Τρίξιμο νάμπερ του

Λοιπόν, οι διαόλοι μου δίδουνε…
Έλλειπα περίπου ένα μήνα από το σπίτι και δε μπορούσαν να πάρω μαζί το μπουζούκι μου. Το άφησα καλά κλεισμένο στη θήκη του, σε ασφαλές σημείο μακριά από πηγές υγρασίας ή θερμότητας και ήλιο. Η θερμοκρασία του δωματίου σταθερή στους δεκά κάτι βαθμούς.

Προχτές που επέστρεψα, το βγάζω από τη θήκη και μου τρίζει. Απ’όσο μπορώ να καταλάβω έχει σηκωθεί το πέμπτο τάστο (ΣΗΜ: ο μπαγλαμάς μου σε θήκη κι αυτός, ακριβώς δίπλα τον είχα αφήσει, παίζει καμπάνα).

Μπορείτε να με βοηθήσετε στο τί να κοιτάξω για να κάνω ακριβέστερη διάγνωση και εν συνεχεία “θεραπεία” (λιμάρισμα κλπ - Αν έχετε συζητήσει τέτοι θέμα, απλά παραθέσετε το URL πλιζ);

Δε ξέρω τί φταίει (ξύλα; θήκη;…), όμως το αποτέλεσμα είναι ότι έχω μείνει με ένα χαλασμένο όργανο. Και μόλις πριν ένα τρίμηνο το είχα στείλει στον Μάτσικα να διορθώσει προηγούμενο τρίξιμο. Δε θα κάνω αυτή τη δουλειά, κάθε τόσο να αρχίζει τριξίματα και να το στέλνω Αθήνα. Δεν είναι βέβαια η μπουζουκάρα που κοστίζει τετραψήφιο νούμερο, αλλά τέλος πάντων πουλάς ένα προϊόν με ΚΑΠΟΙΕΣ προδιαγραφές ποιότητας και αντοχής. Αει σιχτίρι πια… Και το λυπάμαι να αγοράσω άλλο, όχι τόσο για τα λεφτά/κοροϊδία, αλλά το αγαπώ το οργανάκι και είναι κρίμα.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην delikanis 04 Μάιος, 2006)

Προσωπικα Πανο δεν θα το αφηνα στη θηκη 20 μερες !!
Θα μου πεις στο Ηνγκλαντ εχει υγρασια …
κανε μια δοκιμη να δεις τι θα παθει,
θα γινει κουταλι ;; θα μαθει μπανιο ;;
Μην τα θες ολα μασημενη τροφη που λεει και ο Γεωργιου …
Το λιμαρισμα, επειτα, καλυτερα αστο στους ειδικους …

I hope it’s ok if I write in English. My Greek writing is pretty bad.

I think it’s the weather that is causing the τριξιμο. It also happened to me this week. I took my bouzouki in and had to have it placed under a heat lamp to dry it out and straighten it. From what the mastora told me this is very common in spring and fall, especially with new instruments. When I took my bouzouki into the shop there were about 10 other ones there for the same problem. Mother Nature and wood are things that are hard to control. It doesn’t seem to be a major problem just needs about 20 minutes under the heat lamp. I’m no expert, but I hope this helps.

Konstantin, welcome to the Rembetiko forum.

Thanks for your advice. It is weather related, of course. But the thing is, these cases are supposed to be (to some extent) weather proof - as long as it is under a constant temperature.

I am not sure if I want to carry out this heat treatment straight away. Maybe I should wait for a couple of weeks, see if anything changes, as Yiorgos says.

Thanks anyway.

Panos

Έχει βέργα ξεσκευρώματος το μπουζούκι;

Όχι.

Μήν το πειράξεις, μπορεί να επανέλθει μόνο του.

Κώστα συγχαρητήρια για το άρθρο σου στην κλίκα.Διέκρινα όμορφα και προσεγμένα όργανα.

Πάνο,

Μπορείς να το δώσεις σε κάποιον άλλο μάστορα να στο σενιάρει τ’ όργανο αν το κάνεις κέφι. Ένα τζουρά που’ χω του Μάτσικα, του άλλαξε τάστα ο Βάρλας και τ’ όργανο άλλαξε 100% έκτοτε.

