ΤΙΤΛΟΣ ΚΟΜΜΑΤΙΟΥ

(alexmarkop) #1

Μήπως ξέρει κανείς πως λέγεται ενα τραγούδι που λεει κατι τετοιο:

“Αμα λες πως εισαι απ’ το Περαια, αλανιαρα, να ξιγιεσαι μορτικα και ωραια.”

Ευχαριστώ εκ των πρωτερων!!

(Πάνος Καραγιώργος) #2

Πρόκειται για το ΑΛΑΝΙΑΡΑ ΑΠ’ ΤΟΝ ΠΕΡΑΙΑ, χασάπικο του Μάκρου, 1935.

(Γκόγκος Δ.) #3

Κάθε βράδυ θα σε περιμένω
κι όπου θέλω εγω θα σε πηγαίνω
Θέλω από ‘σε να μ’ αγαπήσεις, αλανιάρα,
την φλόγα της καρδιάς μου να μου σβήσεις

Γιατί θες μικρό να αναστενάζω
μάγκικο, βρισιές να σ’ αραδιάζω
Μια που λες πως είσαι απ’ τον Περαία, αλανιάρα,
να ‘ξηγιέσαι μάγκικα κι ωραία
Μια που λες πως είσαι απ’ την Αθήνα
να 'ξηγιέσαι μάγκικα και φίνα

Κάθε βράδυ ραντεβού μαζί μου
κι όλο εσένα θ’ αγαπώ πουλί μου
Έλα πάψε πια μη με παιδεύεις, αλανιάρα,
κι από 'μένα έχεις ο,τι γυρεύεις

(Νίκος Πολίτης) #4

Ναι, αυτά είναι τα λόγια, μπράβο Δημήτρη ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΖΩΖΕΦΙΝΑ, ΠΑΡΑΚΑΛΩ, Αθήνα και μετά μούγκα!

(alexmarkop) #5

Παιδια αν το εχει καποιος το κομματι, μπορει να μου το στειλει σε mail?
[email protected]
θα είμαι ευγνωμων!!

(Δημήτρης Ν.) #6

Μάστοραααααααα!!! τρέξεεεεεεε…!!!:slight_smile:

(Πάνος Καραγιώργος) #7

Ωχ! την πάτησες φίλε Αλέξη! το Φόρουμ δεν αποτελεί χώρο ανταλλαγής mp3… :088:

(Κώστας Κ.) #8

Βλέπω Δημήτρη Ν. ότι σε διασκεδάζουν οι παρεμβάσεις μου. Κανονικά, εσύ θα έπρεπε να επισημάνεις στον alex ότι εδώ δεν ανταλλάσσονται mp3, μια που διάβασες πρώτος το post του. Αντί να προσπαθείς να κάνεις καζούρα επιπέδου Δημοτικού, θα ήταν καλύτερο για το Φόρουμ να κάνεις ό,τι μπορείς για να διασφαλίσεις τη λειτουργία του, εφόσον σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Το Φόρουμ προστατεύεται από όλα τα μέλη του, όχι από τρεις-τέσσερις συντονιστές που επαναλαμβάνουν τα ίδια και τα ίδια και καταντούν γραφικοί στο τέλος.

Θέλετε mp3; Ανταλλάξτε αβέρτα. Το πολύ-πολύ να φάμε καμιά καμπάνα, το 99% των μελών να κάνουν το κορόιδο και να κλείσουμε το μαγαζί, να τελειώνουμε. Ή να το κάνουμε συνδρομητικό, τα μέλη να ανταλλάσσουν μεταξύ τους αρχεία που ήδη έχουν και εμείς να σταματήσουμε να ξοδεύουμε χρόνο και χρήμα χωρίς λόγο.

Δε ζητάμε τίποτα παράλογο. Ούτε χρήματα, ούτε δεσμεύσεις, ούτε προσωπικά δεδομένα. Μόνο υπευθυνότητα από νοήμονες ανθρώπους που έχουν κοινό μεράκι το λαϊκό τραγούδι. Αποφασίστε αν τα διαθέτετε και συμμετέχετε ελεύθερα. Αυτοί είναι οι μοναδικοί όροι συμμετοχής στο Φόρουμ.

(Δημήτρης Ν.) #9

Δεν έκανα εγώ την επισήμανση γιατί θεώρησα ότι θα ήταν υπέρβαση καθήκοντως.

Είχα κάνει παλιότερα μια επισήμανση, ζητώντας συγνώμη από σένα και δεν με ενθάρρυνες. Τώρα που δεν έκανα επισήμανση, έγραψες λογύδριο. Τέλος πάντων, από δω και πέρα θα ξέρω.

Όσο για το χιούμορ που έχω(αν έχω) θα το βελτιώσω από σεπτέμβρη…θα πάω γυμνάσιο.

(Κώστας Κ.) #10

Δηλαδή εσύ ή θα θεωρείς ότι υπερβαίνεις καθήκον ή θα ειρωνεύεσαι; Ενδιάμεσο δεν υπάρχει; Και τι ήθελες να σου πω την περασμένη φορά (που δεν τη θυμάμαι); Εύγε; Σε ότι αφορά στο “λογύδριο”, όπως το ανέφερες, στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σκοινί, αν με εννοείς.

Συ είπας. Πάσο.

Τέλος πάντων, δε θέλω να δώσω συνέχεια σε -άλλη μια- ανούσια αντιπαράθεση. Δικό μου το λάθος, έκανα κακή εκτίμηση.

(Δημήτρης Ν.) #11

Με παρεξήγησες. Δεν είχα καμία διάθεση ειρωνίας (ειδικά στις 3 τα ξημερώματα) και γιατί να έχω,άλλωστε?

Δεν σε εννοώ. Πρέπει να νοιώθω ένοχος για κάτι?

Κακή εκτίμηση σε τι?

Φιλικά