Τραγούδια και κλίμακες & δρόμοι - λίστα

Καλημέρα σε όλους,

Είχα αναφέρει σε πιο παλιό post ότι έχω ξεκινήσει μια λίστα σε excel με τραγουδια όπου αναφέρω τις κλίμακες και άλλα στοιχεία τους.
Για να μην ανοίγω κάθε λίγο καινούργιο θέμα για κάθε ένα τραγούδι ανοίγω αυτό το θέμα για να ρωτάω από εδώ.

Η φάμπρικα.
Ανεβάζω αυτό το βίντεο για να μου πουν αν ισχύει το Ντο μινόρε διατονικο ως κλίμακα που ακούω και βλέπω εγώ.
Επίσης θα ήθελα αν ξέρει κανένας το έτος κυκλοφορίας και τον πρώτο που το τραγούδησε.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Όντως είναι Ντο μινόρε διατονικό.

Στίχοι : Γιώργος Σκούρτης
Μουσική : Γιάννης Μαρκόπουλος
Πρώτη εκτέλεση : Λάκης Χαλκιάς
LP Μετανάστες 1974

https://www.ogdoo.gr/diskografia/diskoi-pou-den-ksexasa/oi-metanastes-toy-markopoyloy-kai-toy-sk

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα σε όλους, συνεχίζω εγώ από εδώ με τα επόμενα τραγουδάκια.

Ο μήνας έχει 13
Μου λείπει η κλίμακα/ες του τραγουδιού και επίσης θα ήθελα να ξέρω αν η εκτέλεση της Σοφίας Βέμπο είναι η πρώτη.

Πέντες μάγκες στον Περαία
Επίσης θα ήθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει την κλίμακα.

Τρελέ τσιγγάνε
Από εδώ μου λείπει επίσης η κλίμακα/ες και το πρώτο έτος κυκλοφορίας

Ευχαριστώ

του Περαία, είναι ο τίτλος στο δίσκο.

3 «Μου αρέσει»

Για το έτος κυκλοφορίας υπάρχει το rebetiko.sealabs όπου θα βρεις σχεδόν κάθε κομμάτι, και πολύ ευκολότερα από το να περιμένεις να απαντήσει κάποιος στο νήμα.

Για τους δρόμους, υπάρχουν άλλοι, ειδικότεροι από εμένα.

3 «Μου αρέσει»

Πολύ καλό αυτό με το sealabs. Έχει αρκετές πληροφορίες.
Ευχαριστώ πολύ.
Οπότε από εδω θα ρωτάω για κλίμακες μόνο.

Και αυτά υπάρχουν πάντως σε σχετικά βιβλία ακόμα και στο ίντερνετ, αρκεί να το διασταυρώσεις για το 2ο.
Με καποια επιφυλαξη, νομίζω του Γιοβαν Τσαους είναι ρε μινόρε.

Όλα μινορακια είναι φίλε μου. Απλά το μινόρε ως δρόμος έχει πολλές παραλλαγές.

1 «Μου αρέσει»

Ο Νίκος ο τρελάκιας είναι ραστ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

1 «Μου αρέσει»

καθαρό ραστ, βεβαίως!

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα εδώ έχουμε να υποθέσω όλο το τραγούδι σε κλίμακα Ρε Μινορε διατονικο ?

3 «Μου αρέσει»

κλασικό μινοράκι που περνάει από όλα: ξεκινάει με σχετικό ματζόρε, μετά με φυσικό μινόρε, και όπως πάντα κλείνει με αρμονικό μινόρε.

edit: είδα το βίντεο, δεν συμφωνώ με την δακτυλοθεσία που χρησιμοποιεί τόσο πολύ τέταρτο δάχτυλο και μεσαία χορδή. επίσης, το κλείσιμο της φωνής είναι λάθος. ο τσιτσάνης δεν έβαλε αρμονικό από την οκτάβα στο “να γίνει δυο κομμάτια”.

2 «Μου αρέσει»

Νίκο σε ευχαριστώ, επειδή απαντάς σχεδόν πάντα δεν είναι δεδομένη η βοήθεια σου και χαίρομαι που άνθρωποι με γνώση εδώ μέσα δίνουν απλόχερα.
Αυτό που παίζει στην αρχή είναι κλίμακα Φα Ματζορε ?
Άλλωστε Φα Ματζορε με Ρε διατονικο δεν έχουν ακριβώς της ίδιες νότες?

2 «Μου αρέσει»

αν ακολουθήσεις τα ακκόρντα, θα βρεις πιο εύκολα τους κύκλους που κάνει. η εισαγωγή μπαίνει με φυσικό μινόρε και καταλήγει με αρμονικό, η φωνή όπως έγραψα παραπάνω.

γι’αυτό ονομάζονται σχετικές! αλλά η μια έχει βάσει το ρε ενώ η άλλη το φα και έτσι έχουν διαφορετικό άκουσμα. στην πραγματικότητα, η μινόρε κλίμακα δεν είναι παρά ο τρόπος που προκύπτει από την έκτη βαθμίδα της ματζόρε κλίμακας.

σ’ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, ο καθένας βοηθάει στο φόρουμ όπως μπορεί!

2 «Μου αρέσει»

Καλό μήνα σε όλους, σήμερα θα θελα να ρωτήσω για ένα λίγο διαφορετικού ρεπερτορίου τραγούδι.

Από τον αγαπημένο παπαζογλου

Κλείνει με μινορε αλλα δεν μπορω να καταλάβω ποιες κλίμακες παίζουν στο τραγούδι.

φα# ουσάκ είναι το τραγούδι.
καλό μήνα, κι ας μπήκαμε στην παρθένο!

3 «Μου αρέσει»

Ήθελα να ρωτήσω και εγώ για 'τα τσόκαρα ’ του Τούντα αν γνωρίζει κάποιος.

1 «Μου αρέσει»

εισαγωγή-κουπλέ μινόρε, ρεφραίν ματζόρε (από την ίδια βάση, ντο#).

3 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ Νίκο :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Ούτε το γουικιπίδεια δεν τα λέει έτσι :joy:.Ευχαριστώ και εγώ Νικόλα είσαι ωραίος!

2 «Μου αρέσει»