά πρόταση κανείς;

Κοίτα αυτό:
http://www.musicstorekoeln.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=TOZgS6fSSQS00000000000000000bSm6hQOp?ProductUUID=E2_VqHzmzfQAAAEQDM9QqhV3&CatalogCategoryID=3zXVqHzlT6oAAAEOnnAxe6fF&JumpTo=OfferList

Και άμα θέλεις και …εικαστική παρέμβαση, βρες κάτι αυτού του τύπου:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912067
http://www.priveshop.gr/product.php?code=115413&sess=1171637814
Κοίτα και μερικά “ψαγμένα” κουτιά:
http://www.silverstonetek.com/products-lc18.htm
http://www.thermaltake.com/product/Chassis/desktop/mozart/vc4000_index.asp
μια φτηνή λύση:
http://www.pixmania.com/gr/gr/252445/art/advance/eioos-pc-a-cube.html#fichetechnique
Και μάλλον το κορυφαίο:
http://www.zalman.co.kr/eng/product/view.asp?idx=232&code=029

Κατά τη γνώμη μου παίρνεις το τελευταίο και αρχίζεις να στήνεις. Επειδή έχω ασχοληθεί με το θέμα του θορύβου, για να πετύχεις τέλειο αποτέλεσμα, πας στα 700 ευρώ και σε “άσχημη” εμφάνιση. Οπότε θα πρέπει να βρεθείς κάπου “στη μέση”, σε συνδυασμό θορύβου-εμφάνισης, όπου η zalman είναι κορυφή.

(Κώστας Κ.) #6

Εξαρτάται πάντα τι εννοούμε “θόρυβος”. Έχεις ακούσει το ανεμιστήρι Plasma Tv μετά από 1 ώρα παιξίματος σε θερμοκρασία δωματίου;

(Kostas(tm)) #7

Λοιπόν, ευχαριστώ κύριοι για τα βοηθήματα.

Διαπιστώνοντας ότι πρόκειται για μπέρδεμα άνευ προηγουμένου, κατέληξα σε συναρμολογούμενο laptop (παραγγελιά) σε ένα παληκάρι εδώ στην Θεσ/νίκη που έχει κάνει κάμποσα τέτοια. Είδα ένα με 800 με το ΦΠΑ μέσα, ήτοι 672 ευρούδια. Έχει δισκάκι 40Gb και 512Μb ram αλλά κάθεται στο 1000/100 lan μου, οπότε όλα διαβάζονται από παντού. Θα τρέχω divx, powerdvd (που διορθώνει γεωμετρία, ανεβάζει ήχο κ.λπ), winamp για τις δύσκολες φάσεις, προγράμματα διαχείρισης εικόνας, video και mp3, θα σερφάρω και στο internet άμα βαρυέμαι.

Καπάκι σε όλα αυτά, παίρνω και ένα ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΤΗΛΕΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΟ από το ΙΚΕΑ (δηλ. ξύλινο τραπεζάκι των 15 ευρώ) για να το ακουμπάω δίπλα μου καθότι το bluetooth σούπερ remote control κάνει όσο ένα φιατάκι – δε πα να πνιγούνε λέω γω.

Μόλις φθάσει στο σαλόνι μου θα ανεβάσω photo και εντυπώσεις.