Τζουρομπαγλαμάς νέος

Παρουσιάζω στους φίλους της ρεμπετοπαρέας την καινούρια μου κατασκευή. Ενας τζουρομπαγλαμάς σε κλίμακα 58cm με σκαφάκι απο καρυδιά και σφεντάμι. Μήκος σκάφους 18,6cm ,μέγιστο πλάτος σκάφους 12cm.Φιγούρα απο μπουμπίνγκα και σφεντάμι ,καράολο ντυμένο με παλίσανδο και φιγούρα απο σφεντάμι σε σχήμα λουλουδιού .Τα λουλουδια έχουν στο κέντρο οστρακάκια .Χορδιέρα και καβαλάρης απο παλίσανδρο .Εβένινη ταστιέρα.

Νικόλα, πολύ όμορφη δουλειά και πολύ προσεγμένη. Φαίνεται ότι το έχεις δουλέψει πολύ και δίνεις βάση στην λεπτομέρεια. Το να πω ότι περιμένουμε και ηχητικό ντοκουμέντο (ή/και οπτικό συνδιασμένο με ηχητικό) νομίζω ότι θα είναι περιττό και φαντάζομαι ότι το έχεις σκεφτεί και εσύ. Άρα εν αναμονή για τα “καλύτερα” και να ευχηθώ καλές εμπνεύσεις.

Εδώ ήχος , η εγγραφή είναι απο κάμερα κινητού τηλεφώνου με ότι αυτο συνεπάγεται…

Πανέμορφο όργανο, με αντίστοιχα πανέμορφο ήχο !!! Ένα εξαιρετικό πακέτο !!! Πάντα τέτοια Νικόλα.

Φωνακλας πανέμορφος
μπραβο Νίκο

Πολυ καλη και ομορφη δουλεια.Μπραβο Νικολα.

Το βίντεο όχι μόνο μας δίνει μια εικόνα του ήχου αλλά μας βοηθά να καταλάβουμε και την πραγματική διάσταση του οργάνου.
Συγχαρητήρια!

τι ειναι η κλιμακα κλίμακα 58cm απο καβαλαρη σε καβαλάρη ? αν όχι ποιο ειναι το μηκος αναμεσα στους καβαλάρηδες.

Καλωσήρθες Αλέκο. Ναι, από καβαλάρη σε καβαλάρη. Συνώνυμο: «μήκος ελεύθερης χορδής».

Αλλά βέβαια, το είδες ότι η συζήτηση για το συγκεκριμένο όργανο είναι πολύ παλιά;

ευχαριστώ το κλίμακα δεν κατάλαβα, το οποιο συναντησα και αλλού. οκ !

1 «Μου αρέσει»

“Κλίμακα” ονομάζεται το μήκος του τμήματος των χορδών μεταξύ των δύο καβαλάρηδων.

1 «Μου αρέσει»