Πάντως καλό είναι να δώσεις χρόνο, και για να μην σε ενοχλεί το τρίξιμο βάλε ένα μικρό καπλαμαδάκι. Αυτή την εποχή πρόσεξα ότι όλα τα μπουζούκια φίλων συμφορουμιστών έχουν ένα καπλαμά για το τρίξιμο, μ’ εξαίρεση το δικό μου

Γιάννη σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Σου εύχομαι και σε σένα καλές κατασκευές.

Λοιπόν, πέρα του ότι το μπράτσο έχει γυρίσει ελαφρά προς τα πίσω και το πρώτο τάστο είχε πεταχτεί ελαφρώς, τα αυλάκια του πάνω καβαλάρι έχουν βαθύνει επικίνδυνα.

Ο Καρατζάς παρατήρησε πως το υλικό του καβαλάρη είναι πολύ μαλακό, κι όπως πήγε να τον βγάλει, παρατηρούμε πως ο Μάτσικας τον είχε κολλήσει (!). Με λίγο ζόρι βγήκε, και η δουλειά έγινε με ένα κομματάκι χαρτί από κάτω. Τί να σας πω, άλλο όργανο έγινε το μπουζουκάκι μου.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΠΑΥΣΗ ΠΥΡΟΣ ΑΡΜΑΤΩΘΗΚΑ ΠΑΛΙ…

καβαλάρι όπως καλαχάρι;

Τσσσσ… αμέσως να πεταχτεί ο άλλος. Αλλά σου τη χαρίζω ρε! Σήμερα ξύπνησα ευδιάθετος, διότι έχω ένα καλό προαίσθημα πως οι Εγγλέζοι θα ρουφήξουνε ένα μπαλάκι.

Το ότι θα ρουφήξουνε είναι πολύ πιθανό. Το ζήτημα είναι πόσα θα βάλουνε…
Μια και το (ξανα)φερε η συζήτηση:
Εδώ μέσα δεν πετάχτηκαν κάποτε κάτι Βραζιλιανάρες; (εκ του Ελληνάρες)
Τώρα που κοιμήθηκε ο θεός και γλίτωσαν απ’ τους φασίστες των Βαλκανίων, πού έχουν λουφάξει;

Άρη,
καλά αν συνεχίσουνε μ’ αυτά τα μυαλά μάλλον δεν θα ακούμε για πολύ ακόμα Σάμπα! (Για Σαμπάχ αποκλείεται). Και βέβαια η Κροατία το’ παιξε στα ίσα το παιχνίδι και δικαιούτο να βάλει και κανά μπαλάκι, για να γίνει και κόλαση.

Κι εγώ με τη Βραζιλία είμαι, μιά κι είμαι ανίδεος από μπάλα και μ’ αρέσει το θέαμα, αλλά προχθές ήταν για τα …έλατα.

Πάνο,
Ο Μάτσικας (και στο δικό μου πρώτο μπουζούκι) χρησιμοποιεί συνθετικό κόκαλο για καβαλάρηδες, το οποίο φαγώνεται σύντομα. Στο τζουρά μου (Μάτσικας επίσης) τ’ άλλαξε ο Βάρλας με κανονικό κόκαλο, κι έμεινα…κόκαλο από τη διαφορά. Πάντως το χαρτί μάλλον σου κόβει ήχο. Σε πρώτη ευκαιρία βάλε ένα καπλαμά. Αν δε βρίσκεις στο Bristol και θες μπορώ να σου στείλω.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην isaac 15 Ιούνιος, 2006)

Οσοι θελουν να παρουν μια γευση Μουντιαλ
σε παιγνιδακι ας δοκιμασουν εδω :

http://www.miniclip.com/worldcupsoccer/worldcupsoccer.php

Για οσους υποστηριζουν Βραζιλια παντως ενα εχω να πω, απο το 1958 στη Σουηδια εχει να παρει Μουντιαλ στην Ευρωπη, οποτε ας μην ειναι και τοσο σιγουροι οτι θα το παρει φετος