Το πρώτο μου μπουζούκι

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους
Θα ήθελα να μοιραστώ την χαρά μου μαζί σας για την οποία αφορά το πρώτο μου μπουζούκι



Γεννήθηκα το 1974 στην Αθήνα
Πραγματικά από πάρα πολύ μικρός είχα τάση προς την μουσική και προπάντων προς το μπουζούκι
Στην ηλικία κιόλας των έξι ετών ξεκίνησα μαθήματα μπουζουκιού από κάποιον τότε καλό δάσκαλο Με αποτέλεσμα στα 13 μου κιόλας έτη να ασχοληθώ επαγγελματικά παίζοντας σε πίστες
Σε εκείνη λοιπόν την ηλικία των 6 ετών ο πατέρας μου θεός σχωρέστον μου αγόρασε Το πρώτο μου μπουζούκι το οποίο έχω στα χέρια μου 42 ολόκληρα χρόνια
Το μπουζουκάκι αυτό πέρασε κακουχίες και ποτέ μα ποτέ δεν πέρασε η ιδέα από το μυαλό μου να το αποχωριστώ
Πήρα την απόφαση λοιπόν να του κάνω ένα καλό service ούτως ώστε μετά από πολλά χρόνια ξεκούρασης να μου μιλήσει λίγο και αυτό
Αυτό το όργανο είναι όλη μου η ζωή αυτό το όργανο με έκανε μουσικό με έκανε επαγγελματία με δίδαξε μουσική παιδιά με μεγάλωσε μου έδωσε ψωμί να φάω
Για αυτό λοιπόν το λόγο φίλοι μου θα ήθελα να σας στείλω κάποιες φωτογραφίες μια-δυο βέβαια να δείτε το οργανάκι αυτό
Σας ζητάω συγγνώμη για τη φλυαρία μου και ένα μεγάλο ευχαριστώ που διαβάζετε το νήμα

14 «Μου αρέσει»

Καθόλου φλυαρία. Είναι υπέροχο οταν μιλάει κανείς με τέτοια ευγνωμοσύνη και αγάπη γαι ένα όργανο που όλοι αγαπάμε. Εύχομαι να σου βγάλει αλλά τόσα χρόνια το όργανακι και πάντα καές πενιές!

4 «Μου αρέσει»

Πολύ ωραίο ποστ, μπράβο σας για την αγάπη σας (εσένα και του οργάνου). Μήπως έχεις και καμιά φωτογραφία πριν το γενικό σέρβις;

2 «Μου αρέσει»

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ
κάπου έχω κάποιες φωτογραφίες πρέπει να ψάξω να της βρω και θα τις ανεβάσω

1 «Μου αρέσει»

Βρήκα δύο φωτογραφίες με το μπουζουκάκι πώς ήταν πριν 42 χρόνια
Σας τις παραθέτω


4 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ κι εγώ , καθόλου μα καθόλου φλύαρο ποστ . απεναντίας νομίζω πως θα ήταν ωραίο να ανεβάζαμε φωτογραφίες από τα πρώτα μας όργανα αν υπάρχουν , πόσο μάλλον αν ειναι ακόμα λειτουργικά!

3 «Μου αρέσει»

Σε εποχές που πολλοί αλλάζουν το κινητό τους σαν σώβρακο, είναι να χαίρεται κανείς όταν βλέπει ανθρώπους που εκτιμούνε ένα όργανο, στην περίπτωσή σου σίγουρα υπερέχει η ηθική αξία. Κατά την γνώμη μου έγινε πιο όμορφο, χωρίς να παραφορτωθεί και να χάσει τον χαρακτήρα του. Χρειάστηκε να γίνει και κάποια εργασία στο μανίκι; Σου εύχομαι καλές πενιές.

2 «Μου αρέσει»

Κώστα σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου
Στο μανίκι δεν έγινε καμία επέμβαση η τροποποίηση διότι ήταν όπως πρέπει
Το μόνο που πρόσθεσα στο μανίκι ειναι οι τρεις τελευταίοι τσαμπουκάδες
Πραγματικά αλφάδι
Όντως έγινε πραγματικά πολύ όμορφο
Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ

2 «Μου αρέσει»

Πέτρο πολυ ωραιο νήμα.
Επίσης κατανοώ την αγάπη σου για το όργανο καθώς και εγω δένομαι.

Μπράβο και για την φροντίδα που παρέχεις στα όργανα σου.

Έχεις πληροφορίες κατασκευαστή για το πρώτο σου μπουζούκι?

Μακαρι να ακολουθήσουν και αλλα τέτοια νήματα.

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα Πάνο μου και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια
Δυστυχώς δεν έχω πληροφορίες για τον κατασκευαστή ακόμα και σε μεγαλύτερη ηλικία που ήμουνα που το έψαξα δεν μπόρεσα να μάθω κάτι
Το όργανο ήταν γομαλακα με εξωτερική φιγούρα και όχι σκαφτεί στο καπάκι
Άριστο σκάφος με άριστες δόγιες και παλίσανδρος ταστιέρα
Έψαξα να μάθω βάσει αυτών των στοιχείων ποιοι βάζαν τότε εξωτερικές φιγούρες μήπως και βρω μία άκρη αλλά δεν μπόρεσα

3 «Μου αρέσει»