Τακτικές μαζώξεις Ρεμπέτικου Φόρουμ 2011

gagf, έχεις δίκιο για την έλλειψη χώρου -για τέτοιου μεγέθους προσέλευση-που ήταν και το βασικό πρόβλημα εχθές. Το δεύτερο (για μένα) ήταν η οχλαγωγία. Και ύστερα λέμε για τον κόσμο που φωνάζει στα μαγαζιά!!!
Πάντως πρέπει να υπάρξει συντονισμός και στα όργανα για την ευχαρίστηση όλων των παρευρισκομένων.

Κανονίστε βρε παιδια κάπου κοντά και σε μένα να πάρω τα αλάνια που έχουμε σκάσει από το διάβασμα για τις πανελλαδικές. Ψυχικό θα κάνετε…

Συμφωνώ με την έλειψη χώρου…αλλά ρε παιδιά τόσο καιρό το είχαμε ανακοινώσει και τελευταία στιγμή τα άτομα διπλασιάστηκαν…είμασταν γύρω στα 70 άτομα! Πρέπει να ξέρουμε σχετικά νωρίς για τον αριθμό…φαντάζεστε να κλείσουμε ένα μαγαζί για 100 άτομα και να έρθουν 20? Και μην ξεχνάτε πως προχθές το μαγαζί άνοιξε μόνο για εμάς. Πάντως, όπως λέει και ο Δημήτρης χρειάζεται συντονισμός στα όργανα γιατί και μεγαλύτερο χώρο να είχαμε πάλι τα ίδια θα γινόντουσαν.

Ο Ναπολέων,ο Γιάννης που έπαιζε μπουζούκι απέναντί του, η Όλγα που τραγούδαγε καθώς και ο Μπάμπης που καθόταν στη γωνία συμμετέχουν στο αφιέρωμα στην Μπέλλου-Πιαφ που σας έλεγα.

Υ.Γ. Ναπολέων άργησες να παίξεις…μας το κράταγες για το τέλος?:110:

Η αρχική ιδέα ήταν να μαζευόμαστε σε τακτική βάση για να γνωριζόμαστε σιγά-σιγά μεταξύ μας (όχι να καθόμαστε με την παρέα του ο καθένας…) και αφού φάμε και πιούμε και γνωριστούμε, να παίζουν τα όργανα (και να χαμηλώνουν οι συζητήσεις…) έτσι ώστε οι μουσικοί μας να συντονίζονται μεταξύ τους και να “τακιμιάζουν” μετά από μερικές συναντήσεις…Μ αυτόν τον τρόπο πιστεύω ότι δειλά-δειλά θα εμφανίζονται και νέα μέλη που τους αρέσουν τα ρεμπέτικα και ίσως “ψιλοπαίζουν” ή μαθαίνουν μπουζούκι ή κιθάρα (και δεν μπορούν να εκφραστούν στις παρέες τους λόγω διαφορετικών ακουσμάτων…). Γιατί πιστεύω ότι στόχος μας πρέπει να είναι η γνωριμία του ρεμπέτικου σε όσο το δυνατό περισσότερο κόσμο (και κυρίως στους νεώτερους αφού αυτοί θα συνεχίσουν την παράδοση…).Για μένα είναι βασικό την ώρα που ξεκινάνε να παίζουνε τα όργανα να χαμηλώνουν οι συζητήσεις, γιατί υποτίθεται ότι μαζευόμαστε για να “παίξουμε” και αυτό απαιτεί μεγαλύτερη ησυχία για να μπορούν να συντονίζονται οι μουσικοί μας και ειδικά όταν παίζουν με τους επαγγελματίες φίλους μας …
Όσο για τους φίλους από την επαρχία μπορούν να γνωρίσουν το φόρουμ στους συμπολίτες τους και να καλούν τα μέλη από την πόλη τους και τα περίχωρα σε παρόμοιες μαζώξεις… Μπορεί τελικά να είμαστε περισσότεροι απ ότι νομίζουμε…Πάντως ζηλεύω… γιατί λόγω ανωτέρας βίας δεν μπόρεσα να έρθω στη μάζωξη…

Κατ ΄αρχήν καλό μήνα.Θεωρώ πετυχημένη την προχθεσινή μάζωξη,γιατί επετεύχθη ο στόχος,να μαζευτούμε , να γνωρίσουμε νέα μέλη,να ξαναδούμε κάποια παλιά μέλη,και να περάσουμε γενικά καλά.Στα συν η μέχρι θυσίας φροντίδα της οικοδέσποινας ΤΙΝΑΣ,(υποκλίνομαι).Τώρα για τα άλλα,ναι το μαγαζί ήταν μικρό,ο χώρος δεν προσφερόταν για να κάτσουν οι μουσικοί σε ένα τραπέζι,και για την οχλαγωγία,έστω ψιθυριστά να μιλήσει κάποιος,σε ένα μικρό μαγαζί γίνεται χάος.Για τα άτομα,ναι έχει δίκιο η ΤΙΝΑ. Όσες φορές έχω αναλάβει εγώ να οργανώσω μια μάζωξη,-να αναφέρω παραδειγματικά,στις 35 συμμετοχές -,μαζεύονται περίπου 50 με 55 άτομα.Σε αυτή την μάζωξη,ήταν και αναμενόμενο,γιατί είχαμε και πολύ καιρό να μαζευτούμε.Πάμε τώρα για την επόμενη.Ο admin εξέφρασε την επιθυμία για μάζωξη στο σκοπευτήριο στο σχιστό.Συμφωνείτε,και αν ναι, για πότε λέτε;

Παιδιά, προσωπικά ήθελα να ζητήσω συγγνώμη που ενώ δήλωσα συμμετοχή δεν ήρθα, αλλά μετά τη δουλειά έκατσε μια επείγουσα πρόβα… Ελπίζω να μην στέρησα τη θέση σε κάποιον (αν και απ’ότι κατάλαβα μαζευτήκατε πολλοί…)
για τις τακτικές μαζώξεις, κι όχι τις επίσημες, είχαμε προτείνει να γίνονται καθημερινές, ώστε να μπορούν και οι μουσικοί που δουλεύουν σε μαγαζιά να έρχονται.

Μπάμπη, γίνονται και καθημερινές (όπως στο 25αρακι) αλλά και καμια Κυριακή μεσημέρι για εμάς που έχουμε πρωινό ξύπνημα. Εξάλλου κρατάει πάντα μέχρι αργά. Προχθες έφυγα στις 22η00 περίπου και ακόμα παίζανε!

…γαμώ την κόλαση , ηρθα περίπου θα΄ταν 1και 15 …μεχρί που επεσαν τηλέφωνα απ΄το σπίτι …γυναίκα και γιός με πυρετό 40 !!

Σωστό. Έτσι θέλει, μια έτσι, μια αλλιώς…

Τι λες τώρα Νίκο!!! ήταν ψίθυροι αυτά που ακούγονταν;; μπροστά ήσουν όταν παίζαμε και γκάριζε ο άλλος μες στ’ αυτί μου. Και μού την είπε κιόλας ότι δεν προσέχει γιατί τα τραγούδια δεν ήταν του γούστου του!!! και να παίζω είπε για τον κόσμο που άκουγαν κι όχι για τα γούστα μου, γιατί λέει είμαι επαγγελματίας.
Άσε με τώρα!!!

Όλοι ήπιαμε κρασάκι αλλά κάποιοι έγιναν …κουνουπίδια και γίνανε ενοχλητικοί. Όπως ο άλλος που σε κάθε τραγούδι, μού έκανε νόημα για πιο αργό ρυθμό.

Μήπως νόμισαν ότι πληρωνόμουνα και είχαν απαιτήσεις;

Θα ξαναέρθω εννοείται, εάν μπορώ, αλλά θα φέρω μόνο το …πιρούνι μου.

Και εις άλλα με υγεία λοιπόν.

H πείρα τελικά έδειξε ότι για τις μαζώξεις ενδείκνυνται χώροι οι οποίοι αποτελούνται μόνο από μία σάλα κι όχι όσοι σπάνε σε 2-3 τμήματα. Σε ενιαίους χώρους δεν θυμάμαι να υπήρξε ποτέ πρόβλημα συντονισμού.

Τι λες τώρα!!! Δίπλα ήμουν αλλά δεν άκουσα τι σου απάντησε…Γι’αυτό αλλάξες 800 χρώματα? Χαλάρωσε όμως, καραγκιόζηδες υπάρχουν παντού! Και μη διανοηθείς να έρθεις μόνο με το πιρούνι σου!!! Πως θ’ακούσουμε σουινγκάκια? Ασε που εχω και κάτι φωτογραφίες που παίζεις αληθινά ντοκουμέντα! Δεν μπορώ να σε φανταστώ σ’αυτές να κρατάς το πιρούνι αντί της κιθάρας!!!:089:

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 14:47 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 14:41 —

Και ο Γλάρος σπάει σε τμήματα αλλά δεν είχαμε τέτοιο πρόβλημα!

Δεν είπα τίποτα αλλοιώτικο ΔΗΜΗΤΡΗ.Είπα ότι και με τον ψίθυρο γινόταν χαμός.Φαντάσου και με τις φωνές.Για τους ρυθμούς ναι υπήρξε θέμα, γιατί και τα τρία βασικά τραπέζια που είχαν τους μουσικούς,ήταν μακριά το ένα από το άλλο.Για τον τύπο που λες δεν κατάλαβα κάτι - ίσως να έγινε την ώρα που είχα πάει στο τραπέζι του admin και τα λέγαμε,- και βέβαια από το πόσο σε ξέρω,και κάνουμε παρέα,δεν έχω κανένα λόγο να αμφισβητήσω τα λεγόμενά σου.Ακόμα υπήρξε και κάποια “ασέβεια” από κάποιους,-κάποιον-,να περνά σε επόμενο τραγούδι συνεχόμενα,στερώντας την ευχέρεια του άλλου να επιλέξη και εκείνος κάποιο κομμάτι.Δυστυχώς γίνονται,και θα γίνονται αυτά τα πράγματα.Είναι θέματα παιδείας.Θα πω ότι σχολιάσθηκε θετικά το γεγονός,που σηκώθηκες και έκανες παρατήρηση σε κάποιους,γιατί φώναζαν την ώρα που τραγουδούσες.Δεν έγινε όμως τίποτα μετά.Προχθές ήταν έντονο το φαινόμενο,να θέλει να παίξει ο καθένας για τον εαυτό του κυρίως.Αλλά είπα.Ίσως είχαμε καιρό να μαζευτούμε,και είχε συσσωρευτεί πολύ ενέργεια για τόσο μικρό χώρο.

Καλά όλα αυτά παιδιά… βίντεο δεν βλέπω όμως και ανησυχώ!!!

Όπα!Τι έγινε εδώ?Υποτιμούμε τα κουταλοπίρουνα?Αν είναι έτσι,κι εγώ στην επόμενη μάζωξη δεν θα φέρω τα κουτάλια μου.Να δείτε εσείς!Διαμαρτύρομαι admin!

Αν το κανονίσετε μέσα στο τριήμερο της 25ης Μαρτίου υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έρθω και γω!!!

Γειά και χαρά σ’ όλους σας και καλό μήνα!θα ξεκινήσω με τη λαική ρήση χίλιοι καλοί χωράνε!Μπορεί ο χώρος να ήταν μικρός αλλά μπροστά σ’ αυτό που περάσαμε τι είναι να στριμοχτούμε λιγάκι.Όσον αφορά τα τραγούδια και τα παρατράγουδα, αυτα δεν τ’ αποφεύγεις γι’ αυτό καλό θα είναι να τα προσπερνάμε!Δεν θα διαφωνήσω με κανένας σας γιατί όλοι έχετε δίκιο άλλος πιο πολύ άλλος λιγότερο,η ουσία όμως είναι να βρισκόμαστε όλοι μαζί και να προσπαθούμε να λειτουργούμε συλλογικά και ομαδικά με σκοπό να περάσουμε όλοι καλά και όχι μια μικρή μερίδα!Απο την μεριά μου και για να αλλάξω θέμα θα πώ ότι χάρηκα πολύ που γνώρησα κάποιους απο εσάς και πέρασα ένα ωραίο βράδυ!Ανυπομονώ για την επόμενη μάζωξη.Δημήτρη και κύριε Νίκο πιστεύω να φτασατε καλά στην πατρίδα σας.Ευχαριστώ για τα καλά σας σχόλια αλλά νομίζω ότι υπερβαλέτε λιγάκι.Υγεία σ’ όλους σας και καλή καρδιά,… καλό κρασί και όμορφη παρέα!

Υ.Γ Χτές δεν το παρακολούθησα το θέμα και απάντησα σήμερα,κάλλιο αργά παρά αργότερα,χι χι χι

Υ.Γ 2 Παιδιά καλήτερα να φέρετε τα οργανά σας γιατί με τα πιρούνια μπορεί να βγάλουμε κανένα μάτι. χο χο χο !

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι νέο μέλος του forum και δεν μπορώ να κρύψω τον ενθουσιασμό μου και τη χαρά μου, που πραγματικά μέσα εδώ έχω βρει πολλά και ενδιαφέροντα θέματα με αναλυτικές απαντήσεις…όσες κατάφερα να διαβάσω και είναι πάρα πολλές. Απ’ ότι έχω καταλάβει κανονίζετε κάποιες συναντήσεις κατά διαστήματα όπου κάποιοι παίζουν, κάποιοι τραγουδούν, κάποιοι ακούν και όλοι μαζί τρώνε, πίνουν και περνάνε καλά! Θα ήθελα να βρεθώ και εγώ σε μια τέτοια συνάντηση το συντομότερο δυνατό! Την τελευταία φορά που τραγούδησα ήταν με το ΔΑΣΚΑΛΟ (που εκτιμώ βαθύτατα) μου στο Σαντούρι Δημήτρη Κοφτερό!

Όπως και να χει ψάχνω να βρω ανθρώπους σαν και εμένα που να αγαπούν το ρεμπέτικο και την παράδοση γενικότερα και κάποιες βραδιές να μαζευόμαστε να τραγουδάμε.

Δεν ξέρω αν το μήνυμα μου έχει μπει σε λάθος σημείο, αν ναι ζητώ συγγνώμη για αυτό.

Σας ευχαριστώ όλους για όσα έχω μάθει ως τώρα μέσα από αυτό το forum και φυσικά θα συνεχίσω να σας παρακολουθώ και αν μπορώ να συμμετέχω.

Στο κατάλληλο θέμα είναι η καταχώρισή σου Έλσα, τουλάχιστον όσον αφορά τις συναντήσεις μεταξύ μας, και καλώς όρισες*! Δεν έχεις παρά να παρακολουθείς πότε πότε και αυτό το θέμα, όπου όπως ήδη θα παρατήρησες, παίζει μία πιθανή συνάντηση κατά το τέλος του μήνα.

μήπως γνωριζόμαστε;

Αγαπητέ Νίκο σε ευχαριστώ για την απάντηση θα παρακολουθώ το forum! Μήπως γνωρίζομαστε…? Ασχολουμε από παιδί με τους παραδοσιακούς χορούς. Ίσως από εκεί. Αν και δε θυμάμαι κάτι συγκεκριμένο.