Τωρα εμαθα

(thomy) #1

Γεια σας, ειμαι ο Θωμας, 20 χρονων κ νεο μελος. προσφατα εμαθα αρκετα για το ρεμπετικο το οποιο ηξερα σαν μουσικη για τους μαστουρομενους. Τωρα ομως ξερω οτι το ρεμπετικο ειναι μια ολοκληρη ιστορια που επηρεασε τοσο κ τοσο κοσμο. Ειμαι ενα απο τα ατομα που επιρεαστηκαν σε μεγαλο βαθμο. Θα ηθελα οποιος μπορει να με βοηθησει να μαθω περισσοτερα πραγματα οπως το ποια ηταν η ζωη των ρεμπετων, που επαιζαν, ποιοι ηταν οι μαγκες του ρεμπετικου κ τελος που μπορω να παω κ να ακουσω καλη ρεμπετικη μουσικη.

(ΑΡΗΣ_86) #2

Φίλε thomy καλώς μας ήρθες στην παρέα για τα ερωτημκατα σου κάνε μια αναζήτηση στα υπάρχοντα θέματα του φορουμ! Είνια μια Βαρβάτη αρχη και φυσικα μέσα απ αυτο θα γεννιούνται νεες απορείς που εμεις δεν έχουμε σκεφτει
κι ετσι πάει η δουλει
και μεγαλώνει και βαθαίνει
και στο τέλος θα λέμε όιτι κάνουμε και κάτι που μετράει
και θα χει αξία
καλώς μας ήρθες λοιπόν :088:

(thomy) #3

Γεια σου κ εσενα φιλε Αρη. Εισαι το πρωτο ατομο του φορουμ που μου στελνει κ σε ευχαριστω που εκανες την αρχη. Θα κοιταξω τα θεματα του φορουμ για να παρω μια γενικοτερη ιδεα κ υστερα θα παραθεσω την καθε απορια μου. σε ευχαριστω κ παλι.

(Ισαάκ) #4

Καλώς τον Θωμά. Μπορείς να ξοδεύεις αρκετές ώρες διαβάζοντας τις e-σελίδες του φόρουμ. Μιά επίσης καλή ιδέα θα ήταν να πάρεις και μερικά καλά βιβλία-(αυτο)βιογραφίες ρεμπετών, όπως πχ του Γιάννη Παπαιωάννου, που διάβασα μόλις φέτος το καλοκαίρι κι ήταν σκέτη απόλαυση.

Πληροφορίες για βιβλία θα βρείς εδώ

(thomy) #5

καλως σε βρηκα φιλε Ισαακ. Χαιρομαι που απαντησες κ εσυ στο μηνυμα μου. Θα ακολουθησω τη συμβουλη σου κ για τα βιβλια.Νομιζω οτι θα μου δωσουν αρκετες πληροφοριες.

(spiros_kleidia) #6

Καλως οριζω κι εγω με την σειρα μου τον φιλο Thomy και επι την ευκαιρια να ευχηθω καλο χειμωνα σε ολους και καλες πενιες!Για ακομα μια φορα τα συγχαρητηρια μου σε ολο το φορουμ για την καλη ενημερωση που παρεχετε σε ολους εμας τους νεοτερους και γενικοτερα!:088:

(thomy) #7

γεια σου σπυρο.

(thomy) #8

ρε παιδια που μπορω να βρω τραγουδια των μουφλουζελη,δελια,και γενιτσαρη?

Όταν λες τραγουδια τι εννοείς ; Παρτιτούρες ή μπ3;

Δεν νομίζω πάντως να σου δώσουν παρτιτούρες η μπ3… Απαγορεύεται σ’αυτό το φόρουμ.

Μπορείς να αγοράσεις…:slight_smile: